partner serwisu

Windows Phone - najciekawsze aplikacje - podsumowanie roku 2014

Windows Phone - najciekawsze aplikacje - podsumowanie roku 2014
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
31 grudnia 2014, 00:01
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje, aplikacje mobilne, gry, microsoft, najlepsze apki, smartfon, tablet, windows phone, zestawienie

Mobilny system Microsoftu może i nie jest tak popularny jak Android, ale w żadnym razie nie można go określić mianem zaniedbanego. Liczba aplikacji dostępnych na smartfony pracujące pod kontrolą Windows Phone systematycznie rośnie i wiele z nich to niezwykle użyteczne narzędzia, bez których naszym zdaniem żaden szanujący się użytkownik urządzeń mobilnych nie może się obejść. Trudno było wybrać 10 najciekawszych aplikacji roku. Przekopaliśmy się przez dziesiątki różnorakich programów, poddaliśmy szczegółowej analizie dotychczasowe nasze zestawienia, skrupulatnie skontrolowaliśmy używane przez nas bazy aplikacji, a wszystko po to, by wyłuskać  z ogromu mobilnych progamów takie perełki, które okażą się z pewnością użyteczne dla każdego posiadacza smartfonu z Windows Phone. 

 Lista lektur Windows - do poczytania "na później"

Aplikacja o nazwie Lista Lektur to produkt zgodny nie tylko z mobilną platformą Windows Phone, ale dostępny także dla systemu Windows 8.x. Główną funkcją tej aplikacji jest ułatwienie użytkownikowi zapis treści, które w danej chwili go interesują, ale niestety, nie dysponuje czasem by się z nimi dokładnie zapoznać. Z pewnością przeglądając pocztę, serwisy informacyjne, blogi i inne ciekawe strony internetowe często zdarza ci się, że znajdujes interesującą treść, ale nie masz czasu na lekturę. Opisywany program z pewnością okaże się w takiej sytuacji pomocny. Po zainstalowaniu możliwe jest - praktycznie z dowolnej aplikacji w smartfonie - dodawanie do listy interesujących treści, które planujesz przeczytać, bądź obejrzeć (również wideo) później. Dodawanie treści do przejrzenia "na później" odbywa się poprzez funkcję udostępniania. Po jej wywołaniu, z listy metod udostępniania i docelowych lokalizacji należy wybrać opisywaną Listę Lektur.

Aplikacja, jak wspomnieliśmy, jest uniwersalnym programem na platformę Windows 8.1, działa nie tylko na smartfonach pracujących pod kontrolą Windows Phone 8.1 (tych, którzy jeszcze nie zaktualizowali systemu odsyłamy do poradnika), ale również w stacjonarnych komputerach i laptopach z systemem Windows 8.1. Obiekty dodane do Listy Lektur mogą być odczytywane zarówno na smartfonie z mobilnym systemem Microsoftu, jak i na komputerze z Windows 8.1.

Cena: bezpłatny

 

Listonic - twoja lista zakupów

Smartfon to wręcz wymarzony przedmiot do przechowywania list zakupów, a przy tym dzięki wielu aplikacjom oferuje on znacznie bogatszą funkcjonalność od zwykłe kartki papieru wypełnionej skrupulatną listą zakupową. Wszystkim, którzy nie chcą tracić czas na zastanawianie się co też właśnie mieliśmy zakupić, polecamy świetny program Listonic. To naszym zdaniem najwygodniejsza mobilna lista zakupów, spośród wszystkich dostępnych na smartfony z Windows Phone.

W Listonic możemy utworzyć wiele list, na których umieszczamy niezbędne do kupienia produkty wpisywane ręcznie, wybierane z tzw. szybkiej listy, na której są podstawowe produkty spożywcze, jak chleb, mleko czy wędlina, możemy skorzystać z dużo bardziej szczegółowych, zawierających również ceny, ofert partnerów producenta aplikacji (np. Alma lub Carrefour).

