partner serwisu

Windows Phone - najciekawsze aplikacje czerwca

Windows Phone - najciekawsze aplikacje czerwca
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
5 lipca 2014, 01:25
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje, aplikacje mobilne, gry, microsoft, najlepsze apki, smartfon, tablet, windows phone, zestawienie

Windows Phone to taki Kopciuszek systemów mobilnych. Liczebnością ustępuje dwóm pozostałym gigantom: Androidowi i iOS-owi, ale... któż z nas nie słyszał o Kopciuszku? Microsoft od dłuższego czasu powoli, acz systematycznie wyrywa sobie kawałek tortu na rynku urządzeń i systemów mobilnych. Nie od dziś wiadomo, że za sukcesem jakiejkolwiek platformy stoi różnorodność i funkcjonalność oprogramowania dla niej przeznaczonego. Dlatego też - jak co miesiąc - przyjrzeliśmy się najciekawszym aplikacjom umieszczonym, bądź zaktualizowanym w czerwcu br. Tym razem w naszym zestawieniu coś dla miłośników nietypowych zdjęć oraz pocztówek (w końcu mamy wakacje), nie zabrakło również propozycji dla wygłodniałych i spragnionych dobrego wina. Lżejsze programy, raczej nie do pracy, ale w końcu kiedyś ten urlop nam się należy.

Lomogram+ - analogowy sznyt w cyfrowym świecie

Lomografia to powstały na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku nurt w fotografii, którego przewodnim motywem jest użycie do wykonywania fotografii starych, analogowych aparatów fotograficznych, szczególnie produkcji radzieckiej. Stąd zresztą wywodzi się nazwa tego nurtu - zwrot "Lomo" to przekształcona na język angielski nazwa radzieckiej marki aparatów fotograficznych - Łomo. Oczywiście w tym przypadku użycie analogowego aparatu jest wykluczone, dysponujemy przecież wbudowanym, cyfrowym aparatem w smartfonie, ale głównym zadaniem opisywanego programu jest możliwość edycji fotografii w taki sposób, by rezultat przypominał właśnie zdjęcia uzyskane starymi aparatami analogowymi. 

Lomogram+ wyposażono w kilkadziesiąt różnych efektów przypominających w działaniu rezultaty analogowej fotografii uzyskiwanej za pomocą różnych modeli starych aparatów. Oprócz tego aplikacja oferuje zestaw ponad siedemdziesięciu efektów zmieniających naświetlenie kadru (nie tylko ekspozycję, ale również paletę barw). Dostępny jest także efekt Tilt-shift (ilustracja powyżej przedstawia interfejs programu Lomogram+ po wybraniu tego właśnie efektu). Jest to efekt zmieniający głębię ostrości zdjęcia i miejsce ostrzenia, co pozwala uzyskać ze zwykłych fotografii tzw. efekt zabawki, czy miniatury.

Uzupełnieniem filtrów i efektów wbudowanych w program jest zestaw 49 ramek, które można aplikować zdjęciom obrabianym w aplikacji. Źródłem fotografii może być oczywiście nie tylko wbudowana w smartfon kamera, ale również zdjęcia z dowolnego źródła zapisane na karcie pamięci telefonu. Zmodyfikowane fotografie możemy z poziomu aplikacji łatwo udostępnić na Facebooku, przesłać na Twittera czy opublikować w serwisach takich jak Flickr czy Tumblr.

Cena: bezpłatny

 

Group Tiles - edytor kafelków

Tych, którzy sądzą, że oto mamy wreszcie aplikację umożliwiającą przerobienie każdego kafelka na ekranie startowym systemu Windows Phone musimy niestety zmartwić - aż tak dobrze nie jest, ale aplikacja Group Tiles może znaleźć swoje 5 minut na niejednym smartfonie z Windows Phone. Podstawowym zadaniem tej aplikacji jest możliwość zaprojektowania i późniejszego użycia kafelka, który na ekranie startowym będzie wyglądał jak np. baner tytułowy separujący grupę kafelków od innych elementów. 

