partner serwisu
Telewizja online, czyli test usług VOD w Polsce
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
21 lipca 2014, 08:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
cineman, ipla, iplex, itunes, kinoplex, netflix, ninateka, strefa vod, tvn player, vod onet, vod tvp, vodeon, youtube

VOD Onet

Prowadzony przez największy polski portal internetowy serwis VOD dostępny pod adresem VOD.pl to kolejna w naszym zestawieniu propozycja dla miłośników X Muzy. W początkach swego istnienia serwis ten oferował w swoim katalogu bardzo wiele pozycji wyprodukowanych przez TVN, później zaczął oferowanie treści z różnych źródeł, co znacząco wpłynęło na wzrost popularności usługi, niedawno przeszedł wizualną metamorfozę, mającą ułatwić użytkownikom korzystanie z treści VOD, czy się udało? Naszym zdaniem tak. 

Interfejs WWW

Widoczna powyżej ilustracja pokazuje, jak prezentował się serwis VOD.pl jeszcze w pod koniec czerwca br. Wówczas od strony wizualnej interfejs internetowego serwisu VOD.pl stanowił typowy przykład serwisu oferującego treści wideo na żądanie, zarówno układ treści jak i sposób jej prezentacji nie budził zastrzeżeń, mimo to zdecydowano się o zmianie wizualnej strony serwisu. Aktualnie wygląda on tak:

Powiększono przestrzeń zajmowaną przez aktualnie promowane tytuły, którymi w tym przypadku są zawsze filmy. Nieco niżej polecane tytuły z całej oferty (w starszym układzie znajdowały się tu głównie treści premium - teraz wybór ciekawych zdaniem redakcji serwisu tytułów bez względu na to, czy mamy do czynienia z pozycją udostępnianą odpłatnie, czy darmową).

Po przewinięciu strony widoczne są kolejne listy: filmy, seriale czy kategoria Tylko u nas wyróżniająca filmy niedostępne w innych serwisach VOD w Polsce - tutaj faktycznie sporo ciekawostek i legendarnych wręcz szlagierów światowej kinematografii, jak np. słynne Pulp Fiction Quentina Tarantino, czy uznany przez wiele serwisów i filmowych baz danych za najlepszy film wszechczasów: Skazani na Shawshank. Ten drugi tytuł jest udostępniany w VOD.pl... bezpłatnie.

Oprócz filmów i popularnych seriali w VOD.pl znajdziemy tu również spory zbiór popularnych programów telewizyjnych czy autorskie produkcje najpopularniejszych polskich YouTuberów. Krótko mówiąc materiały z wielu źródeł w jednym miejscu - cecha, która powinna charakteryzować każdy porządny serwis z materiałami wideo. Pod tym względem widać, że VOD.pl czerpał z dobrych wzorców.

Do prezentacji katalogu trudno mieć zastrzeżenia. Miniaturom filmowych okładek z tytułami towarzyszą informacje na temat gatunku, w nowej wizualizacji zrezygnowano z wyświetlania w samym katalogu czasu trwania danego filmu. W przypadku tytułów dostępnych odpłatnie są one wyraźnie oznaczone znaczkiem Płatny (dotyczy to tytułów, za które można zapłacić pojedynczo) lub W pakiecie (nim oznaczone są filmy, które można obejrzeć po wykupieniu pakietu). W stosunku do poprzedniego wyglądu strony serwisu, w najnowszej wersji zrezygnowano z umieszczania wysokości opłaty za film bezpośrednio w katalogu. Trochę szkoda, bo dzięki temu użytkownik od razu widział ile przyjdzie mu zapłacić za możliwość obejrzenia danego tytułu.

Tym, którzy mają kłopot z wyborem repertuaru z pomocą przychodzi widoczna w dolnej części strony lista najpopularniejszych tytułów oraz bestsellery - nie ma tu sprzeczności, druga lista zawiera materiały płatne, pierwsza - udostępniane za darmo.

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy oprócz filmów fabularnych VOD.pl udostępnia również seriale telewizyjne oraz grupę treści określanych wspólnym mianem Programy telewizyjne, ale w tym zbiorze znajdziemy również wspomniane produkcje polskich YouTuberów i inne nietypowe produkcje nie pasujące do pozostałych kategorii.

