partner serwisu

Windows Phone - najciekawsze aplikacje - listopad 2014

Windows Phone - najciekawsze aplikacje - listopad 2014
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
1 grudnia 2014, 12:09
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje, aplikacje mobilne, gry, microsoft, najlepsze apki, smartfon, tablet, windows phone, zestawienie

Windows Phone stara się dogonić liczebnością aplikacji konkurencyjne mobilne platformy. Łączna liczba programów już miesiąc temu przekroczyła 300 tysięcy i rośnie coraz szybciej. Wygląda na to, że wielu programistów wreszcie się przemogło i zaczęło tworzyć również na mobilną platormę Microsoftu. Dla użytkowników to znakomita sytuacja. Dzięki temu mamy coraz ciekawsze programy i coraz większy ich wybór. Tym razem w naszym zestawieniu coś znakomitego dla narciarzy, którzy niekoniecznie chcą się wybierać zagranicę, a także wiele innych - mamy nadzieję, że ciekawych - propozycji. Nie zapominaliśmy również o organizacji czasu przed zbliżającymi się świętami, a także o tym, że jeżeli chcesz zadbać o linię przed Sylwestrem, to już naprawdę ostatni dzwonek.

Kalorie PRO! - zapanuj nad dietą

Jeżeli zamierzasz do Sylwestra jeszcze odrobinę schudnąć, to już ostatni dzwonek. W kontrolowaniu codziennej diety może pomóc bezpłatnie udostępniany w sklepie z aplikacjami na platformę Windows Phone program Kalorie PRO! Twórcy programu promują swój produkt jako "osobistego asystenta prawidłowego odżywiania". Czy faktycznie program zasługuje na to miano? Żeby nie trzymać Was w niepewności, jeżeli kiedykolwiek byliście choć odrobinę zainteresowani kaloriami w spożywanych posiłkach, Kalorie PRO! zdecydowanie są warte choćby instalacji.

Interfejs programu jest podzielony na trzy główne moduły: Tabele kalorii, Kalkulatory oraz Moje posiłki. Przeznaczenie pierwszego jest łatwe do odgadnięcia, to po prostu baza danych z informacjami na temat wartości odżywczych i kaloryczności ponad 2220 produktów. W bazie, podzielonej na kategorie (np. takie jak Dania gotowe, czy Grzyby, albo Mięso itp.) znajdziemy czytelnie uporządkowane informacje na temat konkretnych produktów i dań gotowych. Użytkownik programu bez najmniejszych problemów może się dowiedzieć ile kalorii ma np. białko jaja kurzego ścięte na twardo, czy jakimi składnikami odżywczymi charakteryzuje się fastfoodowy zestaw kawałków kurczaka ze znanej sieci barów szybkiej obsługi. Pod tym względem trudno cokolwiek aplikacji zarzucić - baza jest logicznie uporządkowana, całkiem bogata i stale rozwijana (nowe produkty dodawane są podczas kolejnych aktualizacji), a przy tym czytelna i estetyczna. Twórcy Kalorii PRO! poszli jednak o krok dalej. Baza oferuje coś więcej niż tylko dane dotyczące kaloryczności i składników odżywczych konkretnego produktu. W rekordach z konkretnymi produktami znajdziesz również informację co musisz zrobić i przez ile czasu, by spalić energię wchłoniętą wraz z konkretnym rodzajem i ilością pożywienia. Masz ochotę na wielkiego hamburgera? OK, po prostu później będziesz musiał pobiegać/pochodzić/popływać odpowiednio długo. Wyliczenia aplikacji uwzględniają również wagę użytkownika. W końcu poruszenie masy o wadze 50 kg a 100 kg to istotna różnica w zużyciu energii.

