partner serwisu
Test popularnych odtwarzaczy audio na PC
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
3 marca 2014, 03:09
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aimp, apple, bzr player, foobar 2000, gom audio, itunes, muzyka na komputerze, odtwarzacz plików audio, odtwarzacze audio, odtwarzacze muzyki, odtwarzacze muzyki na komputerze, odtwarzanie muzyki, porównanie, test, vlc media player, winamp, windows media player, wmp, zestawienie

AIMP 3.55


Instalacja

Oprogramowanie AIMP dostępne jest  na licencji freeware, plik instalacyjny w formacie .exe ma rozmiar 7508 KB. Instalacja aplikacji jest bardzo prosta, wymaga od użytkownika wyłącznie wyboru języka instalacji (lista języków obejmuje również polski), w następnym kroku należy potwierdzić zgodę na przedstawione w licencji warunki użytkowania (przypominamy o konieczności jej przeczytania) a później wybrać folder instalacji i miejsca, w których utworzone zostaną skróty do programu (domyślnie tworzone są skróty na pulpicie i w menu start). Następnie aplikacja jest instalowana na dysku i po kilku sekundach pozostaje nam tylko wybrać formaty plików, jakie będą domyślnie skojarzone z odtwarzaczem (za tę czynność odpowiada jednak system operacyjny, nie robimy tego bezpośrednio w aplikacji) i już możemy uruchomić program.

AIMP 3.55 - zakończenie instalacji

Razem z odtwarzaczem na dysku zainstalowane zostają także: edytor tagów, konwerter plików audio i aplikacja do zarządzania biblioteką utworów.


Interfejs użytkownika, funkcje podstawowe

Po uruchomieniu widzimy podstawową skórkę aplikacji, utrzymaną w ciemnej kolorystyce.

AIMP 3.55 - skórka podstawowa

W podstawowej wersji instalacyjnej dostępna jest też druga skórka - naszym zdaniem zdecydowanie lepiej wyglądająca.

AIMP 3.55 - skórka dodatkowa

Interfejs użytkownika jest całkiem prosty w obsłudze, ekran aplikacji podzielony jest na trzy moduły:

  • odtwarzacz zasadniczy z najważniejszymi funkcjami (odtwarzanie, pauza, przewijanie utworów, zapętlanie odtwarzanych plików, rodzaj wizualizacji) i regulacją głośności
  • osiemnastopunktowy korektor graficzny z regulacją balansu, posiadający na samodzielne ustawienie charakterystyki dźwięku, jak i na wybór z kilkunastu preinstalowanych profili
  • zarządzanie odtwarzanymi utworami i playlistami, pozwalające na tworzenie playlist, ich usuwanie i zarządzanie nimi.

Program umożliwia zadokowanie go do lewej lub prawej strony ekranu - wysuwamy go, kiedy jest nam potrzebny, za pomocą strzałki, która pojawia się, kiedy zbliżymy myszkę do właściwej krawędzi monitor.

Po zminimalizowaniu ikona programu trafia obszaru powiadomień Windows - po najechaniu na nią myszką pojawia się "podręczna" wersja interfejsu zawierająca jedynie najważniejsze funkcje odtwarzania i regulację głośności.

AIMP - wersja podręczna

Obsługa programu możliwa jest też przy całkowicie ukrytej aplikacji, za pomocą skrótów klawiaturowych. Aplikacja pozwala na edycję skrótów i dostosowanie ich do preferencji użytkownika. Możemy też skorzystać z klawiszy multimedialnych na klawiaturze komputera, na przykład takich.

klawisze multimedialne


Funkcje dodatkowe - edycja tagów, odtwarzanie strumieni audio, ripowanie płyt CD, katalogowanie utworów

AIMP 3.55 bez większych problemów odtwarza strumienie audio, czyli technologię wykorzystywaną przede wszystkim przez internetowe stacje radiowe, choć obsługa tej funkcji nie jest szczególnie intuicyjna - za pomocą odpowiedniej pozycji w menu aplikacji należy przejść do internetowego katalogu radiostacji, spośród kilkudziesięciu tysięcy stacji wybrać tę, której chcemy słuchać, ściągnąć plik o rozmiarze nieco przekraczającym 100 bajtów, w którym zapisany jest bezpośredni link do strumienia audio. Jeśli znamy ten link, możemy podać go bezpośrednio w programie, bez konieczności ściągania dodatkowych plików.

