partner serwisu
Telewizja online, czyli test usług VOD w Polsce
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
21 lipca 2014, 08:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
cineman, ipla, iplex, itunes, kinoplex, netflix, ninateka, strefa vod, tvn player, vod onet, vod tvp, vodeon, youtube

Filmbox Live

Kolejny serwis VOD w naszym zestawieniu to twór przypominający nieco wcześniej opisany serwis AXN Now, jednak w tym przypadku Filmbox Live nie tylko dostarcza treści innym popularnym w Polsce usługom VOD (oferta Filmbox Live jest dostępna również m.in. w Ipli czy VOD Onet), ale i sam proponuje odwiedzającym bogaty zestaw treści za pośrednictwem własnej witryny, a także aplikacji mobilnych. Zacznijmy od tego, co można obejrzeć za pomocą przeglądarki internetowej i sprawdźmy czy cokolwiek można zobaczyć bezpłatnie.

Interfejs WWW

Webowy interfejs serwisu Filmbox Live to połączenie zestawu informacji o samym serwisie z częściową prezentacją oferty VOD. Główną część witryny powitalnej zajmuje slajder z promowanymi w danym momencie treściami, nieco niżej zestawy tytułów polecanych przez twórców serwisu oraz wybrane fragmenty z katalogu filmów. 

Na samej górze znajduje się menu dające dostęp do pełnego przeglądu katalogu filmów. Ofertę serwisu można przeglądać według gatunku (np. akcja, thriller, komedia etc.) lub typu (serial, polecane, HD).

Oprócz filmów i seriali Filmbox Live oferuje również dostęp do jedenastu kanałów TV. Kliknięcie wybranego kanału nie daje jednak możliwości jego obejrzenia bez zalogowania się w serwisie. Prezentowana jest jedynie krótka reklamówka wideo prezentująca treści nadawane na wybranym kanale. Z pewnym niesmakiem odnotowaliśmy, że mimo polskojęzycznego serwisu WWW narrator w reklamówce kanału telewizyjnego posługiwał się wyłącznie językiem angielskim.

W przypadku gdy klikniemy wybraną miniaturę okładki filmu, zostajemy przekierowani na stronę zawierającą krótki opis wybranego tytułu i to w zasadzie tyle. Bez zalogowania się w serwisie i bez wykupienia abonamentu nie obejrzymy w serwisie Filmbox Live po prostu nic poza wspomnianymi wcześniej reklamówkami kanałów TV. W przypadku filmów nie są wyświetlane choćby ich trailery. 

Zaniedbania w przygotowaniu pełnej, polskojęzycznej wersji serwisu nie dotyczą tylko kwestii narracyjnych w reklamówkach kanałów TV, ale również w opisach niektórych filmów i seriali. Przykład na powyższej ilustracji. Naprowadzenie wskaźnika myszki na miniaturę pozycji w katalogu powoduje wyświetlenie "dymka" z krótkim opisem. Sam mechanizm jest fajny, cóż z tego jednak, skoro treść prezentowana w "dymku" w niektórych przypadkach nie jest wyświetlana po polsku?

Chcąc zobaczyć cokolwiek więcej trzeba się zarejestrować. Serwis udostępnia dwie metody rejestracji. Klasyczną - poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego - oraz łączącą dostęp do serwisu z posiadanym przez użytkownika kontem na Facebooku.

Samo założenie konta nie umożliwia nam jeszcze zobaczenia czegokolwiek ponad to, co i tak jest widoczne bez logowania. Z utworzonym kontem należy powiązać dane karty płatniczej lub konta PayPal. Dopiero wykonanie tej operacji umożliwia aktywowanie tygodniowego okresu próbnego. Uwaga, jeżeli przed upływem tygodnia nie zrezygnujemy z serwisu, podana karta płatnicza (lub konto PayPal) zostanie obciążona kwotą 19,90 zł.

Po aktywacji bezpłatnego okresu próbnego mogliśmy ocenić właściwą ofertę - filmy i seriale, a także sprawdzić jak działa i jakie funkcje udostępnia webowy player wbudowany w serwis. Odtwarzacz zintegrowany z internetową witryną Filmbox Live zbudowano w oparciu o technologię Adobe Flash. Sam odtwarzacz oferuje standardową funkcjonalność. Możliwość pauzy, przewijanie w obie strony za pomocą paska postępu, wskaźnik długości danego filmu/odcinka, możliwość wyboru jakości (dotyczy treści oznaczonych jako HD), regulacja głośności oraz włączenie trybu pełnoekranowego. Standardowo odtwarzacz automatycznie dostosowuje jakość przekazu do możliwości łącza internetowego, którym dysponuje użytkownik i funkcja ta działa poprawnie. W przypadku treści oznaczonych symbolem HD można jednak ręcznie zmienić jakość przesyłu. Widz nie ma wpływu na formę tłumaczenia. Serwis, jak wiele innych usług VOD w naszym kraju, stosuje typowe rozwiązanie - ścieżkę lektora.

Skoro wspomnieliśmy o tłumaczeniach nie sposób pominąć pewnych niedociągnięć w tej kwestii jeżeli chodzi o kanały telewizyjne dostępne w Filmbox Live. Niektóre kanały (np. Docubox HD, FightBox HD czy FashionBox HD) nie są w ogóle tłumaczone (nie ma lektora, napisów itp.). 

Aplikacje mobilne

Oprócz interfejsu webowego, twórcy Filmbox Live przygotowali aplikacje ułatwiające korzystanie z zasobów serwisu posiadaczom urządzeń mobilnych działających pod kontrolą systemu Android oraz iOS. Przyjrzeliśmy się obu wersjom.