Projektowanie własnego kafelka jest proste i przebiega w pięciu etapach: najpierw wybieramy styl budowanego kafelka (mamy do wyboru kilka wbudowanych w program propozycji, możemy również samodzielnie zdecydować o rozmiarze, układzie i pozycji kafelka), następnie nanosimy etykietę tekstową na tworzony kafel, dobieramy opcjonalną ikonkę, uzupełniamy kolorystykę i rezultat naszych działań przypinamy na ekran startowy.

Cena: bezpłatny

 

Vivino Wine Scanner - smartfonowy sommelier

 

Prawdziwy miłośnik win zazwyczaj doskonale wie co lubi, zna różnicę pomiędzy Merlot a Chardonnay i bez wahania wskaże gatunek wina pasujący do przygotowywanej potrawy. Znacznie większą grupę stanowią jednak konsumenci, którzy winem nie gardzą, acz nie dysponują wiedzą godną sommeliera. Dla nich przygotowana została aplikacja, na którą mieliśmy okazję spojrzeć wyszukując dla Was najciekawsze pozycje czerwca. 

Po uruchomieniu programu Vivino Wine Scanner uruchamiana jest wbudowana w smartfon kamera. Po co? Po to, by zarejestrować etykietę trunku, co do którego mamy wątpliwości czy na pewno będzie odpowiednim gatunkiem do obiadu, czy też wypada podać go przy bardziej znamienitych okazjach. Oprócz informacji na temat rozpoznanego trunku (sprawdziliśmy, to naprawdę działa, pod warunkiem że trunek będzie nieco ambitniejszy niż "wino marki Wino"), program wyświetla również podobne wina w smaku lub produkty z tej samej winnicy. Ponadto dla każdego wina rozpoznanego przez program otrzymujemy porcję danych znacznie przekraczającą pojemność nawet największej etykiety na butelce, m.in. informacje na temat winnicy, sugerowany sposób serwowania, optymalna temperatura spożycia, zalecane metody przechowywania etc. Dla tych, którzy na zagłębianie się w szczegółowe dane nie mają czasu są widoczne wyraźnie oceny, wskazujące jednoznacznie czy mamy do czynienia z gatunkiem wybitnym, czy czymś znacznie pośledniejszym, choć warto zaznaczyć, że win naprawdę podłych w aplikacji nie znajdziemy. Krótko mówiąc: coś dla prawdziwych smakoszy. 

Cena: bezpłatny

 

Wideo pocztówka

 

Kolejny program jest tak naprawdę tworem promocyjnym. Generalnie aplikacja służy do generowania pocztówek. Jednak nie chodzi tym razem o cyfrowe zdjęcie, które możemy opatrzeć napisem i wysłać wirtualnie znajomym na fejsie czy za pośrednictwem innych metod cyfrowej dystrybucji. Jeżeli wierzyć twórcom aplikacji, jej użytkownicy, zupełnie za darmo będą mogli wysłać swoim bliskim rzeczywistą, jak najbardziej realną pocztówkę zawierającą wybrane (oczywiście odpowiednio wyedytowane) przez użytkownika zdjęcie, podpis, życzenia, a nawet film. Oczywiście filmu na rzeczywistej, papierowej pocztówce wysłać się nie da, więc adresat wygenerowanej za pomocą opisywanego programu pocztówki otrzyma link oraz kod QR, który po przeskanowaniu smartfonem uaktywni nagrany przez nadawcę film.

