partner serwisu
Rozkład jazdy w smartfonie - test siedmiu aplikacji
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
30 lipca 2014, 10:55
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
bilkom, e-podróżnik, jakdojade, mobilne rozkłady jazdy, mobilny rozkład jazdy, rozkład jazdy kraków, rozkład jazdy na smartfona, rozkład jazdy na telefon, rozkład jazdy pociągów, rozkład jazdy trójmiasto, rozkład jazdy warszawa, rozkład kolejowy, transportoid

Rozkład Kolejowy PKP

rozkład kolejowyWydawca: PKP Polskie Linie Kolejowe S. A.


Obsługiwane platformy:
Android - tak
Windows Phone - tak
iOS - tak


Cena: bezpłatne

Nasze zestawienie rozpoczynamy od aplikacji pozwalających na wyszukanie i zestawienie połączeń kolejowych - w końcu zanim zaczniemy zwiedzać odległą miejscowość, musimy jakoś do niej dotrzeć.

PobierzRozkład Kolejowy PKPPierwszą spośród nich jest oficjalna, dostępna na wszystkie najpopularniejsze platformy sprzętowe autorska aplikacja operatora infrastruktury kolejowej (szlaki, dworce itd.) w Polsce, spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S. A.

Interfejs użytkownika

Pod względem wyglądu aplikacja (w tym miejscu opisujemy jej wersję dla urządzeń z systemem Windows Phone, różnice między tą wersją a jej odpowiednikami dla Androida i iOS opisujemy nieco niżej) jest bardzo prosta - czarne tło, białe pola kilku wyszukiwarek. Nic szczególnego, pamiętajmy jednak, że w przypadku mobilnych rozkładów jazdy liczy się przede wszystkim funkcjonalność.

Rozklad kolejowy  Rozklad kolejowy

Do dyspozycji mamy cztery podstawowe ekrany - wyszukiwarka połączeń, wyszukiwarka rozkładów jazdy dla wybranej stacji, lista ulubionych, obejmująca połączenia, stacje i rozkłady, a także ekran ustawień.

Rozklad kolejowy  Rozklad kolejowy

Konfiguracja aplikacji możliwa jest w zakresie liczby wyświetlanych pozycji na listach wyszukiwania, ustawienia naszej stacji domowej, domyślnych preferencji podróży - tu możemy wybrać rodzaj i klasę wagonu, pociąg z miejscami dla osób niepełnosprawnych i o ograniczonej możliwości poruszania się, przedział managerski czy pociąg wyposażony w WiFi - i ulubionych przewoźników (domyślnie wybrani są wszyscy przewoźnicy operujący na polskich szlakach kolejowych).

Wyszukiwanie połączeń

Obsługa wyszukiwarki połączeń jest bardzo prosta - wystarczy wpisać stację początkową i cel podróży, określić datę i godzinę, zaznaczyć, czy interesują nas tylko połączenia bezpośrednie, a jeżeli nie - ustalić minimalny czas niezbędny na przesiadkę (domyślnie jest to 10 minut).
Możemy również skorzystać z nieco bardziej rozbudowanej wyszukiwarki i określić też dokładniej naszą trasę, czyli wskazać, przez jakie miejscowości pociąg ma jechać (jak duże może to mieć znaczenie wiedzą wszyscy, który choć raz wybrali się do z Warszawy do Krakowa i zamiast jechać Centralną Magistralą Kolejową przez Idzikowice, wybrali trasę przebiegającą przez Kielce - dodatkowe trzy godziny w pociągu i podróż 60 km/h zamiast 160 km/h zapada głęboko w pamięć).
Rozszerzona wyszukiwarka umożliwia też określenie preferencji podróży i wybór interesujących nas przewoźników. 

Rozklad kolejowy  Rozklad kolejowy

Co istotne, aplikacja służy nam funkcją podpowiadania stacji, wystarczy więc w pole wyszukiwarki wpisać tylko pierwsze litery nazwy i odpowiednią stację wybrać z listy podpowiedzi. Jeśli natomiast postanowimy wpisać pełną nazwę z palca, musimy pamiętać o używaniu polskich znaków diakrytycznych, jeśli np. zamiast Kraków wpiszemy Krakow, aplikacja nie rozpozna tej nazwy.

Sprawdźmy więc, jak Rozkład Kolejowy radzi sobie w działaniu. Na początek zobaczymy, czy pomoże nam w dojechaniu do pracy.

Rozklad kolejowy  Rozklad kolejowy

Z prostym zadaniem, jak widać, aplikacja poradziła sobie bez problemu. Na liście wyszukiwania znajduje się pięć pociągów ruszających z punktu startowego po określonej przez nas godzinie odjazdu. Jeśli jednak zdecydujemy, że interesuje nas wcześniejszy bądź późniejszy wyjazd, nie musimy od nowa uzupełniać wyszukiwarki - wystarczy skorzystać ze strzałek pod listą wyszukiwania. Strzałka w górę oznacza wcześniejsze połączenia, a strzałka w dół - późniejsze.