Drugi moduł programu to zestaw siedmiu kalkulatorów, oprócz obowiązkowego wyliczania indeksu BMI, program oferuje również narzędzie wyliczające dzienne zapotrzebowanie kaloryczne w zależności od wieku, wagi i poziomu aktywności fizycznej, albo kalkulator wyliczający zużycie energii (ilość "spalonych" kalorii) przy wykonywaniu konkretnej czynności (rodzaju ćwiczenia) przez zadany czas. Zestaw ćwiczeń wbudowanych w program i uwzględnianych w wyliczeniach jest całkiem pokaźny, oprócz obowiązkowych biegów, chodu, pływania i jazdy na rowerze mamy również siatkówkę, jazdę konną, uprawianie jogi, gimnastykę rekreacyjną, golf i wiele więcej. Program pozwala również obliczyć na jaki ewentualnie typ otyłości chorujemy (tak, otyłość to choroba, którą trzeba jak najszybciej wyleczyć), oblicza również wagę prawidłową czy idealną według różnych wzorów, a także szacuje procentową ilość tkanki tłuszczowej.

Ostatni moduł aplikacji o nazwie Moje posiłki pomaga w obliczeniu kaloryczności spożywanych dań. Po dodaniu posiłku należy wybrać z dostępnej w programie bazy określone składniki pożywienia i otrzymamy sumaryczny obraz kaloryczności oraz składników odżywczych. Szkoda trochę, że twórca aplikacji - Paweł Gala - nie pokusił się o dodanie opcji kalendarza, co umożliwiałoby np. tworzenie swego rodzaju dziennika diety, ale nie wymagajmy zbyt wiele, jak na cenę (a wynosi ona - przypomnijmy - 0 zł) twórca odwalił kawał dobrej roboty. Naszym zdaniem to jedna z lepszych aplikacji dostępnych w sklepie Windows Phone i zasługuje na odpłatne wykupienie wyłączenia reklam, choćby tylko po to, żeby wesprzeć twórcę, który w tym przypadku wykonał bardzo dobrą pracę. 

Cena: bezpłatny (wyłączenie reklam odpłatne)

 

FB Smileys - coś dla uzależnionych od Facebooka

Wysoko oceniany przez wielu użytkowników pobierających aplikacje ze sklepu Windows Phone program to narzędzie przydatne dla maniaków komunikowania się za pośrednictwem Facebooka. Ten pełen entuzjastycznych opinii w sklepie Microsoftu program to nic innego jak po prostu baza emotikonek, które można wykorzystać podczas rozmów ze znajomymi z Facebooka.

Posługiwanie się tym programem jest banalnie proste. Po jego uruchomieniu wyświetlana jest lista emotikonek z konkretnej kategorii (domyślnie są to buźki). Po lewej stronie wyświetlane są emotikonki z Facebooka, natomiast po prawej widoczne są emotikonki z Windows Phone 8.1. Wyboru kategorii emotikonek dokonujemy za pośrednictwem małych kafelków wyświetlanych w górnej części interfejsu programu. Jak użyć konkretnej emotki? Wystarczy po wybraniu kategorii wskazać puknięciem konkretną pozycję na liście (w razie trudności z interpretacją znaczenia danej emotikonki program wyświetla również opisy słowne, teoretycznie po polsku, w praktyce w języku "polskawym"), co spowoduje skopiowanie wybranej emotikonki do schowka, skąd można ją wkleić do uprawianej w mobilnym facebooku konwersacji. 

Cena: bezpłatny

 

YouTube -> MP3 - aby zgrać co trzeba

YouTube to najpopularniejszy na świecie serwis internetowy z materiałami wideo, ale bardzo wielu użytkowników wykorzystuje go jako serwis muzyczny. Jeżeli często właśnie w ten sposób korzystasz z YouTube'a, to z pewnością ucieszy cię opisywana aplikacja. Jest to przeznaczony dla platformy Windows Phone konwerter klipów z serwisu YouTube to postaci plików audio zapisywanych w pamięci urządzenia mobilnego w popularnym formacie MP3. 

Posługiwanie się tą aplikacją jest dość proste. Po jej uruchomieniu na ekranie smartfonu z Windows Phone zobaczysz po prostu mobilny interfejs serwisu YouTube. Za pomocą wbudowanej wyszukiwarki odnajdź interesujący cię teledysk, z którego ścieżkę dźwiękową chcesz zapisać do pliku w telefonie. Z listy wyników z miniaturami odnalezionych klipów pasujących do zapytania wskaż konkretną pozycję. Gdy strona z wybranym klipem zostanie wyświetlona na ekranie pozostaje tylko użyć widocznego w dolnej części interfejsu aplikacji przycisku Download. Spowoduje to wyświetlenie kolejnego ekranu, w którym ponownie trzeba wskazać przycisk Download. Tym razem już wreszcie rozpocznie się pobieranie pliku. 