I to wszystko za darmo? Oczywiście nic nie jest za darmo. Co prawda aplikacja jest dystrybuowana bezpłatnie, nic nie zapłacimy również za wygenerowaną i dostarczoną pocztą pocztówkę, ale "ceną" za skorzystanie z usług oferowanych przez aplikację jest udostępnienie swoich (i adresatów) danych osobowych "organizatorom promocji", gdyż tak, w regulaminie usługi określani są twórcy aplikacji. Program jest zatem swego rodzaju narzędziem do gromadzenia danych o potencjalnych klientach, zatem kwestię wyboru czy z aplikacji skorzystać pozostawiamy Czytelnikom, zwracamy jednak uwagę, że tym razem przynajmniej coś za własne dane dostajemy.

Cena: bezpłatny.

 

Diety PL - tak, schudniesz! Jak się postarasz

 

Na wstępie smutna wiadomość: do tych wakacji już nie schudniemy, właśnie się rozpoczęły. Ale nie pora na zmartwienia, na dobrą dietę zawsze jest czas, zwłaszcza gdy mamy wsparcie w postaci odpowiedniej aplikacji. Trzeba przyznać, że twórcy tej aplikacji przyłożyli się do zadania oferując marzącym o zgubieniu zbędnych kilogramów cały arsenał diet. Oprócz "słynnej" diety 1000 kalorii znajdziemy tu dietę tygodniową, wegańską, lekkostrawną, restrykcyjną czy wolumetryczną. Niestety widoczna w menu głównym pozycja o nazwie dieta proteinowa pozostała dla nas niedostępna, widać nie dostąpiliśmy należytego stopnia dietetycznego wtajemniczenia, mamy jednak nadzieję, że zarówno dla nas, jak i wszystkich pozostałych użytkowników opisywanej aplikacji jest to wyłącznie kwestia kolejnej aktualizacji programu.

W przypadku każdej diety otrzymujemy dość szczegółowe informacje na jej temat (m.in. najbardziej pożądana informacja - szacowana ilość zgubionych kilogramów w wyniku stosowania danego rozwiązania), ponadto dokładnie rozpisany całotygodniowy dokładny jadłospis uwzględniający odpowiednią dla danej diety liczbę posiłków. Warto podkreślić, że dania są sensowne, czyli zoptymalizowane pod kątem cech danej diety i składające się z ogólnodostępnych składników. Na przykład w diecie restrykcyjnej śniadanie to 2 gotowane jajka i kawa lub herbata (oczywiście bez cukru), a nie np. szczypta kawioru bieługi z odrobiną patatów gotowanych na parze. Żadnych wynalazków, cel jest jeden - schudnąć. I naprawdę, nie klikajcie w te reklamy ("schudła 10 kg w tydzień"). Po prostu odpalcie ten program ;-)

Cena: bezpłatny

 

Państwa - Miasta - stare, ale jare

 

Wymagająca kartki papieru, dobrego towarzystwa i odrobiny ogólnej wiedzy popularna gra "planszowa" Państwa-Miasta, niejednemu "zmarnowała" długie godziny dzieciństwa zapewniając przednią zabawę w gronie najbliższych. Teraz, dzięki prostej i nieco siermiężnie wykonanej aplikacji możemy zagrać w "Państwa-Miasta" na ekranie smartfona z systemem Windows Phone. 

Zasady są proste, zakładamy "pokój gry", zapraszamy znajomych (niech również zainstalują programy) i gramy.

Cena: bezpłatny

 

Sicher - bezpieczny komunikator

 

Kolejna aplikacja w naszym zestawieniu jest superbezpiecznym w pełni szyfrującym dane komunikatorem mobilnym. Szyfrowana komunikacja to podstawowa cecha tego programu podkreślana przez niemieckiego producenta (stąd też nazwa aplikacji - "sicher" to po niemiecku - "bezpiecznie"), szyfrowane są nie tylko komunikaty wymieniane pomiędzy rozmówcami, ale dowolne materiały przesyłane za pomocą opisywanej aplikacji (zdjęcia, wideo, dokumenty PDF itp.).

