partner serwisu
Rozkład jazdy w smartfonie - test siedmiu aplikacji
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
30 lipca 2014, 10:55
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
bilkom, e-podróżnik, jakdojade, mobilne rozkłady jazdy, mobilny rozkład jazdy, rozkład jazdy kraków, rozkład jazdy na smartfona, rozkład jazdy na telefon, rozkład jazdy pociągów, rozkład jazdy trójmiasto, rozkład jazdy warszawa, rozkład kolejowy, transportoid

Moovit

MoovitWydawca: Moovit


Obsługiwane platformy:
Android - tak
Windows Phone - tak
iOS - tak


Cena: bezpłatne

PobierzMoovitMoovit jest aplikacją, czy może raczej usługą o najszerszym zasięgu spośród wszystkich przez nas opisywanych. Nieco ponad dwa lata po udostępnieniu wersji beta aplikacji obejmuje ona swoim zasięgiem ponad 350 miast na całym świecie, w tym cztery polskie - Lublin, Łódź, Szczecin i Warszawę. Czy jest w stanie powalczyć z mniejszymi, lokalnymi usługami? Przekonajmy się.

Interfejs użytkownika

Główny ekran aplikacji w wersji dla Androida to mapa, pokazująca naszą przybliżoną lokalizację, ustaloną na podstawie modułu GPS w urządzeniu, na którym zainstalowaliśmy Moovit.

Moovit

Słowo przybliżona jest tu użyte jednak nieco na wyrost. Jak widzicie na zrzucie powyżej, według programu znajdujemy się w centrum Warszawy, tuż przy wyjściu ze stacji metra. Tymczasem w rzeczywistości znajdujemy się w Pruszkowie, około 18 kilometrów dalej.
Sprawdziliśmy, czy ten błąd występuje także po zainstalowaniu aplikacji na innych urządzeniach. Na drugim smartfonie z Androidem sytuacja była identyczna, tymczasem sprzęt z Windows Phone pokazał nasze położenie poprawnie.

Moovit

Funkcjonowaniem Moovit zajmiemy się jednak w dalszej części tekstu, teraz przyjrzyjmy się dokładniej interfejsowi aplikacji.
Poza ekranem głównym, prezentującym (lub nie) naszą lokalizację, możemy skorzystać z trzech zakładek, które zmieniamy za pomocą ikonek na górnej belce wyszukiwarka połączeń.

Moovit

Druga zakładka to wyszukiwarka rozkładów dla poszczególnych środków transportu. Uwzględnione tu zostały autobusy, tramwaje, metro, pociągi i trolejbusy.

Moovit

Ostatnia zakładka to ulubione. Możemy tutaj dodawać zarówno poszczególne linie, jak i trasy.

Moovit

Ikonka w lewym górnym rogu ekranu pozwoli nam natomiast na przejście do menu aplikacji.

Moovit

Z jego poziomu możemy odczytywać powiadomienia, zarządzać własnym profilem w aplikacji, czy przejść do ustawień, które są dość rozbudowane, zwłaszcza w porównaniu do wcześniej opisanych programów.

Moovit

Przede wszystkim możemy wybrać język obsługi oraz zmienić lokalizację - do wyboru mamy wszystkie obsługiwane przez aplikację miasta.

Moovit

Jeśli chcemy, możemy też zarejestrować się lub zalogować w usłudze. Niestety ta funkcja albo jest niesprawna, albo tak niejasna, że nie jesteśmy w stanie zrozumieć jej działania. Dlaczego? Kiedy klikniemy w pozycję moje konto z menu ustawień, przenosimy się do formularza.

Moovit

Musimy w nim podać swoją nazwę użytkownika i adres e-mail. Robimy to więc i klikamy zapisz. Po kilku sekundach program przenosi nas do poprzedniego ekranu bez jakiejkolwiek dodatkowej informacji. Kiedy ponownie klikniemy w moje konto, widzimy wypełniony uprzednio wprowadzonymi danymi formularz i nieaktywny już przycisk zapisu. Wydaje się więc, że udało nam się zarejestrować, ale czy wynikają z tego jakiekolwiek korzyści bądź (czasem tak bywa, jak pokazuje casus pobieraczka) zagrożenia - nie wiemy. Na szczęście jest regulamin.

Moovit

Jak dobrze, że po angielsku, ciekawe co by na to powiedział UOKiK. My w każdym razie nie znaleźliśmy w nim - choć przyznajemy, ze nie wczytywaliśmy się bardzo dokładnie - żadnych informacji o efekcie rejestracji.