Możemy również znaleźć się w sytuacji, kiedy nie wiemy, o której godzinie powinniśmy wyjechać, ale wiemy, kiedy musimy się znaleźć na stacji docelowej. Możemy więc w wyszukiwarce określić tę godzinę, a w polu kierunek zmienić odjazdy na przyjazdy.

Rozklad kolejowy  Rozklad kolejowy

Również ta funkcja działa bez problemu, wyszukiwarka znalazła połączenia zapewniające dotarcie na miejsce najpóźniej o określonej godzinie.

Zobaczmy, jak Rozkład Kolejowy poradzi sobie jednak ze znacznie trudniejszym zadaniem, niż znalezienie prostego połączenia bez przesiadek. Jedziemy na Śląsk, do Cieszyna. Możliwości dotarcia do tej malowniczej miejscowości są generalnie dwie - przez Katowice lub Bielsko Białą. Nie będziemy jednak ułatwiać aplikacji zadania, pole przez pozostawimy więc puste.

Rozklad kolejowy

Jak widać, wszystkie zaproponowane połączenia to dokładnie ta sama odległość, więc w każdym przypadku jest to ta sama trasa. Zobaczmy ją w szczegółach.

Rozklad kolejowy  Rozklad kolejowy

Zaczyna się Pruszkowem, kończy Cieszynem - czyli sukces. Ale nie do końca. Dlaczego? Napiszemy za chwilę.

Funkcje dodatkowe

Aplikacja zapewnia możliwość zapoznania się z rozkładem jazdy każdej stacji kolejowej w Polsce. Sprawdziliśmy tę funkcję w odniesieniu do stacji w Cieszynie.

Rozklad kolejowy  Rozklad kolejowy

Jak widzicie, wszystko działa - możemy zapoznać się z pełną tablicą przyjazdów i odjazdów.
Wróćmy jednak do tego, co napisaliśmy dwa akapity wcześniej, czyli do niepełnego sukcesu funkcji wyszukiwania połączeń. Zastanawia nas mocno, dlaczego aplikacja nie zaproponowała nam żadnego połączenia przez Bielsko-Białą. Na tablicy przyjazdów widać, że połączenie Bielsko-Biała - Cieszyn wciąż funkcjonuje. Dlaczego więc wśród propozycji przejazdu z Pruszkowa znaleźliśmy wyłącznie trasy przez Zebrzydowice? Nie wiemy. Ale pokazuje to wyraźnie braki w algorytmie zestawiania połączeń. Żeby nie być gołosłownym, prezentujemy połączenie do Cieszyna przez Bielsko-Białą znalezione na stronie internetowej rozkład pkp.

Przejazd Pruszków - Cieszyn przez Bielsko-Białą

Kolejna funkcja Rozkładu Kolejowego to możliwość oznaczania rozkładów (czyli tablic przyjazdów i odjazdów dla wybranej stacji), połączeń i stacji jako ulubione. Nie działa to do końca tak, jak sobie wyobrażaliśmy, zwłaszcza w przypadku połączeń. Wyobrażaliśmy sobie to jako możliwość dodania do ulubionych konkretnego zestawienia pociągów na trasie od - do. Tymczasem do ulubionych dodajemy samą trasę (czyli np. Pruszków - Cieszyn), nie zaś konkretny układ pociągów.

W przypadku rozkładów jazdy jest prościej, tu nie ma zbyt wiele miejsca na odmienną interpretację tej funkcji. Wybieramy stację, klikamy ikonkę gwiazdki i gotowe.

Rozklad kolejowy

Na liście ulubionych mamy więc zarówno połączenia, jak i rozkłady. Nie znaleźliśmy natomiast żadnego sposobu na dodanie czegokolwiek do pozycji stacje. Kiedy przy danej stacji klikniemy w przycisk dodawania do ulubionych, to dodawany jest rozkład jazdy, nie stacja jako osobny byt.

Sama możliwość dodawania do ulubionych jest natomiast jak najbardziej przydatna. Jakiekolwiek wyszukiwanie połączeń czy rozkładów to łączenie z serwerami PKP PLK w celu pobrania danych. Kiedy zaś dodamy np. rozkład do ulubionych, wtedy jest on zapisywany w pamięci urządzenia i ponowne zapoznanie się z nim nie wymaga już połączenia z internetem.

Ostatnia, za to bardzo ważna funkcja programu, to informowanie o opóźnieniach.

