partner serwisu
Telewizja online, czyli test usług VOD w Polsce
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
21 lipca 2014, 08:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
cineman, ipla, iplex, itunes, kinoplex, netflix, ninateka, strefa vod, tvn player, vod onet, vod tvp, vodeon, youtube

Wnioski i podsumowanie

W ten sposób dotarliśmy do końca naszego zestawienia. 20 różnych serwisów, z tego 17 oferujących treści na terenie Polski, a trzy pozostałe ujęte ze względu na wysoką popularność w branży i wśród internautów, którzy - jak dowiedliśmy w naszym poradniku - potrafią sobie poradzić w dowolnej sytuacji. 

Przedstawione przez nas serwisy zapewniają ilość materiału wystarczającą na lata oglądania. Jeżeli do tego dodamy jeszcze zasoby YouTube'a, to wtedy wyjdą wręcz wieki :) Pojawia się w tym momencie pytanie, czy wobec takiego bogactwa jest sens korzystania z pirackich dystrybucji? Oczywiście osoby poszukujące konkretnych tytułów, jeszcze niedostępnych w legalnym obrocie (np. tylko wyświetlanych w kinach) będą pewnie szperać w ciemnych zaułkach internetu w poszukiwaniu nielegalnych plików, narażając swój sprzęt i innych na infekcje złośliwym oprogramowaniem. Jeżeli jednak jesteśmy po prostu zainteresowani "obejrzeniem czegoś", to zapewniamy Was, że opisywane przez nas serwisy z pewnością "to coś" Wam dostarczą. 

Wracając do samych serwisów. Który wybrać? Naszym zdaniem najciekawsze z punktu widzenia uniwersalności (online, aplikacje na wiele platform) i wygody obsługi (łatwość przeszukiwania bazy, oferta przejrzysta i atrakcyjna cenowo itp.), czy też wyróżniające się możliwościami okazały się:

Należący do Cyfrowego Polsatu serwis VOD to jeden z liderów tego rynku w Polsce. Użytkownicy Ipli otrzymują dostęp do bardzo bogatego (jak na polskie warunki) zbioru wideo. Oprócz filmów, udostępnianych również bezpłatnie, znajdziemy tu mnóstwo seriali, nagrań programów telewizyjnych, reportaży, programów sportowych, informacyjnych, nadawane strumieniowo kanały telewizji linearnej i wiele, wiele więcej. Na dodatek Ipla oferuje oprócz dostępu przez serwis WWW również dedykowaną aplikację dla systemu Windows pozwalającą nie tylko uzyskać dostęp do zasobów usługodawcy bez potrzeby uruchamiania przeglądarki WWW, ale również pełniącą rolę uniwersalnego odtwarzacza multimedialnego i narzędzia pozwalającego użytkownikowi tworzyć biblioteki zarówno własnych plików wideo, jak i treści udostępnianych przez serwis. Nie bez znaczenia jest też obecność Ipli na każdej platformie mobilnej. Choć ze względów licencyjnych (dotyczy to wszystkich usługodawców) oferta dostępna przez mobilne aplikacje jest nieco uboższa od tej, do której mamy dostęp na komputerze. 

 

Kolejny gigant polskiego rynku internetowego ma swojej ofercie propozycję dla tych, którzy niespecjalnie lubią się rozdrabniać. Serwis dostępny pod adresem VOD.pl zawiera to, co zawierać powinien - treści wideo dostępne na żądanie - również bezpłatnie. Materiałów udostępnianych tu bezpłatnie jest więcej niż w przypadku innych serwisów wszystkich materiałów, a do tego dochodzą jeszcze tytuły Premium dostępne za umiarkowane kwoty. Banalnie prosta obsługa, przejrzyście podane informacje na temat płatności, rozsądnie wycenione materiały, wydzielony dział z produkcjami dla najmłodszych stanowiący swego rodzaju ochronę przed dostępem do treści dla nich nie przeznaczonych, to wszystko zalety tego serwisu. Do tego jeszcze obecność na każdej mobilnej platformie oraz w telewizorach Smart TV różnych marek. VOD.pl nie próbuje być tym, czym nie powinien być, od czasu gdy w początkowej fazie "życia" serwis oferował prawie wyłącznie materiały własne wyprodukowane przez grupę TVN, nastąpił bardzo duży rozwój we właściwym kierunku.

 

 
2014.07.22, 08:45
Z racji tego, że tvp posiada bazę fantastycznych programów dla dzieci, chętnie za pomocą smart tv oglądam tvp vod. Niestety od jakiegoś czasu wprowadzili reklamy. Pal licho już te reklamy, ale przy okazji jakość materiału to jakiś koszmar. To nawet nie jest 480, czasem człowiek nie jest w stanie rozpoznać co to za logo figuruje w górnym prawym rogu.

Wszystkie te bezpłatne vod w większości mają jedną wadę - reklamy. Rozwiązaniem jest xbmc. Wtedy jednak tracimy na pewnych funkcjonalnościach.
2014.07.22, 12:06
Wadą reklamy? W takim razie, napisz na jakiej zasadzie powinny funkcjonować takie serwisy by nie stały się deficytowymi? Co do jakości TVP Vod, pełna zgoda - koszmar.
Czego mnie brakuje? TV online live z prawdziwego zdarzenia. Przykładowo, chętnie zapłaciłbym za paczkę kanałów sportowych NC+ dostępną przez internet na komputerowego Windowsa i mobilnego Androida. Coś na wzór dawnej Cyfry+ Online.
2014.07.22, 13:27
Wiem, że reklamy być muszą, ale taki tvn sobie z nimi jakoś radzi - reklamy czasem są, czasem nie ma, czasem trwają krócej. A teraz tvp. Nie dość, że zawsze trwają 2 minuty (swoją drogą do niedawna ich w ogóle nie było) to jeszcze ich treść jest kompletnie niedostosowana do widza. Włączyłem dziecku Domisiów, lecą sobie reklamy, a tu bach reklama piwa...no comments
m moszynski
2014.07.30, 10:56
Do czasu kiedy w dniu premiery kinowej będę mógł wypożyczyć ten sam film nie wychodząc z domu ta usługa nie ma dla mnie sensu. Po co mi internetowy magnetowid pozwalający na oglądanie odgrzewanych programów TV lub filmów , które widziałem w kinie rok wcześniej, bez sensu.

Ewentualnie, gdyby pojawiła się usługa udostępniająca popularne na świecie seriale w czasie ich premierowych emisji w USA , np. SyFy itp.
m moszynski
2014.07.30, 11:00
Ogromną wadą tych usług, przynajmniej w wersji Onet VOD jest cenzura polegajaca na braku możliwości obejrzenia materiałow przez osoby przebywające za granicą np. na wakacjach.