Ciekawostką jest możliwość niemal automatycznego wypełnienia listy zakupowej poprzez skanowanie kodów kreskowych z opakowań produktów, które w domu nam się kończą i po które właśnie zamierzamy się wybrać do sklepu. Wbudowany czytnik kodów jest bardzo prosty w obsłudze - włączamy go, skanujemy kod z opakowania produktu, program rozpoznaje kod i dodaje produkt do listy zakupowej.

Oprócz niezwykle bogatych możliwości w zakresie uzupełniania list, tworzenia nowych i zarządzania nimi, Listonic może okazać się również przydatnym narzędziem do kontrolowania cen produktów. Dla każdej pozycji możemy zdefiniować cenę, za jaką jesteśmy skłonni dany towar kupić. Dzięki temu kupujący z pewnością nie przepłaci.

Od chwili kiedy tylko Listonic pojawił się na platformę Windows Phone, koledzy i koleżanki z redakcji nie wyobrażają sobie już życia bez tej prostej w obsłudze, ale jakże przydatnej aplikacji. Mamy nadzieję, że będzie pomocna ona również dla Was. Zainteresowanych dokładniejszym opisem tej obowiązkowej pozycji w arsenale smartfonowych aplikacji zachęcamy do zapoznania się z naszym krótkim testem programu Listonic właśnie na platformę Windows Phone.

Cena: bezpłatny

 

Vivino Wine Scanner - smartfonowy sommelier

 

Osób lubiących wino jest z pewnością więcej od tych, którzy oprócz napawania się smakiem mają świadomość gatunku i pochodzenia danego trunku. Miłośnik win zazwyczaj doskonale wie co lubi, zna różnicę pomiędzy Merlot a Chardonnay i bez wahania wskaże gatunek wina pasujący do przygotowywanej potrawy. Jednak większość konsumentów nie dysponuje wieloletnim zasobem wiedzy gromadzonym przez sommelierów. Ale po co jest smartfon? Wystarczy odpowiednia aplikacja i nadrabiamy braki wiedzy. 

Vivino Wine Scanner bezpośrednio po pierwszym uruchomieniu i wyrażeniu przez użytkownika zgody na użycie wbudowanej w smartfon kamery włącza tryb robienia zdjęć. Po co zdjęcie w aplikacji o winach? To proste, po to, byś mógł wykonać zdjęcie etykiety interesującego cię wina. Istnieje duża szansa, że zarejestrowane wino (pod warunkiem, że jest to prawdziwe wino, a nie wino-nie-podobny produkt przemysłu chemiczno-spożywczego) zostanie rozpoznane przez program, który po krótkiej chwili wyświetli więcej informacji na temat danego rodzaju trunku.

Program wyświetla również podobne wina w smaku lub produkty z tej samej winnicy. Ponadto dla każdego wina rozpoznanego przez program otrzymujemy porcję danych znacznie przekraczającą pojemność nawet największej etykiety na butelce, m.in. informacje na temat winnicy, sugerowany sposób serwowania, optymalna temperatura spożycia, zalecane metody przechowywania, sugerowana średnia cena etc. Dla tych, którzy na zagłębianie się w szczegółowe dane nie mają czasu są widoczne wyraźnie oceny, wskazujące jednoznacznie czy mamy do czynienia z gatunkiem wybitnym, czy czymś znacznie pośledniejszym, choć warto zaznaczyć, że win naprawdę podłych w aplikacji nie znajdziemy. Ciekawostką jest też wbudowana wyszukiwarka win w określonej klasie cenowej. Dzięki temu z pewnością znajdziemy właściwy trunek w cenie nie rujnującej naszego budżetu. 

Cena: bezpłatny

 

PayU - wydawaj swoje pieniądze w jeszcze prostszy sposób

PayU

PayU to jednak z najpopularniejszych platform płatności online w naszym kraju. Korzysta z niej m.in. najpopularniejszy w polskim internecie portal aukcyjny i wiele innych instytucji oferujących towary i usługi za pośrednictwem Sieci. Podstawową zaletą PayU jest to, że pozwala on na dokonywanie zakupów online bez konieczności podawania danych karty płatniczej przy każdej transakcji, albo ręcznego wprowadzania kodów SMS.

