partner serwisu
Rozkład jazdy w smartfonie - test siedmiu aplikacji
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
30 lipca 2014, 10:55
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
bilkom, e-podróżnik, jakdojade, mobilne rozkłady jazdy, mobilny rozkład jazdy, rozkład jazdy kraków, rozkład jazdy na smartfona, rozkład jazdy na telefon, rozkład jazdy pociągów, rozkład jazdy trójmiasto, rozkład jazdy warszawa, rozkład kolejowy, transportoid

MobileMPK

MobileMPKWydawca: MobiCORE


Obsługiwane platformy:
Android - tak
Windows Phone - nie
iOS - nie


Cena: bezpłatne, w wersji PRO od 1,67 zł miesięcznie

PobierzMobile MPKO opisanie tej aplikacji prosiliście w komentarzach do naszego zestawienia, widać więc wyraźnie, że jest to jeden z najpopularniejszych mobilnych rozkładów jazdy na polskim rynku, choć dostępny wyłącznie na smartfony z Androidem. Skąd się wzięła tak duża jego popularność wśród użytkowników? Sprawdzamy.

Interfejs użytkownika

Lubimy aplikacje, które przy pierwszym uruchomieniu mówią, z czym należy się liczyć używając ich. MobileMPK jest jedną z nich - instalacja, pierwsze włączenie i na początek dostajemy do przeczytania i akceptacji licencję użytkowania.

MobileMPK

Następnie musimy wybrać miasta, dla których chcemy pobrać rozkłady z zewnętrznego serwera.

MobileMPK

To też jest dobre rozwiązanie - aplikacja obsługuje kilkadziesiąt miejscowości i raczej nie ma potrzeby instalacji rozkładów dla każdej z nich. Tym bardziej, że w każdym momencie możemy je doinstalować.

Kiedy już zakończymy formalności początkowe, możemy przejść do głównej części aplikacji. Zobaczmy więc, co MobileMPK ma nam do zaoferowania.

Główny ekran to lista funkcji, z których możemy skorzystać.

MobileMPK

Mamy tu więc wyszukiwarkę połączeń, możliwość sprawdzenia rozkładu odjazdów z wybranego przystanku czy dla konkretnej linii, możemy skorzystać z mapy i wyszukać na niej pożądany adres, skorzystać z instrukcji obsługi, nazwanej tutaj samouczkiem lub przejść do ustawień.

MobileMPK

Rozkład przystanków i linii jest czytelny i wygodny w obsłudze, przy wyszukiwaniu przystanku możemy skorzystać z systemu podpowiedzi, o którym więcej napiszemy nieco dalej.

MobileMPKMobileMPK

Niestety działanie zwłaszcza rozkładu linii pozostawia nieco do życzenia. Dlaczego? Spójrzmy na rozkład odjazdów dla przystanku PKP Pruszków.

MobileMPKMobileMPK

Według aplikacji z tego przystanku odjeżdżają dwie linie - autobusy L23 i ZS1. Wszystko się zgadza, ale spróbujmy sprawdzić godziny ich odjazdów drugą dostępną możliwością, czyli za pomocą rozkładu linii.

MobileMPK

Do dyspozycji mamy wyłącznie klawiaturę numeryczną, więc nie wprowadzimy oznaczeń literowych. Jeśli więc chcemy znaleźć np. autobus ZS1, musimy przewijać całą tablicę linii aż znajdziemy tę właściwą.

MobileMPK

Teoretycznie nie jest to zbyt duża wada, bądź co bądź przeciągnięcie kilka razy palcem po ekranie to coś, co większość użytkowników smartfonów robi dziesiątki razy w ciągu dnia, ale patrząc pod katem użyteczności nie da się jednak ukryć, ze jest to niedopracowanie zasługujące na niezbyt może duży, ale minus.

Z poziomu ekranu głównego możemy również sprawić aktualizacje rozkładu, ustalić interesujące nas czasy przyjazdów i odjazdów oraz za pomocą ikonki z lupą przejść bezpośrednio do wyszukiwarki połączeń.

A na co pozwalają opcję konfiguracji programu? Możliwości jest sporo. Bez problemu zmienimy miasto i pobierzemy brakujące rozkłady, możemy także wykupić wersję PRO aplikacji.

