partner serwisu
Rozkład jazdy w smartfonie - test siedmiu aplikacji
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
30 lipca 2014, 10:55
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
bilkom, e-podróżnik, jakdojade, mobilne rozkłady jazdy, mobilny rozkład jazdy, rozkład jazdy kraków, rozkład jazdy na smartfona, rozkład jazdy na telefon, rozkład jazdy pociągów, rozkład jazdy trójmiasto, rozkład jazdy warszawa, rozkład kolejowy, transportoid

Jakdojade.pl

jakdojade.plWydawca: City-nav sp. z o. o.


Obsługiwane platformy:
Android - tak
Windows Phone - tak
iOS - tak


Cena: bezpłatne, w wersji premium 6,99 złotych rocznie

PobierzJakDojade.plJakdojade.pl to chyba najpopularniejsza w Polsce usługa oferująca dostęp do rozkładów jazdy i planowania połączeń w komunikacji miejskiej największych polskich miast i aglomeracji. Początkowo projekt występował wyłącznie pod postacią strony internetowej, z czasem powstała jej wersja mobilna, a następne w kolejności były aplikacje natywne przeznaczone dla trzech najpopularniejszych platform sprzętowych. W naszym zestawieniu skupimy się przede wszystkim na tych ostatnich i ocenimy, czy ich jakość dorównuje popularności.

Interfejs użytkownika

Interfejs aplikacji w wersji dla Androida składa się z trzech ekranów podstawowych - pierwszym z nich jest "trasa", czyli wyszukiwarka połączeń.

Jakdojade.pl

Ekran drugi to "odjazdy", czyli odpowiednik ulubionych, w którym możemy umieszczać rozkłady dla przystanków i linii, z których najczęściej korzystamy.

Jakdojade.pl

Ostatni ekran podstawowy to "rozkłady" - tu możemy wyszukiwać rozkłady jazdy poszczególnych linii w odniesieniu do przystanków.

Jakdojade.pl

Nie znajdziemy w aplikacji natomiast jakiegokolwiek odrębnego ekranu konfiguracji. Z poziomu górnej belki interfejsu możemy co prawda zmienić wybrane miasto (początkowego wybór dokonujemy przy pierwszym uruchomieniu jakdojade.pl) i przełączać pomiędzy trybami online a offline - ten ostatni pozwala na korzystanie z aplikacji bez łączności z internetem, jednakże w zakresie ograniczonym do rozkładów, które przeglądaliśmy już wcześniej przynajmniej jeden raz.

Możemy też skorzystać z menu wywoływanego przyciskiem systemowym smartfona, ono daje nam jednak dostęp wyłącznie do informacji o wersji premium programu (dokładniej opiszemy ją nieco dalej), umożliwia zalogowanie się w usłudze (zarejestrować możemy się jednak wyłącznie z poziomu strony internetowej), wysłanie wiadomości do twórców programu oraz sprawdzenie, z której wersji aplikacji aktualnie korzystamy.

Jak jednak wspomnieliśmy, żadnych szczególnych możliwości konfiguracyjnych jakdojade.pl nie oferuje.

Wyszukiwanie połączeń

Wyszukiwarka tras jest prosta, ale bardzo przyjemna w obsłudze (poza dwoma drobnymi wyjątkami, o których za chwilę). Przy wpisywaniu punktu startowego lub docelowego z palca mamy do pomocy naprawdę dobry system podpowiedzi, nie musimy też dbać o polskie znaki diakrytyczne, aplikacja doskonale radzi sobie ze zrozumieniem, że wpisując lakowa, w rzeczywistości mieliśmy na myśli Łąkową.

Jakdojade.pl

Czasem jednak pojawiają się problemy. Spróbujmy wyszukać przystanek Metro Centrum. Wpisujemy więc metro i sprawdzamy podpowiedzi.

Jakdojade.pl

Na liście wyszukiwania jest sporo przystanków z tym słowem w nazwie, ale tego, którego szukamy zabrakło. Spróbujmy więc wpisać pełną nazwę.

Jakdojade.pl

No nie, zdecydowanie nie zależało nam na znalezieniu poczty. Rozwiązanie? W tym konkretnym przypadku musimy wpisać samo centrum, bez słowa metro, choć w przypadku innych przystanków jego użycie działało tak, jak powinno.

Jakdojade.pl

Dobrze natomiast działa wskazywanie punktów na mapie - wystarczy zaznaczyć właściwe miejsce, określić, czy ma być ono punktem startowym czy docelowym i gotowe.

Jakdojade.pl

Drugi z problemów ma miejsce, kiedy do określenia punktu startowego chcemy wykorzystać GPS. W trakcie testów nasz smartfon wielokrotnie miał problemy z decyzją, czy naszą lokalizacją jest ul. Polskiej Organizacji Wojskowej, Łączniczek AK czy Szkolna (wszystkie trzy w Pruszkowie), czy też może jednak jest to ul. Miodowa w Warszawie. Sprawdziliśmy ten przypadek na dwóch różnych urządzeniach z Androidem - na każdym z nich określanie lokalizacji wg GPS nie działało poprawnie.

Sprawdźmy teraz, jak w praktyce sprawuje się planowanie tras. W tym celu spróbujemy udać się do pracy.

Jakdojade.pl

Po określeniu miejsca startu i punktu przeznaczenia możemy określić godzinę odjazdu, a także wybrać szczegółowe opcje trasy - do wyboru są trzy warianty: wygodny, optymalny i szybki. Początkowo wszystkie są skonfigurowane w taki sam sposób. Skorzystajmy więc z ustawień domyślnych.