Zapisana ścieżka dźwiękowa z wybranego klipu znajduje się w pamięci urządzenia mobilnego i można do niej dotrzeć poprzez standardowy program-odtwarzacz muzyki wbudowany w Windows Phone. 

Program nie jest rozwiązaniem idealnym i ma pewne wady. Jedną z nich jest np. to, że gdy po wybraniu klipu z listy wyników wyszukiwania pojawi się reklama, to jej zamknięcie powoduje również zamknięcie list z wynikami wyszukiwania i trzeba ponownie użyć wyszukiwarki. Kolejnym mankamentem już nie tyle stanowiącym błąd, co po prostu braki w funkcjonalności jest niemożność pobierania całych list odtwarzania. W serwisie YouTube wiele klipów jest pogrupowanych w różnego typu listy odtwarzania, ale nie da się z poziomu opisywanego programu pobrać od razu automatycznie wszystkich piosenek znajdujących się na danej liście. Jednak program ostatecznie wykonuje podstawowe zadanie i umożliwia zgranie ścieżki dźwiękowej do postaci pliku MP3 zapisywanego w pamięci smartfonu.

Cena: bezpłatny

 

Te Myśli - złote myśli dla każdego i na każdą okazję

Kolejna z "memetycznych" aplikacji dostępnych w sklepie Microsoftu, tym razem program stanowiący mobilny "frontend" dla serwisu internetowego Temysli.pl. Generalnie jest to kolejny twór podobny do takich serwisów jak np. demotywatory - zbiór wstawianych przez użytkowników krótkich wpisów/publikacji. W przypadku temysli.pl przedmiotem publikacji są najróżniejsze powiedzonka, aforyzmy, porzekadła, cytaty, i inne różnego typu myśli, nie zawsze złote, niektóre ponure, a jeszcze inne to zwykłe komunały. Dla wielu ludzi tego typu "memetyczne" treści to zwykła strata czasu, ale popularność tego typu serwisów daje do myślenia, jak wielu ludzi uwielbia marnować swój czas... 

Cena: bezpłatny.

 

Chemia w żywności - i już wiesz co naprawdę jesz

Dawniej wszystko było prostsze. Chciałeś szynkę, kupowałeś świniaka. Miałeś ochotę na chleb, kupowałeś mąkę - dziś dywersyfikacja zadań wymuszona przez cywilizację przekształciła niegdyś samodzielne jednostki w tryby olbrzymiej machiny. Mało kto ma dziś czas na samodzielną gruntowną obróbkę pożywienia, dlatego olbrzymie rzesze ludzi kupują dania gotowe i produkty przetworzone. W efekcie w hipermarketach widać tłumy ludzi wybierających papierowe szaszetki z "żeberkami w sobie chrzanowym", w których ani żeberek, ani chrzanu, za to mnóstwo składników chemicznych oznaczonych tajemniczymi symbolami "E" i liczbą. 

Chemia w żywności to program ambitny - jej twórca co prawda nie chce zmienić świata, ale z pewnością chce, byśmy wiedzieli co naprawdę kupujemy. Aplikacja jest bazą danych różnego typu dodatków chemicznych oraz utrwalaczy przetworzonej żywności dostępnej masowo w sklepach. Po uruchomieniu programu widoczna jest lista poszczególnych składników chemicznych z ich oznaczeniami "E". Każdy wpis jest dodatkowo zaznaczony określonym kolorem. Zieleń oznacza składnik uznawany za bezpieczny, ciemna żółć oznacza dodatek chemiczny, który dla pewnych grup osób może okazać się niebezpieczny (np. dla alergików, astmatyków itp.). Kolorem czerwonym oznaczono składniki zabronione, przy czym autor aplikacji uwzględnia zarówno europejskie jak i amerykańskie normy definiujące, który składnik chemiczny jest dozwolony do stosowania w żywności, a który nie - niektóre z dodatków chemicznych są bowiem dozwolone w Europie, a zabronione w Stanach Zjednoczonych, inne z kolei odwrotnie. Każdy taki składnik jest w programie oznaczany jako zabroniony.

