partner serwisu
Rozkład jazdy w smartfonie - test siedmiu aplikacji
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
30 lipca 2014, 10:55
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
bilkom, e-podróżnik, jakdojade, mobilne rozkłady jazdy, mobilny rozkład jazdy, rozkład jazdy kraków, rozkład jazdy na smartfona, rozkład jazdy na telefon, rozkład jazdy pociągów, rozkład jazdy trójmiasto, rozkład jazdy warszawa, rozkład kolejowy, transportoid

E-podróżnik

e-podróżnikWydawca: Teroplan S. A.


Obsługiwane platformy:
Android - tak
Windows Phone - nie
iOS - nie


Cena: bezpłatne

PobierzE-podróżnikE-podróżnik to przeznaczona dla smartfonów z Androidem mobilna, natywna wersja serwisu internetowego o tej samej nazwie. Umożliwia wyszukiwanie kolejowych i autobusowych połączeń międzymiastowych, obsługuje także komunikację miejską w dziesięciu polskich miastach: w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Trójmieście, Poznaniu, Szczecinie, Białymstoku, Poznaniu, Lublinie, Łodzi i Wrocławiu. Łączy więc - przynajmniej w teorii - zalety rozkładów kolejowych z możliwością wyszukiwania połączeń miejskich. Jeśli teoria zamieni się w rzeczywistość, może okazać się, że wszystkie pozostałe opisywane przez nas w tym artykule aplikacje nie będą już nikomu potrzebne. Po co używać oddzielnego programu do wyszukiwania połączeń dalekobieżnych i drugiego, do sprawnego poruszania się po terenie miasta, skoro wszystkie te możliwości zapewnia jedna aplikacja?

Brzmi zdecydowanie interesująco. Ale czy działa tak samo dobrze, jak się zapowiada? Przekonajmy się.

Interfejs użytkownika

Wyglądowo e-podróżnik jest bardzo prostą aplikacją. Główny ekran to wyszukiwarka połączeń, w której podajemy oczywiście miejsce początkowe i końcowe podróży, datę i czas odjazdu (lub przyjazdu na miejsce - do wyboru), interesujące nas środki transportu, typ podróży i rodzaj sortowania wyników wyszukiwania.

E-podróżnik  E-podróżnik

Z rozwijanego z góry menu możemy przejść też do ekranu przeglądania tabliczek przystankowych, czyli tablic przyjazdów i odjazdów, działów moje konto i moje bilety (opiszemy je dokładniej w części poświęconej funkcjom dodatkowym aplikacji) oraz do ekranu konfiguracji.

E-podróżnik

Ustawienia programu pozwalają na wybór języka, w jakim będzie się on z nami komunikował (do wyboru, poza polskim, jest też angielski i niemiecki), włączenie funkcji oszczędzania transferu danych (ograniczającej część funkcjonalności, np. podpowiedzi stacji i przystanków), włączenie powiadomień o dokonanych płatnościach i dokonanie ustawień dźwięku i wibracji.

E-podróżnik

Wyszukiwanie połączeń

Punkt początkowy trasy możemy wpisać ręcznie, możemy również skorzystać z funkcji lokalizowania według wskazań GPS. W odróżnieniu od tego, co spotkało nas podczas testowania jakdojade.pl, tutaj ta ostatnia możliwość działa zupełnie sprawnie, nasza lokalizacja została poprawnie ustalona.

E-podróżnik

Miejsce docelowe podróży wpisujemy ręcznie - możemy przy tym (to samo dotyczy wpisywanego z palca punktu startowego) skorzystać z dobrego systemu podpowiedzi. Jeśli wpiszemy nazwę miejscowości bez polskich znaków diakrytycznych, aplikacja domyśli się, o jaką lokalizację nam chodziło i podpowie poprawnie.

E-podróżnik 

Co bardzo ważne, możemy posługiwać się nie tylko nazwami miejscowości, ale także wskazywać konkretne ulice - one również są rozpoznawane.

E-podróżnik

Wskazywanie punktów może odbywać się także przy wykorzystaniu mapy. O ile jednak wskazania rozpoznawane są poprawnie (choć wyświetlane w formie współrzędnych, a nie zrozumiałej dla przeciętnego użytkownika nazwy miejscowości i ulicy), to samo posługiwanie się mapą nie jest zbyt wygodne. Jakiekolwiek jej przesuwanie, zmniejszanie bądź zwiększanie odbywa się bardzo opornie, ten sposób wskazywania lokalizacji polecamy jedynie osobom o ponadprzeciętnej cierpliwości.

E-podróżnik

Najważniejsze jednak, jak e-podróżnik sprawdza się w rzeczywistym działaniu, czyli wyszukiwaniu i zestawianiu połączeń. Najpierw sprawdźmy, jak poradzi sobie z dowiezieniem nas z domu do pracy.