Oprócz chronionej komunikacji użytkownik może zdefiniować czas autodestrukcji wszystkich informacji wysyłanych za pomocą programu Sicher. Standardowo każda wiadomość wysłana do kogokolwiek za pomocą tej aplikacji ulega trwałej kasacji dobę od wysyłki - czas ten można w zależności od potrzeb wydłużyć lub skrócić posługując się menu konfiguracyjnym aplikacji.

Aby rozpocząć korzystanie z komunikatora, najpierw należy założyć konto i potwierdzić działanie wpisując kod otrzymany SMS-em. Bez obaw, dalsze wysyłanie wiadomości odbywa się już przez internet a nie za pomocą niezbyt bezpiecznych (i relatywnie drogich) SMS-ów. 

Sicher nie tylko umożliwia szyfrowaną komunikację punkt-punkt, ale udostępnia również funkcję w pełni szyfrowanych rozmów grupowych. Program wart przynajmniej wypróbowania.

Cena: bezpłatny

 

Polska na weekend - rzecz nie tylko dla turystów

 

Polska na weekend to cykl turystycznych przewodników po konkretnych trasach wydanych przez popularną turystyczną markę - Pascal. Za sprawą aplikacji o tej samej nazwie użytkownicy Windows Phone mogą korzystać z szerokiego zakresu przewodników również na swoich mobilnych urządzeniach. Sam program udostępniany jest bezpłatnie, gratis dodawany jest przewodnik po Warszawie (należy go pobrać, najlepiej - ze względu na objętość - za pośrednictwem sieci WiFI), ale za pozostałe przewodniki musimy już zapłacić (3,49 zł za jedną trasę, 44 zł za wszystkie).

Dzięki oferowanej bezpłatnie trasie po Warszawie o funkcjonalności programu możemy przekonać się bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Zestaw informacji jest naprawdę bogaty, w celu wyróżnienia poszczególnych atrakcji turystycznych i w zależności od tego, dla jakiej grupy odbiorców będą one najbardziej atrakcyjne zastosowano kodowanie kolorem (czerwony - atrakcje, niebieski - praktyczne informacje, zielony - coś dla dzieci, żółty - dla aktywnych). 

Cena: bezpłatny

 

Foodpanda - dla głodnych i zapracowanych

 

Kolejny program w naszym zestawieniu to propozycja przede wszystkim dla głodnych, ale również leniwych/zapracowanych (niepotrzebne skreślić), którzy nie mogą (lub nie mają siły) ruszyć w miasto do jakiejś jadłodajni. Aplikacja w momencie instalacji pyta o zgodę na odczytanie danych lokalizacji. Zgoda ta jest konieczna, by działanie aplikacji miało sens. Tylko wtedy program automatycznie wyświetli listę najbliższych instytucji żywienia zbiorowego trudniących się dodatkowo usługą transportu produktów spożywczych bezpośrednio pod adres wskazany przez wygłodniałego klienta. 

Nie ulega wątpliwości, że FoodPanda nie jest aplikacją, przy której spędzicie długie godziny (w końcu to nie Angry Birds ;-) ), ale gdy pora późna, sił brak, a w lodówce głównie światło - programik może naprawdę pomóc.

Cena: bezpłatny

 

Searching - mobilna multiwyszukiwarka

 

Wydawałoby się, że czas multiwyszukiwarek już się skończył (starsi internauci z pewnością kojarzą np. nazwę "Metacrawler"), jednak za sprawą aplikacji Searching użytkownicy mobilnej platformy Microsoftu mogą automatycznie poszukiwać interesujących ich fraz nie tylko w Google'u, ale również w kilkunastu innych serwisach i to nie tylko w wyszukiwarkach (Bing, DuckDuckGo), ale także w serwisach społecznościowych, aukcyjnych, Wikipedii itd. Raz wpisana fraza, a potem przeglądamy wyniki (kolejne serwisy na kolejnych ekranach). Proste i wygodne. 

Cena: bezpłatny

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.