Wybór z menu serwisu pozycji Filmy daje użytkownikowi dostęp do filtrów pozwalających zawęzić wyświetlaną ofertę tylko do pozycji spełniających określone kryteria. Można wybierać gatunek filmu, określać czy tytuł ma być bezpłatny czy udostępniany odpłatnie oraz czy poszukujemy filmu polskiego czy zagranicznego. Nie są to jakieś szczególnie rozbudowane kryteria, niemniej dodatkowym wsparciem jest wbudowana wyszukiwarka, która pozwala przeszukiwać serwis również na podstawie fraz nie będących tytułami filmów, np.: nazwiska aktorów, reżyserów itp.

Z poziomu standardowego katalogu serwisu VOD.pl możemy oczywiście dotrzeć również do bajek dla dzieci, ale alternatywnym sposobem dotarcia do treści przeznaczonych dla najmłodszych miłośników X Muzy jest skorzystanie z serwisu bajki.onet.pl. Dla jednych to niepotrzebne powielenie informacji. Naszym zdaniem rozwiązanie to ma duże znaczenie ze względu na osiągnięte dzięki temu oddzielenie treści przeznaczonych wyłącznie dla dzieci od materiałów, których najmłodsi oglądać nie powinni. To duża pomoc dla rodziców skomputeryzowanych milusińskich, którzy chcą obejrzeć bajkę. Pamiętajmy, że z poziomu głównego katalogu VOD.pl można dotrzeć również do tytułów przeznaczonych wyłącznie dla widzów dorosłych, a z wydzielonego działu z bajkami oczywiście takiej możliwości nie ma. Przy okazji warto wspomnieć, że serwis z bajkami dostępny jest również w formie mobilnej - aplikacja dostępna w Google Play (sklep na platformę Android) ma nazwę VOD Bajki.

Dostęp do treści udostępnianych bezpłatnie nie wymaga logowania, użytkownik musi jedynie przebrnąć przez blok reklamowy, co jest typowym rozwiązaniem w przypadku takiej formy udostępniania licencjonowanych treści. Teoretycznie logowanie nie jest konieczne również w przypadku materiałów udostępnianych odpłatnie, z tym że w takim przypadku dostęp do wybranego tytułu musi być po pierwsze zrealizowany płatnością za pośrednictwem SMS-a (co jest droższe od płatności online wymagającej logowania), a po drugie niezalogowany użytkownik który posłużył się kodem autoryzacyjnym otrzymanym w wiadomości SMS, traci dostęp do wykupionego tytułu w momencie zamknięcia przeglądarki WWW. Dlatego chcąc bardziej komfortowo korzystać z materiałów płatnych warto założyć konto w serwisie. Oferowane są dwa rozwiązania - logowanie do serwisu za pomocą posiadanego konta na Facebooku lub poprzez dowolny adres e-mail.

W tym drugim przypadku, użytkownik po podaniu swojego adresu e-mail otrzymuje na swoją skrzynkę wiadomość zawierającą specjalny kod dostępu. Użytkownik zalogowany ma dostęp do wypożyczonego odpłatnie materiału (niezależnie już od formy płatności, pamiętajmy, że płatności SMS są zawsze droższe ze względu na prowizje naliczane przez operatorów komórkowych) przez 48 godzin - w tym przypadku przypadkowe zamknięcie przeglądarki niczym nie grozi.

Kilka słów na temat modułu odtwarzacza wbudowanego w serwis VOD Onet. Po raz kolejny mamy w tym przypadku z rozwiązaniem opartym o technologię Microsoft Silverlight, co w praktyce oznacza adaptacyjną technikę przesyłu strumienia audio-wideo. Jakość przekazu jest automatycznie dostosowywana do możliwości łącza użytkownika i to wyraźnie widać. Przez kilka pierwszych sekund jakość obrazu może zniechęcać, ale nawet nie zdążyliśmy się specjalnie zirytować, gdy przekaz zauważalnie zyskał na jakości. Kontrolki wbudowane w interfejs odtwarzacza zapewniają standardowe możliwości kontroli przekazu - możemy zatrzymać odtwarzanie (pauza) przewinąć do dowolnego miejsca (pasek pozycji), regulować poziom głośności oraz włączyć/wyłączyć tryb pełnoekranowego odtwarzania.