Oprócz powyższych trzech barw, niektóre pozycje w bazie wbudowanej w aplikację oznaczone są kolorem szarym. Tak wyróżnione są składniki chemiczne, co do których brak jest dokładnych badań pozwalających jednoznacznie stwierdzić, czy w danym przypadku mamy do czynienia ze składnikiem bezpiecznym, czy też wręcz przeciwnie. 

Cena: bezpłatny

 

Kalendarz rodzinny - nazwa mówi wszystko

Aplikacja ta jest w rzeczywistości zwykłym kalendarzem, w którym możemy wprowadzać zdarzenia i terminy dotyczące nie tylko użytkownika programu, ale wielu innych osób - z założenia członków rodziny danego użytkownika - stąd też nazwa programu. Zaletą programu jest banalna obsługa. Zaczynamy od dodania członków rodziny, następnie na ekranie wyświetlany jest tabelaryczny układ kalendarza z domyślnie ustawionym dniem dzisiejszym. Pierwsza kolumna z lewej strony to godziny, natomiast pierwszy wiersz to imiona członków rodziny. Dodanie konkretnego zdarzenia przypisanego konkretnej osobie sprowadza się do wskazania komórki znajdującej się na przecięciu kolumny z imieniem danej osoby i wiersza z godziną kiedy wprowadzane zdarzenie ma nastąpić. Formularz wprowadzania nowego zdarzenia obejmuje nie tylko opis zdarzenia, ale również lokalizację, możliwość ustawienia przypomnienia (niezależnie dla rozpoczęcia i zakończenia danego zdarzenia), określenie częstotliwości (np. jednorazowo, czy co tydzień lub co miesiąc) oraz uczestników danego zdarzenia. 

Program oferuje łatwy dostęp do np. zdarzeń przypisanych konkretnej osobie (wystarczy puknąć jej imię) albo zdarzeń, które mają wystąpić w wybranej w kalendarzu godzinie danego dnia. Naszym zdaniem jest to warty wypróbowania, prosty w obsłudze kalendarz pozwalający w jednym miejscu przechowywać informacje na temat planu zajęć całej rodziny.

Cena: bezpłatny

 

Nail Art step by step - sztuka upiększania paznokci

Już za miesiąc Sylwester i Nowy Rok, czas imprez i zabaw, z myślą o których już dziś niejedna przedstawicielka płci pięknej zastanawia się czym zaskoczyć towarzystwo, jak dobrze wypaść na tle innych i pozytywnie wyróżnić się w tłumie. Być może niewielką pomocą okaże się opisywany program prezentujący różne triki w sztuce malowania paznokci. W programie znaleźliśmy niemal 250 przewodników pokazujących jak uzyskać konkretny efekt widoczny na zdjęciach. Każdy kurs to po prostu zestaw zdjęć przedstawiających kolejne etapy malowania w celu uzyskania konkretnego rezultatu. 

Cena: bezpłatny

 

SkiRaport - genialne dla miłosników szusowania po białym puchu

Jeden z lepszych polskich programów dostępnych w sklepie z aplikacjami dla systemu Windows Phone. SkiRaport to aplikacja przeznaczona przede wszystkim dla miłośników szusowania po białym puchu, ale z pewnością przyda się również tym, którzy w nadchodzącym zimowym sezonie zamierzają wybrać się gdzieś w polskie góry. Czemu polskie? Bo SkiRaport to aplikacja zawierająca informacje wyłącznie na temat polskich ośrodków zimowych sportów. To wada? Uważamy że nie, wielu ludzi wyjeżdża znacznie dalej płacąc znacznie drożej tylko dlatego, że ich wiedza na temat polskich ośrodków ogranicza się do Gubałówki w Zakopanem, czy Białki Tatrzańskiej, tymczasem z ilością polskich tras nie jest tak najgorzej, czego dowodzi właśnie SkiRaport, którego baza obejmuje 70 ośrodków narciarskich, 95 szkół narciarskich, 120 wyciągów i dziesiątki kilometrów tras. Autorzy aplikacji podkreślają, że program jest przydatny zarówno dla miłośników dwóch jak i jednej deski. Zatem niezależnie od tego czy jesteś narciarzem czy snowboardzistą, SkiRaport powinien zdobyć stałe miejsce w twojej komórce.