Jakdojade.pl

Znalezione trasy pokrywają się z tymi, którymi jeździmy do redakcji, możemy więc stwierdzić, że aplikacja wyszukała najbardziej rozsądne połączenia. Możemy oczywiście obejrzeć szczegóły wybranego połączenia.

Jakdojade.pl

Znalezione połączenie możemy dodać do obserwowanych, od razu widzimy też, ile będzie nas kosztowała podróż. Trasę połączenia możemy też obejrzeć na mapie.

Jakdojade.pl

Funkcje dodatkowe

Praktycznie jedyną funkcją dodatkową w bezpłatnej wersji aplikacji jest możliwość pracy w trybie offline. Jeśli już przeglądaliśmy daną trasę i przystanek, to nie potrzebujemy mieć dostępu do internetu, żeby móc przejrzeć go ponownie.

Możemy natomiast skorzystać z wersji Premium. Kosztuje ona 6,99 zł rocznie i zapewnia brak jakichkolwiek reklam (w wersji podstawowej jest ich, to prawda, całe mnóstwo), widżet na pulpit, wyświetlający obserwowane przystanki, możliwość wyszukiwania przystanków w pobliżu naszej bieżącej lokalizacji, a także tzw. radar odjazdów, czyli funkcjonalność informującą nas o tym, jakie linie będą odjeżdżać w najbliższym czasie z przystanku, przy jakim się znajdujemy.

Jakdojade.pl

Warto jeszcze wspomnieć, co zyskujemy dzięki rejestracji w usłudze jakdojade.pl. A zyskujemy niewiele - jedynie możliwość definiowania własnych punktów na mapie (np. Praca) w serwisie www i późniejsze ich wykorzystanie w aplikacji mobilnej.

Jakdojade.pl

Czy to wystarczająca zachęta do rejestrowania się? Naszym zdaniem nie.

Różnice między platformami sprzętowymi

W wersji aplikacji dla Windows Phone mamy praktycznie takie same funkcjonalności, jak w jej Androidowej (i iOSowej) odmianie. Jedyne różnice możemy znaleźć w wyglądzie interfejsu. Nieco inaczej wygląda ekran wyszukiwarki połączeń, zmieniony jest też ekran rozkładów dla poszczególnych linii i przystanków.

Jakdojade.pl  Jakdojade.pl

Jakdojade.pl  Jakdojade.pl

Pod względem funkcjonalnym mamy jednak do czynienia z dokładnie tym samym produktem. I to duży plus dla twórców jakdojade.pl.

Jest jednak i minus - aplikacja dla urządzeń z mobilnymi kafelkami znajduje się w fazie beta i jest to wyraźnie odczuwalne. Wielokrotnie w trakcie testów program zawieszał się i samoczynnie wyłączał. Bezproblemowa praca aplikacji na Windows Phone należy niestety do rzadkości.

Podsumowanie

Jakdojade.pl to naprawdę dobra aplikacja pozwalająca na sprawne poruszanie się po mieście lub aglomeracji wszystkimi środkami transportu wchodzącymi w skład lokalnej komunikacji miejskiej. Wyszukiwane połączenia są rzeczywiście optymalne i dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Co istotne, pomoże ona nie tylko w znalezieniu najlepszego połączenia, ale też wskaże jego trasę na mapie i od razu pozwoli zorientować się w cenach biletów.

Jeżeli natomiast wiemy, czym chcemy jechać, ale nie wiemy, o której godzinie wybrany środek transportu odjeżdża z interesującego nas przystanku, bez problemu sprawdzimy to na rozkładzie jazdy. Możemy też dodać linie i przystanki do obserwowanych i sprawdzać rozkłady jazdy w trybie offline, bez konieczności łączenia się z internetem.

Aplikacja nie jest jednak pozbawiona wad. Największe z nich to nie do końca poprawna obsługa GPS, a także problemy z funkcjonowaniem wersji dla Windows Phone. O ile do pierwszej z nich posiadacze Androidów oraz iPhonów mogą się przyzwyczaić i mieć z aplikacji naprawdę duży pożytek, o tyle druga powoduje, że użytkownicy smartfonów z mobilnym systemem Microsoftu raczej muszą pozostać przy przeglądarkowej wersji usługi, przynajmniej do czasu udostępnienia stabilnej wersji jakdojade.pl. Kiedy to nastąpi, wtedy i oni docenią naprawdę duże możliwości aplikacji.

2014.07.31, 08:40
Jest jeszcze aplikacja Mobile MPK. Aż dziw, że nie została ujęta. Ponieważ również obsługuje komunikacje miejską większości miast, jak i przewoźników prywatnych.
drachenfels
2014.07.31, 09:14
Dokładnie, ja używam mobile mpk od ponad roku i bardzo ją chwale, przejrzystością bije wszystkie powyższe na głowę. Szkoda tylko że z nową wersją twórcy postanowili pójść w $$ i już oferują wersję PRO :(
2014.08.05, 09:42
zabrakło najlepszej apki z rozkładami jaka powstała MOBILE MPK - ponadto jest to jedyna apka która działa w całości offline. Ściągasz całe miasto z mapą i heja.
Cała reszta nie ma do niej startu. Tylko z powodu tej aplikacji nie kupiłem telefonu z windows Mobile... Serio :)
Jakby była na windowsa to bym już dawno latał z lumią
2014.08.06, 10:52
A gdzie Go2Stop ;( ?
2014.09.21, 03:39
Zgodnie z Waszymi prośbami już niedługo zestawienie zostanie zaktualizowane o dwie kolejne aplikacje, w najbliższym czasie pojawi się też opis jeszcze jednego mobilnego rozkładu jazdy :)