partner serwisu
Telewizja online, czyli test usług VOD w Polsce
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
21 lipca 2014, 08:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
cineman, ipla, iplex, itunes, kinoplex, netflix, ninateka, strefa vod, tvn player, vod onet, vod tvp, vodeon, youtube

HBO GO

Kolejny serwis w naszym zestawieniu jest trochę nietypowy. Głównie ze względu na sposób oferowania treści. Otóż pełna oferta HBO GO jest dostępna wyłącznie za pośrednictwem konkretnego operatora, np. operatora łącza internetowego, operatora sieci telewizji kablowej, czy usługodawcę oferującego telewizję kodowaną. Dlaczego zatem serwis ten trafił do naszego zestawienia serwisów oferujących treści VOD przez internet? Choć większość filmów i seriali dostępnych w HBO GO faktycznie wymaga jednoczesnej umowy z dodatkowym operatorem usług telewizyjnych, to użytkownik może również obejrzeć niektóre treści bez logowania korzystając jedynie z przeglądarki internetowej

Interfejs WWW

Otwarcie strony głównej serwisu HBO GO robi wrażenie. Strona została tak opracowana, że bez względu na rozmiar ekranu i rozdzielczość ekranu, na którym ją oglądamy, nie ma mowy o jakichkolwiek pustych przestrzeniach. Wszystko wypełniają zdjęcia z produkcji dostępnych w serwisie. 

Oprócz treści dostępnych po zalogowaniu serwis udostępnia również materiały nie wymagające logowania. Są one wyraźnie oznaczone.

Do bezpłatnych materiałów wideo można też łatwo się dostać za pomocą wbudowanego w serwis menu. Pozostałe kategorie tematyczne dają jedynie dostęp do katalogu filmów i seriali, ale bez zalogowania ich nie obejrzymy.

Player w HBO GO zbudowano w oparciu o technologię Microsoft Silverlight. Odtwarzacz ma przyzwoitą funkcjonalność: oprócz pauzy, przewijania (pasek postępu), przechodzenia pomiędzy kolejnymi pozycjami i trybu pełnoekranowego oferuje dodatkowo możliwość zmiany sposobu wyświetlania (usunięcie czarnych pasów), wybór języka ścieżki dźwiękowej, a także możliwość zmiany jakości (dotyczy to jednak tylko materiałów HD, których w bezpłatnym zbiorze nie znaleźliśmy).

 Dostęp do pełnej oferty usługi HBO GO wymaga zarejestrowania się w serwisie, przy czym proces rejestracji wymaga by użytkownik był również abonentem jednej z usług, które oferują pakiet HBO GO i w której użytkownik ma taki pakiet wykupiony. Podczas rejestracji należy wybrać operatora telewizyjnego czy kablowego, a następnie zalogować się poprzez serwis wybranego usługodawcy bądź podać w formularzu rejestracyjnym numer identyfikacyjny abonenta danej usługi. Szczegółowa procedura różni się w zależności do tego, jaki usługodawca pośredniczący zostanie wybrany. Niezmienne jest tylko to, że bezpośrednio z serwisu HBO GO skorzystać się nie da. Wariant bezpośredniej subskrybcji, czy zakupu/wypożyczenia konkretnego filmu czy serialu nie jest w ogóle dostępny.

Aplikacje mobilne

Oprócz dostępu przez stronę WWW z oferty HBO GO można korzystać również za pośrednictwem aplikacji mobilnych. Dostępne są programy na platformę Android, iOS oraz Windows Phone. Czy podobnie jak serwis WWW dają one dostęp do treści niekodowanych? Sprawdziliśmy to.

 

Tak wygląda pierwszy ekran aplikacji na HBO GO na iPhone. Zaletą jest możliwość wyboru z jakich interfejsów sieciowych telefon ma korzystać podczas strumieniowego przesyłania wideo. Standardowo zaznaczona jest wyłącznie opcja WiFi - i słusznie, dzięki temu użytkownik nie jest narażony na ewentualne koszty transmisji danych w sieciach komórkowych.

Program na wstępie żąda rejestracji, która - podobnie jak w przypadku serwisu WWW - wymaga wyboru operatora zewnętrznego udostępniającego odpłatnie HBO GO. Można jednak ten etap pominąć, otrzymujemy wtedy dostęp do treści niekodowanych. Sam player w wersji iOS prezentuje zbliżoną funkcjonalność do tego ze strony WWW, nawet symbole kontrolek są identyczne.