Aplikacja pozwala na ripowanie, czyli zgrywanie na dysk twardy płyt CD, od razu tagując utwory. Możemy również edytować tagi samemu, choć wyłącznie osobno dla każdego z utworów. Grupowa edycja tagów jest tu niemożliwa.

Zarządzanie biblioteką multimediów jest całkiem wygodne, bezproblemowo utworzymy, zedytujemy i zapiszemy listy odtwarzania.
Dodatkowo razem z odtwarzaczem otrzymujemy także dodatkowy program do konwersji formatów audio.

2015.02.14, 22:35
Witam,
Szukałem idealnego playera ale takiego niestety nie ma. Każdy ma wady i zalety.
Po przeczytaniu tego artykułu korzystałem z każdego z playerów, w nowych wersjach i szlag mnie trafiał.
Wyjaśnię dlaczego.

Ja mam dość specyficzne podejście do tematu.
Jestem osobą, która słucha muzyki w tle, najczęściej sety z dysku, osobą która czasami musi wyciszyć basy bez wchodzenia do korektora karty dźwiękowej (szybka akcja), bardzo często kolejkuję sobie utwory z całej playlisty na zasadzie 1. - wybieram sobie z 40-50 utworów, które mają 'lecieć' po kolei, 2. - spodoba mi się coś i chcę wysłuchać utwór 50x pod rząd.
Siedzę i nagle nachodzi mnie ochota na 'X' to szukam utworu 'X' i ma być dostępny od razu (nawet jak się nie pamięta całości tytułu) więc globalna wyszukiwarka z listy też jest potrzebna, a o tym w artykule nie było mowy.
Poza tym często mam włączoną listę wszystkich plików z dysku, a chcę kilka konkretnych, bez umieszczania ich w playlistach,i koniecznie tak, żeby mi nie kasowało wczytanych wszystkich plików, bo teraz slucham Armina van Buurena, a za chwilę może będę mieć ochotę na Marka Grechutę, Korn'a, Metallica'ę lub Evanescence.
Często zdarza mi się szukać konkretnego remixu - czy mam na dysku czy nie. Np: Utwór ABC (Original Mix), (QWE mix), (ASD Remix), (ABC 2025 Remix) itd.
Raz na x lat jak mnie najdzie ochota to nadaję oceny utworom, ale to naprawdę musi mi się nudzić, bardziej robię to, żeby je później znaleźć jeśli nie pamiętam wykonawcy.
Bardzo często, praktycznie codziennie muszę poprawiać tagi zrobione przez debili. Lepiej żebym nie rozwijał tematu.
Czasami, tak jak dziś, robię backup i porządki na dysku. W tej chwili jestem w trakcie reorganizacji całości mojej muzyki - kasowanie plików, przenoszenie ich do nowych katalogów, o piętro wyżej lub o piętro wyżej ale z dodatkowym wpisem o autorze, np: I:#Mjuzzik\Mjuzzik\MP3 do auta\MP3 do auta 8\Trance trzeba porozdzielać, naprawić tagi, poprzenosić do nowego folderu - po tej operacji żaden odtwarzacz nie wykrywa plików, albo: I:#Mjuzzik\Mjuzzik\KORN\1996 Live Is Peachy 01 - Twist- to trzeba przenieść do nowego folderu I:\Dyskografie\Korn i zmienić tagi masowo.
Do tego... jak zasypiam - włączam muzykę, cicho. Ale czasami przytulony do poduszki... okazuje się, że jednak minimalnie za głośno - przydaje się jakiś klawisz do szybkiego zmniejszenia głośności na oślep (monitor wyłączony na noc).
Aaaa, jeszcze jedno. Jak jakiś kawałek mnie wkurza to potrzebuję go usunąć z playlisty (często), a czasami potrzebuję usunąć go całkowicie z dysku nie tracąc playlisty.

