partner serwisu
Telewizja online, czyli test usług VOD w Polsce
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
21 lipca 2014, 08:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
cineman, ipla, iplex, itunes, kinoplex, netflix, ninateka, strefa vod, tvn player, vod onet, vod tvp, vodeon, youtube

AXN Now / AXN Player

AXN Now to usługa SVOD (Subscription VOD) należąca, podobnie jak stacja telewizyjna AXN, do medialnego działu koncernu Sony o nazwie Sony Pictures Television International. Oferta kanału VOD AXN Now to m.in. popularne seriale tj. Hannibal, czy JAG - Wojskowe Biuro Śledcze, a także Gwiezdne wrota: Wszechświat i ulubione przez miłośników kryminałów odcinki kilku serii kryminalnych zagadek CSI.

W przeciwieństwie do najpopularniejszych usług VOD w naszym kraju AXN Now skupia się raczej na dostarczaniu swojej oferty innym usługodawcom VOD, produkcje tej stacji znaleźć można w Ipli, Orange VOD (Telewizja Tu i Tam), VOD Onet oraz Kinopleksie. Czy to znaczy, że użytkownik odwiedzający bezpośrednio polski serwis AXN Now nie może nic obejrzeć? Niezupełnie.

Interfejs WWW

AXN Now nie ma własnego serwisu, strona główna tej usługi jest jedną z podstron stacji AXN i w zasadzie z jej poziomu nie mamy bezpośredniego dostępu do treści wideo, pełni ona rolę głównie informacyjną i marketingową. Wyświetlana jest informacja, w jakich serwisach VOD można oglądać produkcje AXN, prezentowany jest aktualny program stacji AXN, można również przejść do innych działów serwisu.

Chcąc obejrzeć dostępne tu treści wideo należy wywołać AXN Playera - jest on dostępny z górnego menu strony. 

Liczba dostępnych tu pozycji nie jest szczególnie bogata. W prezentowanej na stronie kolekcji wideo można obejrzeć jedynie wybrane produkcje AXN. Udało nam się znaleźć jedynie pięć seriali, przy czym dla niektórych z nich dostępne były jedynie trailery odcinków, a nie całe odcinki. Tak naprawdę z witryny AXN Now obejrzeć w pełni można jedynie wybrane programy stacji oraz filmy dokumentalne, seriali z pełnymi odcinkami znaleźliśmy tylko dwa, a np. popularny serial Hannibal jest dostępny jedynie w postaci trailerów wybranych odcinków, zatem otrzymujemy mniej, niż to, co AXN przekazuje innym usługodawcom VOD.

Interfejs przeglądarki dostępnych materiałów pozornie wydaje się intuicyjny, tak jednak nie jest. Choć możliwe jest wybieranie materiałów według gatunku (np. dramat, komedia itp.), czy typu (zwiastun, odcinek, klip, za kulisami itp.) to przeglądanie oferty jest dość niewygodne. Na przykład po wybraniu z listy materiałów tylko całych odcinków zobaczymy miniatury symbolizujące poszczególne odcinki programów/seriali (głównie dokumentalnych), ale wyświetlone w sposób nieuporządkowany.

Oczywiście można się wspierać sortowaniem alfabetycznym, ale nie działa ono poprawnie (materiały zatytułowane na literę "C" wyświetlały się przed tymi na literę "A"), ponadto okazało się, że niektóre pozycje wyświetlane są podwójnie.

Niewielkim ułatwieniem są podpowiedzi wyświetlane po wskazaniu danego elementu myszką. Można dowiedzieć się z jakiego gatunku jest wskazana pozycja, ile czasu trwa, kiedy była wyemitowana w stacji (informacja raczej niepotrzebna) i kiedy emisja na stronie się zakończy. Ten ostatni parametr nie wiedzieć czemu określony jest nieprzetłumaczonym zwrotem Expires in.

Ogólne wrażenie jest takie, że funkcja dostępu do materiałów AXN z poziomu własnego serwisu została przygotowana trochę na siłę, ot, żeby była, główna działalność AXN to jednak udostępnianie swoich materiałów tym usługodawcom, którzy lepiej prezentują swoją ofertę konsumentowi.

