partner serwisu

uTorrent i inni. Sprawdzamy najlepsze aplikacje do torrentów na Androida

uTorrent i inni. Sprawdzamy najlepsze aplikacje do torrentów na Androida
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
17 marca 2017, 14:13
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
bittorrent, cattorrent, flud, frostwire, p2p, torrenty android, torrenty na androidzie, utorrent

uTorremt to jedna z najpopularniejszych na PC aplikacji pozwalającej ściągać torrenty. Także na smartfonach z Androidem cieszy się podobną sławą. Sprawdziliśmy czy na urządzeniach mobilnych ta aplikacja jest tak samo udana, jak na komputerach i jak sprawdza się w tych samych zadaniach konkurencja. W tym zestawieniu przedstawimy 5 najlepszych aplikacji do obsługi plików .torrent.

Możliwość ściągania plików z sieci P2P opartych o protokół BitTorrent w urządzeniach mobilnych tylko na pozór wydaje się zbędna. Nieprawdziwe jest również przeświadczenie o tym, że w ten sposób można ściągać jedynie nielegalne pliki. Okazuje się bowiem, że w formie plików .torrent udostępnia się również legalne treści, np. najróżniejsze dystrybucje Linuksów, a nawet muzykę i filmy. Bywa tak, że nie mamy przy sobie głównego komputera, ale pilnie potrzebujemy coś ściągnąć za pośrednictwem sieci BitTorrent, wtedy smartfon lub tablet mogą okazać się bardzo pomocne. Warto również zwrócić uwagę na to, że działanie menedżerów pobierania plików .torrent na naszym komputerze wymaga użycia pewnej ilości zasobów. Trzeba wiedzieć, że wtedy cały czas jest zajęty dysk twardy, który nie tylko dopisuje kolejne partie pobieranych plików, ale także odpowiada za przekazanie dalej już zapisanych części. Dzięki wykorzystaniu smartfona, możemy uniknąć spowolnienia pracy komputera.

W naszym zestawieniu znajdziecie dwóch wygranych. Na miejscu lidera uplasowały się dwa programy – BitTorrent i uTorrent, które są właściwie bliźniaczymi aplikacjami. Pochodzą one od tej samej firmy – BitTorrent Inc., która jednocześnie jest twórcą protokołu wymiany danych w sieci P2P. W 2006 roku, kiedy BitTorrent przejął twórcę klienta uTorrent, obydwa programy były rozwijane równolegle na komputerach osobistych, przy czym ta druga aplikacja cechowała się przede wszystkim mniejszym rozmiarem i mniejszymi wymaganiami sprzętowymi. W systemie Android te różnice się zacierają i można uznać, że BitTorrent oraz uTorrent to właściwie te same propozycje, które różnią się od siebie jedynie interfejsem użytkownika. Postanowiliśmy jednak zrecenzować każdą z osobna, biorąc jednak pod uwagę, że pochodzą od tego samego dewelopera i pozwalają na dokładnie to samo.

BitTorrent i uTorrent – to od Was zależy, który z tych programów wybierzecie

Polecamy
BitTorrent

BitTorrent to jeden z bardziej znanych programów do obsługi plików .torrent na świecie. Aplikacja stanowi uniwersalne rozwiązanie również dla nieco bardziej wymagających użytkowników. 

BitTorrent to dobrze znany klient autorskiej sieci P2P nie tylko na urządzeniach mobilnych, ale również na komputerach osobistych. W wersji darmowej, użytkownik ma dostęp do najważniejszych funkcji programu: pobierania kilku plików jednocześnie, zarządzania nimi, ustawianie ich w tzw. „kolejkach”,  a także ustalanie ich priorytetu. BitTorrent dostarcza proste statystyki na temat aktualnie ściąganych z sieci danych: prędkość pobierania oraz wysyłania, ilość seedów oraz peerów, wykorzystywane trackery. Przed pobraniem plików, użytkownik może wskazać programowi, w jakim folderze będzie zapisywał pozyskane dane. Aplikacja ponadto pozwala na wyszukiwanie poszczególnych torrentów w internecie za pomocą prostej wyszukiwarki. Ta, po wpisaniu odpowiedniej frazy przenosi użytkownika do domyślnej przeglądarki, skąd można wskazać interesujący nas plik.

Interfejs BitTorrent

BitTorrent oferuje dostęp do do specjalnych sekcji multimedialnych, a także miejsca, w którym można odkryć interesujące, legalne treści.

