partner serwisu

Windows Phone - najciekawsze aplikacje sierpnia

Windows Phone - najciekawsze aplikacje sierpnia
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
1 września 2014, 00:40
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje, aplikacje mobilne, gry, microsoft, najlepsze apki, smartfon, tablet, windows phone, zestawienie

Microsoft bardzo by chciał, by popularność jego mobilnej platformy znacznie wzrosła. Nie od dziś jednak wiadomo, że popularność jakiegokolwek systemu jest warunkowana ilością dostępnych aplikacji. Zresztą, nie chodzi wyłącznie o ilość, ale i o funkcjonalność oraz jakość tych programów. Microsoft od lat usilnie namawia programistów do tworzenia aplikacji na platformę Windows Phone, z drugiej strony stara się również utrzymać jakość aplikacji, czego dowodem jest niedawne usunięcie z oficjalnego sklepu z aplikacjami dla Windows i Windows Phone 1500 aplikacji. W naszym zestawieniu prezentujemy najciekawsze naszym zdaniem programy sierpnia (wydane, bądź zaktualizowane w ubiegłym miesiącu) przeznaczone dla użytkowników smartfonów działających pod kontrolą systemu Windows Phone.

TakczyNie? - coś dla miłośników quizów

 

Tym razem zaczynamy od rozrywki, choć raczej dla umysłu niż szlifowania manualnej zręczności. Wizualną stronę opisywanego tytułu można określić jednym słowem: dramat. Niemniej we wszelkiego typu quizach, a właśnie z aplikacją dostarczającą tego rodzaju rozrywki mamy w tym przypadku do czynienia, estetyka, czyli krój liter czy wygląd tła to kwestie drugorzędne. Baza pytań wbudowanych w tę grę przekroczyła już 1000 i - zgodnie z informacjami twórców - stale rośnie. Zanim zostanie wyświetlone pytanie mamy możliwość wyświetlenia kategorii tematycznej. Poziom pytań jest mocno zróżnicowany, od banalnie prostych po znaczenie trudniejsze. Na każde pytanie możemy udzielić tylko jednej odpowiedzi: "tak" lub "nie". Za odpowiedź poprawną otrzymujemy jeden punkt, za złą - tracimy.

Cena: bezpłatny

 

Photo Editor Pro + (Edytor zdjęć Pro +) - mobilny edytor do cyfrowych fotografii

Przyjęło się uważać wakacje za czas intensywniejszego wykorzystywania wbudowanej w mobilne urządzenia techniki umożliwiającej rejestrację nieruchowym kadrów otaczającej nas rzeczywistości. Niezależnie od tego, czy pamięć Twojego smartfona z Windows Phone pęka w szwach od nadmiaru fotek, czy też zdobyłeś się na uchwycenie kilku zaledwie ujęć warto zainteresować się zaktualizowanym w sierpniu mobilnym edytorem cyfrowych zdjęć przeznaczonym dla wszystkich użytkowników urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Windows Phone 8/8.1.

Możliwości tego edytora, jak na jego cenę i fakt, że mamy do czynienia z aplikacją na telefon wypadają naprawdę przyzwoicie na tle wielu innych, uboższych funkcjonalnie programów. Fotografia do edycji może być wybrana zarówno z pamięci wewnętrznej urządzenia, jak i wykonana w danym momencie aparatem wbudowanym w smartfon. Po wybraniu fotografii do edycji, dostęp do poszczególnych funkcji modyfikujących fotografię uzyskujemy za pośrednictwem przewijanego w poziomie paska narzędziowego. Znajdziemy tu narzędzia do kadrowania, zmiany rozmiaru, zestaw różnych efektów, regulatory kontrastu i jasności zdjęcia, zmiany barw (hue) i ich nasycenia, regulację ostrości oraz możliwość dodania podpisu tekstowego do zdjęcia. Każdą zmianę można od razu porównać z oryginałem aktywując tryb jednoczesnego wyświetlania zdjęcia przed i po (edytowana fotografia jest dzielona po połowie na ekranie). Zestaw funkcji edycyjnych jest w zupełności wystarczający by ulepszyć najciekawsze zdjęcia zapisane w smartfonie.

Cena: bezpłatny

 

DesignTile - estetyczny tuning kalendarza

 

Jeżeli korzystasz intensywnie z systemowego kalendarza wbudowanego w każdy smartfon z Windows Phone i masz w sobie choć odrobinę jakiegokolwiek poczucia estetyki, ten bezpłatny program z pewnością Ci się przyda. Zasadniczo nie zmienia on funkcjonalności systemowego kalendarza, ale zmienia jest stronę wizualną. DesignTile dodaje nowe style wizualne wpisów w systemowym kalendarzu przypinanych do ekranu startowego. Nie zmienia samego kalendarza, lecz pozwala zastąpić standardowy kafelek kalendarza na ekranie startowym innym motywem Live Tile. Istotne jest też to, że nowe motywy (przynajmniej niektóre) pozwalają nawet na średnim (kwadratowym) kafelku zmieścić wpisy dotyczące kilku terminów lub wydarzeń. Tylko tyle, ale dla wielu (w tym i dla autora tych słów) to użyteczne narzędzie.