Dostęp do treści niekodowanych jest ułatwiony dzięki wydzieleniu takiej kategorii materiałów w katalogu.

To nie pomyłka, nie jest to powtórzona ilustracja lecz zrzut ekranu z HBO GO na platformę Android. Jak widać interfejs aplikacji jest bardzo podobny do wersji przygotowanej na urządzenia Apple'a. Również funkcjonalność wersji androidowej stoi na podobnym poziomie. 

Nieco inaczej wygląda aplikacja dla systemu Windows Phone. Zastosowano w tym przypadku charakterystyczny układ kafelkowy, właściwy dla mobilnej platformy Microsoftu. Co ciekawe, nie ma w tej wersji wydzielonej odrębnie kategorii z niekodowanymi materiałami.

Próba odtworzenia odcinka serialu, który na innych platformach znajdował się w zestawie udostępnianych bezpłatnie materiałów w tym przypadku nie powiodła się. Bezpłatnie mozna obejrzeć tylko trailer odcinka. Serial jest natomiast niedostępny.

HBO GO to wizualnie ciekawa oferta, ale z dostępnością jest już znacznie gorzej. W praktyce internauta nie posiadający wykupionej oferty HBO GO u innego operatora może obejrzeć jedynie niewielki zbiór materiałów udostępnianych bezpłatnie. 

Statystyki

Ze względu na fakt, iż pełna oferta HBO GO jest dostępna tylko za pośrednictwem innych operatorów poniższe dane obejmują wyłącznie treści dostępne bezpłatnie w serwisie WWW:

  • Liczba filmów pełnometrażowych: brak
  • Liczba seriali: 1
  • Łączna liczba materiałów udostępnianych bezpłatnie: 59

Zalety i wady

+ciekawa wizualnie witryna WWW

+funkcjonalny player online

-dostęp do pełnej oferty wyłącznie za pośrednictwem innych operatorów

-duża zajętość pamięci przez serwis WWW

2014.07.22, 08:45
Z racji tego, że tvp posiada bazę fantastycznych programów dla dzieci, chętnie za pomocą smart tv oglądam tvp vod. Niestety od jakiegoś czasu wprowadzili reklamy. Pal licho już te reklamy, ale przy okazji jakość materiału to jakiś koszmar. To nawet nie jest 480, czasem człowiek nie jest w stanie rozpoznać co to za logo figuruje w górnym prawym rogu.

Wszystkie te bezpłatne vod w większości mają jedną wadę - reklamy. Rozwiązaniem jest xbmc. Wtedy jednak tracimy na pewnych funkcjonalnościach.
2014.07.22, 12:06
Wadą reklamy? W takim razie, napisz na jakiej zasadzie powinny funkcjonować takie serwisy by nie stały się deficytowymi? Co do jakości TVP Vod, pełna zgoda - koszmar.
Czego mnie brakuje? TV online live z prawdziwego zdarzenia. Przykładowo, chętnie zapłaciłbym za paczkę kanałów sportowych NC+ dostępną przez internet na komputerowego Windowsa i mobilnego Androida. Coś na wzór dawnej Cyfry+ Online.
2014.07.22, 13:27
Wiem, że reklamy być muszą, ale taki tvn sobie z nimi jakoś radzi - reklamy czasem są, czasem nie ma, czasem trwają krócej. A teraz tvp. Nie dość, że zawsze trwają 2 minuty (swoją drogą do niedawna ich w ogóle nie było) to jeszcze ich treść jest kompletnie niedostosowana do widza. Włączyłem dziecku Domisiów, lecą sobie reklamy, a tu bach reklama piwa...no comments
m moszynski
2014.07.30, 10:56
Do czasu kiedy w dniu premiery kinowej będę mógł wypożyczyć ten sam film nie wychodząc z domu ta usługa nie ma dla mnie sensu. Po co mi internetowy magnetowid pozwalający na oglądanie odgrzewanych programów TV lub filmów , które widziałem w kinie rok wcześniej, bez sensu.

Ewentualnie, gdyby pojawiła się usługa udostępniająca popularne na świecie seriale w czasie ich premierowych emisji w USA , np. SyFy itp.
m moszynski
2014.07.30, 11:00
Ogromną wadą tych usług, przynajmniej w wersji Onet VOD jest cenzura polegajaca na braku możliwości obejrzenia materiałow przez osoby przebywające za granicą np. na wakacjach.