partner serwisu
Telewizja online, czyli test usług VOD w Polsce
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
21 lipca 2014, 08:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
cineman, ipla, iplex, itunes, kinoplex, netflix, ninateka, strefa vod, tvn player, vod onet, vod tvp, vodeon, youtube

Cineman VOD

Kolejny serwis w naszym zestawieniu to rozwiązanie przede wszystkim dla miłośników filmów pełnometrażowych. Uruchomiony w grudniu 2007 roku serwis promuje swoją ofertę jako "pierwsze internetowe kino w Polsce". Podobnie jak w przypadku Ipli i innych dużych polskich serwisów VOD oferujących filmy przez internet treść jest dostępna wyłącznie dla internautów łączących się z obszaru Polski - tego typu ograniczenie regionalne wynika z umów licencyjnych pomiędzy usługodawcą, a właścicielem praw autorskich (najczęściej wytwórnią filmową).

Interfejs WWW

Internetowy serwis Cinemana jest jedyną drogą dostępu do oferty usługodawcy. Nie jest udostępniana ani aplikacja desktopowa ani aplikacje mobilne. Niemniej trzeba przyznać, że sam serwis WWW został opracowany nad wyraz czytelnie i intuicyjnie. Strona główna to przede wszystkim animowany element promujący aktualne propozycje serwisu oraz intuicyjne menu pozwalające przejść do tematycznych działów serwisu. Wizualnie i funkcjonalnie Cinemana oceniamy wysoko.

Podobało nam się też to, że potencjalny widz od razu wie, ile za daną pozycję będzie musiał zapłacić. Na głównej stronie zawarta jest informacja ile w ogóle filmów jest w danym momencie dostępnych, ponadto po naprowadzeniu wskaźnika myszki na dowolną miniaturę pojawia się "dymek" zawierający opis wystarczający do podjęcia ewentualnej decyzji przez widza, czy wybrany tytuł jest tym, co w danej chwili chciałoby się obejrzeć. 

Poszczególne miniatury filmów są dodatkowo oznaczane piktogramami, który znaczenie jest szczegółowo objaśnione w samym serwisie. 

Również bezpośrednio ze strony głównej można uruchomić test wideo sprawdzający, czy łącze, którym dysponuje użytkownik będzie wystarczające do płynnego odtwarzania treści udostępnianych przez serwis Cineman. Test dostępny jest w dwóch wersjach, dla rozdzielczości SD i HD (720p). Ta druga jest maksymalną dostępną w testowanym serwisie.

W serwisie dostępne są również filmy oferowane bezpłatnie, choć w stosunku do ogólnej liczby pozycji jest ich zaledwie garstka. W trakcie naszych testów Cineman udostępniał 11 filmów za darmo. Niemniej sama obecność takich tytułów pozwala na ocenę czy przesył filmów działa poprawnie. Aby móc obejrzeć cokolwiek w Cinemanie wymagana jest rejestracja, trzeba się także liczyć z koniecznością obejrzenia reklam, które z tego co zaobserwowaliśmy najczęściej mają postać trailerów promujących filmy kinowe.

Założenie konta jest bezpłatne. Można utworzyć zupełnie nowe konto lub powiązać tworzone w serwisie konto z już posiadanym kontem na Facebooku.

Podczas zakładania konta użytkownik może wybrać, czy chce jednocześnie przystąpić do tzw. Klubu Cinemaniaka. Ów klub to nic innego jak program lojalnościowy, w którym użytkownik jest nagradzamy punktami za poszczególne aktywności, np. za każdą wydaną złotówkę na wypożyczenie filmu w serwisie, polecenie serwisu znajomym (będzie ono uznane za skuteczne, gdy znajomy wypożyczy odpłatnie jakiś film), wypełnianie ankiet itp. Zebrane w ten sposób punkty klubowicza są traktowane jako alternatywna waluta, za którą można wypożyczać filmy udostępniane przez Cinemana.

Player wbudowany w serwis Cineman oparty jest na technologii Silverlight Microsoftu, zatem aby przeglądarka poprawnie wyświetlała oferowaną zawartość w systemie musi być zainstalowane odpowiednie rozszerzenie przeglądarki. Zresztą obecność wymaganego dodatku jest sprawdzana przez wspomniany wcześniej test wbudowany w serwis. Funkcjonalność modułu odtwarzacza nie budzi zastrzeżeń. Dostępne są standardowe funkcje: przewijanie (za pomocą paska postępu), regulacja głośności oraz włączenie trybu pełnoekranowego. Zastrzeżenia mamy jednak do samego działania odtwarzacza, konkretnie chodzi o głośność odtwarzanych filmów - jest ona po prostu za niska. Nawet gdy ustawiliśmy maksymalną głośność w systemie operacyjnym oraz w samym odtwarzaczu dźwięk był umiarkowanie głośny. Przy czym problem ten występuje tylko w przypadku odtwarzania filmu, ale już nie w trakcie odtwarzania reklam przed filmem - te emitowane są ze znacznie większą (w zasadzie normalną) głośnością. Niestety, właściwe filmy odtwarzane są zbyt cicho. Jeżeli ktoś używa wyłącznie zestawu głośnikowego wbudowanego w laptop średniej klasy, może się okazać, że dźwięk z emitowanego filmu będzie po prostu zbyt cichy. Gdy podczas oglądania filmu system operacyjny wygeneruje jakiś dźwięk z innej aplikacji (np. komunikat programu antywirusowego) można dostać zawału ;-).

Ile to kosztuje?

