partner serwisu
Telewizja online, czyli test usług VOD w Polsce
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
21 lipca 2014, 08:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
cineman, ipla, iplex, itunes, kinoplex, netflix, ninateka, strefa vod, tvn player, vod onet, vod tvp, vodeon, youtube

Ipla

 

Ipla to jedna z najpopularniejszych w naszym kraju usług VOD. Oferowana przez Cyfrowy Polsat S.A. stanowi główny trzon w ofercie tego medialnego giganta na polskim rynku. 

Ipla jest jednym z trzech serwisów VOD proponowanych przez Cyfrowy Polsat, dwa inne - również przedstawione w naszym zestawieniu - to wcześniej opisane Filmbox Live oraz HBO Go, ale wydaje się, że to właśnie Ipla jest "oczkiem w głowie" jeżeli chodzi o usługi VOD oferowane przez Cyfrowy Polsat. Tym co wyróżnia Iplę na tle innych usług VOD w naszym kraju jest bogata oferta programowa oraz szeroki zakres platform sprzętowych na których Ipla działa. Z usług tego serwisu mogą korzystać posiadacze komputerów i to zarówno za pośrednictwem witryny internetowej, jak i dedykowanej aplikacji (dla Windows i - niezależnie - dla Windows 8.x), użytkownicy smartfonów i tabletów wszelkiej maści (Android, iOS, Windows Phone). Ipla dostępna jest również na wielu telewizorach Smart TV, odtwarzacza Blu-ray, dekoderach, czy konsolach. Zacznijmy od najpopularniejszego interfejsu - WWW - oraz tego, co w Ipli można zobaczyć bezpłatnie.

Aktualna oferta Ipli interesowała nas tym bardziej, że ostatnio usługodawca znacznie zmodyfikował (na korzyść użytkowników) działanie usługi i warunki jej świadczenia. Pojawiły się nowe pakiety, nowe kanały, a także możliwość bezpłatnego czasowego wypróbowania opcji płatnych, co w skali kraju jest swego rodzaju ewenementem.

Interfejs WWW

 

Interfejs webowy Ipli to twór typowy dla serwisów VOD. Ostatnio odświeżony wygląd strony został znacznie poprawiony w stosunku do wcześniejszego layoutu. Cały przekaz nastawiony jest przede wszystkim na prezentację aktualnej oferty wideo.

Układ interfejsu webowego jest czytelny, w łatwy sposób można przejść do treści konkretnego typu. Chcąc na przykład przejrzeć bezpłatne filmy wystarczy z menu głównego wybrać Film, a następnie z wyświetlanej po lewej stronie okna listy kategorii wybrać pozycję Za darmo. Filmów i innego typu materiałów udostępnianych bezpłatnie jest naprawdę sporo, choć trzeba się zgodzić na towarzyszące im reklamy. Dobre jest przynajmniej to, że - w przeciwieństwie np. do tradycyjnej telewizji - zawsze jesteśmy informowani ile czasu będzie trwał blok reklamowy.

Oprócz filmów z menu można wybrać jeszcze dostęp do seriali, wydarzeń sportowych, programó∑ rozrywkowych, informacyjnych, edukacyjnych czy dla dzieci. Oprócz tego odrębne pozycje menu pozwalają przeglądać kanały TV, programy na żywo oraz zawartość udostępnianych pakietów subskrypcyjnych.

Bez względu na wybraną kategorię, typ i gatunek, użytkownik oprócz listy pozycji spełniającej wymogi określonych kryteriów wyboru ma możliwość dodatkowego sprecyzowania czego poszukuje. Lista dostępnych materiałów może być przeszukiwana nie tylko pod kątem np. tytułów czy gatunków filmowych, ale również względem osób stanowiących obsadę, reżysera, scenariusza, roku produkcji i wiele więcej.

Każda pozycja zawiera opis, dzięki temu nie musimy oglądać nieznanego nam filmu, czy przeszukiwać zasobów internetowych w poszukiwaniu informacji na jego temat. Krótka notka zwykle pomaga w określeniu, czy odnaleziony materiał jest właśnie tym, co w danej chwili chcemy obejrzeć.

