partner serwisu

Sztuczki w Windows 10 - 8 trików, które musisz poznać!

Sztuczki w Windows 10 - 8 trików, które musisz poznać!
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
28 listopada 2015, 04:02
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
chrome, internet, microsoft, przeglądarka, skróty klawiszowe, sztuczki, triki, windows, windows 10, zestawienie

Triki i sztuczki w Windows to temat tak stary, jak sam system.  W każdym wydaniu Windows ukrytych było sporo możliwości, z których wielu użytkowników nie zdawało sobie sprawy. Części z nich teraz już nie znajdziemy, inne zaś zachowały się aż do Windows 10.
Zebraliśmy dla Was 8 sztuczek w Windows, które musicie znać, i które działają w najnowszej wersji systemu Microsoftu.
Niektóre z nich są funkcjonalne i naprawdę przydatne, inne... no cóż, przynajmniej pozwolą Wam zrobić dowcip kolegom.

1. Okna zminimalizowane. Wstrząśnięte, nie zmieszane 

Potrząsanie okna

Często zdarza się Wam otworzyć jednocześnie kilkanaście, albo kilkadziesiąt okien naraz? Nam tak, aż za często. Ten bałagan czasem jest nie do zniesienia. Ale wystarczy drobny ruch ręką, żeby wszystkie niepotrzebne w danej chwili okna odesłać na pasek zadań, bez ich całkowitego zamykania. Wystarczy znaleźć jedyne okno, które chcecie pozostawić na pulpicie, złapać je (czyli kliknąć i przytrzymać lewy przycisk myszy) na pasku tytułu i kilka razy energicznie potrząsnąć. Wszystkie pozostałe okna uciekną w popłochu. 
A jeśli będzie trzeba je przywrócić? Wystarczy wykonać ten sam gest raz jeszcze. 

2. Maile na lewo, przeglądarki na prawo 

Na lewo, na prawo

Przyklejanie okien do krawędzi lub rogów ekranu znają dobrze chyba wszyscy. Ale zazwyczaj robimy to przy użyciu myszki. Jest szybszy sposób. Naciśnijcie na klawiaturze klawisz WINDOWS i trzymając go naciśnijcie też jeden z klawiszy kierunkowych (tych ze strzałkami) - przemieścicie okno w odpowiednim kierunku i przykleicie je do wybranej krawędzi lub rogu.

3. Pliki takie skopiowane

Szybkie kopiowanie

Kopiowanie. Taka prosta czynność. Zaznaczacie plik lub grupę plików, naciskacie CTRL + C lub klikacie prawym przyciskiem myszy i wybieracie kopiuj, a potem w miejscu docelowym CTRL + V, lub prawy przycisk myszy i wklej. Proste i szybkie. Tyle, że nie. A przynajmniej nie zawsze. 
Dużo szybszym sposobem na skopiowanie plików jest wciśnięcie klawisza CTRL i - wciąż trzymamy go wciśniętego - przeciągnięcie do miejsca docelowego plików, które chcemy skopiować. Jedno naciśnięcie klawisza, jedno kliknięcie przyciskiem myszy i już. Skopiowane.

4. Tyle plików, a wszystkie nazwane

Nazwy plików

Wyobraźcie sobie katalog. Zwykły katalog pełen plików, niech to będą chociażby zdjęcia z wycieczki do Berlina. A każde ze zdjęć z bardzo prostą, zrozumiałą nazwą, np. w rodzaju 20150906_87862, 20150906_62871 itd. Prawda, że ładnie? Ale czy nie ładniej byłoby, gdyby nazywały się np. Berlin 1, Berlin 2, Berlin 3? Ładniej, a co ważne, nie trzeba im wszystkim zmieniać nazwy ręcznie.
Jeśli chcecie całej grupie plików nadać jedną nazwę, różniącą się tylko liczbą porządkową, zaznaczcie wszystkie te pliki (CTRL +A), a następnie wciśnijcie klawisz F2 i podajcie nazwę docelową - otrzymają ją (wraz z liczbą porządkową w nawiasie) wszystkie zaznaczone pliki, 

5. Otwórz, co zamknąłeś

Zamknięta karta

Przypadkowe zamknięcie karty w przeglądarce może przytrafić się każdemu. Ot, zwykła ludzka rzecz. Ale co w przypadku, jeśli czytaliście właśnie bardzo interesujący artykuł znaleziony w Google i nie zwróciliście uwagi na jego adres? Szukać od początku? Przekopywać się przez dziesiątki wyników wyświetlanych przez wyszukiwarkę? Ależ skąd!
Wystarczy, że użyjecie kombinacji klawiszy CTRL + SHIFT + T, a strona z zamkniętej właśnie karty otworzy się dokładnie w tym miejscu, w którym właśnie skończyliście czytać. 

6. Linki na szybko

Linki na szybko

Otwieranie linków w nowych kartach jest proste. Klikacie prawym przyciskiem myszy, wybieracie otwórz w nowej karcie. Szybko i sprawnie. Gorzej, kiedy chcecie otworzyć wiele linków - np. wyników wyszukiwania w Google, czy szczegółowych informacji o produktach w sklepie internetowym. Wtedy takie wielokrotne klikanie może doprowadzić do - bądźmy łagodni - irytacji. Ale i tę czynność można znacznie przyspieszyć.  
Wystarczy kliknąć na link środkowym przyciskiem myszy i automatycznie zostanie on otwarty w nowej karcie. 
Zapytacie - jak to środkowy przycisk, moja myszka ma tylko dwa przyciski. Otóż nie, w większości przypadków ma też środkowy - kółko scrollujące. To właśnie ono zazwyczaj jest środkowym przyciskiem. Spróbujcie.

