partner serwisu
Telewizja online, czyli test usług VOD w Polsce
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
21 lipca 2014, 08:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
cineman, ipla, iplex, itunes, kinoplex, netflix, ninateka, strefa vod, tvn player, vod onet, vod tvp, vodeon, youtube

Kinoplex

Uruchomiony w 2011 internetowy serwis VOD to kolejna propozycja dla polskich internautów będących zarazem miłośnikami kina. Jak prezentuje się oferta serwisu oferowanego przez spółkę Agora S.A. w stosunku do pozostałych usług w naszym zestawieniu? Zacznijmy od serwisu internetowego.

Interfejs WWW

Interfejs Kinopleksa to typowy przykład serwisu VOD. Na samej górze promowane tytuły, nieco niżej zachęta dla widza do skorzystania z płatnego pakietu Kinoplex Max, a także kilka propozycji z wybranych kategorii filmowych.

Chcąc przejrzeć więcej pozycji dostępnych w katalogu serwisu można skorzystać z menu widocznego w górnej części strony. Oprócz typowego podziału na gatunki filmowe możemy łatwo dotrzeć do katalogu filmów darmowych, wydzielono również dział bajek dla dzieci.

Ponadto twórcy serwisu przygotowali nietypowe zestawienia nazwane tu kolekcjami. Musimy przyznać, że niektóre pozycje z tej grupy nas rozbawiły (np. "filmy na focha" :) ). 

Mimo, że w Kinopleksie znajdziemy bezpłatnie udostępniane tytuły, które umożliwiają sprawdzenie, czy posiadane przez użytkownika łącze internetowe i oprogramowanie przeglądarki WWW, to w ramach serwisu udostępniono również film testowy. Sprawdzana jest obecność wymaganego rozszerzenia Microsoft Silverlight, obsługa Javascript oraz lokalizacja komputera (maszyna musi legitymować się adresem IP zlokalizowanym w Polsce).

Na stronie głównej serwisu brakuje trochę informacji na temat poszczególnych tytułów - braki te uzupełniają krótkie opisy, które pojawiają się, gdy z menu wybierzemy pozycję Filmy. Wyświetlaną listę można łatwo zawędzić tylko do pozycji udostępnianych bezpłatnie.

W dolnej części serwisu prezentowane są wtedy odnośniki do proponowanych przez serwis tytułów z poszczególnych kategorii.

Dla wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z oferty Kinopleksu na platformach mobilnych nie mamy dobrej wiadomości. Zarówno na Androida, jak i na iOS-a czy Windows Phone nie ma mobilnej aplikacji umożliwiającej obejrzenie na smartfonie czy tablecie filmów oferowanych przez serwis.

Jako ciekawostkę można wspomnieć, że oferta Kinopleksu dostępna jest również za pośrednictwem popularnego na platformę Windows odtwarzacza AllPlayer. Gwoli ścisłości użytkownik, który zdecyduje się na instalację AllPlayera otrzyma z poziomu aplikacji dostęp do darmowych filmów (filmy z pakietu płatnego nie będą dostępne).

Wbudowany w serwis odtwarzacz oferuje standardową funkcjonalność. Elementem odróżniającym player Kinopleksu od innych takich rozwiązań jest sygnalizowana kolorem elementu widocznego obok logo serwisu jakość przekazu. Kontrolka ta nie umożliwia zmiany jakości, pełni jedynie rolę sygnalizatora. Po jej kliknięciu wyświetlane są tylko sugestie w jaki sposób użytkownik może ewentualnie poprawić jakość (jeżeli jest sygnalizowana innym kolorem niż zielony).

Ile to kosztuje?

