partner serwisu
Telewizja online, czyli test usług VOD w Polsce
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
21 lipca 2014, 08:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
cineman, ipla, iplex, itunes, kinoplex, netflix, ninateka, strefa vod, tvn player, vod onet, vod tvp, vodeon, youtube

Strefa VOD

Strefa VOD to kolejny serwis w naszym zestawieniu oferujący treści wideo na żądanie w tzw. streamingu adaptacyjnym (czyli jakość przekazu jest automatycznie dostosowywana do możliwości łącza, którym dysponuje użytkownik). W tym przypadku mamy do czynienia z produktem wyłącznie nastawionym na oferowanie treści wideo w modelu VOD, nie jest to składnik jakiegoś większego serwisu. Czego może oczekiwać internauta-kinoman odwiedzający ten serwis?

Interfejs WWW

Pierwsze wrażenia z odwiedzin testowanego serwisu mieliśmy trochę mieszane. Mimo że korzystaliśmy z łącza znajdującego się oczywiście na terenie polski zobaczyliśmy powyższy komunikat. Poza widoczną informacją nie stanowił on później żadnej przeszkody w korzystaniu z serwisu jednak dla mniej doświadczonego użytkownika taka informacja może wydać się nieco odstraszająca. 

Pomijając wspomniany komunikat stronę wizualną serwisu przygotowano z dbałością o szczegóły i dopasowano do treści, które użytkownik ma nadzieję w nim znaleźć. Na samej górze standardowa przestrzeń dla aktualnie promowanych tytułów filmowych, wraz ze stale wyświetlanymi w pętli zwiastunami filmowymi (co zresztą od razu pozwala sprawdzić, czy wideo wyświetlane jest poprawnie). Nieco niżej wybrane pozycje z katalogu filmów dostępnych w serwisie. Każda miniaturka z tytułem daje również informacje na temat kraju i roku produkcji oraz ceny, wyrażonej tutaj w tzw. punktach. Skojarzenia z wcześniej przez nas opisywanym serwisem Interia.TV (a dokładniej działem VOD w tym serwisie) są w tym przypadku jak najbardziej na miejscu, ponieważ za obydwoma serwisami stoi ta sama spółka Strefa VOD Sp. z o.o. i z tego co zdołaliśmy się zorientować w obu serwisach obowiązują identyczne stawki punktowe.

Po kliknięciu wybranego tytułu wyświetlane są dodatkowe informacje na temat danego filmu: krótki, autorski opis, możliwość obejrzenia zwiastunu (niekiedy zamiast zwiastunu udostępniana jest galeria zdjęć z danej produkcji), cena (w punktach), kategoria wiekowa itp. Większość filmów oferowanych w serwisie to pozycje z polskim lektorem, co stanowi chyba najpopularniejszą formę lokalizacji zagranicznych produkcji w polskich serwisach VOD.

Strefa VOD nie ukrywa liczby dostępnych tytułów. Rozwijając z menu głównego pozycję Katalog filmów możemy sortować bazę filmów według określonych gatunków czy zestawów zorganizowanych w różne pakiety. Odrębnie wyróżniono filmy przygotowane z myślą o użytkownikach niepełnosprawnych; wydzielono również strefę w ramach której oferowane są filmy bezpłatne.

W trakcie przygotowywania niniejszego materiału Strefa VOD oferowała 104 tytuły bezpłatnie. Oczywiście ceną za możliwość obejrzenia filmu bez ponoszenia dodatkowych kosztów jest konieczność obejrzenia reklam.

Do wbudowanego w serwis, przeglądarkowego odtwarzacza działającego w oparciu o technologię Microsoft Silverlight nie mamy większych zastrzeżeń może poza przesadnie wielkim znaczkiem sygnalizującym ograniczenie wiekowe widza, który w okienkowej wersji odtwarzacza mógłby być znacznie mniejszy bez szkody dla czytelności przekazu.

Aplikacje mobilne

Z zasobów serwisu Strefa VOD można korzystać również na urządzeniach mobilnych. Twórcy serwisu przygotowali aplikacje mobilne na dwie platformy: Androida oraz iOS-a. 

Aplikacja na platformę Android wyróżnia się ciekawą oprawą graficzną, w pełni wykorzystującą wysokorozdzielcze ekrany współczesnych smartfonów. Choć nie wykorzystywaliśmy w naszych testach topowego sprzętu z ekranem Full HD, interfejs pozostał czytelny, choć dla niektórych użytkowników czcionka wykorzystana w tytułach pozycji w katalogu może wydawać się zbyt mała. Aplikacje mobilne pozwalają uzyskać dostęp również do treści bezpłatnych, ale - podobnie jak w przypadku wielu innych serwisów VOD - oferta dostępna przez aplikacje mobilne jest nieco uboższa niż w przypadku edycji przeglądarkowej. Na przykład z puli 104 darmowych filmów, na Androidzie i iPhonie/iPadzie możemy obejrzeć "tylko" 52. 

O ile do formy wizualnej mobilnego katalogu na Androidzie nie mamy zastrzeżeń, o tyle odtwarzacz zachowywał się dziwnie, bo... nie obracał się. Filmy wyświetlane były w układzie pionowym (jak pokazano na ilustracji) co po prostu wyglądało kiepsko. Być może jest to kwestia wykorzystywanego przez nas modelu telefonu (LG L5 II), ale w żadnym z innych serwisów opisywanych w naszym zestawieniu nie spotkaliśmy się z tym problemem.

