partner serwisu

Jak się spakować na wakacje i nie tylko? Z tymi aplikacjami mobilnymi niczego nie zapomnisz przed podróżą

Jak się spakować na wakacje i nie tylko? Z tymi aplikacjami mobilnymi niczego nie zapomnisz przed podróżą
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
18 czerwca 2014, 10:58
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacje mobilne, holiday checklist, ipad, iphone, packing list, packing lists, packing pro, packmeapp, packpoint, pakowanie, podróż, smartfon, suitcases-packing checklist, tablet, tourist packing list manager, travel checklist, travel packing list, travel packing lists, trip list, trip list widgets, trip packing assistant, upackinglist free, wakacje

Aplikacja wspomagająca pakowanie? Pffff, na co to komu? Być może wielu z Was kpiąco zadaje sobie to pytanie, jednak zapewniamy, że nie chcielibyście stwierdzić, będąc setki a może i tysiące kilometrów od domu, że zapomnieliście niezwykle istotnej rzeczy czy dokumentu, a ta zupełnie niepotrzebna kontrola osobista na lotnisku nie miałaby miejsca, gdybyście niepotrzebny scyzoryk zostawili w domu. W każdym razie nie każdy jest pedantyczny i poukładany. Chcąc uniknąć niespodzianek na wakacjach warto się do nich odpowiednio przygotować, zaczynając od pakowania. Skoro zatem w mobilnych sklepach z aplikacjami można znaleźć mnóstwo programów wspomagających tę nużącą niektórych czynność, czemu z nich nie skorzystać?

Do naszego zestawienia wybraliśmy 10 programów wspomagających użytkowników planujących opuszczenie domu na nieco dłuższą chwilę niż wyjście do pracy czy na uczelnię. Teoretycznie, aby się porządnie spakować do jakiegokolwiek wyjazdu wystarczy skrupulatnie przygotować sobie listę rzeczy, o których nie wolno nam zapomnieć. Metoda dobra, ale ma jedną wadę, od spontanicznego pakowania różni się tylko tym, że po prostu dokładniej planujemy co spakować, jednak w obu przypadkach musimy polegać na własnej pamięci. Roztargnionym i zawsze spieszącym się osobom to nie wystarczy, poniżej zatem mamy receptę - zestaw aplikacji przydatny dla każdego, kto planuje nie tylko wakacyjny, ale jakikolwiek wyjazd. Niektóre programy mają charakter prostych list, ale są też takie, gdzie użytkownik automatycznie otrzymuje propozycje co należy wziąć w zależności od charakteru planowanego wypadu. W końcu inny bagaż zabierzemy na trzydniowy wyjazd biznesowy, a inne rzeczy przydadzą się podczas dwutygodniowego urlopu z dziećmi.

 

Holiday Checklist

Wydawca: zetapps


Obsługiwane platformy:
Android: nie
iOS: nie
Windows Phone: tak

Cena: bezpłatne

 

Program ten stanowi przykład prostszego rozwiązania wspomagającego przygotowania do wakacyjnych wojaży. Zasadniczo jest to wstępnie przygotowana przez twórców tego prostego programu smartfonowa wersja "kartki" z listą rzeczy do zrobienia przed wyjazdem. Zaprogramowany spis podzielony jest na kategorie: m.in. co trzeba wziąć na samą podróż (Travel), co się przyda na miejscu (Stay), czy o czym nie wolno zapomnieć przed opuszczeniem domu na dłuższy czas (Departure). 

Interfejs programu może trochę drażnić; jest taki trochę na siłę stylizowany na notes, naszym zdaniem zupełnie niepotrzebnie. Obsługa programu nie powinna sprawić żadnych problemów, poruszanie się pomiędzy poszczególnymi kategoriami to po prostu przesuwanie palcami kolejnych ekranów. Szkoda tylko, że wstępnie zdefiniowane listy nie mogą być edytowane. Za tą cenę można jednak wypróbować. Jeżeli ktoś nie potrzebuje bardzo dokładnych spisów, to i taki program powinien wystarczyć. Jeżeli jednak spis okaże się zbyt mało dokładny, ratunkiem może być kolejny program - również na platformę Windows Phone.

 

Packing List

Wydawca: rohmanhakim


Obsługiwane platformy:
Android: nie
iOS: nie
Windows Phone: tak

Cena: bezpłatne

 

Kolejne narzędzie wspomagające łaknących wypoczynku poza domem czy jakichkolwiek innych form aktywności wymagających opuszczenia domowych pieleszy na dłuższy czas. Packing List to - jak nietrudno się domyśleć - aplikacja zawierająca przydatne listy rzeczy do zrobienia/do wzięcia, ale w tym przypadku podział na poszczególne kategorie został zrealizowany w oparciu o rodzaj wyjazdu. Wstępnie zdefiniowano np. listy przygotowane z myślą o wypadzie na miasto, wyjazd biznesowy, imprezę kulturalną, typowy rodzinny wyjazd wakacyjny itp.