Aplikacja umożliwia też proste opłacanie rachunków, wystarczy, że na fakturze lub blankiecie wpłaty będzie umieszczony kod paskowy, w którym zawarte są wszystkie szczegóły płatności. Aplikacja zeskanuje go i sama uzupełni niezbędne dane w formularzu przelewu. Te same informacje można też wprowadzić ręcznie, jeśli faktura, którą opłacacie nie jest zbyt nowoczesna i nie zawiera kodu kreskowego. PayU jest również platformą umożliwiającą realizację doładowań telefonów u wszystkich największych, działających w Polsce operatorów komórkowych.

Mobilnego klienta PayU na platformę Windows Phone możemy polecić wszystkim tym osobom, które często realizują różne transakcje online, lubią robić zakupy przez internet - również za pomocą podłączonego do Internetu smartfonu.

Cena: bezpłatne

 

Live Lock Themes - upiększ swój dynamiczny ekran blokady

Niedługo po premierze Windows Phone 8.1 i udostępnieniu tego systemu użytkownikom (tych, którzy jeszcze nie zaktualizowali systemu odsyłamy do poradnika) w sklepie z aplikacjami dla mobilnego systemu Microsoftu pojawił się program Live Lock Screen Beta, przeznaczony wyłącznie dla smartfonów z Windows Phone 8.1. Jeżeli korzystasz z tej aplikacji i używasz dynamicznego ekranu blokady, to z pewnością spodoba ci się również aplikacja Live Lock Themes. 

Program daje dostęp do wielu dodatkowych, ciekawych tematów graficznych dla nowych, animowanych ekranów blokady smartfonów z Windows Phone 8.1. Posługiwanie się tym programem jest banalnie proste - po prostu wybierasz układ elementów na ekranie blokady oraz tło graficzne, które mogą stanowić albo wykonane przez ciebie zdjęcia przechowywane w pamięci smartfonu, albo wiele interesujących grafik dostępnych z poziomu programu. Możliwe jest również samo pobranie ciekawej tapetki (za darmo), a następnie zaaplikowanie jej już w programie Live Lock Screen Beta.

Cena: bezpłatny

 

Photomath - fotograficzny kalkulator dla uczniów i ich rodziców

Jednego jesteśmy pewni - Photomath to doskonałe ułatwienie dla wszystkich rodziców dzieci w wieku szkolnym. Program niemal błyskawicznie pozwala wyświetlić nie tylko rezultat prostych obliczeń i równań, ale także jest w stanie pokazać krok po kroku jaką drogą dany wynik został uzyskany.

Jak to działa? Po uruchomieniu Photomath uruchamiana jest wbudowana w smartfon kamera, a na ekranie widoczna jest nałożona na kadrowany obraz czerwona ramka. W niej musisz zmieścić matematyczne zadanie do rozwiązywania (tak jak to pokazano na powyższej ilustracji). Gdy to zrobisz, po krótkiej chwili zostanie wyświetlone czerwonym kolorem rozwiązanie danego zadania.

Po puknięciu strzałki w prawo można uaktywnić tryb objaśniający w jaki sposób program uzyskał takie rozwiązanie. W kolejnych krokach aplikacja pokazuje w jakiej kolejności wykonywane były poszczególne działania, które doprowadziły do osiągnięcia rezultatu.

