partner serwisu

Czy bezpieczna komunikacja w internecie istnieje? Tak! Oto najbezpieczniejsze komunikatory na Androida

Czy bezpieczna komunikacja w internecie istnieje? Tak! Oto najbezpieczniejsze komunikatory na Androida
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
12 października 2016, 13:31
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje, aplikacje na androida, bezpieczny komunikator, chatsecure, gliph, komunikator na androida, komunikatory, programy na android, securechat, szyfrowane komunikatory, szyfrowanie, telegram, wickr

Na rynku dostępnych jest sporo komunikatorów spełniających oczekiwania większości użytkowników internetu. Są jednak między nami również tacy, którzy nad wielość funkcji w aplikacji przedkładają bezpieczeństwo konwersacji. W dobie powszechnego dostępu do sieci, trzeba mieć na uwadze to, że nasze prywatne dane zawsze mogą wpaść w ręce cyberprzestępcy. Szczególnie, jeżeli są one dla nas ważne, warto rozejrzeć się nad komunikatorami, które oferują podwyższony poziom bezpieczeństwa. W tej aplikacji przybliżymy wam 5 bezpiecznych komunikatorów na Androida.

W naszym zestawieniu bezapelacyjnym wygranym jest Telegram, choć nie można odmówić innym aplikacjom i platformom polotu oraz świetnego zestawu funkcji. Warto wiedzieć o tym, że proponowane przez nas rozwiązania są na swój sposób zupełnie rożne i może się okazać, że w waszym przypadku Telegram nie sprawdzi się, ale inna aplikacja już spełni oczekiwania. Do standardowych zastosowań jednak polecamy pewnego i przede wszystkim funkcjonalnego Telegrama, który odwdzięcza się nie tylko bezpieczeństwem, ale i sporą wartością dodaną do swojej aplikacji.

Telegram Messenger

Polecamy
Telegram Messenger

Telegram łączy w sobie funkcje typowego komunikatora z ogromnymi możliwościami szyfrowania danych. Obowiązkowa pozycja dla każdej osoby, która ceni sobie prywatność!

Telegram Messenger wygrał nasze zestawienie z prostego powodu – jest świetnym komunikatorem zarówno dla profesjonalistów, jak i zwykłych użytkowników, co zresztą potwierdza jego popularność. Tak, jak Wickr, pozwala na ustalenie czasu, po którym przesyłane wiadomości ulegną samozniszczeniu. Warto też wspomnieć, że w przypadku zabezpieczonych rozmów żadne treści nie są przechowywane na serwerach Telegrama. Mało tego – czat grupowy na 200 osób? Nie ma problemu. Dodatkowo jesteśmy absolutnie pewni, że informacje przez nas odebrane/wysłane nie wpadną w niepowołane ręce.

Interfejs Telegram Messengera

Telegram to najpopularniejszy bezpieczny komunikator nie bez powodu. Oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom

Telegram obsłuży także standardowe wiadomości, które nie są szyfrowane i oczywiście, te zapiszą się w chmurze platformy, dzięki czemu możemy je łatwo odtworzyć na każdym urządzeniu, na którym zalogujemy się do komunikatora. 

Signal Private Messenger

Polecamy
Signal Private Messenger

Signal Private Messenger pozwala na wysyłanie i odbieranie szyfrowanych wiadomości - również w formie SMS-ów!

Signal Private Messenger jak wszystkie aplikacje z tego zestawienia, oferuje podwyższony poziom bezpieczeństwa konwersacji za pomocą szyfrowania end-to-end. Jest to stosunkowo prosta aplikacja pozwalająca na wygodne, szybkie i co ważne – bezpieczne rozmowy, ale ma dodatkową zaletę w formie możliwości wysłania zabezpieczonej wiadomości na numer telefonu, który nie należy do usługi. Tego typu rozwiązanie docenią firmy, które chciałyby z jednej strony nie ograniczać się do konkretnej platformy komunikacyjnej z klientami, a ponadto cały czas oferować im najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Interfejs Signal Private Messenger

Za pomocą Signal Private Messenger wyślesz nawet zaszyfrowane SMS-y

Tworzenie grup, w których możemy komunikować się na przykład z pracownikami firmy również jest możliwe. Aplikacja utrzymana jest w bardzo stonowanej stylistyce, jest niezwykle prosta w obsłudze i co ważne – bardzo stabilna. Jej dostępność na inne niż Android platformy mobilne czyni z niej świetną alternatywę dla standardowych komunikatorów, które szyfrowania w ogóle nie oferują. Dodatkowym atutem jest właśnie obsługa protokołu SMS w połączeniu z szyfrowaniem.

ChatSecure

Polecamy
ChatSecure

ChatSecure to świetny komunikator dla osób, które cenią sobie prywatność i nie chcą dzielić się żadnymi danymi - również numerem swojego telefonu. 

