partner serwisu

Sprawdź wydajność swojego urządzenia z Androidem tymi benchmarkami

Sprawdź wydajność swojego urządzenia z Androidem tymi benchmarkami
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
29 listopada 2016, 16:22
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
3dmark, antutu benchmark, geekbench, gfxbench, pcmark, vellamo

Jak wydajny jest mój smartfon lub tablet? Takie pytanie zadaje sobie wielu użytkowników sprzętów z Androidem. Na rynku dostępnych jest tak wiele urządzeń z tym systemem, że można naprawdę pogubić się. Nie tylko w modelach, ale i ich specyfikacjach, które zwykłemu użytkownikowi niewiele mówią, kiedy chce przynajmniej w skrócie dowiedzieć się, czy ma do czynienia z urządzeniem odpowiednio wydajnym. Z odpowiedzią na pytanie o wydajność smartfona lub tabletu spieszą specjalne programy - benchmarki dla systemu Android.

Benchmark to nic innego, jak przygotowanych dla urządzeń z Androidem zestaw zadań (testów), za pomocą których mierzona jest wydajność sprzętu. Należy jednak wyjaśnić, czym w ogóle wydajność jest. W przypadku syntetycznych testów jest to wskaźnik, który mówi nam o tym, jak sprawnie dane urządzenie jest w stanie uporać się z przygotowanym przez producenta benchmarku testem. Każdy program testujący możliwości naszego urządzenia opiera się na zupełnie innej metodyce, a to sprzyja różnym wynikom. Dlatego przed przystąpieniem do sprawdzenia wydajności smartfona lub tabletu, warto zapoznać się z tym, co w ogóle jest testowane i w jakich warunkach. 

Należy jednak pamiętać, że najlepszym miernikiem sprawności urządzenia mobilnego jest subiektywny komfort korzystania z punktu widzenia użytkownika. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które "na papierze" wydają się być tymi słabszymi, a okazuje się, że działają naprawdę sprawnie. Wiele zależy nie tylko od podzespołów użytych do wyprodukowania smartfona lub tabletu, ale także od tego, jak producent podszedł do kwestii oprogramowania. Zdarza się, że nakładka na system Android jest na tyle "ciężka", że obniża możliwości urządzenia.

PCMark for Android Benchmark

Polecamy
PCMark

PCMark to zdecydowanie najbardziej kompletne rozwiązanie testujące wydajność urządzenia. Sprawdzana jest nie tylko moc obliczeniowa, ale także sprawność sprzętu w wykonywaniu typowych zadań. 

Nazwa programu może być myląca. Sugeruje ona, że mamy do czynienia z programem testującym możliwości komputera osobistego, nic bardziej mylnego. PCMark dla Androida to najlepszy benchmark dla mobilnego systemu operacyjnego od Google, a jego siłą jest podejście do procedury sprawdzającej. Otóż PCMark dokonuje testu urządzenia mobilnego w oparciu o jego sprawność w typowych zastosowaniach. Ten program sprawdza, jak sprzęt radzi sobie na przykład z przeglądaniem stron internetowych, edycją dokumentów tekstowych, operacjami na plikach, odszyfrowywaniem informacji, czy odtwarzaniem i edycją wideo. PCMark dla Androida na podstawie testów dotyczących konkretnych operacji jest w stanie zbudować bardzo rzetelny wykres wydajności urządzenia biorąc pod uwagę także zmiany stanu baterii. PCMark dla Androida jest darmowy i pozwala sprawdzić ponadto żywotność akumulatora zainstalowanego w urządzeniu, przeprowadzić test pamięci wewnętrznej i oczywiście sprawdzić ogólny wskaźnik wydajności.

Interfejs PCMark

PCMark oferuje pakiet bardzo miarodajnych testów wydajnościowych.

Wynik testu to ogromna baza wiedzy na temat zmierzonej sprawności urządzenia. Dane są uszeregowane według osiągów w konkretnych zadaniach, a te składają się na całościową ocenę. Aplikacja oferuje również dostęp do bogatej bazy wyników najróżniejszych urządzeń. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy posiadany przez nas sprzęt odbiega wydajnością od innych egzemplarzy danego modelu. Warto dodać, że twórca PCMark bardzo dba o to, żeby w testach nie powstawały żadne nieprawidłowości. Producenci, którzy intencjonalnie "podkręcają" wyniki swoich tabletów lub smartfonów będą rozczarowani - takie urządzenia nie są brane pod uwagę w ogólnych zestawieniach. PCMark sprawdzi się również jako doskonałe źródło informacji na temat posiadanego przez nas sprzętu. Najlepszy według nas benchmark sprawdzi się także doskonale kiedy chcemy dokładnie dowiedzieć się, jakie podzespoły wykorzystano w urządzeniu.