Nie da się ukryć, że program może wydawać się moralnie dwuznaczny. W istocie jednak to ludzie decydują o sposobie wykorzystania danego narzędzia. Aplikacja jest bezwzględnie przydatna i dobrze realizuje zadanie do którego została opracowana, ale ma też ograniczenia. Fotograficzny kalkulator poradzi sobie jedynie z prostszymi działaniami matematycznymi, takimi jak prezentowane na ilustracjach równanie z jedną niewiadomą. Możliwości programu nie wykraczają poza podstawowy zakres arytmetyki (dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie liczb całkowitych, jak w najprostszym kalkulatorze), działania na ułamkach (zarówno zwykłych jak i dziesiętnych), potęgowanie i pierwiastki oraz wspomniane proste równania z jedną niewiadomą. Natomiast Photomath nie potrafi (jeszcze... ;-) ) liczyć funkcji trygonometrycznych, kwadratowych i wielomianów wyższego rzędu, a także całek czy pochodnych, nie mówiąc już o macierzach czy działaniach na liczbach urojonych. To program dla uczniów i rodziców uczniów poznających matematykę na poziomie szkoły podstawowej. W tego typu zadaniach aplikacja z pewnością zda każdy egzamin ;-)

Cena: bezpłatne

 

DrWidget ICD10 i inne aplikacje z serii DrWidget - co znaczy kod na L4? Z czym reaguje dany lek? Czy mam dobre wyniki badań?

DrWidget ICD10

Aplikacja DrWidget ICD10 to niezbędnik każdego chorego, któremu personel medyczny skąpi informacji. ICD10 to Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych, opracowana przez Światową Organizację Zdrowia. Rzeczona klasyfikacja ma w Polsce status obowiązującej normy. Wszystkie jednostki chorobowe oznaczone są zgodnie z ICD10. Dzięki opisywanej aplikacji nie będziemy mieli kłopotu z odszukaniem znaczenia dowolnego kodu ICD-10, co wbrew pozorom jest dość częstą sytuacją. Nierzadko zdarza się, że po wyjściu od lekarza wiemy, że jesteśmy chorzy - w końcu zdrowi nie otrzymują na ogół L4 - ale nie wiemy na co. Może się to wydać absurdalne, ale w wielu przypadkach wizyta u lekarza wygląda tak, że po badaniu dostajemy receptę, L4 i następny proszę. Teraz przynajmniej wystarczy rzut oka na jednostkę wpisaną na zwolnieniu, wpisanie jej do DrWidgeta ICD10 i wiemy już wszystko. 

Warto wspomnieć, że opisywany program to tylko jeden z całej serii narzędzi dla pacjentów i lekarzy opracowanych przez Polpharmę. W sklepie z aplikacjami dla Windows Phone znajdziesz również: DrWidget Baza Leków (chyba nie trzeba wyjaśniać co zawiera), DrWidget eWUŚ (najprostszy sposób na sprawdzenie, czy figurujemy w rejestrze osób ubezpieczonych), DrWidget Interakcje (baza danych nastawiona głównie na ostrzeżenia przed niepożądanymi interakcjami pomiędzy medykamentami i skutkami ubocznymi, np. niemożnością prowadzenia pojazdów po zażyciu danego leku), DrWidget MedCalc (przydatne kalkulatory medyczne) oraz DrWidget Normy i Skale (doskonałe podpowiedzi w sytuacjach, gdy otrzymujemy wyniki badań bez określenia czy uzyskane rezultaty mieszczą się jeszcze w normie, czy też ją przekraczają).

Cena: bezpłatne

 

Kalorie PRO! - zapanuj nad dietą

Mamy dla Ciebie złą wiadomość. W tym roku już nie schudniesz, ale jako że Nowy Rok to czas postanowień, z pewnością dla wielu z Was jednym z noworocznych postanowień będzie zgubienie kilku/kilkunastu/kilkudziesięciu (niepotrzebne skreślić) nadmiarowych kilogramów. Niezależnie od twojej formy i nawyków żywieniowych być może przyda ci się dobra aplikacja do codziennego kontrolowania diety. Takim mianem na pewno można określić bezpłatnie udostępniany w sklepie z aplikacjami na platformę Windows Phone program Kalorie PRO! Twórcy aplikacji promują swój produkt jako "osobistego asystenta prawidłowego odżywiania". Czy faktycznie program zasługuje na to miano? Żeby nie trzymać Was w niepewności, jeżeli kiedykolwiek byliście choć odrobinę zainteresowani kaloriami w spożywanych posiłkach, Kalorie PRO! zdecydowanie są warte zainstalowania na telefonie i choćby rzucenia okiem.