Kilka słów na temat samego modułu odtwarzacza: Dla każdej pozycji serwis udostępnia dwie opcje odtwarzania: na stronie WWW oraz w dedykowanej aplikacji (dla PC z systemem Windows), aplikacją zajmiemy się za chwilę, najpierw zacznijmy do playera WWW.

Moduł odtwarzacza wymaga zainstalowania w przeglądarce oprogramowania Microsoft Silverlight, alternatywnego w stosunku do Adobe Flash rozwiązania umożliwiającego wyświetlanie za pomocą przeglądarki treści multimedialnych. Sama funkcjonalność modułu odtwarzacza jest raczej podstawowa. W dowolnym momencie można zatrzymać materiał, a przewijanie odbywa się za pomocą widocznego w dolnej części okna odtwarzacza paska postępu. Dodatkowo możliwa jest regulacja głośności oraz - tylko w przypadku treści płatnych - możliwość wyboru jakości strumienia wideo. Film oglądany w wariancie bezpłatnym przesyłany jest z jakością 384p, co mniej więcej odpowiada standardowi telewizji SD. Nie ma możliwości sterowania napisami dialogowymi, to czy są one dostępne zależy już od konkretnego materiału i sposobu w jaki został on przygotowany. W większości przypadków filmy zagraniczne udostępniane w Ipli mają tłumaczenie dialogów w formie ścieżki lektora.

Aplikacja dedykowana

Oprócz dostępu przez stronę WWW, zasoby udostępniane w ramach usługi Ipla można oglądać również za pomocą dedykowanej aplikacji o nazwie Ipla. Program przeznaczony jest dla systemów Windows, przy czym istnieją dwie wersje na tą platformę: klasyczna aplikacja Windows, której okno widoczne jest powyżej oraz program wykonany dla "kafelkowego" interfejsu najnowszego systemu Windows 8.x, do której przejdziemy za chwilę.

Aplikacja "klasyczna" stanowi połączenie odtwarzacza treści udostępnianych w ramach usługi Ipla (są one dostępne w grupie Biblioteka Ipla) z odtwarzaczem treści multimedialnych przechowywanych przez użytkownika na dysku komputera (tutaj z kolei treści można zaimportować do biblioteki Moje wideo w programie Ipla). Dodawanie własnych treści do programu jest ułatwione dzięki wbudowaniu w program funkcji skanowania całych folderów. Wystarczy wskazać folder, w których przechowywane są pliki wideo na dysku, by zostały one dodane do biblioteki programu. Wybrane programy można dodawać do swojej listy ulubionych, oczywiście należałoby wcześniej założyć własny profil użytkownika w serwisie Ipla, ale - technicznie rzecz biorąc - nie jest to konieczne, gdyż aplikacja Ipla standardowo jest uruchamiana z domyślnym kontem użytkownika i zestawy ulubionych materiałów wideo mogą być powiązane z tym właśnie standardowym kontem. Oprócz list ulubionych aplikacja umożliwia tworzenie list odtwarzania, które mogą zawierać zarówno materiały oferowane w ramach usługi jak i pliki wideo dodane do biblioteki przez użytkownika.

Moduł odtwarzacza w aplikacji oferuje standardowy zestaw funkcji, przewijanie (za pomocą paska postępu), pauza, stop, przejście do poprzedniego/następnego materiału, regulacja głośności, tryb pełnoekranowy oraz możliwość zmiany jakości. Co ciekawe, choć tryb najwyższej jakości jest aktywowany po włączeniu jednego z płatnych pakietów (Ipla Extra wyłącza reklamy i udostępnia lepszą jakość wideo), to nawet nie zamawiając żadnego z pakietów można znaleźć materiały (najczęściej są to krótkie filmy, wywiady etc.), dla których można włączyć najwyższy dostępny tryb HD 720p.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, desktopowa aplikacja Ipla dostępna jest również w wersji "kafelkowej" przeznaczonej dla systemu Windows 8.x. W stosunku do klasycznej aplikacji różnica to przede wszystkim zmieniony interfejs. W edycji "kafelkowej" przeglądanie zasobów Ipli odbywa się w podobny sposób jak przeglądanie elementów widocznych na ekranie start systemu Windows 8 - poszczególne elementy rozmieszczone są w układzie poziomym. Kolejną różnicą jest nieco uboższa funkcjonalność wydania "kafelkowego". O ile klasyczna aplikacja może pełnić również rolę odtwarzacza treści multimedialnych użytkownika (spoza oferty Ipli), to w przypadku aplikacji przeznaczonej dla Windows 8.x nie odnaleźliśmy modułu odtwarzacza treści offline. Nie stanowi to jednak szczególnego ograniczenia, bo użytkownicy Windows 8.x mogą również zainstalować klasyczną aplikację Ipla dla Windows.