Interfejs PCMark

Wyniki są podawane w przystępnej dla użytkownika formie.

3DMark - The Gamer's Benchmark

Polecamy
3DMark

3DMark to kolejna propozycja producenta genialnego PCMarka, z tym, że ten program testujący jest nastawiony na mierzenie sprawności sprzętów w obróbce grafiki oraz grach. 

To już druga propozycja od Futuremark w tym zestawieniu. Nie jest to jednak przypadek - ten producent oferuje naprawdę rzetelne narzędzia do pomiaru wydajności naszych urządzeń: od komputerów osobistych, aż po smartfony i tablety. 3DMark dla Androida jednak nastawiony jest na mierzenie możliwości graficznych urządzeń mobilnych. Aplikacja oferuje kilka typów testów i po wstępnej analizie zaproponuje ten, który jest polecany dla naszego sprzętu. Program nie ogranicza się jednak tylko do sprawdzenia możliwości zainstalowanego w urządzeniu układu graficznego. Oprócz renderowania grafiki sprawdzana jest także moc obliczeniowa procesora w oparciu o sprawność tego układu w wykonywaniu obliczeń "fizyki" w benchmarku. 

Interfejs 3DMark

3DMark służy do przeprowadzania testów wydajnościowych pod kątem gier.

W przypadku 3DMark, nie należy martwić się małą liczbą klatek na sekundę w trakcie trwania testu. Układ graficzny jest zmuszony do pracy pod wysokim obciążeniem przez umieszczenie w benchmarku sporej ilości detali oraz tekstur w wysokiej rozdzielczości. Wyniki testu są podawane w ten sam sposób, jak w przypadku PCMark dla Androida. Otrzymujemy nie tylko suche wyniki oparte na punktach, ale również wykresy dotyczące zachowywania się urządzenia w trakcie wykonywania określonych w benchmarku zadań, również z uwzględnieniem temperatury komponentów. Dzięki temu możemy porównać osiągi naszego smartfona lub tabletu z innymi dostępnymi na rynku urządzeniami. Dodatkowo 3DMark informuje nas, czy wynik uzyskany przez nasz sprzęt jest zgodny z przyjętą "normą", czyli średnimi wynikami dla konkretnego modelu. 

GeekBench 4

Polecamy
Geekbench

Geekbench to bardzo prosty benchmark testujący bardzo podstawowe możliwości sprzętów mobilnych. Sprawdza przede wszystkim sprawność urządzenia w trakcie wykonywania wyspecjalizowanych operacji na plikach, skryptach oraz danych skompresowanych. 

GeekBench 4 jest zdecydowanie najprostszym benchmarkiem w tym zestawieniu i oferuje jedynie bardzo "suche" informacje na temat wydajności naszego urządzenia. Aplikacja sprawdza dwa scenariusze testowe. Pierwszy z nich mierzy moc obliczeniową procesora w oparciu o standardowe operacje: rozpakowywanie plików, szyfrowanie danych, uruchamianie wyspecjalizowanych skryptów. Drugi natomiast skupia się głównie na obliczeniach wykonywanych przez układ graficzny. Im mniejszy czas był potrzebny na uporanie się z zadaniami określonymi w GeekBench, tym większą ilość punktów otrzyma urządzenie. Niestety przez to GeekBench może być dla nas jedynie poglądowym wskaźnikiem wydajności naszego smartfona lub tabletu. 

Interfejs GeekBench

GeekBench to zdecydowanie najprostszy benchmark w tym zestawieniu. Prezentuje wyniki jedynie w oparciu o operacje wymagające zaangażowania jednego lub kilku rdzeni procesora

Sporą wadą Geekbench jest fakt, że oferuje on szersze informacje na temat urządzenia dopiero po przeprowadzeniu pełnego testu. Brakuje w owych danych szczegółów na temat zainstalowanych czujników, typu użytych pamięci, odczytów temperatury, itp.