Interfejs programu jest podzielony na trzy główne moduły: Tabele kaloriiKalkulatory oraz Moje posiłki. Przeznaczenie pierwszego jest łatwe do odgadnięcia, to po prostu baza danych z informacjami na temat wartości odżywczych i kaloryczności ponad 2220 produktów. W bazie, podzielonej na kategorie (np. takie jak Dania gotowe, czy Grzyby, albo Mięso itp.) znajdziemy czytelnie uporządkowane informacje na temat konkretnych produktów i dań gotowych. Użytkownik programu bez najmniejszych problemów może się dowiedzieć ile kalorii ma np. białko jaja kurzego ścięte na twardo, czy jakimi składnikami odżywczymi charakteryzuje się fastfoodowy zestaw kawałków kurczaka ze znanej sieci barów szybkiej obsługi. Pod tym względem trudno cokolwiek aplikacji zarzucić - baza jest logicznie uporządkowana, całkiem bogata i stale rozwijana (nowe produkty dodawane są podczas kolejnych aktualizacji), a przy tym czytelna i estetyczna. Twórcy Kalorii PRO! poszli jednak o krok dalej. Baza oferuje coś więcej niż tylko dane dotyczące kaloryczności i składników odżywczych konkretnego produktu. W rekordach z konkretnymi produktami znajdziesz również informację co musisz zrobić i przez ile czasu, by spalić energię wchłoniętą wraz z konkretnym rodzajem i ilością pożywienia. Masz ochotę na wielkiego hamburgera? OK, po prostu później będziesz musiał pobiegać/pochodzić/popływać odpowiednio długo. Wyliczenia aplikacji uwzględniają również wagę użytkownika. W końcu poruszenie masy o wadze 50 kg a 100 kg to istotna różnica w zużyciu energii.

Drugi moduł programu to zestaw siedmiu kalkulatorów, oprócz obowiązkowego wyliczania indeksu BMI, program oferuje również narzędzie wyliczające dzienne zapotrzebowanie kaloryczne w zależności od wieku, wagi i poziomu aktywności fizycznej, albo kalkulator wyliczający zużycie energii (ilość "spalonych" kalorii) przy wykonywaniu konkretnej czynności (rodzaju ćwiczenia) przez zadany czas. Zestaw ćwiczeń wbudowanych w program i uwzględnianych w wyliczeniach jest całkiem pokaźny, oprócz obowiązkowych biegów, chodu, pływania i jazdy na rowerze mamy również siatkówkę, jazdę konną, uprawianie jogi, gimnastykę rekreacyjną, golf i wiele więcej. Program pozwala również obliczyć na jaki ewentualnie typ otyłości chorujemy (tak, otyłość to choroba, którą trzeba jak najszybciej wyleczyć), oblicza również wagę prawidłową czy idealną według różnych wzorów, a także szacuje procentową ilość tkanki tłuszczowej.

Ostatni moduł aplikacji o nazwie Moje posiłki pomaga w obliczeniu kaloryczności spożywanych dań. Po dodaniu posiłku należy wybrać z dostępnej w programie bazy określone składniki pożywienia i otrzymamy sumaryczny obraz kaloryczności oraz składników odżywczych. Szkoda trochę, że twórca aplikacji - Paweł Gala - nie pokusił się o dodanie opcji kalendarza, co umożliwiałoby np. tworzenie swego rodzaju dziennika diety, ale nie wymagajmy zbyt wiele, jak na cenę (a wynosi ona - przypomnijmy - 0 zł) twórca odwalił kawał dobrej roboty. Naszym zdaniem to jedna z lepszych aplikacji dostępnych w sklepie Windows Phone i zasługuje na odpłatne wykupienie wyłączenia reklam, choćby tylko po to, żeby wesprzeć twórcę, który w tym przypadku wykonał bardzo dobrą pracę. 

