partner serwisu
Telewizja online, czyli test usług VOD w Polsce
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
21 lipca 2014, 08:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
cineman, ipla, iplex, itunes, kinoplex, netflix, ninateka, strefa vod, tvn player, vod onet, vod tvp, vodeon, youtube

Orange VOD, czyli Telewizja Tu i Tam

Funkcjonująca w ramach internetowego serwisu Orange wypożyczalnia filmów w formule VOD to kolejna usługa, której ze zrozumiałych względów nie mogliśmy pominąć w naszym zestawieniu. Choć nazwa Orange kojarzona jest najczęściej z operatorem telekomunikacyjnym, to jednak filmy udostępniane na platformie internetowej tej firmy dostępne są - oczywiście za odpowiednią opłatą - dla każdego internauty, nie tylko dla abonentów sieci Orange (choć Ci ostatni mogą korzystać ze zniżek). Przyjrzyjmy się zatem ofercie "pomarańczowych" udostępnianej w ramach usługi "Telewizja Tu i Tam".

Interfejs WWW

Dostęp do oferty VOD w ramach serwisu Orange jest trochę utrudniony ze względu na to, że interesujące nas usługi nie mają np. wydzielonej domeny i stanowią jedną z części głównego serwisu internetowego telekomunikacyjnego giganta. Jednak gdy już z menu serwisu, z działu usług dla osób prywatnych "dokopiemy się" do wypożyczalni filmów, w oknie przeglądarki pojawia się typowy interfejs serwisu VOD z promowanymi w danej chwili tytułami i wycinkiem z ogólnego katalogu udostępnianych filmów. Oprócz wypożyczalni filmów w ramach serwisu "Telewizja Tu i Tam" otrzymujemy również dostęp do kanałów telewizyjnych online, których ilość zależna jest od wybranego przez użytkownika pakietu.

Katalog filmów możemy przeglądać, jak zwykle w takich przypadkach, na kilka sposobów. W głównej części strony oprócz nowości wyświetlana jest wielostronicowa lista ostatnio dodanych tytułów. Niestety, sama miniatura i tytuł filmu to naszym zdaniem trochę za mało. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat danego tytułu trzeba kliknąć wybraną miniaturę, wtedy dopiero wyświetlany jest opis, cena, na jakie platformy dany film jest dostępny itp. 

Odtwarzacz wideo wbudowany w serwis WWW oprócz standardowych kontrolek (pauza, przewijanie za pomocą suwaka, regulacja głośności, tryb pełnoekranowy) pozwala również na wybór jakości przesyłanego materiału (jeżeli dla danego materiału przygotowano strumienie z różną jakością). Serwis wykorzystuje do przesyłu wideo technologię Microsoft Silverlight.

O ile w przypadku filmów jakość nie budziła zastrzeżeń to udostępniane bezpłatnie kanały nie wyglądały najlepiej...

Orange nie udostępnia niestety żadnych filmów bezpłatnie dla osób nie będących klientami Orange. Chcąc uzyskać dostęp do jakichkolwiek treści wideo bez ponoszenia dodatkowych kosztów jedyną możliwością jest skorzystanie z bezpłatnego pakietu Hello, dostępnego dla wszystkich, którzy zarejestrują swoje konto w serwisie. W nieco innej sytuacji są osoby, które korzystają z usług Orange (np. abonenci sieci komórkowej tej firmy). Dla nich udostępniono materiały wideo do wypożyczenia za 0 zł (np. wideo poradniki). Te same materiały dla osób nie będących klientami Orange kosztują 1 zł. Więcej na temat kwot, jakich życzą sobie twórcy serwisu Orange piszemy nieco niżej, teraz przejdźmy do aplikacji mobilnych.

Warto przy okazji zaznaczyć, że choć rejestracja konta w serwisie Orange jest bezpłatna, to formularz rejestracyjny, oprócz oczywistej zgody na przetwarzanie danych w celu zapewnienia dostępu do usług wymusza również wyrażenie zgodny na przetwarzanie podanego (obowiązkowego) numeru telefonu (u dowolnego operatora - nie musi to być Orange) w celu dostarczania użytkownikowi treści marketingowych. Innymi słowy, zakładając konto w serwisie Orange musimy zgodzić się na telefoniczny spam.

Aplikacje mobilne

Usługa "Telewizja Tu i Tam" dostępna jest poprzez dedykowane aplikacje również na platformach mobilnych. Mogą z niej korzystać posiadacze smartonów i tabletów z systemem Android, posiadacze mobilnych urządzeń firmy Apple oraz użytkownicy sprzętu działającego pod kontrolą mobilnego systemu Microsoftu: Windows Phone. Wystarczy, że użytkownik danej platformy pobierze z oficjalnego sklepu z aplikacjami program o nazwie TV Tu i Tam.

Tak prezentuje się interfejs aplikacji mobilnej na platformę Windows Phone po uprzednim (obowiązkowym) zalogowaniu się do serwisu.