Interfejs GeekBench

GeekBench umiejscowił platformę testową daleko w tyle za najbardziej wydajnymi sprzętami. Jednak komfort korzystania z niej stoi na bardzo wysokim poziomie

Vellamo

Polecamy
Vellamo

Vellamo to benchmark od Qualcomma testujący urządzenia mobilne na kilku płaszczyznach - nie tylko tej wydajnościowej. Dzięki temu programowi można ocenić również stabilność naszego urządzenia oraz osiągi naszego połączenia z siecią. 

Vellamo to program testujący prosto od działu innowacji firmy Qualcomm, czyli jednego z potentatów w branży podzespołów dla urządzeń mobilnych. Nie oznacza to jednak, że układy innych producentów w zestawieniach Vellamo są pomijane, albo oceniane gorzej. Benchmark powstał głównie z myślą o profesjonalistach, którzy zajmują się budową smartfonów oraz tabletów i to właśnie oni znajdą w tym programie wiele przydatnych informacji. Vellamo dokonuje nie tylko testów wydajności, ale bierze pod uwagę również stabilność całego urządzenia w oparciu o typowe operacje. Sprawdzeniu podlegają także sprawność smartfonu lub tabletu w trakcie wykonywania operacji w przeglądarce oraz modemy sieci komórkowej, jak też moduł Wi-Fi. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, czy nasze połączenie z siecią jest szybkie oraz stabilne. 

Interfejs Vellamo

Vellamo jest zdecydowanie najładniejszym programem testującym w tym zestawieniu

Vellamo oferuje kilka typów testów wydajnościowych. Tym najbardziej miarodajnym dla użytkownika będzie test przeglądarki mobilnej, gdzie sprawdzone zostaną szybkość ładowania witryn internetowych, obsługa mediów, kopiowanie i wklejanie tekstu, uruchamianie skryptów oraz przewijanie, a także renderowanie stron. Test "Metal" przeznaczony jest do sprawdzenia wydajności procesora w kontekście tylko jednej operacji, a "Multicore", jak sama nazwa wskazuje, zbada sprawność radzenia sobie z zadaniami wymagającymi zaangażowania kilku rdzeni procesora. 

Interfejs Vellamo

Vellamo daje również dostęp do bardzo dużej ilości informacji na temat naszego urządzenia

Vellamo oferuje naprawdę spory pakiet informacji o samym sprzęcie mobilnym. Po wejściu w odpowiednią zakładkę, użytkownik jest wręcz zasypany danymi dotyczącymi naszego smartfona lub tabletu. Jest to prawdopodobnie najbogatszy zasób informacji na temat tego, co znajduje się we wnętrzu aktualnie testowanego urządzenia, ale należy dodać, że przydadzą się one jedynie entuzjastom - dla zwykłego użytkownika nie będą mieć żadnego znaczenia. 

Basemark OS II

Polecamy
Basemark OS II

Basemark OS II to bardzo ascetyczny program do testowania wydajności sprzętów mobilnych. Oferuje dostęp do danych na temat sprzętu i prostych procedur sprawdzających moc obliczeniową smartfonów oraz tabletów. 

Basemark OS II oferuje ascetyczny wręcz i po prostu brzydki interfejs użytkownika. Urządzenie sprawdzane jest na czterech płaszczyznach, z czego obliczana jest następnie końcowa ocena. Najpierw badana jest wydajność całego systemu, następnie pamięć, grafika oraz sprawność urządzenia w trakcie korzystania z sieci. Taka metodyka nie pozwala na bardzo dokładne sprawdzenie, czy nasz smartfon lub tablet dobrze radzi sobie z podstawowymi operacjami. Niestety Basemark OS II faworyzuje sprzęty od Apple - to widać szczególnie na szczycie zestawienia. Urządzenia tego producenta działają na ustalonej konfiguracji sprzętowej i są pod nią świetnie zoptymalizowane. Dlatego też ogólna wydajność iPhone'ów, iPadów oceniana jest bardzo wysoko, jednak nijak ma się to do rzeczywistych warunków korzystania z tych urządzeń. Nie oznacza to jednak, że są one mniej wydajne lub gorsze - specyfika ich konstrukcji stawia je w tym benchmarkach na dużo lepszej pozycji w mniej dokładnych programach testujących. 