Musimy przyznać, że predefiniowane listy rzeczy do zrobienia przed wyjazdem są w tej aplikacji znacznie, ale to znacznie bardziej rozbudowane niż w przypadku poprzedniego, programu. Np. w przypadku wyboru kategorii wyjazdu biznesowego, aplikacja przypomni nie tylko o takich oczywistościach jak bilet czy paszport, ale również zwróci uwagę na fakt, by skontaktować się z bankiem, jeżeli wyjeżdżamy za granicę, a zamierzamy korzystać z kart płatniczych/kredytowych (bywa, że banki nie uprzedzone o wyjeżdzie, albo przynajmniej próbują zweryfikować zagraniczną płatność zrealizowaną na wyjeździe - co najczęściej oznacza niepotrzebny koszt połączenia międzynarodowego - albo wręcz zablokują próbę transakcji ze względów bezpieczeństwa).

Dużą zaletą Packing List jest to, że dowolną listę możemy edytować. Elementy nie pasujące do naszej sytuacji mogą być całkowicie usuwane, a brakujące pozycje łatwo można dodać. Oprócz poszczególnych zadań do wykonania, czy rzeczy do spakowania możemy edytować i dodawać nowe typy aktywności. Może się to przydać np. zapalonym wędkarzom, nurkom, surferom czy innym roztargnionym miłośnikom nieszablonowego sposobu spędzania wolnego czasu poza domem, których specyficzne wymagania dotyczące pakowanego sprzętu trudno byłoby zamieścić w uniwersalnych, predefiniowanych ustawieniach aplikacji.

 

Packing List

Wydawca: DotNetIdeas


Obsługiwane platformy:
Android: tak
iOS: nie
Windows Phone: tak

Cena: bezpłatne (wersja Windows Phone płatna 3,49 zł)

 

Kolejna aplikacja o identycznej jak poprzedniczka nazwie to propozycja dla posiadaczy najpopularniejszej mobilnej platformy - Androida. Program dostępny jest również na platformę Windows Phone, ale w tym przypadku niestety tylko w wersji płatnej (płatne wydanie jest dostępne również na Androida, różni się od wydania darmowego brakiem reklam oraz wbudowanym modułem z informacją o pogodzie). Packing List oferuje predefiniowany zbiór list "rzeczy do spakowania", które tutaj pogrupowano w kategorie typu "ubrania", "dokumenty", "dla dzieci" itp.

Program nie zawiera przygotowanych zbiorów pozycji dopasowanych np. pod kątem rodzaju wyjazdu. Natomiast użytkownik ma możliwość samodzielnego utworzenia nowych list-rodzajów wycieczek, w których może umieszczać zarówno już gotowe obiekty, zapisane w programie, jak też dodawać nowe. Funkcje edycyjne są dość rozbudowane, dla każdej pozycji można zdefiniować ilość rzeczy które należy wziąć, lokalizację, a nawet wagę (standardowo w funtach/uncjach, ale w ustawieniach aplikacji można włączyć jednostki metryczne). Zapisane listy można również łatwo przenieść na inne urządzenie z Androidem. Packing List przechowuje listy "rzeczy do spakowania" w formacie XML, są one zapisane na karcie SD (jeżeli takowa znajduje się w urządzeniu mobilnym), w folderze o nazwie \packinglist. Możliwości całkiem spore, jednak wizualnie niestety biednie.

 

Packing Pro

Wydawca: Quinn Genzel


Obsługiwane platformy:
Android: nie
iOS: tak
Windows Phone: nie

Cena: 2,69 euro

 

Program jest jedną z najbardziej zaawansowanych i rozbudowanych aplikacji wspomagających wakacyjne (i nie tylko) pakowanie i przedwyjazdowe porządki. Jest też najdroższą aplikacją w naszym zestawieniu, czy faktycznie wartą wydania ponad 10 zł? Dla osób, które często wyjeżdżają program okaże się z całą pewnością dużą pomocą. Dużo wbudowanych i w pełni edytowalnych elementów. Pełna swoboda organizacji list, a także funkcje uwzględniające również jaki będzie charakter wyjazdu, ile osób będzie podróżowało z użytkownikiem aplikacji, jakie są wymagania tych osób, jakim transport będzie wykorzystywany podczas wyjazdu.