Cena: bezpłatny (wyłączenie reklam odpłatne)

 

miCoach train & run - świetny personalny trener w smartfonie i to za darmo! 

Wspomniane wcześniej Kalorie PRO! zapewnią pasywna kontrolę nad własną formą i dietą. Jednak jeżeli faktycznie chcesz osiągnąć oszałamiające (innych) i dające dobre samopoczucie (tobie) rezultaty, bez wysiłku fizycznego się nie obejdzie. Oczywiście - jak we wszystkich działaniach długofalowych - potrzebujesz odpowiedniego wsparcia. Jeżeli tylko choć trochę władasz językiem Szekspira (ewentualnie innym zachodnioeuropejskim dialektem - wersji polskojęzycznej aplikacja, którą chcemy tu zaprezentować nie ma). miCoach to aplikacja opracowana przez zespół programistów pracujący dla korporacji będącej potęgą w świecie sportu - Adidasa. Nic dziwnego, już po pierwszym uruchomieniu programu możemy wybrać głos naszego smartfonowego trenera, a do wyboru jest wiele gwiazd sportu z różnych dziedzin.

Aplikacja współpracuje z różnego typu dodatkami i akcesoriami cyfrowymi, które łączą się z działającym na smartfonie programem i na bieżąco przesyłają informacje o postępach w treningu, przemierzanej odległości, częstotliwości uderzeń serca, ilości oddechów i innych monitorowanych funkcjach organizmu ćwiczącego. Jednak nawet w przypadku gdy nie dysponujesz żadnym z akcesoriów wymienionych choćby na powyższej ilustracji, program wciąż może być przydatny, gdyż korzysta wtedy z sensorów wbudowanych w sam telefon (aplikacja współpracuje tylko z modelami z serii Lumia).

Sygnowana marką Adidas aplikacja, to produkt profesjonalnie przygotowany. Zestawy proponowanych ćwiczeń zawsze uwzględniają pełny cykl, włącznie z obowiązkową rozgrzewką i zrównoważonymi obciążeniami dostosowanymi do fizycznych możliwości osoby ćwiczącej. Nawet jeżeli nigdy jeszcze nie używaliście tego typu aplikacji, warto dać miCoach train & run szansę, bo być może ta współpraca potrwa znacznie dłużej owocując wzrostem formy, lepszym samopoczuciem i zdrowszą sylwetką.

Cena: bezpłatny

 

Phonly - podręczny zestaw wiadomości i ciekawostek

 Ostatnia aplikacja w naszym rocznym zestawieniu najciekawszych programów na platformę Windows Phone w roku 2014 to propozycja dla tych, którzy już mają dość ćwiczeń i liczenia kalorii i chcieliby w spokoju poczytać coś interesującego. Phonly to przeznaczony na platformę Windows Phone klient popularnego czytnika kanałów RSS o nazwie Feedly. 

Czym jest Phonly? To cyfrowy odpowiednik... gazety. Ilu z Was lubi czasem zasiąść do lektury aktualności z kraju i ze świata, zagłębić się w nowinkach ze świata technologii, mody czy gwiazd popkultury? Tematyka szeroka i w tym przypadku w pełni swobodnie dobierana, bo w przypadku Phonly to ty decyduje jakie treści mają być agregowane przez aplikację i wyświetlane użytkownikowi.

Od strony technicznej Phonly jest opracowanym na bazie Feedly czytnikiem kanałów RSS, czyli automatycznie przesyłanych informacji o tym, co nowego w danym serwisie. Wystarczy zasubskrybować kanały z danego serwisu (w programie odbywa się to na kilka sposobów, np. poprzez wpisanie po prostu adresu WWW interesującej nas witryny) i od tej pory automatycznie będziemy regularnie otrzymywać nowe treści bezpośrednio na ekran smartfona. 

Cena: bezpłatny

Mamy nadzieję, że proponowany przez nas zestaw ułatwi Wam życie i pozwoli wejść w nowy, 2015 rok z podniesionym czołem, czego szczerze Wam życzymy!

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.