
Wakacje, wyjazd służbowy, a może po prostu chęć zwiedzenia miasta na drugim końcu Polski? Niezależnie od powodu podróży, poruszanie się po obcym mieście potrafi być nie lada wyzwaniem. W samej Warszawie jest prawie 250 linii autobusowych i tramwajowych, do tego około 1400 przystanków komunikacji miejskiej. Niewiele lepiej wygląda sytuacja w innych największych miastach czy aglomeracjach, jak Kraków, Wrocław czy Trójmiasto. Jak się w tym wszystkim połapać? Najlepiej zainstalować w smartfonie mobilny rozkład jazdy. Dobra aplikacja tego typu pomoże Wam w ustaleniu trasy przejazdu, wybierze najdogodniejsze połączenia i pokaże na mapie, gdzie są zlokalizowane właściwe przystanki.
Do miejsca przeznaczenia trzeba się jednak najpierw dostać. Również w tym przypadku dobra aplikacja zainstalowana na smartfonie znajdzie odpowiedni pociąg lub autobus, a jeśli będzie konieczność przesiadek w podróży, pomoże Wam we właściwym skomunikowaniu środków transportu.
Wprowadzenie
Czym powinien się charakteryzować dobry mobilny rozkład jazdy? Przede wszystkim ważne, żeby zawierał informacje o jak największej liczbie połączeń i potrafił je we właściwy sposób analizować i zestawiać w jedno, dobrze skomunikowane połączenie. Na tym właśnie skupiliśmy się najmocniej podczas testu. Niezależnie, czy mieliśmy przed sobą rozkład PKP (kolejowy), czy aplikację obsługującą połączenia lokalnej komunikacji miejskiej, najważniejsze dla nas było poprawne zestawianie połączeń na skomplikowanych trasach.
Istotna jest możliwość skorzystania z GPS - kiedy znajdziemy się w obcym mieście, nie będziemy przecież znać nazw przystanków, ulic itd. Dobrze więc, żeby aplikacja sama potrafiła ustalić, gdzie się znajdujemy. Przydatne może być także prezentowanie bieżącej lokalizacji oraz całej trasy na mapie.
Liczy się także właściwie zaprojektowany interfejs użytkownika - w tym przypadku na pierwszym miejscu stawiamy czytelną, przejrzystą formę prezentowania informacji oraz intuicyjną wyszukiwarkę, wyposażoną w dobry system podpowiedzi.
To, o czym napisaliśmy brzmi dość prosto, ale jest bardzo znaczące w kontekście oceny jakości aplikacji. Każdy z wymienionych punktów przetestowaliśmy więc bardzo dokładnie. Sprawdziliśmy też, jakie funkcje dodatkowe mają do dyspozycji użytkownicy - czy mogą zapamiętywać ulubione trasy i linie kolejowe bądź autobusowe, czy dostają informacje o najbliżej położonych stacjach i przystankach, a także - to dotyczy aplikacji kolejowych - czy są na bieżąco informowani o opóźnieniach i utrudnieniach w ruchu pociągów.
Pod lupę wzięliśmy siedem najpopularniejszych mobilnych rozkładów jazdy. Dwa kolejowe - Rozkład kolejowy i aplikację Bilkom; cztery obsługujące komunikację miejską - najpopularniejszy w Polsce Jakdojade.pl oraz również popularny, choć przeżywający spore trudności Transportoid, a także chyba największą, absolutnie globalną aplikację tego typu, czyli Moovit oraz przeżywający chwile świetności MobileMPK. Do nich dodaliśmy aplikację E-podróżnik, łączącą w sobie cechy rozkładu międzymiastowego, obsługującego połączenia kolejowe i autobusowe, z rozkładem lokalnym dla dziesięciu największych polskich miast.
Wybrane aplikacje są zdecydowanie najpopularniejsze wśród użytkowników trzech głównych platform sprzętowych - smartfonów z Androidem, Windows Phone i systemem iOS od Apple.
Aplikacje testowaliśmy na dwóch smartfonach. Pierwszym z nich była Nokia Lumia 930 z systemem Windows Phone 8.1
To urządzenie przekazała nam firma Microsoft Mobile.
Drugim smartfonem był GSmart Maya M1 v.2
Otrzymaliśmy go od firmy Gigabyte Communications.
Cała reszta nie ma do niej startu. Tylko z powodu tej aplikacji nie kupiłem telefonu z windows Mobile... Serio
Jakby była na windowsa to bym już dawno latał z lumią