MobileMPK

Jeśli się na nią zdecydujemy, będziemy mogli skorzystać z widżetów ekranowych z ulubionymi rozkładami, w razie konieczności dodamy dodatkowe rozkłady (jeśli np. jesteśmy właścicielami firmy świadczącej usługi regularnych przewozów autobusowych), wyeksportujemy ulubione rozkłady i połączenia na zewnętrzny serwer i - a może przede wszystkim - pozbędziemy się irytujących reklam, których w wersji bezpłatnej jest co nie miara.

Ile kosztuje i jak kupić wersję PRO? Możliwości jest kilka - możemy zapłacić przelewem, SMSem lub punktami uzbieranymi w programie partnerskim Mobile MPK. Tym ostatnim nie będziemy się tutaj zajmować, ale skupimy się na dwóch pierwszych możliwościach. Jeśli zdecydujemy się dokonać płatności za pomocą SMSa, będzie nas to kosztowało 4,92 zł za każdy miesiąc użytkowania płatnej wersji aplikacji. Przelewem będzie taniej. Wykupienie wersji PRO na 1 miesiąc to koszt 2,92 zł, a za cały rok z góry zapłacimy 20,04 zł, co daje miesięczny koszt 1,67 zł.

MobileMPK

Czy to cena odpowiednia za tę aplikację, czy może zbyt wysoka, odpowiemy nieco później, kiedy już dokładnie ją przetestujemy. Możemy natomiast już teraz stwierdzić, że taka forma zakupu aplikacji mobilnej jest absolutnie niewygodna i zdecydowanie nie na czasie. Skoro MobileMPK w darmowej wersji dostępna jest w Google Play, to dlaczego nie można tam było też umieścić jej odmiany PRO? Prowizja sklepu? Raczej nie jest powodem, w końcu za SMSy Premium też są spore opłaty, co zresztą widać po różnicy w cenach.

Zarówno pod względem wyglądu aplikacji, jak i sposobu płatności za wersję PRO aplikacja sprawia wrażenie nieco zacofanej. Estetyka jest żywcem wzięta z programów java przeznaczonych na telefony komórkowe typu nie-smart. Wygoda obsługi wydaje się być całkiem spora, choć o tym przekonamy się dokładniej, kiedy zaczniemy wyszukiwać połączenia. Wyraźną wadą jest natomiast zastosowanie klawiatury numerycznej zamiast pełnej w wyszukiwarce rozkładów linii, a także drobne niespójności interfejsowe, jak np. możliwość wejścia do wyszukiwarki połączeń zarówno z listy menu, jak i za pomocą ikonki z lupą. Szczerze mówiąc, skoro znaleźliśmy tę opcję na liście dostępnych funkcji, to byliśmy przekonani, że lupa zaprowadzi nas gdzieś indziej. To jest drobiazg, owszem. Ale drobiazg, który jednak dość wyraźnie zwraca na siebie uwagę.
Generalnie jednak interfejs aplikacji oceniamy jednak bez jakichkolwiek zachwytów, ale pozytywnie.

Wyszukiwanie połączeń

Wyszukiwarka działa dobrze, system powiadomień obsługuje częściowe nazwy tak przystanków, jak i ulic, radzi sobie tez w sytuacji, kiedy nie użyjemy polskich znaków diakrytycznych.

MobileMPK]

Co ciekawe, na liście sugestii znajdziemy nie tylko poszukiwane lokalizacje, ale też kilka dodatkowych, które za każdym razem się zmieniają.

MobileMPK

Ciekawi nas ich dobór. O ile w drugim przypadku wszystko jest w porządku, to nie wiemy, skąd w podpowiedziach po wpisaniu w wyszukiwarkę "szwo" wziął się Starbucks czy przystanek PKP w Ząbkach. I druga uwaga do systemu podpowiedzi - działa on bardzo wolno. Po wpisaniu przystanku bądź adresu musimy czekać nawet kilka sekund, zanim ujrzymy jakiekolwiek sugestie.

Spróbujmy więc wyszukać połączenie na naszej klasycznej testowej (a także całkowicie rzeczywistej) trasie z pracy do domu.