Interfejs użytkownika aplikacji Moovit nie zachwycił nas. Od strony estetycznej nie mamy mu nic szczególnego do zarzucenia, ale użyteczność i wygoda obsługi nie stoją na zbyt wysokim poziomie.

Wyszukiwanie połączeń

Wyszukiwarka połączeń wyposażona jest w naprawdę dobry system podpowiedzi. Wystarczy wpisać początek nazwy przystanku, ulicy bądź obiektu użyteczności publicznej i możemy wybrać z listy to, co nas w danym momencie interesuje. Nie musimy też przejmować się polskimi znakami diakrytycznymi, nazwy je zawierające, ale wpisane bez ich użycia również są rozpoznawane.

MoovitMoovit

Wspomnieliśmy o wyszukiwaniu obiektów użyteczności publicznej. Duży plus dla aplikacji za to, że posiada taką funkcjonalność, a jedocześnie duży minus za jej realizację. Spójrzmy na listę propozycji dla słowa kwadrat (tak, mieliśmy na myśli pewne rzeczywiste miejsce w centrum Warszawy). Mamy do wyboru sporo kwadratów, ale który jest tym właściwym? Nie wiemy - na liście wyboru nie są podawane adresy. Co gorsza, dopóki nie zatwierdzimy trasy, nie sprawdzimy na mapie, gdzie położone są poszczególne miejsca. Żeby więc sprawdzić, który kwadrat jest właściwy, musimy każdą pozycję po kolei zatwierdzać jako miejsce startowe lub docelowe naszej podróży i na podstawie przygotowanej przez Moovit propozycji połączenia i trasy przejazdu ocenić, czy wybraliśmy właściwy punkt.

Moovit

Spróbujmy więc przygotować przykładową trasę z punktu "1500 metrów kwadratowych do wynajęcia" (swoją drogą ciekawe, czy jest to nazwa jakiegoś lokalu, czy też aplikacja posiada dostęp do ogłoszeń nieruchomości; i nie mówimy tego wyłącznie żartobliwie, sposób prezentacji podpowiedzi nie określa adresu, ani nawet typu sugerowanych lokalizacji) do "metro centrum". W tym momencie musimy dać aplikacji małego plusa, gdyż ona jako jedyna spośród wszystkich dotychczas opisanych rozpoznała tę nazwę.

Na tym jednak lista plusów raczej się skończy. Po zatwierdzeniu trasy i kilku sekundach oczekiwania ujrzeliśmy taki oto komunikat.

Moovit

Sprawdziliśmy więc raz jeszcze. A potem znowu. Niestety sytuacja nie uległa zmianie. Braliśmy jednak pod uwagę, ze są to przejściowe kłopoty np. z serwerem danych. To się zdarza i nie można traktować tego jako zbyt dużą wadę - czasami nawet najbardziej zaawansowane urządzenia i systemu mogą odmówić posłuszeństwa. Jednak próby prowadzone przez dwa kolejne dni za każdym razem kończyły się w dokładnie taki sam sposób.
A może to kwestia nie do końca poprawnie funkcjonującej wersji aplikacji na Androida, tak jak w przypadku automatycznego ustalania lokalizacji? Może na innej platformie sprzętowej wyszukiwanie połączeń zadziała? Niestety nie. Również na Windows Phone przy każdej próbie napotykaliśmy na nieoczekiwany problem z podróżą.

Moovit

Przeprowadziliśmy jednak jeszcze jedną próbę i sprawdziliśmy działanie aplikacji w innym mieście. Wybraliśmy Łódź i spróbowaliśmy dostać się z Dworca Łódź Fabryczna na ul. Szpitalną. Efekt?

Moovit

Tak, tym razem zadziałało. Skąd więc problem z Warszawą? Na to pytanie nie znamy odpowiedzi.

Przyjrzyjmy się teraz wynikom wyszukiwania. Lista wyników prezentuje trzy najbliższe możliwości połączenia, możemy też sprawdzić połączenia wcześniejsze lub późniejsze. Musimy przyznać, że są one pokazane dość czytelnie - widzimy godzinę startu i zakończenia, a także łączny czas trwania podróży, środki transportu i odległość na wybranej trasie.

Również widok szczegółowy danego połączenia jest czytelny i wygodny.