Cineman oferuje dwie metody opłat za oglądane treści. Można wypożyczyć pojedynczy tytuł (ceny wahają się w zależności od tytułu od 4 do 10 zł). Dostęp do wybranego filmu kupionego (a dokładnie wypożyczonego) poza pakietem przyznawany jest na 24 godziny. W przypadku gdy dany tytuł został wybrany jako część pakietu na obejrzenie go mamy 30 dni.

Wykup pakietu w serwisie Cineman polega na tym, że za jedną opłatę otrzymujemy dostęp do 20 filmów na 30 dni. Serwis oferuje trzy wersje pakietów: Standard, VOD Premium oraz VOD Pemium HD (ceny odpowiednio: 19,90, 29,90 oraz 39,90 zł). Różnice pomiędzy nimi dotyczą typu treści. W przypadku najtańszego pakietu zestaw 20 filmów może być wybrany spośród tytułów znajdujących się w standardowym katalogu (są to starsze filmy dostępne w systemie płatności za produkt za kwotę około 4 zł / szt.). W przypadku pakietu VOD Premium użytkownik ma już wybór tytułów z katalogu standardowego jak i tytułów oznaczonych symbolem Premiera (symbol gwiazdki). Z kolei najdroższy pakiet pozwala wybrać filmy dostępne w jakości HD.

Warto pamiętać, że nawet najdroższy pakiet nie pozwala wybrać tytułów oznaczonych jako Super Premium VOD. W trakcie naszych testów Cineman oferował tylko jeden taki tytuł, był to film pt. Odd Thomas: Pogromca zła.

Oprócz możliwości oglądania na komputerze PC lub Mac (nie ma żadnych różnic w wyglądzie serwisu pomiędzy tymi dwiema platformami) z Cinemana mogą korzystać również posiadacze telewizorów Samsung Smart TV, ale w tym przypadku zarówno ceny za pojedynczy film, jak i opłata za najdroższy pakiet są wyższe. Standardowy film kosztuje 5 zł a nie 4 zł jak w interfejsie WWW, za premierę posiadacze Smart TV Samsunga muszą zapłacić 8 zł zamiast siedmiu, a filmy w rozdzielczości HD kosztują aż 12 zł za sztukę. W przypadku pakietów droższy jest tylko najbogatszy pakiet VOD Premium HD, który w wersji Smart TV Samsunga kosztuje 44,90 za miesiąc i również nie obejmuje tytułów Super Premium VOD.

Statystyki

  • Liczba filmów pełnometrażowych: 921
  • Liczba seriali: brak
  • Liczba kanałów tematycznych (nielinearnych): brak

Zalety i wady

+bogata oferta filmów

+bardzo prosta obsługa nawet dla mniej doświadczonych użytkowników

+przejrzysty i intuicyjny interfejs

+bardzo dobra prezentacja oferty

-niewielka liczba materiałów udostępnianych bezpłatnie

-brak innego typu treści niż filmy pełnometrażowe

-dziwne kłopoty z dźwiękiem (podczas odtwarzania właściwego filmu ścieżka dźwiękowa jest po prostu zbyt cicha.

-brak aplikacji mobilnych

2014.07.22, 08:45
Z racji tego, że tvp posiada bazę fantastycznych programów dla dzieci, chętnie za pomocą smart tv oglądam tvp vod. Niestety od jakiegoś czasu wprowadzili reklamy. Pal licho już te reklamy, ale przy okazji jakość materiału to jakiś koszmar. To nawet nie jest 480, czasem człowiek nie jest w stanie rozpoznać co to za logo figuruje w górnym prawym rogu.

Wszystkie te bezpłatne vod w większości mają jedną wadę - reklamy. Rozwiązaniem jest xbmc. Wtedy jednak tracimy na pewnych funkcjonalnościach.
2014.07.22, 12:06
Wadą reklamy? W takim razie, napisz na jakiej zasadzie powinny funkcjonować takie serwisy by nie stały się deficytowymi? Co do jakości TVP Vod, pełna zgoda - koszmar.
Czego mnie brakuje? TV online live z prawdziwego zdarzenia. Przykładowo, chętnie zapłaciłbym za paczkę kanałów sportowych NC+ dostępną przez internet na komputerowego Windowsa i mobilnego Androida. Coś na wzór dawnej Cyfry+ Online.
2014.07.22, 13:27
Wiem, że reklamy być muszą, ale taki tvn sobie z nimi jakoś radzi - reklamy czasem są, czasem nie ma, czasem trwają krócej. A teraz tvp. Nie dość, że zawsze trwają 2 minuty (swoją drogą do niedawna ich w ogóle nie było) to jeszcze ich treść jest kompletnie niedostosowana do widza. Włączyłem dziecku Domisiów, lecą sobie reklamy, a tu bach reklama piwa...no comments
m moszynski
2014.07.30, 10:56
Do czasu kiedy w dniu premiery kinowej będę mógł wypożyczyć ten sam film nie wychodząc z domu ta usługa nie ma dla mnie sensu. Po co mi internetowy magnetowid pozwalający na oglądanie odgrzewanych programów TV lub filmów , które widziałem w kinie rok wcześniej, bez sensu.

Ewentualnie, gdyby pojawiła się usługa udostępniająca popularne na świecie seriale w czasie ich premierowych emisji w USA , np. SyFy itp.
m moszynski
2014.07.30, 11:00
Ogromną wadą tych usług, przynajmniej w wersji Onet VOD jest cenzura polegajaca na braku możliwości obejrzenia materiałow przez osoby przebywające za granicą np. na wakacjach.