Cena: bezpłatny

 

My Music - downloader i odtwarzacz muzyczny w jednym

Aplikacja powinna zainteresować każdego, kto słucha muzyki na swoim smartfonie. My Music pozwala nie tylko słuchać muzyki przesyłanej strumieniowo z sieci, ale umożliwia również wyszukiwanie interesujących nas w danej chwili piosenek, tworzenie list odtwarzania itp. Płatna wersja programu pozwala również pobrać znalezioną muzykę do pamięci urządzenia mobilnego. Oprócz tego program potrafi oczywiście odtwarzać również muzykę zapisaną w pamięci urządzenia mobilnego. Obsługiwane przez My Music formaty plików audio to MP3, MP2, MP1, Ogg Vorbis, WAV, AIFF, AAC, 3GP, XM, IT, S3M, MOD, MTM, M4A i więcej. Zatem program nadaje się do zwykłych "empetrójek", jak i np. do muzyki z trackerów audio. Dla każdego znalezionego utworu aplikacja wyświetla informacje o wielkości danego pliku i prędkości bitowej (bitrate), co automatycznie stanowi informację o jakości danego utworu. Dostępna jest możliwość dodawania utworów do listy ulubionych. Na pewno warto wypróbować.

Cena: bezpłatny, dostępna wersja płatna.

 

Ramka Obrazu - łatwe kolaże z własnych zdjęć

Nieco wcześniej zaproponowaliśmy mobilny edytor fotografii cyfrowych przechowywanych w pamięci urządzenia mobilnego z systemem Windows Phone, tym razem aplikacja pozwalająca jeszcze w inny sposób pobawić się zdjęciami. Za pomocą programu Ramka Obrazu z łatwością będziemy mogli zmontować kolaż z wybranych fotografii.

Praca z aplikacją zaczyna się od wyboru stylu przygotowywanego kolażu (do wyboru są cztery style), potem zadaniem użytkownika jest wybór zdjęć z pamięci urządzenia. Przy czym oprócz samych fotografii możemy wybrać ile razy dany kadr ma być użyty podczas tworzenia kolażu. Potem wystarczy dotknąć przycisk Start i kolaż gotowy. Obraz wygenerowany przez program możemy praktycznie dowolnie modyfikować. Przesuwając palcem wewnątrz pojedynczej ramki zdjęcia w kolażu możemy zmienić sposób kadrowania fotografii użytej w danym elemencie kolażu. Ponadto każdy element można edytować niezależnie wykorzystując do tego celu dostępne w programie funkcje, takie jak m.in.: zmiana rozmiaru, różne efekty specjalne, możliwość dodawania klipartów, możliwość zmiany tła kolażu bądź to na dowolny kolor, bądź na jeden z predefiniowanych motywów, zmiana układu elementów stanowiących składnik kolażu, zmiana proporcji i... sami wypróbujcie, do czego Was zachęcamy. Gotowy kolaż można po prostu zapisać w pamięci urządzenia, bądź też zapisać i od razu udostępnić (np. pocztą, przez sieci społecznościowe itp.).

Cena: bezpłatny

 

Życzenia - gdy zabraknie weny

 

Aplikacja z gatunku "ratujących życie" gdy zapomnimy "języka w gębie" a tu ważna rodzinna uroczystość, życzenia trzeba złożyć nowożeńcom, szanownemu jubilatowi, solenizantce etc, a przecież zdawkowe "wszystkiego najlepszego" wręcz nie wypada ;-). Program o wiele mówiącej nazwie Życzenia to nic innego jak podręczna baza gotowych życzeń na wszelkie możliwe i powszechnie znane okazje. Po uruchomieniu aplikacji zadaniem użytkownika jest wybór kategorii życzeń (np. Dla Młodej Pary, czy Urodzinowe i Imieninowe. Po wyborze kategorii wyświetlona zostanie konkretna propozycja. Cóż, przyznajemy - w niektórych przypadkach rymy są iście częstochowskie, inne z kolei życzenia nieco nas rozczarowały swoją sztampą, ale być może dla niektórych użytkowników ten bezpłatny program będzie wystarczającą inspiracją. Zdecydowanie najbardziej wyszukane wydały nam się życzenia w kategorii Miłosne

Cena: bezpłatny

 

Fuel Calc Free - nie tylko dla oszczędnych kierowców

 