Skoro wspomnieliśmy o płatnych materiałach czas zapoznać się z warunkami serwisu w tej właśnie kwestii. Kinoplex oferuje dostęp do płatnej części serwisu w ramach pakietu Kinoplex MAX. Oprócz tego są jeszcze dostępne dwa inne pakiety (w tym jeden mocno nietypowy). Oprócz tego w przypadku niektórych tytułów zastosowano typowy model płatności za konkretny tytuł. Ceny wypożyczenia wahają się od 5 do 9 zł.

Dostęp w ramach pakietu Kinoplex MAX kosztuje 15 zł. Subskrybent tego pakietu może oglądać bezpłatnie filmy oferowane w puli pakietu, jednak wiele tytułów dostępnych do indywidualnych wypożyczeń nie jest dostępnych w ramach tego pakietu. Drugi z pakietów kosztujący 10 zł miesięcznie daje dostęp do oferty AXN Now, którą już wcześniej przedstawiliśmy w naszym zestawieniu.

Trzeci z dostępnych pakietów to swego rodzaju unikat, bo dotyczy wyłącznie jednego tytułu - popularnego niegdyś serialu dla dzieci - przygód Pszczółki Mai. Pasjonaci tego tytułu mogą otrzymać dostęp do pakietu odcinków za 15 zł na 30 dni. 

Statystyki

  • Liczba filmów pełnometrażowych: 901
  • Liczba seriali/serii dokumentalnych (tylko pełne wersje): 11
  • Łączna liczba materiałów udostępnianych bezpłatnie: 406

Zalety i wady

+spora liczba filmów oferowanych bezpłatnie

-brak aplikacji mobilnych

2014.07.22, 08:45
Z racji tego, że tvp posiada bazę fantastycznych programów dla dzieci, chętnie za pomocą smart tv oglądam tvp vod. Niestety od jakiegoś czasu wprowadzili reklamy. Pal licho już te reklamy, ale przy okazji jakość materiału to jakiś koszmar. To nawet nie jest 480, czasem człowiek nie jest w stanie rozpoznać co to za logo figuruje w górnym prawym rogu.

Wszystkie te bezpłatne vod w większości mają jedną wadę - reklamy. Rozwiązaniem jest xbmc. Wtedy jednak tracimy na pewnych funkcjonalnościach.
2014.07.22, 12:06
Wadą reklamy? W takim razie, napisz na jakiej zasadzie powinny funkcjonować takie serwisy by nie stały się deficytowymi? Co do jakości TVP Vod, pełna zgoda - koszmar.
Czego mnie brakuje? TV online live z prawdziwego zdarzenia. Przykładowo, chętnie zapłaciłbym za paczkę kanałów sportowych NC+ dostępną przez internet na komputerowego Windowsa i mobilnego Androida. Coś na wzór dawnej Cyfry+ Online.
2014.07.22, 13:27
Wiem, że reklamy być muszą, ale taki tvn sobie z nimi jakoś radzi - reklamy czasem są, czasem nie ma, czasem trwają krócej. A teraz tvp. Nie dość, że zawsze trwają 2 minuty (swoją drogą do niedawna ich w ogóle nie było) to jeszcze ich treść jest kompletnie niedostosowana do widza. Włączyłem dziecku Domisiów, lecą sobie reklamy, a tu bach reklama piwa...no comments
m moszynski
2014.07.30, 10:56
Do czasu kiedy w dniu premiery kinowej będę mógł wypożyczyć ten sam film nie wychodząc z domu ta usługa nie ma dla mnie sensu. Po co mi internetowy magnetowid pozwalający na oglądanie odgrzewanych programów TV lub filmów , które widziałem w kinie rok wcześniej, bez sensu.

Ewentualnie, gdyby pojawiła się usługa udostępniająca popularne na świecie seriale w czasie ich premierowych emisji w USA , np. SyFy itp.
m moszynski
2014.07.30, 11:00
Ogromną wadą tych usług, przynajmniej w wersji Onet VOD jest cenzura polegajaca na braku możliwości obejrzenia materiałow przez osoby przebywające za granicą np. na wakacjach.