Moovit

Zastrzeżenia możemy mieć natomiast do poziomu tłumaczenia. Kwiatki typu "jedź autoAutobus em" czy "idź na przystanek corner of Kazimierza and Szpitalna" nie należą do rzadkości.

Trasę połączenia możemy też zobaczyć na mapie.

Moovit

Moovit nie działa w Warszawie, ale działa w Łodzi. A jak to wygląda w przypadku dwóch pozostałych polskich miast przynajmniej teoretycznie obsługiwanych przez aplikację? Najpierw Lublin.
Jako punkt startowy chcieliśmy wybrać dworzec kolejowy, ale po wpisaniu w wyszukiwarkę skrótu pkp znaleźliśmy znacznie ciekawszą propozycję. Punkt końcowy to ul. Tadeusza Kościuszki.

Moovit

Niestety okazało się, że...

Moovit

Na szczęście pomogła zmiana dnia podróży, choć nigdzie nie znaleźliśmy możliwości wyboru godziny.

Moovit

Najważniejsze jednak, że połączenia w Lublinie również są obsługiwane. Został więc do sprawdzenia Szczecin.

Moovit

W Szczecinie Moovit bezproblemowo wyszukuje połączenia.

Pomijając kwestię braku obsługi Warszawy, wyszukiwanie połączeń w aplikacji przygotowano przyzwoicie, choć nie ustrzeżono się błędów. Zalety to sprawny system podpowiedzi, rozpoznający nazwy wpisane częściowo i z pominięciem polskich znaków diakrytycznych. Również czytelna i wygodna forma prezentacji wyników wyszukiwania zasługuje na pochwałę. Forma na plus, treść na minus. To miło, że aplikacja podpowiada nie tylko przystanki i ulice, ale też obiekty użyteczności publicznej. Ale dużo milej byłoby, gdyby wyświetlała również ich adresy. Do tego dochodzi - być może zwróciliście na to uwagę, kiedy szukaliśmy kwadratu - nie do końca poprawne wyświetlanie nazw miejscowości czy dzielnic. Do autorów tłumaczenia aplikacji mamy pytanie - co to jest Warsaw West? I nie, nie chodzi tu o dworzec Warszawa Zachodnia, tylko o miejscowość. Wyświetliła się ona zresztą niejeden raz, spotkaliśmy ją także, gdy próbowaliśmy ręcznie wprowadzić naszą lokalizację.

Moovit

Funkcje dodatkowe

Najciekawszą funkcją dodatkową aplikacji jest system powiadomień. Możemy otrzymywać informacje a zmianach rozkładów jazdy i nowych liniach czy udostępnieniach aktualizacji programu. Dodatkowo możemy wybrać sposób wyświetlania powiadomień - mogą to być standardowe powiadomienia push, ale mogą też być wyświetlane w aplikacji jako pop-up. Jeśli chcemy, możemy także otrzymywać je mailem.

Moovit

Tym, czym chwali się producent i co ma być największą zaletą Moovit, jest system społeczności przekazującej na żywo informacje o realnym ruchu komunikacji miejskiej, opóźnieniach itd. Korki, kolizje, roboty na drogach - to wszystko powoduje, że oficjalny rozkład jazdy nie zawsze jest dotrzymywany przez przewoźników. Jeśli więc ta funkcjonalność działa tak, jak jest to przedstawiane, to rzeczywiście może być świetnym pomocnikiem przy planowaniu podróży, zwłaszcza wtedy, kiedy mocno się spieszymy i zależy nam na wiarygodnej informacji o czasie przejazdu.
Nam jednak - ze względu na niefunkcjonowanie aplikacji w Warszawie - nie dane było tego sprawdzić.

Dodatkowo możemy też skorzystać z usługi na specjalnej stronie internetowej Moovit. Udostępnia ona dokładnie te same funkcje, co aplikacja mobilna, czyli wyszukiwarkę połączeń, listę rozkładów dla poszczególnych linii oraz wysłane powiadomienia.

Moovit

Również w tym kanale dostępu Warszawa, choć teoretycznie dostępna, nie jest obsługiwana.

Moovit

Wspominaliśmy wcześniej o możliwości rejestracji w usłudze za pomocą aplikacji Moovit. Tymczasem na stronie internetowej nie znaleźliśmy żadnego miejsca, gdzie moglibyśmy się zalogować, np. żeby zsynchronizować ulubione.

