partner serwisu
Telewizja online, czyli test usług VOD w Polsce
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
21 lipca 2014, 08:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
cineman, ipla, iplex, itunes, kinoplex, netflix, ninateka, strefa vod, tvn player, vod onet, vod tvp, vodeon, youtube

Amazon

 

Gdy w 1995 roku Jeff Bazos, założyciel Amazon.com, który wówczas był jedynie internetową księgarnią, sprzedał pierwszą książkę, niewielu zapewne przewidywało, że niemal 20 lat później z niewielkiej firmy powstanie gigant internetowego handlu, który ostatnio próbuje swoich sił również w branży internetowego wideo. Od razu jednak zaznaczamy, że Amazon oraz serwisy opisane na kolejnych dwóch stronach niestety nie są wciąż dostępne w Polsce, jednak stanowią na tyle popularne serwisy VOD że nie mogliśmy ich pominąć w naszym zestawieniu.

Jeżeli wierzyć oficjalnym statystykom, Amazon ze swoją usługą Instant Video jest w stosunku do polskich serwisów VOD istnym gigantem. Liczba oferowanych materiałów wideo na żądanie przekracza 70 tysięcy tytułów, jest jednak jedno ale - żadna z tych treści nie jest dostępna  w języku polskim, a internauta z naszego kraju, o ile nie posłuży się specjalnymi dodatkami do przeglądarek i innymi sztuczkami manipulującymi danymi lokalizacyjnymi, nawet nie obejrzy żadnego materiału.

Dopóki usługa Amazon Instant Video nie trafi oficjalnie do naszego kraju, to obecnie możemy jedynie obejrzeć zwiastuny (oczywiście bez tłumaczenia) udostępnianych produkcji, a także zorientować się w cenach poszczególnych filmów dostępnych w internetowej wypożyczalni Amazona. Jeżeli chodzi o ceny, są one być może atrakcyjne dla Amerykanów, ale gdybyśmy zastosowali taki sam przelicznik na własnym podwórku, to sytuacja przypominałaby tę znaną z Google Play Filmy czy iTunes Apple. Warto jednak dodać, że Amazon udostępnia również swoje treści w modelu subskrypcyjnym i wtedy za dostęp do bazy filmów użytkownik musi zapłacić 99 dolarów, co daje mu dostęp do treści wideo przez rok.

Choć teoretycznie założenie konta w serwisie jest możliwe, ba - można nawet "wykupić" dostęp do usługi Amazon Prime, która obejmuje również materiały wideo (pierwszy miesiąc jest za darmo, 99 dolarów jest pobierane dopiero od kolejnego miesiąca subskrypcji), ale próba odtworzenia jakiegokolwiek pełnometrażowego materiału skutkuje jedynie widocznym na powyższej ilustracji objawem.

 

A tak prezentuje się działający player Amazon Instant Video. W tym przypadku w trakcie wyświetlania zwiastunu filmowego.

Czy niebawem możemy spodziewać się usługi wideo oferowanych przez Amazon w naszym kraju? Mimo znacznych inwestycji tej korporacji w naszym kraju (budowa magazynów handlowych w Polsce), na razie niewiele wiadomo na ten temat. Jednak nawet gdyby tak się stało, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Amazon zrobi podobnie jak Google i Apple - zastosuje mało atrakcyjną dla polskiego użytkownika politykę cenową. Bo w końcu jak Amerykanin może zapłacić 20 dolarów za film, to Polak chyba też, nie? Nie.

2014.07.22, 08:45
Z racji tego, że tvp posiada bazę fantastycznych programów dla dzieci, chętnie za pomocą smart tv oglądam tvp vod. Niestety od jakiegoś czasu wprowadzili reklamy. Pal licho już te reklamy, ale przy okazji jakość materiału to jakiś koszmar. To nawet nie jest 480, czasem człowiek nie jest w stanie rozpoznać co to za logo figuruje w górnym prawym rogu.

Wszystkie te bezpłatne vod w większości mają jedną wadę - reklamy. Rozwiązaniem jest xbmc. Wtedy jednak tracimy na pewnych funkcjonalnościach.
2014.07.22, 12:06
Wadą reklamy? W takim razie, napisz na jakiej zasadzie powinny funkcjonować takie serwisy by nie stały się deficytowymi? Co do jakości TVP Vod, pełna zgoda - koszmar.
Czego mnie brakuje? TV online live z prawdziwego zdarzenia. Przykładowo, chętnie zapłaciłbym za paczkę kanałów sportowych NC+ dostępną przez internet na komputerowego Windowsa i mobilnego Androida. Coś na wzór dawnej Cyfry+ Online.
2014.07.22, 13:27
Wiem, że reklamy być muszą, ale taki tvn sobie z nimi jakoś radzi - reklamy czasem są, czasem nie ma, czasem trwają krócej. A teraz tvp. Nie dość, że zawsze trwają 2 minuty (swoją drogą do niedawna ich w ogóle nie było) to jeszcze ich treść jest kompletnie niedostosowana do widza. Włączyłem dziecku Domisiów, lecą sobie reklamy, a tu bach reklama piwa...no comments
m moszynski
2014.07.30, 10:56
Do czasu kiedy w dniu premiery kinowej będę mógł wypożyczyć ten sam film nie wychodząc z domu ta usługa nie ma dla mnie sensu. Po co mi internetowy magnetowid pozwalający na oglądanie odgrzewanych programów TV lub filmów , które widziałem w kinie rok wcześniej, bez sensu.

Ewentualnie, gdyby pojawiła się usługa udostępniająca popularne na świecie seriale w czasie ich premierowych emisji w USA , np. SyFy itp.
m moszynski
2014.07.30, 11:00
Ogromną wadą tych usług, przynajmniej w wersji Onet VOD jest cenzura polegajaca na braku możliwości obejrzenia materiałow przez osoby przebywające za granicą np. na wakacjach.