Jak widzicie, mam dość specyficzne, a jednocześnie dość częste, standardowe potrzeby. Nie ma ANI JEDNEGO PROGRAMU, który by mi dał to,co potrzebuję.

Z tego co już przetestowałem, to polecam dla użytkowników systemów od Win XP do Win 7 - zestaw: Winamp 5.13 + Foobar 2000 + Excel.
Dla użytkowników Win 8.0, 8.1, Win 10 TechPrev - jeszcze nie wiem co polecić. A nie będę Was wp.. na minę. Testuję na 8.1 i 10. Z uwagi na bardzo małą ilość czasu dla siebie - test zajmie pewnie rok.

Jeśli redakcja ma trochę czasu to poprosiłbym testy na Windows 8.0, 8.1 i na Win10.
Weźcie pod uwagę mój scenariusz. Wiem, że wypisałem tam sporo rzeczy, których statystyczny Kowalski nie zrobi, a nie wypisałem całej reszty, które są potrzebne innym. Wynika to z tego, że ja do reapowania mam inne programy, do odtwarzania 2000 formatów inne, do konwersji - nie mam, nie potrzebuję na razie, są ludzie co potrzebują. Z drugiej strony - Kowalski włączy odtwarzanie utworu i chce by 'leciał' raz albo 50x. Ale Kowalskiego syn już zaczyna się bawić muzyką i dla niego są inne programy.

Jest kilkanaście głównych opcji, które są ważne i które wg mnie powinien posiadać każdy player. Pliki mp3, OOG, AAC, MIDI itd odtwarza każdy, niektóre natywnie odtwarzają też video, z większym lub mniejszym powodzeniem (mam kolekcję teledysków i wiem, jak to denerwuje, jeśli coś nie jest obsługiwane).
Skojarzenia plików powinny być możliwe do zmiany zarówno w programie jak i w systemie operacyjnym, nie wszystkie programy to umożliwiają.

Obciążenie procesora i pamięci.
Przez ostatnie 4 lata korzystałem z Semprona 140 - jednordzeniowy procesor, padaka na te czasy straszna. Od kilku dni mam Phenoma II X4. W kwestii słuchania muzyki i pobierania zasobów - Sempron wystarcza. Przy 15-17 otwartych kartach przeglądarki, Heroes III w tle, office, 50 plików txt albo doc - muzyka działa cały czas.
A wystarczyło włączyć VirtualBoxa i przycina...
Robiłem projekt do szkoły ze 2-3 tygodnie temu, musiałem wysłać do północy. zacząłem około 19.40, miało trwać 2h max. Praca została wysłana 1.15. Procesor nie dał rady. Muza grała non stop, kilka razy przycinka 2-3 sek. Dwie maszyny wirtualne na systemie, dźwięk ok, ale zmiana utworu trwała 3 lata.
To jest konkretny przykład, że czasami coś pójdzie nie tak....

Mam prośbę do redakcji.
Wrzućcie testy z takiego przypadku. System + player + dwie maszyny wirtualne, a player na natywnym. Obciążenie procka i pamięci - dla dociekliwych, a dla mnie - czy przerwie na chwilkę muzykę czy nie (przycięcie minimum 10 sekund).
Zakładamy że na jednej maszynie instalujemy Windows 7, a na drugiej SBS albo linuxa.

Przepraszam za mega długi post, ale od wakacji chciałem wkleić, ale zawsze coś tam się zbierało, a to dochodził pomysł o dodaniu tego z czego korzystają koledzy na codzień, a to tworzenie muzyki z sampli, a to cośtam..
Post ma być na temat i taki jest!
Proszę innych użytkowników o info co robicie na kompie, dawajcie info, może temat na forum się umieści jako swego rodzaju poradnik, co wg mnie jest lepszym pomysłem.

Pozdrawiam.
Solmyr.
Patryk Zalewski.

Edit:
http://forum.pclab.pl/topic/1028081-Najlep...B3w-Kompendium/
Edytowane przez autora (2015.02.14, 23:34)