Interfejs Basemark OS II

Basemark cechuje się najbardziej ascetycznym interfejsem użytkownika i zapewnia tylko kilka rodzajów testów wydajności sprzętu.

Basemark OS II oferuje dostęp do szczegółowych informacji na temat urządzenia i właściwie jedynym problemem jest to, że są one podane w bardzo nieprzystępnej formie. Niemożliwe jest ich wyeksportowanie do wersji tekstowej i przesłanie dalej. Dodatkowo wiersze w tym widoku nie są zawijane i w przypadku mniejszych ekranów o małej rozdzielczości możemy mieć problem z ich odczytaniem, gdyż wychodzą one poza obszar roboczy.

AnTuTu Benchmark

Polecamy
AnTuTu Benchmark

AnTuTu Benchmark to popularny program testujący dla urządzeń mobilnych. Sprawdzana jest podstawowa moc obliczeniowa sprzętu, jednak zmienna metodyka testów sprawia, że nie można brać wyników zbyt poważnie. 

AnTuTu Benchmark jest jednym z popularniejszych programów testujących dla systemu Android, jednak nie można powiedzieć, by był on najlepszy. Wszystko przez to, że metodyka testów przeprowadzanych przez aplikację zmienia się bardzo często, co sprawia, że wyniki nie są miarodajne. Sprzęt, który wcześniej otrzymywał mniejszą ilość punktów, po pewnym czasie może zyskać ich całkiem sporo tylko dlatego, że wprowadzono zmiany w ocenie wydajności urządzenia. Toteż, AnTuTu nie można polecić jako rzetelnego dostarczyciela informacji na temat ogólnej wydajności tabletu lub smartfona. 

Interfejs AnTuTu

AnTuTu Benchmark jest popularnym programem testującym, ale niestety nie jest on miarodajny

Aplikacja testuje kilka obszarów sprawności urządzenia. Sprawdza, jak sprzęt radzi sobie z renderowaniem grafiki, odczytem i zapisem informacji do oraz z pamięci RAM, jak wydajny jest zainstalowany procesor, a także oblicza, jak wygląda "komfort korzystania" z urządzenia. Ten ostatni test w AnTuTu, nazwany przez twórców "UX" mógłby dostarczyć sporo pożytecznych informacji użytkownikowi, o ile metodyka testów była jednolita. Zdarzało się wcześniej, że producenci stosowali programowe sztuczki, które pozwalały ich urządzeniem na osiągnięcie wyższych wyników w AnTuTu, przez co wprowadzano konsumentów w błąd. 

Interfejs AnTuTu

Niemniej, należy przyznać, że interfejs programu jest naprawdę w porządku

AnTuTu Benchmark może się przydać jednak jako prosta aplikacja pozwalająca poznać bliżej nasze urządzenie. Na podstawie ogólnej bazy wyników dostarcza nam danych na temat naszego tabletu lub smartfona. Warto jednak pamiętać o tym, że jeżeli chodzi o typowy benchmark, jego pomiary są kontrowersyjne i raczej nie warto się nimi sugerować. 

O czym warto pamiętać przed przystąpieniem do testów?

Po pierwsze, urządzenie musi być odpowiednio naładowane i jeżeli to możliwe, podpięte do źródła zasilania. Niektóre układy dysponują mocą obliczeniową procesora w oparciu o ilość energii zgromadzonej w akumulatorze. Słabo doładowany smartfon lub tablet może mieć gorsze osiągi, niż ten, który został świeżo odłączony od ładowarki. Po drugie, na testowanym sprzęcie nie powinno się wykonywać żadnych operacji. Nawet dotknięcie ekranu, a co dopiero uruchomienie aplikacji może spowodować zakłócenie pracy programu i przekłamania w wynikach. 

Trzeba mieć również świadomość, że benchmarki przeważnie testują tylko moc obliczeniową, nie realny komfort korzystania z urządzenia. Najlepszym benchmarkiem biorącym pod uwagę ten aspekt jest... człowiek. Może się więc okazać, że mimo bardzo słabego wyniku w programach testujących, będziecie zadowoleni z Waszego urządzenia, bo producent zadbał o odpowiednią optymalizację systemu lub nie zastosował w nim obciążającej podzespoły nakładki.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.