Ponadto, BitTorrent cechuje się osobnymi bibliotekami na pobrane przez nas muzykę oraz filmy. Dzięki temu, w prosty sposób możemy przeglądać treści multimedialne ściągnięte przez nas w ramach sieci P2P. W sekcji „Discover”, użytkownik uzyskuje dostęp do legalnych treści możliwych do pobrania w ramach protokołu BitTorrent, najczęściej są to paczki utworów pochodzących od niezależnych twórców muzyki. W ustawieniach programu BitTorrent możliwe jest zablokowanie korzystania programu z sieci komórkowej (co może być bardzo ważne w przypadku mniejszych pakietów danych), automatyczne wyłączanie urządzenia po zakończeniu wszystkich pobierań, a także ustalenie limitów szybkości transferu danych. W programie BitTorrent wyświetlane są reklamy, które można wyłączyć zakupując wersję Pro aplikacji, jednak w standardowym wariancie aplikacji nie są one natrętne.

Interfejs uTorrent

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że uTorrent to wierna kopia BitTorrenta.

Polecamy
uTorrent

uTorrent to właściwie wierna kopia BitTorrenta. Aplikacja pozwala na dokładnie to samo, co jej siostrzany odpowiednik - pochodzi również od tej samej firmy. 

uTorrent, jak wspomnieliśmy wcześniej, jest kalką BitTorrenta przeznaczonego dla systemu Android. Przełączając się między tymi programami trudno jest wskazać jednoznaczne różnice między nimi. Podobnie, jak w przypadku wcześniej opisywanej przez nas propozycji, użytkownik może zarządzać dowolną ilością plików .torrent, a także znajdzie dokładnie te same sekcje: Muzyka, Wideo oraz Discover. Użytkownicy zgłaszają, że w przypadku uTorrent, osiągane są odrobinę wyższe prędkości pobierania, niż w przypadku poprzedniej propozycji, ale w naszym mniemaniu jest to raczej swego rodzaju błąd poznawczy. Podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać przed pobraniem BitTorrent lub uTorrent jest: „z jakiego menedżera torrentów korzystam na moim komputerze?”. To może mieć znaczenie w kontekście naszych osobistych przyzwyczajeń, jednak obiektywnie, różnice między tymi dwiema aplikacjami przede wszystkim dotyczą kolorów użytych w interfejsie użytkownika.

Flud

Polecamy
Flud

Flud to prosty menedżer pobierania plików .torrent dla systemu Android. Prosty nie oznacza mało funkcjonalny - pełnia możliwości programu ujawnia się w bogatym wyborze ustawień. 

Flud jest prostszym menedżerem plików .torrent. Użytkownik otrzymuje pełen pakiet funkcji związanych z pobieraniem danych za pośrednictwem sieci BitTorrent – możliwe jest ustawianie priorytetów, nakładanie limitów prędkości transferu dla poszczególnych plików, wskazywanie docelowego folderu osobno dla każdego torrenta, a także wznawianie oraz wstrzymywanie wszystkich operacji jednocześnie. Flud pozwala również na ustalenie harmonogramów – możemy na przykład ustawić pobieranie plików tylko w nocy, kiedy urządzenie nie jest przez nas używane. Wtedy, program automatycznie (nawet działając w tle) rozpocznie pobieranie znajdujących się w kolejce torrentów i zakończy je o ustalonej przez nas godzinie. Osoby dbające o prywatność również w ramach sieci BitTorrent mogą wpisać własny serwer proxy w aplikacji bez potrzeby zastosowywania ustawień dla całego systemu.

Interfejs Flud

Prostota interfejsu Flud nie oznacza, że jest to program wybrakowany z funkcji.

Podobnie, jak i BitTorrent oraz uTorrent, Flud pozwala na ustalenie sieci WiFi jako jedyne połączenie, które będzie wykorzystywane do pobierania plików. Warto zwrócić uwagę na szczegółowe ustawienia dotyczące zarządzania energią przez program. Flud bowiem jest w stanie utrzymywać procesor w stanie wzbudzonym tak, żeby nie dopuścić albo do przerwania pobierania (szczególnie w starszych urządzeniach) albo do spadku prędkości pobierania plików. Warto jednak zadbać wtedy o zasilenie urządzenia, bowiem Flud w takiej konfiguracji będzie mocno wpływać na długość pracy na baterii. Możliwe jest także ustalenie limitu naładowania baterii, po którym pobieranie zostanie automatycznie wstrzymane. Reklamy w aplikacji pojawiają się tylko na dole ekranu i nie przeszkadzają w komfortowym użytkowaniu.

Interfejs Flud

Flud prawdziwy pazur pokazuje dopiero wtedy, gdy użytkownik zaczyna interesować się ustawieniami aplikacji.

FrostWire

Polecamy
FrostWire

FrostWire to menedżer plików .torrent ze świetną wyszukiwarką, która likwiduje konieczność poszukiwania interesujących nas treści samemu. Jedyny problem to słaba wydajność aplikacji. 