Synchronizacja nie działa również pomiędzy urządzeniami mobilnymi, na których do logowania wykorzystamy te same dane. Wydaje się więc, że choć twórcy usługi mogą mieć z tego korzyści (baza adresów e-mail to poszukiwane dobro), to dla użytkowników rejestracja jest wyłącznie sztuką dla sztuki.

Różnice między platformami sprzętowymi

Od strony funkcjonalnej różnic między wersjami aplikacji dla urządzeń mobilnych z różnymi systemami operacyjnymi nie ma. Dokładnie te same funkcje, tak samo zorganizowany interfejs i te same błędy.

Pod względem wyglądu różnice są, choć minimalne. W wersji dla Windows Phone górna belka jest znacznie cieńsza i spełnia wyłącznie funkcję ozdobnika, natomiast dostępne funkcje i zakładki umieszczono u dołu ekranu.

Minimalnie różni się też ekran logowania. Aplikacja dla Windows Phone umożliwia - poza podaniem nicka i adresu e-mail - także wybór awatara, czego nie ma w pozostałych wersjach. Jednocześnie kafelkowy Moovit nie posiada na tym ekranie przycisku zapisz. Dane są zapamiętywane automatycznie. I jest to kolejna rzecz, do której mamy zastrzeżenia. Większość użytkowników poszukuje jednak przycisku zatwierdzenia wprowadzonych danych. Jego brak powoduje pewną konsternację i wewnętrzne pytanie - i co dalej?

MoovitMoovit

Podsumowanie

Jeśli mielibyśmy jednoznacznie odpowiedzieć, czy warto zainstalować Moovit, to musielibyśmy powiedzieć, że nie warto. Jeśli mieszkacie w Warszawie, to i tak z niej nie skorzystacie, więc tu dylematu nie ma. W przypadku Łodzi, Szczecina i Lublina jest nieco trudniej z tak jednoznaczną odpowiedzią, ale po chwili zastanowienia również będzie ona brzmiała tak samo. Moovit jest zdecydowanie zbyt niedopracowany i - choć może to zbytnia personifikacja - chimeryczny. Użytkownika nie interesuje, że czas oczekiwania na podróż jest bardzo długi. Użytkownik chce się dowiedzieć dokładnie, kiedy będzie miał pierwszy autobus czy tramwaj. A to tylko jeden z przykładów. Drugi - wielokrotnie podczas testów aplikacja zaskakiwała nas informacją, że nie może wyszukać połączenia, jeśli nie włączymy usługi lokalizacji w smartfonie, choć chwilę wcześniej wyszukiwała bez problemu i GPS nie był jej do niczego potrzebny. Jeśli mowa o lokalizacji - do niej również nie mamy pełnego zaufania. Przykład automatycznego ustalania pozycji przez androidową wersję aplikacji pokazuje, że skorzystanie z niej po znalezieniu się w obcym mieście może skończyć się bardzo niemiłą niespodzianką.

Moovit ma też swoje plusy - niezły system podpowiedzi i czytelne wyświetlanie wyszukanych połączeń - jednak te plusy w żadnym wypadku nie przesłonią nam minusów. Summa summarum - odradzamy korzystanie z tej aplikacji, jest ona po prostu kiepska.

2014.07.31, 08:40
Jest jeszcze aplikacja Mobile MPK. Aż dziw, że nie została ujęta. Ponieważ również obsługuje komunikacje miejską większości miast, jak i przewoźników prywatnych.
drachenfels
2014.07.31, 09:14
Dokładnie, ja używam mobile mpk od ponad roku i bardzo ją chwale, przejrzystością bije wszystkie powyższe na głowę. Szkoda tylko że z nową wersją twórcy postanowili pójść w $$ i już oferują wersję PRO :(
2014.08.05, 09:42
zabrakło najlepszej apki z rozkładami jaka powstała MOBILE MPK - ponadto jest to jedyna apka która działa w całości offline. Ściągasz całe miasto z mapą i heja.
Cała reszta nie ma do niej startu. Tylko z powodu tej aplikacji nie kupiłem telefonu z windows Mobile... Serio :)
Jakby była na windowsa to bym już dawno latał z lumią
2014.08.06, 10:52
A gdzie Go2Stop ;( ?
2014.09.21, 03:39
Zgodnie z Waszymi prośbami już niedługo zestawienie zostanie zaktualizowane o dwie kolejne aplikacje, w najbliższym czasie pojawi się też opis jeszcze jednego mobilnego rozkładu jazdy :)