MobileMPK

Zanim jednak klikniemy w przycisk szukaj, ustalmy zasady, według których ma zostać zestawione połączenie. W tym celu klikamy w ramkę pod przyciskiem wyszukiwania i wybieramy maksymalną liczbę przesiadek, czas odjazdu (jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej) i maksymalną odległość, jaką godzimy się pokonać pieszo w trakcie podróży.

MobileMPK

I tu znów z jednej strony wszystko jest w porządku, tak szeroki zakres parametrów bardzo nam się podoba, ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Aplikacja nie pozwala na więcej niż dwie przesiadki, uniemożliwia też wybór odległości pieszej większej niż 900 metrów do pierwszego przystanku, a limit pieszych dystansów podczas przesiadek to 600 metrów. Rozumiemy chęć zapewnienia użytkownikom jak największej wygody, ale nie da się tego osiągnąć ograniczając im możliwości wyboru, zwłaszcza że nieraz odległości między przystankami są większe, niż przyjęli twórcy aplikacji.

Samo wyszukiwanie jest jednak w pełni poprawne, aplikacja prezentuje praktycznie wszystkie możliwości dotarcia na miejsce docelowe.

MobileMPK

Również szczegóły połączenia prezentowane są czytelnie. Użytkownik wie, w jaki środek transportu musi wsiąść, na którym przystanku powinien wysiąść i ile potrwa podróż.

MobileMPK

Do tej funkcjonalności mamy tylko jedno zastrzeżenie - nie rozumiemy, dlaczego nie ma możliwości obejrzenia całej trasy przejazdu na mapie.

Funkcje dodatkowe

Ciekawą funkcją, z jakiej możemy skorzystać, jest tworzenie grup przystanków.

MobileMPK

Do czego może ona służyć? Jeśli z wybranych przystanków korzystamy częściej niż z innych, możemy dodać je do grupy nazwanej np. clubbing. Dzięki temu bez konieczności mozolnego przekopywania się przez wyszukiwarki sprawdzimy godziny odjazdów na dowolnym przystanku naszej sobotnionocnej trasy relaksacyjnej.

Innych wartych wspomnienia funkcji dodatkowych w aplikacji MobileMPK nie stwierdzono.

Podsumowanie

Dlaczego MobileMPK jest tak popularny? Mówiąc szczerze - nie do końca potrafimy to zrozumieć. Co prawda nie stawiamy jej poważniejszych zarzutów, ale też w żadnym momencie nie wzbudziła ona naszego zachwytu. Pozytywne cechy, jak niezły system podpowiedzi, poprawne wyszukiwanie połączeń i możliwość sprawdzania rozkładów linii i przystanków pomieszane są z negatywami, czyli mocno przestarzałym graficznie i nie do końca spójnym interfejsem użytkownika, wolnym działaniem i brakiem kilku funkcji wydających się absolutnie logicznymi, jak choćby prezentacja trasy przejazdu na mapie. Do tego dodajmy sposób płatności za wersję PRO wyjęty z poprzedniej epoki i to jest pełny obraz MobileMPK.

Jeśli mielibyśmy jednym słowem określić tę aplikację, powiedzielibyśmy - poprawna. Ale nic ponad to. 

2014.07.31, 08:40
Jest jeszcze aplikacja Mobile MPK. Aż dziw, że nie została ujęta. Ponieważ również obsługuje komunikacje miejską większości miast, jak i przewoźników prywatnych.
drachenfels
2014.07.31, 09:14
Dokładnie, ja używam mobile mpk od ponad roku i bardzo ją chwale, przejrzystością bije wszystkie powyższe na głowę. Szkoda tylko że z nową wersją twórcy postanowili pójść w $$ i już oferują wersję PRO :(
2014.08.05, 09:42
zabrakło najlepszej apki z rozkładami jaka powstała MOBILE MPK - ponadto jest to jedyna apka która działa w całości offline. Ściągasz całe miasto z mapą i heja.
Cała reszta nie ma do niej startu. Tylko z powodu tej aplikacji nie kupiłem telefonu z windows Mobile... Serio :)
Jakby była na windowsa to bym już dawno latał z lumią
2014.08.06, 10:52
A gdzie Go2Stop ;( ?
2014.09.21, 03:39
Zgodnie z Waszymi prośbami już niedługo zestawienie zostanie zaktualizowane o dwie kolejne aplikacje, w najbliższym czasie pojawi się też opis jeszcze jednego mobilnego rozkładu jazdy :)