E-podróżnik  E-podróżnik

Wygląda na to, że wszystko zadziałało poprawnie. Mamy nawet więcej propozycji, niż otrzymaliśmy od jakdojade.pl. Przyjrzyjmy się teraz szczegółom wybranej trasy.

E-podróżnik

Wszystko jest w porządku, niestety opis przejazdu podany jest niezbyt czytelnie. 

W szczegółach trasy mamy dostęp do sporej ilości informacji dodatkowych, np. możemy sprawdzić ceny przejazdu. W przypadku naszej trasy do pracy niestety nie dowiedzieliśmy się, ile będziemy musieli zapłacić za bilety. Możemy też zapoznać się z dokładnym przebiegiem naszej podróży na ekranie trasa i sprawdzić, z usług jakich przewoźników będziemy korzystać - to zapewnia nam ekran przewoźnik.

E-podróżnik  E-podróżnik

Trasę podróży możemy także zobaczyć na mapie, dostępna jest też nawigacja, która poprowadzi nas aż do celu.

E-podróżnik  E-podróżnik

Do pracy dojechaliśmy bez kłopotu, ale jak e-podróżnik poradzi sobie z trudniejszym zadaniem? Jedziemy do Cieszyna.

E-podróżnik  E-podróżnik

Aplikacja zestawiła nam całkiem sporo połączeń - z Warszawy możemy dojechać pociągiem do Krakowa i stamtąd do Cieszyna dostać się autobusem, możemy także wybrać trasę przez Katowice, gdzie wsiądziemy w busa.

E-podróżnik  E-podróżnik

Nie mamy natomiast znanych już połączeń w pełni kolejowych - przez Zebrzydowice lub Bielsko-Białą. Fakt faktem, połączenie Warszawa [pociąg] Katowice [bus] Cieszyn to najszybszy i najwygodniejszy sposób na pokonanie tej trasy, niezależnie od tego jednak pozostałe połączenia, co pokazaliśmy już wcześniej, też istnieją i powinny być proponowane użytkownikom. I kolejna uwaga - ponownie nie mamy możliwości zapoznania się z ceną połączenia. Rozumiemy, że zależy to przede wszystkim od przewoźników i udostępnienia przez nich szczegółowej informacji biletowej, naszym zdaniem jednak jeżeli w praktyce nie ma możliwości przedstawienia tej informacji, to lepszym rozwiązaniem od napisu "brak danych" byłoby usunięcie zakładki z ceną.

Funkcje dodatkowe

Najciekawszą funkcją dodatkową e-podróżnika jest możliwość dokonywania zakupu biletów z poziomu aplikacji. Żebyśmy mogli z tego dobrodziejstwa skorzystać, musimy najpierw zarejestrować się w usłudze za pomocą strony internetowej e-podróżnik.pl.

E-podróżnik

Formularz rejestracyjny jest długi i wymaga podania dość osobistych informacji, z numerem dowodu osobistego włącznie - każdy musi więc przed rejestracją zastanowić się, czy na pewno chce dzielić się tak szczegółowymi informacjami o sobie.

Duże zastrzeżenia mamy do maila z potwierdzeniem rejestracji.

E-podróżnik

Jak widzicie - z jednej strony otrzymujemy zastrzeżenie, żeby zignorować wiadomość, jeśli to nie my dokonywaliśmy rejestracji, z drugiej w mailu otrzymujemy informację nie tylko o loginie, ale też o haśle, jakie zostało użyte podczas rejestracji. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której mylimy adres mailowy w formularzu rejestracyjnym (wbrew pozorom nie jest to trudne) i ktoś absolutnie do tego nieupoważniony otrzymuje nasz login i hasło. A jeżeli mamy w zwyczaju wszystkie usługi rejestrować z wykorzystaniem tego samego hasła... strach pomyśleć. Hasło absolutnie nie powinno być wysyłane w mailu rejestracyjnym, naszym zdaniem jest to naruszenie wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa danych.

Pomijając to, o czym napisaliśmy w poprzednim akapicie, sprawdźmy jak funkcja kupowania biletów sprawdza się w działaniu. Pierwsza rzecz - bilety możemy kupić wyłącznie na te połączenia, przy których przycisk kup bilet został podświetlony na żółto.

Po drugie - jak się okazuje, możemy spotkać się z sytuacją, w której za pomocą aplikacji możemy kupić bilet wyłącznie na jeden z etapów połączenia, wyraźnie obrazuje to poniższe zdjęcie.