Rozklad kolejowy  Rozklad kolejowy

Jadąc pociągiem bądź czekając na kogoś na stacji możemy sprawdzić, czy przyjedzie na czas - opóźnienia są prezentowane wyraźnie w odniesieniu do każdej stacji z osobna.

Różnice między platformami sprzętowymi

Zaprezentowane wyżej zrzuty ekranowe pochodzą z wersji aplikacji przeznaczonej dla smartfonów z systemem Windows Phone. Różnice pomiędzy nią a wersją przeznaczoną dla urządzeń z Androidem i smartfonów od Apple, to przede wszystkim kompletnie zmieniony wygląd interfejsu użytkownika.

rozkład kolejowy  rozkład kolejowy

Pod względem funkcjonalnym różnice są praktycznie niezauważalne. Te funkcje, które na Windows Phone działają poprawnie, również i na pozostałych platformach nie sprawiają żadnego problemu. Niestety nie występują różnice w działaniach niepożądanych, związanych z błędnym, niepełnym wyszukiwaniem połączeń - próba wyszukania dostępnych połączeń pomiędzy Pruszkowem a Cieszynem zakończyła się propozycjami przejazdu wyłącznie trasą prowadzącą przez Katowice i Zebrzydowice, natomiast połączenie przez Bielsko-Białą zostało pominięte. 

rozkład kolejowy  rozkład kolejowy

Podsumowanie

Rozkład Kolejowy to całkiem dobra, wygodna w użyciu aplikacja, choć niepozbawiona kilku wad. Największą z nich jest nie do końca poprawnie działający algorytm zestawiania połączeń, który nie pokazuje wszystkich możliwości dotarcia do celu. Naszym zdaniem ta wada stawia pod sporym znakiem zapytania sensowność korzystania z Rozkładu Kolejowego do poważniejszych zastosowań, niż znalezienie najszybszego połączenia z domu do pracy.

Pewne braki logiczne w działaniu funkcji dodawania do ulubionych to drobiazg. Momentami irytujący, ale drobiazg. Brakuje w niej też bardzo przydatnej możliwości dodawania wybranego połączenia do kalendarza w smartfonie, a także obsługi GPS, która czasem może być bardzo pożyteczna, zwłaszcza kiedy znajdujemy się w nieznanym terenie i nie mamy orientacji, gdzie znajdują się najbliższe stacje kolejowe.

Interfejs użytkownika, choć w przypadku Windows Phone dość surowy, jest jednak całkiem wygodny, a obsługa aplikacji prosta i intuicyjna. Szkoda tylko - to oceniamy negatywnie - że tak duże różnice występują między wersjami aplikacji na różne platformy sprzętowe.

Wielką zaletą jest także informowanie o opóźnieniach - funkcja bardzo przydatna zarówno w podróży, jak i wtedy, kiedy mamy kogoś odebrać z dworca.

Jest to więc bardzo nierówna aplikacja - miejscami naprawdę dobra, w innych co najwyżej przeciętna. Czy możemy ją polecić? Jeśli jeździcie pociągami wyłącznie na prostych, bezprzesiadkowych trasach i nie przeszkadza Wam konieczność ręcznego wpisywania połączeń do kalendarza, to możecie z niej korzystać. Odradzamy ją jednak tym użytkownikom, którzy są częstymi pasażerami na trasach bardziej skomplikowanych, wymagających optymalnego skomunikowania - w tym przypadku Rozkład Kolejowy absolutnie nie jest właściwym wyborem.

2014.07.31, 08:40
Jest jeszcze aplikacja Mobile MPK. Aż dziw, że nie została ujęta. Ponieważ również obsługuje komunikacje miejską większości miast, jak i przewoźników prywatnych.
drachenfels
2014.07.31, 09:14
Dokładnie, ja używam mobile mpk od ponad roku i bardzo ją chwale, przejrzystością bije wszystkie powyższe na głowę. Szkoda tylko że z nową wersją twórcy postanowili pójść w $$ i już oferują wersję PRO :(
2014.08.05, 09:42
zabrakło najlepszej apki z rozkładami jaka powstała MOBILE MPK - ponadto jest to jedyna apka która działa w całości offline. Ściągasz całe miasto z mapą i heja.
Cała reszta nie ma do niej startu. Tylko z powodu tej aplikacji nie kupiłem telefonu z windows Mobile... Serio :)
Jakby była na windowsa to bym już dawno latał z lumią
2014.08.06, 10:52
A gdzie Go2Stop ;( ?
2014.09.21, 03:39
Zgodnie z Waszymi prośbami już niedługo zestawienie zostanie zaktualizowane o dwie kolejne aplikacje, w najbliższym czasie pojawi się też opis jeszcze jednego mobilnego rozkładu jazdy :)