Aplikacje mobilne

Serwis VOD Onet przygotował aplikacje mobilne na wszystkie najpopularniejsze obecnie platformy mobilne. Z ofertą serwisu mogą zapoznać się nie tylko posiadacze smartfonów i tabletów z najpowszechniejszym na rynku Androidem, ale również użytkownicy mobilnych urządzeń Apple, czy osoby korzystające ze smartfonów z systemem Windows Phone. Ponadto Onet VOD jest również obecny praktycznie na każdej platformie Smart TV. Telewizorów nie testowaliśmy, niemniej aplikacjom mobilnym się przyjrzeliśmy.

Na pierwszy ogień uruchomiliśmy aplikację na iPadzie. Boczne menu pozwala wybrać typ treści i gatunek filmu, a większą część ekranu zajmuą miniatury z filmami. Podobnie jak w przypadku innych testowanych serwisów, oferta dostępna na aplikacji mobilnej jest uboższa niż w przypadku tego, co otrzymujemy korzystając z komputera i przeglądarki. Za pośrednictwem mobilnej aplikacji mamy dostęp do bezpłatnych filmów i innego typu materiałów wideo. Niemniej użytkownik iPada czy iPhone'a, o ile będzie miał dostęp do łącza internetowego, nie powinien się nudzić.

 

Aplikacja VOD Onet uruchomiona na smartfonie pracującym pod kontrolą systemu Android wygląda nieco inaczej, ale daje dostęp do tego samego zestawu treści. Po wybraniu jeden z czytelnych pozycji menu głównego wyświetlany jest odpowiedni katalog pozycji wideo.

Podobnie jak w przypadku wersji dla iPada/iPhone'a filmy możemy m.in. przeglądać wg gatunków.

Cechą wyróżniającą moduł odtwarzacza na platformie Android jest możliwość wyboru przez użytkownika trybu jakości. Tego w przypadku wersji iOS nie było. Tutaj standardowo jakość przesyłu jest dalej dopasowywana adaptacyjnie (w zależności od faktycznych możliwości łącza z jakiego korzysta smartfon), ale użytkownik może ręcznie wybrać inne ustawienie i przez to może wpływać na ilość pobieranych danych, co ma znaczenie w przypadku, gdy do oglądania filmów wykorzystuje się charakteryzujące się zwykle ograniczonym limitem na przesył danych łącza komórkowe.

Jeszcze inaczej zaprezentowała się nam aplikacja VOD Onet uruchomiona na urządzeniu mobilnym pracującym pod kontrolą systemu Windows Phone. W tym przypadku pierwszy ekran jaki zobaczyliśmy wyświetlał od razu opis przykładowego filmu z oferty serwisu.

Dostęp do pozostałych pozycji z oferty zrealizowany w sposób typowy dla aplikacji na platformę Windows Phone - poprzez przesuwne ekrany aplikacji. Nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń do działania mobilnych programów bez względu na platformę. Zaletą są wyraźne napisy, które ułatwiają wybór treści osobom z wadą wzroku. Jak wcześniej wspomnieliśmy aplikacje mobilne dają dostęp do oferty bezpłatnej.

Ile to kosztuje?

Użytkownicy, którzy chcą mieć dostęp również do płatnych materiałów udostępnianych w opisywanym serwisie mają do wyboru dwa modele płatności: opłata za wybrany tytuł lub wykup pakietu. W stosunku do poprzedniej wizualnej odsłony serwisu zmieniono sposób dostępu do płatności pakietowych. Poprzednio wyglądało to tak:

A obecnie, dostęp do pakietu można uzyskać wybierając po prostu z zasobów katalogu pozycję oznaczoną napisem w pakiecie

Otrzymujemy wtedy informację do jakiego pakietu należy wybrany przez nas tytuł. Kliknięcie tej informacji powoduje wyświetlenie okienka, w którym użytkownik może dokonać wyboru interesującego go pakietu, przy czym jeżeli dany film należy do kilku pakietów, cena prezentowana bezpośrednio po wybraniu tytułu jest zawsze najniższą możliwą (czyli ceną najtańszego pakietu, w którym dany tytuł się znajduje).