Kilka słów na temat samego modułu playera, który został wykonany w technologii Adobe Flash. Odtwarzany materiał można pauzować, regulować głośność, wyświetlać na pełnym ekranie, a także przewijać za pomocą widocznego pod obrazem (wyświetlanego po naprowadzeniu myszki na obraz wideo) paska postępu. Czyli podstawowy zestaw kontrolek. Elementem wykraczającym poza absolutnie najprostszą funkcjonalność jest przycisk przygaś tło, po którego kliknięciu elementy witryny - poza obrazem wideo - zostają znacznie przyciemnione. Nie ma możliwości wyboru jakości wideo, napisów dialogowych, ścieżek dźwiękowych itp. 

Dodatkowe oprogramowanie

Takowego nie ma. AXN nie udostępnia aplikacji dedykowanej dla systemów Windows czy OS X, brak również aplikacji mobilnych, za pośrednictwem których posiadacze smartfonów mogliby oglądać wybrane materiały na swoich urządzeniach mobilnych. Można dodać, że dla Androida i iOS-a AXN przygotowało aplikację nie tyle umożliwiającą oglądanie oferty programowej stacji, lecz powiązaną tylko z jednym produktem - serialem Hannibal. Program jednak nie spełniał naszych założeń jako narzędzie do ogólnego zapoznania się z ofertą danego usługodawcy, dlatego wspominamy o nim jedynie jako o ciekawostce.

Podsumowując, trudno uznać AXN Now za pełnoprawną usługę VOD, jest to raczej prezentacja wybranych programów kanału AXN oraz serwis informacyjny. Główny trzon oferty AXN prezentowany jest za pośrednictwem innych, opisanych przez nas serwisów VOD. Zaletą AXN Now są unikalne materiały stacji, np. seria programów o najgorszych filmach wszechczasów.

Statystyki

  • Liczba filmów pełnometrażowych: brak
  • Liczba seriali/serii dokumentalnych (tylko pełne wersje): 2
  • Łączna liczba materiałów wideo: 204

Zalety i wady

+unikalne materiały AXN

+oferta bezpłatna

+nie wymaga rejestracji

-chaotyczna prezentacja oferty

-ubogi zestaw materiałów w stosunku do innych usług VOD

2014.07.22, 08:45
Z racji tego, że tvp posiada bazę fantastycznych programów dla dzieci, chętnie za pomocą smart tv oglądam tvp vod. Niestety od jakiegoś czasu wprowadzili reklamy. Pal licho już te reklamy, ale przy okazji jakość materiału to jakiś koszmar. To nawet nie jest 480, czasem człowiek nie jest w stanie rozpoznać co to za logo figuruje w górnym prawym rogu.

Wszystkie te bezpłatne vod w większości mają jedną wadę - reklamy. Rozwiązaniem jest xbmc. Wtedy jednak tracimy na pewnych funkcjonalnościach.
2014.07.22, 12:06
Wadą reklamy? W takim razie, napisz na jakiej zasadzie powinny funkcjonować takie serwisy by nie stały się deficytowymi? Co do jakości TVP Vod, pełna zgoda - koszmar.
Czego mnie brakuje? TV online live z prawdziwego zdarzenia. Przykładowo, chętnie zapłaciłbym za paczkę kanałów sportowych NC+ dostępną przez internet na komputerowego Windowsa i mobilnego Androida. Coś na wzór dawnej Cyfry+ Online.
2014.07.22, 13:27
Wiem, że reklamy być muszą, ale taki tvn sobie z nimi jakoś radzi - reklamy czasem są, czasem nie ma, czasem trwają krócej. A teraz tvp. Nie dość, że zawsze trwają 2 minuty (swoją drogą do niedawna ich w ogóle nie było) to jeszcze ich treść jest kompletnie niedostosowana do widza. Włączyłem dziecku Domisiów, lecą sobie reklamy, a tu bach reklama piwa...no comments
m moszynski
2014.07.30, 10:56
Do czasu kiedy w dniu premiery kinowej będę mógł wypożyczyć ten sam film nie wychodząc z domu ta usługa nie ma dla mnie sensu. Po co mi internetowy magnetowid pozwalający na oglądanie odgrzewanych programów TV lub filmów , które widziałem w kinie rok wcześniej, bez sensu.

Ewentualnie, gdyby pojawiła się usługa udostępniająca popularne na świecie seriale w czasie ich premierowych emisji w USA , np. SyFy itp.
m moszynski
2014.07.30, 11:00
Ogromną wadą tych usług, przynajmniej w wersji Onet VOD jest cenzura polegajaca na braku możliwości obejrzenia materiałow przez osoby przebywające za granicą np. na wakacjach.