partner serwisu
Telewizja online, czyli test usług VOD w Polsce
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
21 lipca 2014, 08:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
cineman, ipla, iplex, itunes, kinoplex, netflix, ninateka, strefa vod, tvn player, vod onet, vod tvp, vodeon, youtube

Interia.TV

Serwis Interia.TV zgłasza się odwiedzającemu go internaucie jako "darmowa telewizja internetowa". Owszem, znajdziemy w nim sporo treści udostępnianych bezpłatnie, ale oprócz tego usługodawca udostępnia całkiem pokaźny zbiór filmów w klasycznej formule VOD - odpłatnie.

Interfejs WWW

Główna strona witryny Interia TV to przede wszystkim krótkie materiały wideo udostępniane za darmo. Znajdziemy tu fragmenty programów z najróżniejszego autoramentu: dokumentalne produkcje, programy sportowe, felietony, programy informacyjne, popularno-naukowe, czy teledyski wyróżnione dodatkowo listą pięciu najlepszych. Dodatkowo w górnej części strony widoczny jest pasek menu pozwalający wybrać kategorie tematyczne oferowanych przez serwis materiałów. Dostępna jest również wyszukiwarka pozwalająca przeszukiwać bazę wideo (np. wpisanie nazwiska aktora spowoduje wyświetlenie wszelkiego typu materiałów z nim związanych, nie tylko filmów - jeżeli są dostępne - ale także trailerów, dokumentów, wywiadów, plotek itp.).

Właściwa oferta VOD, wywoływana pozycją menu o tej samej nazwie daje dostęp do pełnometrażowych filmów. Na samej górze aktualnie promowane tytuły, nieco niżej pogrupowane w kategorie tematyczne filmy z katalogu serwisu. Obok każdego tytułu widoczna jest liczba punktów stanowiących lokalną walutę w serwisie Interia TV, za którą wykupujemy możliwość obejrzenia danego tytułu.

Po wybraniu konkretnego tytułu otrzymujemy dość bogaty opis danej produkcji oraz możliwość obejrzenia zwiastunu, jeżeli jest dostępny. Niestety, w ofercie VOD nie znaleźliśmy żadnych bezpłatnych pełnometrażowych filmów. Chęć obejrzenia wymaga rejestracji konta w serwisie. Warto mieć na uwadze, że w opisie filmu znajduje się również informacja czy film jest dostępny w abonamencie. Szkoda, że widać to dopiero po wywołaniu strony z opisem konkretnego materiału a nie na stronie z katalogiem. Użytkownik, który chciałby wykupić abonament by obejrzeć konkretne filmy musi zatem najpierw ręcznie sprawdzić, czy przypadkiem interesujące go pozycje są dostępne w ofercie abonamentowej.

Przeglądając ofertę katalogową serwisu zwróciliśmy uwagę na kategorię Strefa bez barier w ramach której zamieszczono filmy z tzw. audiodeskrypcją, czyli słownym (dźwiękowym) opisem scen, co pozwala zapoznać się z danym dziełem kinematografii osobom niewidomym lub niedowidzącym. Szkoda, że zabrakło również odrębnej kategorii dla osób niesłyszących, bo możliwości włączenia napisów dialogowych dla oglądanych pozycji niestety brak.

Niestety, proces rejestracji w naszym przypadku rozpoczął się od wyświetlenia widocznego na powyższej ilustracji komunikatu. Fakt, że przeglądarka uznaje bezpieczne połączenie nawiązywane z serwisem za niezaufane to ewidentna wada, zwłaszcza, że konto zakładane jest głównie po to, by móc płacić za określone tytuły. 

Natomiast zaletą serwisu jest obecność modułu pozwalającego sprawdzić, czy komputer (i przeglądarka) użytkownika są w pełni przystosowane do oglądania materiałów publikowanych w Interia TV. Podstawowe wymagania to obsługa JavaScript (realizowana dziś przez dowolną przeglądarkę WWW) oraz obsługa technologii Microsoft Silverlight (może być wymagana instalacja dodatkowego rozszerzenia przeglądarki).

Do funkcjonalności odtwarzacza webowego wbudowanego w opisywany serwis nie mamy żadnych zastrzeżeń. Użytkownik może przewijać nagranie (za pomocą paska postępu), regulować głośność, wybierać jakość (tutaj warto zwrócić uwagę na to, że serwis udostępnia niektóre materiały w wysokiej jakości również bezpłatnie), zmienić wielkość odtwarzacza oraz włączyć tryb pełnoekranowy. 