Dla każdego ośrodka sportów zimowych uwzględnionego w bazie aplikacji otrzymujemy informacje na temat aktualnej pogody w danym rejonie, ilości śniegu (to warunek dość istotny, by móc jeździć na nartach czy desce :) ) ilości tras (z uwzględnieniem działających i niedziałajacych), wyciągów.

Dodatkowo z poziomu aplikacji przy dostępności łącza internetowego można podejrzeć obraz z kamer internetowych zainstalowanych w danym ośrodku, oprócz tego dostępne są również szczegółowe mapy, telefon do danej placówki, informacje na temat cennika, noclegów, gastronomii, wypożyczalni, szkół narciarskich, a także komentarze innych użytkowników. Brawo! Aż się chce zakładać narty, tylko żeby tak więcej śniegu, bo mróz już jest.

Cena: bezpłatny

 

GPS Odometer - ile dziś przejdziesz?

Tytył może zdradzać, że zamierzamy Wam zaproponować kolejną aplikację do biegania i monitorowania aktywności fizycznych innego typu. W pewnym sensie GPS Odometer można wykorzystać oczywiście i do tego, ale w rzeczywistości aplikacja, której postanowiliśmy poświęcić odrobinę miejsca w niniejszym zestawieniu jest prostym w obsłudze narzędziem mierzącym prędkość i pokonywany dystans.

Do namierzenia lokalizacji oraz pomiarów przemieszczania się posiadacza smartfonu program wykorzystuje oczywiście moduł GPS, ale potrafi też odczytywać lokalizację za pomocą sygnału WiFi. GPS Odometer nie ma wbudowanych map, ani modułu rejestracji przebywanej trasy jako śladu czy zestawu współrzędnych. Mierzy jedynie dystans w kilometrach oraz metrach (jest to ten sam pomiar, różne jednostki to jedynie kwestia dokładności. Pomiar w kilometrach podawany jest z dokładnością do dziesiątek metrów (setnych kilometra), natomiast pomiar w metrach z dokładnością co do metra (wyższa dokładność w przypadku namierzania za pomocą GPS nie ma sensu, gdyż sam system GPS w zastosowaniach cywilnych nie zapewnia większej dokładności).

Krótko mówiąc, ten bezpłatny program może przydać się każdemu, kto potrzebuje bez dodatkowych fajerwerków, bajerów, dzienników aktywności itp. po prostu zmierzyć przebywaną odległość i prędkość. 

Cena: bezpłatny

 

Clever Stopwatch - to "tylko" stoper, ale wreszcie działający jak trzeba

Elementem, którego zawsze mi brakowało na platformie Windows Phone był zwykły stoper. Owszem, w sklepie z aplikacjami można znaleźć wiele stoperów, ale jakoś żaden nie okazał się na tyle dobry by przy nim pozostać. W pracy testera komputerów i aplikacji dobry stoper to narzędzie absolutnie niezbędne. Jeżeli i ty poszukiwałeś przyzwoicie działającego stopera w formie aplikacji smartfonowej, to dobrą wiadomością jest to, że nie musisz już dłużej szukać. Clever Stopwatch to stoper odmierzający czas z dokładnością do setnych części sekundy, uwzględniający czasy tymczasowe (np. czasy pojedynczych okrążeń), pauzę itp. Oprócz stopera program oferuje drugi tryb działania o nazwie Czasomierz. W tym trybie po prostu wybierasz czas jaki ma być odmierzony i uruchamiasz minutnik. Zaletą jest wyraźny, czytelny interfejs i brak irytujących, przesłaniających elementy interfejsu reklam. Po prostu dobry stoper z czasomierzem odliczającym. Warto.

Cena: bezpłatny

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.