Aplikacja w stosunku do pozostałych, w większości bezpłatnych programów, wyróżnia się dodatkowymi funkcjami, takimi jak np. możliwość ustawiania przypomnień i alertów, bardzo łatwa w wykorzystaniu funkcja backupu (polega to na tym, że użytkownik jednym tapnięciem może wyeksportować dane z programu na swoją skrzynkę e-mail), oprócz tego dane synchronizują się z iCloudem. Obsługa formatu CSV pozwala wymieniać dane z aplikacjami zainstalowanymi na maku / pececie (np. Excel). Packing Pro to aplikacja najdroższa, ale również bezdyskusyjnie najbardziej funkcjonalna - program ten pomoże spakować się całej rodzinie. 

 

PackMeApp Packing List

Wydawca: PackMeApp


Obsługiwane platformy:
Android: tak
iOS: nie
Windows Phone: nie

Cena: bezpłatne

 

Aplikacja wyróżniająca się od pozostałych przede wszystkim wizualnie. Kolejnym wyróżnikiem jest też to, że w tym przypadku mamy do czynienia z programem "rozmawiającym" z użytkownikiem po polsku, co dla wielu użytkowników ma duże znaczenie. Praca z aplikacją przypomina współpracę z prowadzącym nas krok po kroku przewodnikiem. Po uruchomieniu program informuje, że nie ma jeszcze żadnych list, więc proponuje użytkownikowi ich utworzenie. 

Samo tworzenie list "pakunkowych" jest bardzo proste i przyjemne. Kolejno wybieramy kategorie obiektów (np. Garderoba, Elektronika, Higiena itp.), a następnie rzeczy z poszczególnych kategorii, które będziemy chcieli zabrać ze sobą na wyjazd (możemy przy tym zdefiniować ilość poszczególnych przedmiotów). 

Utworzone listy mogą być udostępnione praktycznie w dowolny sposób: za pomocą sieci społecznościowych, mailem, przez interfejs bluetooth do innego urządzenia itp.

 

PackPoint packing list builder

Wydawca: Wawwo


Obsługiwane platformy:
Android: tak
iOS: nie
Windows Phone: nie

Cena: bezpłatne

 

Jedyny program w naszym zestawieniu, który przygotowania do odpowiedniego spakowania się na wakacje, czy na inny wyjazd z domu zaczyna od... wyboru płci użytkownika. Gdy dokonamy tego wyboru podajemy kolejno docelowe miejsce wakacyjnego wyjazdu, termin, czas pobytu oraz określamy charakter wypadu (wypoczynkowy, biznesowy; możliwe jest również zaznaczenie obu typów wyjazdów). 

Dalej program prosi o określenie aktywności jakich zamierzamy się podjąć na wyjeździe, następnie generowana jest lista rzeczy do wzięcia zbudowana w oparciu o wskazania użytkownika oraz - ciekawostka - pobrane z internetu informacje o pogodzie w miejscu docelowym i we wskazanym przez nas czasie. Oczywiście wygenerowana lista może być dowolnie modyfikowana, ale trzeba przyznać, że propozycje programu są sensowne (np. po wybraniu formalnego spotkania biznesowego, program nie zapomniał o marynarce, krawacie i paście do butów ;-) ). To jeden z ciekawszych programów w naszym zestawieniu, a biorąc pod uwagę cenę programu, na pewno warto go wypróbować.

 

Trip List

Wydawca: Web Concept


Obsługiwane platformy:
Android: tak
iOS: nie
Windows Phone: nie

Cena: 3,39 zł

 

Kolejna płatna aplikacja w naszym zestawieniu, choć znacznie tańsza od wcześniej opisanego Packing Pro na platformę iOS. Tym razem narzędzie przeznaczone na platformę Android. Aplikacja pozwala na szczegółowe przygotowanie listy zadań i rzeczy do spakowania przed wyjazdem. Nie trzeba przy tym samemu wymyślać poszczególnych elementów, bo program zawiera dość bogaty zestaw danych, z których składamy listę "czego nie zapomnieć" na konkretny wyjazd. Baza programu wyróżnia się na tle innych aplikacji, bo znajdziemy w niej elementy powiązanie z bardziej nietypowymi formami wypoczynku, jak np. wspinaczką wysokogórską, czy nurkowaniem. Program przyda się nie tylko na wakacje, ale również w zimę - baza zawiera również elementy, które z pewnością powinny się znaleźć w walizce każdego narciarza.

Oprócz wspomagania podczas przygotowań do wyjazdu aplikacja zawiera także informacje na temat krajów, które potencjalny turysta mógłby chcieć odwiedzić. Wybierając dowolne państwo świata otrzymamy dane na temat parametrów zasilania w ogólnodostępnej sieci elektrycznej, kod waluty, strefę czasową, a także szczegółowe dane na temat wybranego kraju (dane pobierane są z Wikipedii). 