Aplikacje mobilne

Interia TV nie oferuje żadnych aplikacji mobilnych umożliwiających przeglądanie i oglądanie filmów czy innych materiałów oferowanych w serwisie WWW na smartfonie czy tablecie. Co prawda użytkownicy platformy Windows Phone znajdą w sklepie Microsoftu z aplikacjami mobilnymi program o nazwie InteriaTV, ale nie jest to aplikacja do obsługi opisywanej usługi VOD lecz narzędzie wyświetlające na smartfonie z Windows Phone program telewizyjny klasycznej telewizji linearnej.

Za co płacimy?

Jak już wcześniej wspomniano "walutą" w serwisie Interia TV są tzw. punkty nabywane za konkretną gotówkę. Aktualne stawki obowiązujące w trakcie przygotowywania niniejszego materiału widoczne są na poniższej ilustracji.

Filmy w VOD Interii TV oferowane są za trzy stawki punktowe: 100, 140 oraz 160 punktów. Łatwo zatem policzyć, że najtańszy film w opisywanej usłudze to wydatek 6,50 zł. Z jednej strony to nieduża kwota, ale z drugiej - w konkurencyjnych serwisach znajdziemy filmy taniej. Oprócz kupowania punktów dostępne są również dwa warianty abonamentu: za dostęp 30- lub 90-dniowy. Dostęp w formie subskrypcji (regularnie ponoszonej opłaty np. comiesięcznej) nie jest możliwy. Warto mieć na uwadze, że abonament, w przeciwieństwie do punktów nie daje dostępu do pełnej bazy filmów. Z tego co zaobserwowaliśmy wszystkie filmy w kategorii Premiery nie są dostępne w abonamencie i dla większości z nich obowiązuje najwyższa stawka punktowa: 160 pkt.

Statystyki

  • Liczba filmów pełnometrażowych: 817
  • Liczba seriali/serii dokumentalnych (tylko pełne wersje): brak 

Zalety i wady

+czytelna oferta katalogowa

+wbudowany test sprawdzający czy komputer spełnia wymagania techniczne

+część materiałów dostępna bezpłatnie

-brak pełnometrażowych filmów za darmo

-błędy związane z bezpieczeństwem połączenia podczas rejestracji konta

2014.07.22, 08:45
Z racji tego, że tvp posiada bazę fantastycznych programów dla dzieci, chętnie za pomocą smart tv oglądam tvp vod. Niestety od jakiegoś czasu wprowadzili reklamy. Pal licho już te reklamy, ale przy okazji jakość materiału to jakiś koszmar. To nawet nie jest 480, czasem człowiek nie jest w stanie rozpoznać co to za logo figuruje w górnym prawym rogu.

Wszystkie te bezpłatne vod w większości mają jedną wadę - reklamy. Rozwiązaniem jest xbmc. Wtedy jednak tracimy na pewnych funkcjonalnościach.
2014.07.22, 12:06
Wadą reklamy? W takim razie, napisz na jakiej zasadzie powinny funkcjonować takie serwisy by nie stały się deficytowymi? Co do jakości TVP Vod, pełna zgoda - koszmar.
Czego mnie brakuje? TV online live z prawdziwego zdarzenia. Przykładowo, chętnie zapłaciłbym za paczkę kanałów sportowych NC+ dostępną przez internet na komputerowego Windowsa i mobilnego Androida. Coś na wzór dawnej Cyfry+ Online.
2014.07.22, 13:27
Wiem, że reklamy być muszą, ale taki tvn sobie z nimi jakoś radzi - reklamy czasem są, czasem nie ma, czasem trwają krócej. A teraz tvp. Nie dość, że zawsze trwają 2 minuty (swoją drogą do niedawna ich w ogóle nie było) to jeszcze ich treść jest kompletnie niedostosowana do widza. Włączyłem dziecku Domisiów, lecą sobie reklamy, a tu bach reklama piwa...no comments
m moszynski
2014.07.30, 10:56
Do czasu kiedy w dniu premiery kinowej będę mógł wypożyczyć ten sam film nie wychodząc z domu ta usługa nie ma dla mnie sensu. Po co mi internetowy magnetowid pozwalający na oglądanie odgrzewanych programów TV lub filmów , które widziałem w kinie rok wcześniej, bez sensu.

Ewentualnie, gdyby pojawiła się usługa udostępniająca popularne na świecie seriale w czasie ich premierowych emisji w USA , np. SyFy itp.
m moszynski
2014.07.30, 11:00
Ogromną wadą tych usług, przynajmniej w wersji Onet VOD jest cenzura polegajaca na braku możliwości obejrzenia materiałow przez osoby przebywające za granicą np. na wakacjach.