Na powyższej ilustracji przykład działania tego mechanizmu. Wybrany film dostępny jest w dwóch pakietach: Filmbox Live Start oraz Filmbox Live Extra. Ten pierwszy jest tańszy i to właśnie jego cena jest najpierw prezentowana użytkownikowi. Oczywiście ten może dokonać wyboru droższej opcji, przy czym kliknięcie miniatury widocznej za znakiem plusa wyświetli listę wszystkich dostępnych filmów w wybranym pakiecie, co zdecydowanie ułatwia jego wybór.

Warto od razu zaznaczyć, że nawet w sytuacji, gdy zdecydujemy się na wykup pakietu to oczywiście nie daje on dostępu do wszystkich udostępnianych odpłatnie tytułów. Dlatego osoby zainteresowane konkretnymi pozycjami spoza oferty pakietowej muszą raczej zapłacić indywidualnie za konkretny film. Ceny są zróżnicowane. We wcześniejszej odsłonie najnowsze i najbardziej znane tytuły dostępne były za kwotę 11 zł, teraz jednak najdroższe filmy jakie znaleźliśmy oferowane są za kwotę 9,99 zł. Oprócz tego wiele filmów dostępnych jest za 6,90 zł, a najtańsze filmy z płatnej puli kosztują 4,90 zł.

 

Statystyki

  • Liczba filmów pełnometrażowych: 1158
  • Liczba seriali/serii dokumentalnych (tylko pełne wersje): 75
  • Filmy udostępniane bezpłatnie: 433

 

Zalety i wady

+bogata oferta serwisu, także pod względem pozycji bezpłatnych

+wyodrębniony serwis dla dzieci

+aplikacje mobilne na wszystkie popularne platformy

2014.07.22, 08:45
Z racji tego, że tvp posiada bazę fantastycznych programów dla dzieci, chętnie za pomocą smart tv oglądam tvp vod. Niestety od jakiegoś czasu wprowadzili reklamy. Pal licho już te reklamy, ale przy okazji jakość materiału to jakiś koszmar. To nawet nie jest 480, czasem człowiek nie jest w stanie rozpoznać co to za logo figuruje w górnym prawym rogu.

Wszystkie te bezpłatne vod w większości mają jedną wadę - reklamy. Rozwiązaniem jest xbmc. Wtedy jednak tracimy na pewnych funkcjonalnościach.
2014.07.22, 12:06
Wadą reklamy? W takim razie, napisz na jakiej zasadzie powinny funkcjonować takie serwisy by nie stały się deficytowymi? Co do jakości TVP Vod, pełna zgoda - koszmar.
Czego mnie brakuje? TV online live z prawdziwego zdarzenia. Przykładowo, chętnie zapłaciłbym za paczkę kanałów sportowych NC+ dostępną przez internet na komputerowego Windowsa i mobilnego Androida. Coś na wzór dawnej Cyfry+ Online.
2014.07.22, 13:27
Wiem, że reklamy być muszą, ale taki tvn sobie z nimi jakoś radzi - reklamy czasem są, czasem nie ma, czasem trwają krócej. A teraz tvp. Nie dość, że zawsze trwają 2 minuty (swoją drogą do niedawna ich w ogóle nie było) to jeszcze ich treść jest kompletnie niedostosowana do widza. Włączyłem dziecku Domisiów, lecą sobie reklamy, a tu bach reklama piwa...no comments
m moszynski
2014.07.30, 10:56
Do czasu kiedy w dniu premiery kinowej będę mógł wypożyczyć ten sam film nie wychodząc z domu ta usługa nie ma dla mnie sensu. Po co mi internetowy magnetowid pozwalający na oglądanie odgrzewanych programów TV lub filmów , które widziałem w kinie rok wcześniej, bez sensu.

Ewentualnie, gdyby pojawiła się usługa udostępniająca popularne na świecie seriale w czasie ich premierowych emisji w USA , np. SyFy itp.
m moszynski
2014.07.30, 11:00
Ogromną wadą tych usług, przynajmniej w wersji Onet VOD jest cenzura polegajaca na braku możliwości obejrzenia materiałow przez osoby przebywające za granicą np. na wakacjach.