Aplikacja na platformę Android oferuje zbliżoną funkcjonalność do interfejsu WWW. Po jej uruchomieniu mamy dostęp do oferty katalogowej przedstawionej w podobnym układzie - na samej górze slider z promowanymi tytułami, a niżej kolejne grupy filmów i seriali.

Mobilna wersja daje również dostęp do linearnych kanałów TV dostępnych w ramach serwisu Filmbox Live, a także zapisanych programów z poszczególnych kanałów.

Wersja na platformę iOS w wydaniu dla iPada - interfejs w układzie poziomym

Filmbox Live uruchomiony na iPadzie w układzie pionowym.

I jeszcze jedna odmiana - tym razem Filmbox Live uruchomiony na iPhone. Fakt, że na każdej platformie interfejs wygląda podobnie i oferuje zbliżoną funkcjonalność uznajemy za zaletę. Bo w przypadku innych serwisów często jest tak, że to co jest dostępne za pośrednictwem WWW stanowi zupełnie odmienną ofertę od tej, która jest udostępniona za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W przypadku Filmbox Live nie zaobserwowaliśmy takich różnic.

Ile to kosztuje?

Serwis Filmbox Live nie oferuje żadnych bezpłatnych treści. Za darmo można jedynie przejrzeć katalog filmów i nagrań w kanałach TV, za oglądanie poszczególnych pozycji trzeba już zapłacić. Z tym że istnieje możliwość wypróbowania serwisu przez tygodniowy okres próbny, jednak wymaga on rejestracji, w trakcie której należy podać dane karty płatniczej, z której - po upływie tygodnia - potrącona zostanie opłata miesięczna w kwocie 19,90 zł. Opłata subskrypcyjna to jedyna forma rozliczenia za dostęp do treści w ramach opisywanego serwisu. Filmbox Live nie daje dostępu do poszczególnych filmów i seriali w modelu "płać za produkt". Jednak jak wcześniej wspomnieliśmy, filmy i seriale w ofercie Filmbox Live są również dostępne za pośrednictwem innych polskich serwisów VOD (np. Ipli czy VOD Onet), które już umożliwiają odpłatność za konkretny tytuł.

Podsumowując Filmbox Live to serwis ze spójną ofertą niezależnie od platformy, na której się z niego korzysta. Oferuje dość pokaźny zbiór filmów i seriali. Słabym punktem - w stosunku do pozostałych serwisów w naszym teście - jest to, że nie oferuje żadnej treści bezpłatnie (a dokładniej: bez rejestracji oraz konieczności podania danych karty płatniczej). Dopiero przekazanie informacji na temat płatności daje dostęp do siedmiodniowego okresu próbnego. 

Statystyki

  • Liczba filmów pełnometrażowych: 568
  • Liczba seriali: 40
  • Liczba kanałów tematycznych (nielinearnych): brak
  • Liczba kanałów TV (linearnych): 11

Zalety i wady

+bogata oferta filmów

+bardzo prosta obsługa nawet dla mniej doświadczonych użytkowników

+przejrzysty i intuicyjny interfejs

-brak materiałów udostępnianych bezpłatnie

-opisy niektórych pozycji nie są przetłumaczone

-brak polskiego lektora/tłumaczenie/napisów w niektórych kanałach TV

2014.07.22, 08:45
Z racji tego, że tvp posiada bazę fantastycznych programów dla dzieci, chętnie za pomocą smart tv oglądam tvp vod. Niestety od jakiegoś czasu wprowadzili reklamy. Pal licho już te reklamy, ale przy okazji jakość materiału to jakiś koszmar. To nawet nie jest 480, czasem człowiek nie jest w stanie rozpoznać co to za logo figuruje w górnym prawym rogu.

Wszystkie te bezpłatne vod w większości mają jedną wadę - reklamy. Rozwiązaniem jest xbmc. Wtedy jednak tracimy na pewnych funkcjonalnościach.
2014.07.22, 12:06
Wadą reklamy? W takim razie, napisz na jakiej zasadzie powinny funkcjonować takie serwisy by nie stały się deficytowymi? Co do jakości TVP Vod, pełna zgoda - koszmar.
Czego mnie brakuje? TV online live z prawdziwego zdarzenia. Przykładowo, chętnie zapłaciłbym za paczkę kanałów sportowych NC+ dostępną przez internet na komputerowego Windowsa i mobilnego Androida. Coś na wzór dawnej Cyfry+ Online.
2014.07.22, 13:27
Wiem, że reklamy być muszą, ale taki tvn sobie z nimi jakoś radzi - reklamy czasem są, czasem nie ma, czasem trwają krócej. A teraz tvp. Nie dość, że zawsze trwają 2 minuty (swoją drogą do niedawna ich w ogóle nie było) to jeszcze ich treść jest kompletnie niedostosowana do widza. Włączyłem dziecku Domisiów, lecą sobie reklamy, a tu bach reklama piwa...no comments
m moszynski
2014.07.30, 10:56
Do czasu kiedy w dniu premiery kinowej będę mógł wypożyczyć ten sam film nie wychodząc z domu ta usługa nie ma dla mnie sensu. Po co mi internetowy magnetowid pozwalający na oglądanie odgrzewanych programów TV lub filmów , które widziałem w kinie rok wcześniej, bez sensu.

Ewentualnie, gdyby pojawiła się usługa udostępniająca popularne na świecie seriale w czasie ich premierowych emisji w USA , np. SyFy itp.
m moszynski
2014.07.30, 11:00
Ogromną wadą tych usług, przynajmniej w wersji Onet VOD jest cenzura polegajaca na braku możliwości obejrzenia materiałow przez osoby przebywające za granicą np. na wakacjach.