Frostwire to niezwykle ciekawy menedżer torrentów – jego przewagą nad pozostałymi propozycjami jest niewątpliwie świetna, funkcjonalna wyszukiwarka, która nie przekierowuje użytkownika do przeglądarki internetowej. Wszystko odbywa się w ramach jednej aplikacji – po wyszukaniu interesujących nas plików możemy od razu przenieść je do kolejki pobierania. Oszczędza to mnóstwo czasu. W przypadku innych programów jesteśmy zmuszeni do ręcznego pobrania torrenta przez przeglądarkę. FrostWire pozwala na ominięcie tego procesu. Użytkownik może skorzystać również z tradycyjnych form pobierania plików z sieci P2P poprzez wskazanie pliku .torrent w pamięci urządzenia lub podanie aplikacji tzw. magnet linku.

Interfejs Frostwire

FrostWire oferuje dostęp do świetnej wyszukiwarki torrentów obejmującą najważniejsze serwisy z tego typu plikami w internecie.

Ustawienia FrostWire obejmują pełen zakres funkcji, które powinien posiadać menedżer pobierania plików .torrent. Wśród nich jest możliwość ustawienia harmonogramu dla ściągania danych, ustalenia limitów prędkości transferu, dodawanie własnych serwerów proxy, a także określenie, ile maksymalnie torrentów program może pobierać i wysyłać w jednym momencie. Podobnie, jak i inne opisywane przez nas programy, FrostWire pozwala na ustanowienie połączenia WiFi, jako jedyne, dzięki któremu można pobierać pliki .torrent. Niestety, aplikacja ma jedną, bardzo poważną wadę. Mimo ciekawych funkcji, jest niesamowicie powolna, nawet na sprzętach o rozsądnej specyfikacji sprzętowej. Jeżeli szukacie przede wszystkim wygodnego menedżera torrentów, powinniście rozejrzeć się za inną aplikacją.  

Interfejs Frostwire

Dla niektórych, FrostWire może okazać się rozczarowaniem. Mimo świetnej wyszukiwarki oraz mnogości funkcji, program nierzadko potrafi zwolnić. 

CatTorrent

Polecamy
CatTorrent

CatTorrent to prosty menedżer plików .torrent, który przeznaczony jest raczej dla użytkowników dysponujących słabszym urządzeniem mobilnym. 

Ten program jest zdecydowanie najprostszym narzędziem do pobierania torrentów w naszym zestawieniu, dzięki czemu mogą korzystać z niego osoby posiadające mniej wydajne urządzenia z Androidem. Ascetyczny interfejs oparty z menu wysuwanym z lewego boku może odstraszyć użytkowników oczekujących od menedżera plików .torrent przede wszystkim dużej ilości funkcji. Jednak w prostych zastosowaniach, CatTorrent sprawdzi się wyśmienicie. Kolejka pobierania podzielona została na pobierania aktywne, wstrzymane, zakończone lub w trakcie wysyłania. Niestety, CatTorrent nie oferuje żadnego mechanizmu wyszukiwania plików w sieci, to trzeba zrobić na własną rękę.

Interfejs CatTorrent

CatTorrent najlepiej sprawdzi się w rękach użytkowników posiadających mniej wydajne smartfony z Androidem. 

Ustawienia aplikacji umożliwiają użytkownikowi zmianę docelowego folderu na pobrane pliki, ustawienie sieci WiFi jako wyłącznej do łączenia się za pośrednictwem protokołu BitTorrent, włączenie powiadomień o zakończonych operacjach, a także nałożenie ograniczeń w trakcie pobierania plików. Dzięki temu program może wstrzymać operacje, gdy urządzenie zostało odłączone od ładowarki, albo nie zezwoli na przekroczenie określonego limitu prędkości wysyłania lub ściągania danych. Dodatkowo, możliwe jest ustawienie maksymalnej ilości pobieranych torrentów jednocześnie tak, aby nie nadwyrężać możliwości naszego łącza.

BitTorrent oraz uTorrent – właściwie bliźniacze programy do obsługi pobierania plików w sieci P2P są zdecydowanie najlepszymi aplikacjami tego typu w sklepie Google Play. Niemniej, wskazane przez nas alternatywy są również godne uwagi – zwłaszcza, jeżeli oczekujecie od nich konkretnych cech. I o ile zwycięzcy naszego zestawienia są najbardziej uniwersalnymi programami do obsługi plików .torrent, tak Flud oferuje najwięcej ustawień, które mogą okazać się pomocne przy okazji pobierania wielu plików. FrostWire daje dostęp do świetnej wyszukiwarki plików .torrent, a CatTorrent świetnie sprawdzi się również na słabszych urządzeniach mobilnych. 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.