7. Ekran do góry nogami 

Odwrócony ekran

Nie, nie będziemy Wam proponować odwracania monitora ani stawiania go na bocznej krawędzi. Ten sam efekt - przyznajemy, przydatny przede wszystkim do robienia dowcipów kolegom z pracy - osiągniemy znacznie prościej.
Naciśnijcie CTRL + ALT + STRZAŁKA (w dowolnym kierunku), a obraz odwróci się zgodnie z tym, którą strzałkę wcisnęliśmy.

Uwaga: ten trick może nie działać na niektórych komputerach. Warto jednak sprawdzić - w trakcie testów skorzystaliśmy z niego na trzech różnych laptopach, w każdym przypadku efekt był taki, na jaki liczyliśmy.

8. Ten artykuł był bardzo ciekawy. A potem go w Chrome podmienili

Podmiana treści na stronie internetowej

Marzyliście kiedyś, żeby po przeczytaniu jakiegoś dobrego artykułu móc poczuć się, jak jego autor? A nawet nie tylko poczuć się, ale przynajmniej na chwilę nim zostać i pochwalić się znajomym? A może artykuł był kiepski, a Wy chętnie zmienilibyście jego treść? To także jest możliwe, a sposoby na to są dwa. Możecie zatrudnić się w redakcji, albo... 
Albo uruchomić przeglądarkę Google Chrome, wcisnąć klawisz F12, w otwartym z prawej strony panelu wybrać zakładkę Console i na samym końcu wyświetlonego kodu wpisać document.designMode = "on" , a następnie nacisnąć ENTER. Od tego momentu przeglądarka znajduje się w trybie edycji, umożliwiając Wam zmianę każdego tekstu znajdującego się na otwartej stronie internetowej. 
Teraz możecie już przerobić treść, albo podmienić nazwisko autora artykułu, zrobić zrzut ekranu i udostępnić na Facebooku albo wysłać mailem do znajomych. Zresztą możecie porównać, jak news o Games with Gold na grudzień 2015 wyglądał w oryginale, a jak po zmianie dokonanej dzięki opisanej sztuczce - zmieniony artykuł na zrzucie ekranowym powyżej.
Tylko uważajcie, żeby nie zdenerwować redaktora :)

Spodobał Ci się ten artykuł? Chcesz wiedzieć więcej? Polub nasz profil na Facebooku!

ludwiczek
2015.11.30, 08:24
najbardziej potrzebna sztuczka dla systemu windows ma nazwę: format c:
wojtekpolska69
2015.12.08, 18:09
Nie muszę nic poznawać bo nie mam zamiaru instalować tej padaki.
six
2015.12.08, 18:51
to są te wasze nowości w win10?
2015.12.08, 22:15
Które ze swoich problemów psychicznych leczycie? Pierwszy tekst jest śmieszny (jeśli taki miał być) a reszta to jakieś schizy...
2015.12.09, 07:38
Nierzetelny artykuł - '7. Ekran do góry nogami' - ten skrót wynika ze sterowników Intela, a nie z Windows 10.
2015.12.09, 08:04
LocutusOfBorg @ 2015.12.09 07:38
Nierzetelny artykuł - '7. Ekran do góry nogami' - ten skrót wynika ze sterowników Intela, a nie z Windows 10.

Zacytuję ze wstępu - 'Zebraliśmy dla Was 8 sztuczek w Windows, które [...] działają w najnowszej wersji systemu Microsoftu'. A więc wszystko się zgadza. Nie napisaliśmy nigdzie, że te triki działają wyłącznie w Windows 10, nawet zaznaczyliśmy, że wiele z nich można było spotkać i we wcześniejszych wersjach systemu.
syfon15
2015.12.09, 11:05
win7 ma to samo i o co tyle halo????
2015.12.11, 12:53
Dodam, że sztuczka 2 jest przydatna zwłaszcza gdy używa się wielu monitorów. Wtedy myszką da się przykleić okna tylko do zewnętrznych krawędzi zestawu monitorów (czyli prawej krawędzi prawego monitora i lewej lewego). Przeciągnięć uchwyconego okna przez nieskrajną krawędź powoduje tylko przeniesienie okna na sąsiedni monitor. Skróty klawiszowe działają tylko w obrębie jednego monitora i to rozwiązuje problem.
Pozdrawiam
artro37
2016.01.06, 21:17
Sztuczki tych wszystkich 8 trików są bardzo dobre i można je wykonywać w elegancji sposób, wcale nie narzekam na to, bo samemu używam systemu Windows 10 już prawi rok czasu, a dokładnie 12 stycznia minie tyle czasu.
Można to wszystko stosować i bez problemu używać dodatkowych innych trików, które są dostępne także w systemie, ale pod warunkiem, że będzie się używać tylko i wyłącznie systemu Windows 10, bo w innych, takich jak Windows 7, czy Windows XP lub te pozostałe, które są mniej pozytywne pod względem użytkowania kilkunastu dodatkowych programów, to ten system Windows 10, nie wzbudza żadnego negatywnego poglądu, więc naprawdę warto z niego korzystać.
2017.03.17, 22:14
Pozytywnie oceniam ten artykuł Redakcji, którą pozdrawiam, oraz pozytywne wypowiedzi czytelników, których też pozdrawiam, ale nie rozumiem w tym artykule negatywnych wypowiedzi. A dlaczego: Bo po co w ogóle niezadowoleni Idioci wchodzą na tę stronę. Pozdrawiam również niezadowolonych Idiotów.