Przygotowany zestaw danych dla konkretnego wyjazdu może być przechowywany nie tylko w samym programie, ale również udostępniony innemu urządzeniu przez interfejse Bluetooth, zapisany na dysku Google'a, wysłany Gmailem, udostępniony za pośrednictwem Google+ itp.

 

Trip List Widgets

Wydawca: Web Concept


Obsługiwane platformy:
Android: tak
iOS: nie
Windows Phone: nie

Cena: bezpłatne

 

Aplikacja ta występuje jako odrębna pozycja w sklepie Google Play, jest to jednak bezpłatny dodatek do wcześniej opisanego programu Trip List. 

Po zainstalowaniu tego dodatku, możemy na pulpicie Androida umieszczać widżety prezentujące informacje powiązane z wprowadzonymi wcześniej w programie głównym danymi na temat ewentualnych wyjazdów. Samodzielne instalowanie dodatku nie ma sensu.

 

Trip Packing Assistant

Wydawca: 63439988 Canada Inc.


Obsługiwane platformy:
Android: nie
iOS: nie
Windows Phone: tak

Cena: bezpłatne

 

Prosta w obsłudze aplikacja wspomagająca pakowanie przeznaczona dla użytkowników smartfonów z systemem Windows Phone. Program ten nie dorównuje funkcjonalnością np. takiemu Packing Pro, ale jesteśmy pewni, że również znajdzie swoich zwolenników głównie dzięki całkiem estetycznej i dopasowanej do stylu całego systemu Windows Phone formie. Zaletą jest też bardzo prosta obsługa.

Po uruchomieniu aplikacji otrzymujemy dostęp do jednego z wbudowanych w program ekranów, stanowiących podzielone na kategorie listy rzeczy do spakowania (np. Documents czy Clothing, czyli ubrania). Dla każdego obiektu można nie tylko odznaczyć, czy się go spakowało, ale również wybrać ilość - niby drobiazg, ale poprawiający użyteczność Trip Packing Assistanta. Jeżeli standarowo wbudowana lista rzeczy okaże się za mała, użytkownik może dodać nowe pozycje. Również te istniejące mogą być edytowane, bądź - jeżeli okażą się w niepotrzebne - usuwane. Program jest pozbawiony bardziej zaawansowanych funkcji, ale do uporządkowania i zapamiętania co trzeba spakować na pewno wystarczy.

 

uPackingList Free

Wydawca: NIX Solutions


Obsługiwane platformy:
Android: nie
iOS: tak
Windows Phone: nie

Cena: bezpłatne

 

Ostatnia aplikacja w naszym zestawieniu to bezpłatna propozycja dla posiadaczy mobilnych gadżetów firmy Apple. uPackingList Free to spory zestaw danych wbudowanych w program. Rzeczy do zapamiętania/spakowania są umieszczone w różnych kategoriach. Po uruchomieniu programu zadaniem użytkownika jest zbudowanie listy z gotowych elementów (dodajmy, edytowalnych). Dzięki temu, że program zawiera już zdefiniowane kategorie (np. "odzież", "dokumenty" czy "przed wyjściem") tworzenie nowych list na konkretne wyjazdy jest znacznie prostsze niż wymyślanie ich od podstaw.

Interfejs aplikacji to dość udany kompromis pomiędzy funkcjonalnością a estetyką. Program na szczęście nie przeładowano bajerami, ale oznaczenie poszczególnych kategorii ikonkami tematycznymi ułatwia korzystanie z programu. Predefiniowana lista obiektów powinna wystarczyć w większości przypadków, ale jeżeli użytkownik potrzebuje specyficznych wpisów, może takie dodać tworząc zarówno nowe obiekty, jak i nowe kategorie. Biorąc pod uwagę cenę, programik zdecydowanie wart zainteresowania.

Co wybrać?

Podsumowując, gdybyśmy mieli zasugerować Wam po jednej aplikacji na konkretną platformę, to użytkownikom smartfonów i tabletów z Windows Phone polecilibyśmy Packing List, posiadaczom iPhone'ów i iPadów zdecydowanie Packing Pro, natomiast użytkownikom Androidofonów powinien spodobać się polskojęzyczny PackMeApp, ale wart zainteresowania jest również PackPoint. Cóż, mamy nadzieję, że pokazane przez nas programy się przydadzą, zwłaszcza teraz. Udanych wakacji!

2019.06.15, 11:18
Czy jest tam podpowiedź jak spakować się na takie wakacje- http://www.rejsy-po-karaibach.pl/pl/ ? Planujemy wybrać tę opcję, ale nie wiemy czy to dobre rozwiązanie. Jak sądzicie?
Edytowane przez autora (2019.06.15, 11:19)