Player wydania "kafelkowego". Widać charakterystyczne dla interfejsu Modern w Windows 8 kontrolki interfejsu, ale funkcjonalność podobna do aplikacji klasycznej, pasek postępu pozwala przejść na dowolny fragment odtwarzanego programu, dostępny jest również przycisk zmiany jakości oraz regulacji głośności. Obecność napisów dialogowych czy lektora nie jest zależna od interfejsu playera lecz od tego, jak dany materiał został przygotowany. 

Aplikacje mobilne

Ipla słynie z uniwersalności - usługa ta jest dostępna na wielu platformach sprzętowych. Przyjrzeliśmy się funkcjonalności Ipli na urządzeniach mobilnych działających pod kontrolą systemów: Android, iOS oraz Windows Phone.

Ipla w wersji dla Androida. Główny ekran aplikacji prowadzi głównie do treści bezpłatnych. Przeglądanie oferty jest dość wygodne, a dostęp do pozostałych części serwisu możliwy za pomocą górnego menu. Interfejs wyświetlany jest tylko w układzie poziomym.

Odtwarzacz w wersji dla Androida oferuje raczej klasyczną funkcjonalność: pauza, wybór dowolnego miejsca (na pasku postępu; widoczne znaczniki kiedy wyświetlane są reklamy), zmiana jakości (może wymagać płatnego pakietu) oraz regulacja głośności.

Ipla w wersji dla iPhone'a prezentuje się bardzo podobnie do wersji Androidowej - również układ poziomy, podobna prezentacja treści.

Również odtwarzacz dla iPhone'a niewiele się różni w stosunku do pozostałych wersji. W górnym prawym rogu widoczna kontrolka umożliwiająca pobranie oglądanego materiału do pamięci urządzenia celem późniejszego obejrzenia offline (możliwość pobierania materiałów jest dostępna również na innych platformach; w każdej wymaga to jednak wykupienia pakietu Ipla Extra).

Ipla na iPadzie w układzie poziomym

Wersja dla iPada, tym razem w układzie pionowym

Ipla na platformę Windows Phone, w przeciwieństwie do wersji Androidowej i wydaniu dla iPhone'a tutaj menu i oferta wyświetlane są w układzie pionowym.

Player w wersji dla Windows Phone. Dość ubogo jeżeli chodzi o kontrolki sterujące odtwarzaniem, nie ma możliwości wyboru jakości przesyłu, a głośność jest po prostu regulowana za pomocą przycisków na smartfonie.

O ile do funkcjonalności aplikacji mobilnych nie mamy większych zastrzeżeń, to zwracamy uwagę, że to co jest dostępne w Ipli na komputerze nie jest tym samym zbiorem materiałów, które są udostępniane za pośrednictwem platform mobilnych. O ile produkcje własne grupy Polsat są na ogół dostępne dla każdej wersji Ipli, to już z filmami jest inaczej. Tytuły, nawet te bezpłatne, dostępne w wydaniu desktopowym nie są dostępne w wydaniach mobilnych.

Ile to kosztuje?

Dużą zaletą Ipli jest to, że użytkownik ma dostęp do dużej liczby materiałów bezpłatnych, ale za możliwość np. usunięcia reklam, obejrzenia przedpremierowych odcinków seriali, czy wielu pełnometrażowych filmów trzeba już zapłacić. Do wyboru są zasadniczo dwie uzupełniające się metody płatności: subskrypcja lub płatność za konkretny produkt. Jeżeli chodzi o subskrypcje to te w Ipli dostępne są pod postacią tzw. pakietów (poniżej podane ceny dotyczą użytkowników nie korzystających z dekoderów Cyfrowego Polsatu; posiadacze tych urządzeń płacą mniej).