Na powyższej ilustracji interfejs mobilnej aplikacji Strefa VOD uruchomionej na iPadzie Mini.

W wersji dla systemu iOS odtwarzacz wyświetlał treści wideo we właściwej orientacji ekranu.

Warto dodać, że Strefa VOD dostępna jest również na telewizorach Smart TV.

Ile to kosztuje?

Jak już wcześniej wspomniano "walutą" w serwisie Strefa VOD są tzw. punkty nabywane za konkretną gotówkę. Aktualne stawki obowiązujące w trakcie przygotowywania niniejszego materiału widoczne są na poniższej ilustracji.

Podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanego serwisu Interia.TV filmy w Strefie VODoferowane są za trzy stawki punktowe: 100, 140 oraz 160 punktów. Łatwo zatem policzyć, że najtańszy film w opisywanej usłudze to wydatek 6,50 zł (o ile nie płacimy SMS-em, co jest zawsze droższe ze względu na prowizje pobierane przez operatorów obsługujących płatności przez sieci komórkowe). Z jednej strony to nieduża kwota, ale z drugiej - w konkurencyjnych serwisach znajdziemy filmy taniej. Oprócz kupowania punktów dostępne są również dwa warianty abonamentu: za dostęp 30- lub 90-dniowy. Dostęp w formie subskrypcji (regularnie ponoszonej opłaty np. comiesięcznej) nie jest możliwy. Warto mieć na uwadze, że abonament, w przeciwieństwie do punktów nie daje dostępu do pełnej bazy filmów. Z tego co zaobserwowaliśmy wszystkie filmy w kategorii Premiery nie są dostępne w abonamencie i dla większości z nich obowiązuje najwyższa stawka punktowa: 160 pkt.

Wypożyczony z serwisu film należy obejrzeć w ciągu 24 godzin. Oczywiście wystarcza to nawet do kilkukrotnego obejrzenia filmu, ale nietrudno zauważyć, że wiele innych serwisów udostępnia płatne treści na dłuższy okres. W przypadku gdy kupujemy kod przysyłany SMS-em (co jest nieopłacalne, gdyż tańszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej liczby punktów), traci on ważność po siedmiu dniach.

 

Statystyki

  • Liczba filmów pełnometrażowych: 825
  • Liczba seriali: brak
  • Liczba filmów udostępnianych bezpłatnie: 104

Zalety i wady

+dość bogata oferta filmów

+dostępne filmy bez opłat

+nie jest wymagana rejestracja (dla materiałów bezpłatnych)

-błędne działanie odtwarzacza na platformie Android

-dość krótki czas wypożyczenia

2014.07.22, 08:45
Z racji tego, że tvp posiada bazę fantastycznych programów dla dzieci, chętnie za pomocą smart tv oglądam tvp vod. Niestety od jakiegoś czasu wprowadzili reklamy. Pal licho już te reklamy, ale przy okazji jakość materiału to jakiś koszmar. To nawet nie jest 480, czasem człowiek nie jest w stanie rozpoznać co to za logo figuruje w górnym prawym rogu.

Wszystkie te bezpłatne vod w większości mają jedną wadę - reklamy. Rozwiązaniem jest xbmc. Wtedy jednak tracimy na pewnych funkcjonalnościach.
2014.07.22, 12:06
Wadą reklamy? W takim razie, napisz na jakiej zasadzie powinny funkcjonować takie serwisy by nie stały się deficytowymi? Co do jakości TVP Vod, pełna zgoda - koszmar.
Czego mnie brakuje? TV online live z prawdziwego zdarzenia. Przykładowo, chętnie zapłaciłbym za paczkę kanałów sportowych NC+ dostępną przez internet na komputerowego Windowsa i mobilnego Androida. Coś na wzór dawnej Cyfry+ Online.
2014.07.22, 13:27
Wiem, że reklamy być muszą, ale taki tvn sobie z nimi jakoś radzi - reklamy czasem są, czasem nie ma, czasem trwają krócej. A teraz tvp. Nie dość, że zawsze trwają 2 minuty (swoją drogą do niedawna ich w ogóle nie było) to jeszcze ich treść jest kompletnie niedostosowana do widza. Włączyłem dziecku Domisiów, lecą sobie reklamy, a tu bach reklama piwa...no comments
m moszynski
2014.07.30, 10:56
Do czasu kiedy w dniu premiery kinowej będę mógł wypożyczyć ten sam film nie wychodząc z domu ta usługa nie ma dla mnie sensu. Po co mi internetowy magnetowid pozwalający na oglądanie odgrzewanych programów TV lub filmów , które widziałem w kinie rok wcześniej, bez sensu.

Ewentualnie, gdyby pojawiła się usługa udostępniająca popularne na świecie seriale w czasie ich premierowych emisji w USA , np. SyFy itp.
m moszynski
2014.07.30, 11:00
Ogromną wadą tych usług, przynajmniej w wersji Onet VOD jest cenzura polegajaca na braku możliwości obejrzenia materiałow przez osoby przebywające za granicą np. na wakacjach.