E-podróżnik

Na pozostałe przejazdy na trasie musimy więc i tak kupować bilety w kasie bądź u kierowcy. Zobaczmy jednak, jak wygląda procedura nabycia biletu.

E-podróżnik

W pierwszym kroku akceptujemy regulamin usługi i wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Co ważne, dane przetwarzane są tylko w celu sprzedaży i kontroli biletów i przekazywane są wyłącznie właściwym przewoźnikom.

E-podróżnik

Po wyrażeniu zgody nasze bilety zostały zarezerwowane na 30 minut - to jest czas, jaki mamy na dokonanie płatności. Jeśli tego nie zrobimy, rezerwacja zostanie anulowana.

E-podróżnik

W kolejnym kroku widzimy podsumowanie transakcji, łączną kwotę do zapłaty oraz możliwość zamówienia faktury VAT.

E-podróżnik

Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup, klikamy zapłać i zostajemy przeniesieni do usługi przelewy24, gdzie wybieramy nasz bank - dalsza część procedury płatności zależna jest już od tego ostatniego.

Sam fakt możliwości kupna biletów z poziomu aplikacji oceniamy bardzo pozytywnie, szkoda tylko, że jest to możliwe dla niewielkiej liczby połączeń, w dodatku nie zawsze możemy kupić bilety na pełną trasę.

Podsumowanie

Przystępując do testu mieliśmy wobec aplikacji e-podróżnik bardzo duże oczekiwania. Niestety, nie zostały one zaspokojone. Co prawda bardzo pozytywnie oceniamy samą ideę aplikacji (i całej usługi) - możliwość wyszukiwania połączeń tak dalekobieżnych, jak i lokalnych, do tego funkcja zakupu biletów to naprawdę świetny pomysł. Świetne pomysły mają jednak to do siebie, że powinny być równie świetnie zrealizowane, a w tym przypadku tak nie jest. Nie zawsze otrzymywaliśmy wszystkie możliwe warianty połączeń. Tym razem jednak - mówimy o trasie Pruszków-Cieszyn - pominięto nie tylko przejazd przez Bielsko-Białą. Aplikacja nie zaproponowała nam również połączenia przez Zebrzydowice.

Zdecydowanie lepiej wychodzi jej wyszukiwanie połączeń lokalnych, z e-podróżnikiem nie mielibyśmy problemu z dotarciem do pracy, nawet gdyby nasza redakcja zmieniła siedzibę.

Nie podoba się nam interfejs użytkownika. Przy każdym kontakcie z nim słyszeliśmy wyraźnie, jak prosi o modernizację i dostosowanie go do nowych standardów projektowych.

Dobra w zamyśle funkcja nabywania biletów również nie działa zbyt dobrze - w wielu przypadkach w ogóle nie mamy możliwości ich kupna, a tam, gdzie jest to możliwe, często zakup nie obejmie całej trasy połączenia, a tylko pojedyncze jej etapy.

Ostatnia nasza uwaga dotyczy bezpieczeństwa informacji podanych podczas rejestracji w usłudze. Wystarczy, że popełnimy literówkę wpisując adres mailowy, a nasz login i hasło mogą trafić do nieupoważnionej osoby. Jak duże ryzyko to za sobą niesie, chyba nie musimy wyjaśniać.

Nie możemy więc ocenić e-podróżnika zbyt pozytywnie. Ta aplikacja ma swoje plusy, musimy to przyznać. Jednak jej negatywne strony są zbyt poważne, żeby móc je potraktować z przymrużeniem oka.

2014.07.31, 08:40
Jest jeszcze aplikacja Mobile MPK. Aż dziw, że nie została ujęta. Ponieważ również obsługuje komunikacje miejską większości miast, jak i przewoźników prywatnych.
drachenfels
2014.07.31, 09:14
Dokładnie, ja używam mobile mpk od ponad roku i bardzo ją chwale, przejrzystością bije wszystkie powyższe na głowę. Szkoda tylko że z nową wersją twórcy postanowili pójść w $$ i już oferują wersję PRO :(
2014.08.05, 09:42
zabrakło najlepszej apki z rozkładami jaka powstała MOBILE MPK - ponadto jest to jedyna apka która działa w całości offline. Ściągasz całe miasto z mapą i heja.
Cała reszta nie ma do niej startu. Tylko z powodu tej aplikacji nie kupiłem telefonu z windows Mobile... Serio :)
Jakby była na windowsa to bym już dawno latał z lumią
2014.08.06, 10:52
A gdzie Go2Stop ;( ?
2014.09.21, 03:39
Zgodnie z Waszymi prośbami już niedługo zestawienie zostanie zaktualizowane o dwie kolejne aplikacje, w najbliższym czasie pojawi się też opis jeszcze jednego mobilnego rozkładu jazdy :)