Dostęp do menu pakietów można uzyskać zarówno poprzez interfejs WWW, jak też za pomocą aplikacji klasycznej dla systemu Windows (na ilustracji) oraz aplikacji mobilnych.

Ceny pakietów są różne, ich podział jest zarówno funkcjonalny, tematyczny jak i ilościowy. Np. pakiet Ipla Extra, kosztujący 4,90 zł za 30 dni to przykład pakietu ulepszającego funkcje serwisu. Nie daje on dostępu do nowych treści - użytkownik dalej może korzystać z tych materiałów, które są udostępniane bezpłatnie, z tą jednak różnicą, że może je oglądać bez reklam, w wyższej jakości (odblokowywana jest funkcja wyższej jakości strumienia wideo) a także może je pobierać do pamięci wewnętrznej urządzenia (komputera, tabletu, smartfonu), za pomocą którego ogląda zasoby usługi. Ta ostatnia funkcja jest szczególnie warta uwagi, zwłaszcza gdy w podróży chcemy obejrzeć np. kilka odcinków ulubionego serialu, a nie chcemy płacić za mobilny transfer danych.

Pakiety tematyczne w Ipli to: Ipla Premiery (możliwość obejrzenia seriali telewizyjnych przed ich emisją w linearnej telewizji; koszt 9,90 zł za 30 dni), Ipla Sport (dostęp do kanałów sportowych, transmisji na żywo, retransmisji itp.; cena 19,90 zł za 30 dni), Ipla Filmy i Seriale (dostęp do wielu płatnych seriali i filmów w ramach pakietu; cena 19,90 zł za 30 dni), Ipla News (dostęp do kanałów informacyjnych i publicystyki; 4,90 zł za 30 dni), Ipla Wiedza (dostęp do kanałów edukacyjnych, przyrodniczych, historycznych etc.; 4,90 zł za 30 dni), Ipla Rozrywka (dostęp do kanałów i programów rozrywkowych; 4,90 zł za 30 dni), Ipla Dzieci (bajki i programy dla najmłodszych widzów; 4,90 zł za 30 dni).

Trzecia kategoria to pakiety, które oferują dostęp do kilku różnych kategorii, tutaj liczy się przede wszystkim większa ilość materiałów, do których subskrybent otrzymuje dostęp. Ceny pakietów są zróżnicowane, od 9,84 za 30 dni za pakiet Ipla Plus, aż po 49,90 zł miesięcznie za pakiet Ipla Max (ten ostatni stanowi połączenie pakietów: Filmy i Seriale, Sport, News, Wiedza, Dzieci oraz Rozrywka).

Niezależnie od dostępu subskrypcyjnego część oferty Ipli jest udostępniana na zasadzie pojedynczej opłaty za dany tytuł. W ten sposób najczęściej opłacane są najlepsze filmy, np. nagrodzona Oskarami Grawitacja Alfonso Cuaróna. Za dostęp do konkretnych filmów w Ipli zapłacimy (pomijamy produkcje udostępniane bezpłatnie, bo i tych jest sporo), od 1 zł do 9,90 zł (tak jak w przypadku wspomnianej Grawitacji). Należy przy tym pamiętać, że dostęp do danego filmu udzielany jest czasowo - najczęściej na 48 godzin. Przy tym czas ten nie jest liczony od momentu zapłaty. Płacąc za konkretny tytuł otrzymujemy tzw. kod dostępu. Kod ten jest ważny przez 30 dni od momentu jego zakupu (czyli tym samym, od chwili gdy jest znany użytkownikowi), aby obejrzeć film należy wprowadzić zakupiony kod dostępu, co spowoduje odblokowanie dostępu do danego tytułu na 48 godzin. Jeżeli w tym czasie nie obejrzymy filmu to... cóż, za gapowe się płaci i na reklamację raczej nie mamy co liczyć. 

Przy okazji warto wspomnieć o tym, że usługodawca udostępnia testową transmisję i zaleca jej uruchomienie przed zakupem jakiejkolwiek pozycji. Dostęp do materiału testowego otrzymamy po kliknięciu przycisku Odtwórz testowy materiał wyświetlanego na żółtym pasku w górnej części interfejsu Ipli (patrz: powyższa ilustracja).