ChatSecure stawia na absolutnie najwyższy poziom bezpieczeństwa. Aplikacja nie wymaga od nas żadnych danych, a jeżeli chcemy „postawić ją” na własnym serwerze, który będzie służył do łączenia się z prywatną usługą, mamy taką możliwość. Wtedy ChatSecure jest dla nas tylko aplikacją kliencką, a przekazywanie wiadomości odbywa się odbywa się za pośrednictwem naszego serwera, co naturalnie – podnosi bezpieczeństwo konwersacji. Osobom, które tego po prostu nie potrzebują, ChatSecure pozwala połączyć się z publiczną usługą poprzez konto Google, albo za pomocą profilu tworzonego na serwerze XMPP platformy. Aplikacja domyślnie wykorzystuje otwartoźródłowe biblioteki szyfrujące do utrzymania bezpieczeństwa naszych rozmów, toteż możemy być pewni, że to, co chcemy zachować dla siebie nie zostanie przekazane nikomu innemu.

Interfejs ChatSecure

ChatSecure oferuje najwyższy poziom bezpieczeństwa dzięki wykorzystaniu serwerów użytkowników

Pod względem technicznym, aplikacja jest niesamowicie prosta, jej główną siłą jest jednak elastyczność co do dostępu do platformy (serwer XMPP lub własny). Na wysokim poziomie stoi jej stabilność i wygoda użytkowania – nie jest przeładowana niepotrzebnymi funkcjami, co sprawia, że z jej obsługą nikt nie powinien mieć żadnych problemów.

Gliph

Polecamy
Gliph

Gliph pozwala na bezpieczne rozmowy z naszymi kontaktami, a także - możliwość przekazywania bitcoinów w szyfrowanej sieci. 

Siłą Glipha jest jego multiplatformowość. Bez znaczenia jest to, czy korzystacie z iOS, Androida, czy komputera. Może być zatem świetnym narzędziem dla firm, gdzie wykorzystuje się cały wachlarz urządzeń i bez żadnego po prostu nie można się obejść. Dodatkowo funkcja „Real Delete” pozwala na natychmiastowe i skuteczne usunięcie wiadomości nie tylko z urządzeń, które mają dostęp do danej konwersacji, ale również z serwera. Dane te są kasowane bezpowrotnie, zatem nie ma żadnej możliwości ich odzyskania.

Interfejs Gliph

Multiplatformowość to jedna z wielu zalet komunikator Gliph

Ponadto, Gliph daje możliwość ustawienia sobie w każdej chwili pseudonimu dla głównego konta, by np. nie dać się powiązać z daną wiadomością, a następnie powrócić do standardowej nazwy użytkownika, żeby realizować bardziej oficjalne zadania.

Wickr

Polecamy
Wickr

Wickr to genialna aplikacja, która pozwala na swobodną komunikację w oparciu o zaawansowane szyfrowanie - dodatkowym jej atutem jest funkcja niszczarki, która skutecznie usuwa wszelkie ślady naszych rozmów. 

Bardzo pożądaną ostatnimi czasy funkcją w komunikatorach internetowych są wiadomości z „okresem ważności”, które automatycznie znikają po określonym czasie. Takie rozwiązanie spopularyzował Snapchat, a jego użytkownicy je pokochali. W komunikatorze Wickr można ustalić działanie aplikacji tak, żeby automatycznie usuwała nasze wiadomości. Dzięki temu nikt nie będzie miał do nich dostępu, gdy smartfon zostanie skradziony, lub po prostu wpadnie w ręce niepowołanej osoby.

Interfejs Wickr

Prosta obsługa i wiele funkcji podnoszących bezpieczeństwo komunikacji. Właśnie to sprawia, aplikację Wickr trzeba sprawdzić

Dodatkowo w Wickr do dyspozycji mamy szyfrowanie end-to-end, możliwość usuwania metadanych z wiadomości (czas, data, lokalizacja), a także opcję kasowania informacji … z pamięci podręcznej urządzenia, tak, aby nie dało się wykonać jej zrzutu. Jeżeli jednak potrzebujemy po prostu komunikatora – w tym Wickr świetnie się sprawdzi dając możliwość stworzenia grupowej konwersacji nawet do 10 osób jednocześnie.

Możliwość zabezpieczania rozmów poprzez szyfrowanie ich metodą end-to-end znajdziemy także w tak popularnych komunikatorach, jak Messenger, WhatsApp, czy opisywany przez nas niedawno Allo. Jednak w wielu z nas nie ufa wielkim korporacjom i wychodzi z założenia, że Wielki Brat ciągle patrzy. Dla nich właśnie, ale nie tylko, stworzone zostały opisane przez nas aplikacje do rozmawiania przez internet. Możliwość korzystania z własnych serwerów, otwarty kod źródłowy i wiele innych rozwiązań pozwala na osiągnięcie najwyższego stopnia bezpieczeństwa.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.