Tym razem aplikacja na platformę Android. Tutaj na początek prezentowane są miniatury filmów, jednak to czy będą one dostępne zależy od wykupionego pakietu. W przypadku braku opłaty za pakiet użytkownik zobaczy jedynie następujący komunikat po próbie obejrzenia dowolnego filmu:

Jedyną treścią, którą można obejrzeć na platformie mobilnej bez ponoszenia dodatkowych opłat jest - dla osób nie będących klientami Orange - zestaw kilku kanałów TV online udostępnianych w ramach wspomnianego wcześniej pakietu Hello, dostępnego również przez aplikacje mobilne.

A tak prezentuje się aplikacja TV Tu i Tam w wersji przygotowanej na platformę iOS (tu: iPad). Pod względem dostępności materiałów zachowuje funkcjonalność znaną z innych systemów mobilnych.

Ile to kosztuje?

Wspominaliśmy już, że dla klientów Orange serwis oferuje preferencyjne stawki. W przypadku tytułów udostępnianych w modelu "płać za produkt" różnice nie są duże, w większości przypadków wynoszą zaledwie 1 zł. W przypadku pakietów klientom Orange oferowane są preferencyjne warunki korzystania z nich (np. możliwość bezpłatnego korzystania z komercyjnego pakietu przez jakiś, zwykle dość krótki (7 dni) okres czasu. Poniżej zajmujemy się kwotami obowiązującymi tych, którzy nie są klientami Orange.

Ceny zarówno w modelu płatności za tytuł, jak i w pakietach nie są jakoś szczególnie konkurencyjne w stosunku do innych serwisów VOD dostępnych w Polsce. Szkoda że najbardziej rozbudowany pakiet oferowany jest wyłącznie tym, którzy już korzystają z jakichś usług Orange.

Ceny filmów wypożyczanych na 48 godzin wahają się od 3 zł (nie liczymy tu nie będących filmami fabularnymi poradników wideo udostępnianych za złotówkę) do 11 zł za tytuł. Nie jest to jakoś dużo (zwłaszcza w porównaniu do Google Play Filmy czy iTunes), ale drożej niż w przypadku innych polskich serwisów VOD.

Statystyki

  • Liczba filmów pełnometrażowych: 551
  • Liczba filmów udostępnianych bezpłatnie: brak

Zalety i wady

-nieco chaotyczna prezentacja oferty, strona usług VOD jako jeden z licznych działów serwisu

-brak oferty bezpłatnej

-wymóg otrzymywania materiałów marketingowych po rejestracji

2014.07.22, 08:45
Z racji tego, że tvp posiada bazę fantastycznych programów dla dzieci, chętnie za pomocą smart tv oglądam tvp vod. Niestety od jakiegoś czasu wprowadzili reklamy. Pal licho już te reklamy, ale przy okazji jakość materiału to jakiś koszmar. To nawet nie jest 480, czasem człowiek nie jest w stanie rozpoznać co to za logo figuruje w górnym prawym rogu.

Wszystkie te bezpłatne vod w większości mają jedną wadę - reklamy. Rozwiązaniem jest xbmc. Wtedy jednak tracimy na pewnych funkcjonalnościach.
2014.07.22, 12:06
Wadą reklamy? W takim razie, napisz na jakiej zasadzie powinny funkcjonować takie serwisy by nie stały się deficytowymi? Co do jakości TVP Vod, pełna zgoda - koszmar.
Czego mnie brakuje? TV online live z prawdziwego zdarzenia. Przykładowo, chętnie zapłaciłbym za paczkę kanałów sportowych NC+ dostępną przez internet na komputerowego Windowsa i mobilnego Androida. Coś na wzór dawnej Cyfry+ Online.
2014.07.22, 13:27
Wiem, że reklamy być muszą, ale taki tvn sobie z nimi jakoś radzi - reklamy czasem są, czasem nie ma, czasem trwają krócej. A teraz tvp. Nie dość, że zawsze trwają 2 minuty (swoją drogą do niedawna ich w ogóle nie było) to jeszcze ich treść jest kompletnie niedostosowana do widza. Włączyłem dziecku Domisiów, lecą sobie reklamy, a tu bach reklama piwa...no comments
m moszynski
2014.07.30, 10:56
Do czasu kiedy w dniu premiery kinowej będę mógł wypożyczyć ten sam film nie wychodząc z domu ta usługa nie ma dla mnie sensu. Po co mi internetowy magnetowid pozwalający na oglądanie odgrzewanych programów TV lub filmów , które widziałem w kinie rok wcześniej, bez sensu.

Ewentualnie, gdyby pojawiła się usługa udostępniająca popularne na świecie seriale w czasie ich premierowych emisji w USA , np. SyFy itp.
m moszynski
2014.07.30, 11:00
Ogromną wadą tych usług, przynajmniej w wersji Onet VOD jest cenzura polegajaca na braku możliwości obejrzenia materiałow przez osoby przebywające za granicą np. na wakacjach.