Program potencjalnie przydatny dla każdego kierowcy, nie tylko w dobie kryzysu paliwowego.  To proste narzędzie pozwala obliczyć średnie spalanie na podstawie ilości zużytego paliwa i przejechanej odległości, a także na podstawie średniego zużycia i objętości zbiornika podaje zasięg pojazdu. Użytkownik może też próbować szacować ile jeszcze kilometrów przejedzie na pozostałym w baku paliwie. Dla posiadaczy pojazdów pozbawionych dokonującego podobnych obliczeń komputera pokładowego aplikacja może być użyteczna, szkoda tylko że nie ma możliwości przechowywania dziennika eksploatacji. W dostępnej w sklepie Microsoftu wersji płatnej tego programu (my instalowaliśmy bezpłatną) dodatkowo można obliczyć koszt podróży z podziałem na liczbę pasażerów, policzyć średni koszt dojazdów do pracy czy dokonać obliczeń po jakim czasie zwróci się np. koszt instalacji LPG lub jak wybrać najbardziej ekonomiczne paliwo.

Cena: bezpłatny

 

Live Lockscreen Themes

Kiedy miesiąc temu przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych mobilnych aplikacji lipca na platformę Windows Phone jednym z wyróżnionych przez nas programów była udostępniona wyłącznie dla najnowszego wydania Windows Phone 8.1 aplikacja Live Lock Screen Beta. Wspominamy o niej dlatego, że musi ona być zainstalowana w smartfonie, by możliwe było skorzystanie z programu, który przedstawiamy Wam tym razme. Live Lockscreen Themes to zestaw dodatkowych, ciekawych tematów graficznych dla nowych, animowanych ekranów blokady smartfonów z Windows Phone 8.1. Pracę z tą aplikacją rozpoczynamy od wskazania rozdzielczości ekranu posiadanego smartfonu (np. w przypadku posiadanego przez nas smartfonu Nokia Lumia 925 wybraliśmy przycisk 768p). Potem pozostaje tylko przeglądać dostępne online tematy graficzne. Trzeba przyznać, że niektóre z nich prezentują się naprawdę ciekawie, zwłaszcza wobec stosunkowo ubogiej oferty w samej aplikacji Microsoftu (Live Lock Screen Beta), w której nawet użycie zdjęć z Binga nie zmienia poczucia niedosytu.

Po wybraniu interesującego motywu z bazy dostępnej w Live Lockscreen Themes należy zapisać go do pamięci urządzenia (obraz zostanie zapisany w standardowym folderze ze zdjęciami), następnie należy uruchomić aplikację Microsoftu (wspomnianą Live Lock Screen Beta) i w niej wskazać zachowane zdjęcie i ustawić je jako pierwsze (chyba że wybraliśmy funkcję automatycznej zmiany zdjęcia tła co jakiś czas, wtedy umiejscowienie w kolejce pobranego zdjęcia nie ma znaczenia.

Cena: bezpłatny

 

Plan Lekcji - rok szkolny się zaczął

 

Początek roku szkolnego to oczywiste zwiększenie intensywności pojawiania się w sklepie z aplikacjami programów mających wspomagać uczniów i studentów w organizacji czasu nauki. Aplikacji pozwalających na przechowywanie w telefonie planu zajęć jest sporo, ale nam przypadła do gustu aplikacja o skromnym tytule Plan Lekcji. Program ten ma jednak zastosowanie zarówno dla ucznia podstawówki, gimnazjum, liceum, studenta studiów dziennych, jak i zaocznych, a tak naprawdę elastyczność konfiguracji programu pozwala zastosować go również w przypadku osób mających indywidualny tok nauczania. Aplikacja uwzględnia np. podział na tygodnie, co pozwala zaplanować różne przedmioty w różnych tygodniach (cykle przedmiotów z różnych grup A i B). Ponadto program uwzględnia również typ zajęć (wykłady, ćwiczenia, projekty, laboratorium itp.). Cóż, krótko mówiąc żałujemy że w czasach naszej nauki nie dysponowaliśmy podobnymi gadżetami ;-)

Cena: bezpłatny

 

Znawca miast - cudze chwalicie a swoje znacie?

 

Zaczęliśmy od quizu i na quizie skończymy. Jednak poza przyjętą formułą rozrywki Znawca miast rózni się od programu, którym rozpoczęliśmy nasze zestawienie, niemal wszystkim poczynając od oprawy graficznej, której w poprzednim przypadku praktycznie nie było, tutaj jest znacznie lepiej. Po uruchomieniu wybieramy poziom trudności i od razu jesteśmy rzucani w wir pytań sprawdzających naszą wiedzę o lokalizacji polskich miast. Od razu uprzedzamy - poziom łatwy może rozczarować, ale w najtrudniejszym z pewnością nie uzyskasz maksymalnej liczby punktów. Quiz nie ma formy tekstowej, jest to raczej geograficzna zgadywanka. Zachęcamy do wypróbowania. 

Cena: bezpłatny

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.