Ważne: wykup najdroższego pakietu, czy nawet zakup wszystkich dostępnych pakietów (co mija się z celem, zwłaszcza że część pakietów się pokrywa) nie daje dostępu do pełnej oferty serwisu, w dalszym ciągu część materiałów będzie udostępniana wyłącznie w modelu "płać za produkt". 

Jeżeli chodzi o formy płatności, Ipla obsługuje praktycznie wszystkie najpopularniejsze metody: płatność kartą płatniczą (najszybszy wariant), przelewem (mowa o przelewie internetowym realizowanym dziś przez większość banków działających w naszym kraju; przelew realizowany za pośrednictwem serwisu Dotpay), SMS-em (tutaj uwaga! Ze względu na opłaty doliczane przez operatorów sieci komórkowych płatności SMS-em są znacznie droższe od innych metod; np. opłata za pakiet Ipla Extra w przypadku SMS-a wzrasta z 4,90 aż do 9,84 zł). Odrębna pozycja przeznaczona jest dla abonentów Cyfrowego Polsatu, którzy z oferty Ipli mogą korzystać taniej.

Statystyki

  • Liczba filmów pełnometrażowych: 1568
  • Liczba seriali: 128 
  • Liczba kanałów tematycznych (nielinearnych): 546
  • Liczba kanałów TV (linearnych): 36

Zalety i wady

+bardzo bogata oferta tytułów

+duży zbiór materiałów udostępnianych bezpłatnie

+możliwość zmiany jakości (również bezpłatnie w ograniczonym zakresie)

-niemożność przejrzenia pełnej oferty za pomocą aplikacji Ipla dla Windows

2014.07.22, 08:45
Z racji tego, że tvp posiada bazę fantastycznych programów dla dzieci, chętnie za pomocą smart tv oglądam tvp vod. Niestety od jakiegoś czasu wprowadzili reklamy. Pal licho już te reklamy, ale przy okazji jakość materiału to jakiś koszmar. To nawet nie jest 480, czasem człowiek nie jest w stanie rozpoznać co to za logo figuruje w górnym prawym rogu.

Wszystkie te bezpłatne vod w większości mają jedną wadę - reklamy. Rozwiązaniem jest xbmc. Wtedy jednak tracimy na pewnych funkcjonalnościach.
2014.07.22, 12:06
Wadą reklamy? W takim razie, napisz na jakiej zasadzie powinny funkcjonować takie serwisy by nie stały się deficytowymi? Co do jakości TVP Vod, pełna zgoda - koszmar.
Czego mnie brakuje? TV online live z prawdziwego zdarzenia. Przykładowo, chętnie zapłaciłbym za paczkę kanałów sportowych NC+ dostępną przez internet na komputerowego Windowsa i mobilnego Androida. Coś na wzór dawnej Cyfry+ Online.
2014.07.22, 13:27
Wiem, że reklamy być muszą, ale taki tvn sobie z nimi jakoś radzi - reklamy czasem są, czasem nie ma, czasem trwają krócej. A teraz tvp. Nie dość, że zawsze trwają 2 minuty (swoją drogą do niedawna ich w ogóle nie było) to jeszcze ich treść jest kompletnie niedostosowana do widza. Włączyłem dziecku Domisiów, lecą sobie reklamy, a tu bach reklama piwa...no comments
m moszynski
2014.07.30, 10:56
Do czasu kiedy w dniu premiery kinowej będę mógł wypożyczyć ten sam film nie wychodząc z domu ta usługa nie ma dla mnie sensu. Po co mi internetowy magnetowid pozwalający na oglądanie odgrzewanych programów TV lub filmów , które widziałem w kinie rok wcześniej, bez sensu.

Ewentualnie, gdyby pojawiła się usługa udostępniająca popularne na świecie seriale w czasie ich premierowych emisji w USA , np. SyFy itp.
m moszynski
2014.07.30, 11:00
Ogromną wadą tych usług, przynajmniej w wersji Onet VOD jest cenzura polegajaca na braku możliwości obejrzenia materiałow przez osoby przebywające za granicą np. na wakacjach.