partner serwisu

Pulpit zdalny na smartfonie z Androidem, czyli kontroluj swój komputer przez internet

Pulpit zdalny na smartfonie z Androidem, czyli kontroluj swój komputer przez internet
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
8 listopada 2016, 16:14
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
microsoft remote desktop, mikogo, pulpit zdalny, pulpit zdalny android, pulpit zdalny chrome, remote desktop, splashtop, teamviewer

Czy można kontrolować PC-ta za pomocą smartfona? Takie pytanie mogli zadawać sobie ci z Was, którzy potrzebowali zrobić coś na szybko na komputerze, ale zdalnie - z poziomu swojego telefonu i za pośrednictwem internetu. Mogło być również tak, że zostaliście poproszeni o pomoc w zmianie ustawień "maszyny" znajomych, ale nie mieliście możliwości uzyskania fizycznego dostępu do niej. W takich przypadkach z pomocą przychodzi opcja ustanowienia połączenia za pomocą pulpitu zdalnego. 

Warto wiedzieć, że taka możliwość istnieje i pozwala kontrolować komputer osobisty zdalnie za pomocą urządzenia z Androidem. Na rynku istnieje wiele programów, które to umozliwiają, jednak trzeba liczyć się z ich ograniczeniami. O ile przesył obrazu (i dźwięku) z pulpitu nie jest szczególnie wymagający dla łącz, to jednak nie można nawet myśleć o tym, żeby w takiej konfiguracji strumieniować treści wideo. Opisane poniżej programy pozwalają na zmianę jakości przesyłanego obrazu, jednak już częstotliwość jego odświezania może nas zniechęcić od takiego wykorzystania mechanizmu pulpitu zdalnego. O tej funkcji warto myśleć nie tylko w sytuacjach doraźnych, ale także w przypadku prowadzenia prezentacji, zdalnego wykonywania pracy i wielu innych zastosowań. Wtedy niska częstotliwość odświeżania nie będzie nam przeszkadzać.

TeamViewer

Polecamy
TeamViewer

TeamViewer to doskonała aplikacja do obsługi pulpitu zdalnego. Oprócz oczywistych możliwości programu, oferuje on dostęp do folderu współdzielonego, a nawet czatu, za pomocą którego można prościej pracować w grupie.

To zwycięzcą naszego zestawienia. Ten program nie tylko oferuje standardową opcję przesyłu obrazu pulpitu zdalnego na nasze urządzenie z Androidem, ale również bardzo zaawansowane kontrolki ułatwiające pracę na komputerze, do którego nie mamy fizyznego dostepu. Nieocenione są bardzo popularne w środowisku Windows przełączniki klawiaturowe wyświetlające się na ekranie pulpitu zdalnego jako dodatkowe przyciski (na przykład "Start"). Z ich pomocą możemy również wywołać znane użytkownikom Windows skróty klawiaturowe (obecność ALT, SHIFT, CTRL, DEL), dzięki czemu dostęp do konkretnych funkcji będzie dla dużo prostszy i przyjemniejszy. Dodatkowo aplikacja przesyła obraz w dobrej jakości. TeamViewer pozwala na takie dostosowanie szczegółowości obrazu, że ciężko wskazać jego różnice na obydwu urządzeniach. Diabeł tkwi jednak w częstotliwości odświeżania, która niestety jest niska tak, jak w przypadku większości programów do obsługi pulpitu zdalnego. Bardzo ciekawe jest jednak to, że TeamViewer obsługuje współdzielone foldery, z których może skorzystać komputer i smartfon. To ogromne ułatwienie dla osób, które pracują w większych grupach nad jednym projektem. 

Interfejs TeamViewer

TeamViewer oprócz obsługi zdalnych pulpitów, oferuje również folder współdzielony. To świetna funkcja dla osób, które pracują w większych grupach.

Splashtop

Polecamy
Splashtop

Splashtop to bardzo ciekawa aplikacja oferująca dostęp do pulpitu zdalnego. Jest niesamowicie podobna do Team Viewer, jednak cechuje się odrobinę gorszą jakością obrazu.

Splashtop jest znanym dostawcą rozwiązań do obsługi zdalnej - niedawno opisywaliśmy, jak z pomocą tej aplikacji stworzyć drugi ekran z naszego smartfona lub tabletu dla komputera. W przypadku pulpitu zdalnego, Splashtop sprawdza się równie dobrze. Zestaw programów łączy w sobie dwie aplikacje: kliencką i hostującą, przy czym ta druga - Streamer - musi być zainstalowana na urządzeniu, które chcemy kontrolować. Program przystosowujący komputer do tej roli można pobrać ze strony producenta. Jego wstępna konfiguracja jest bardzo prosta i wymaga jedynie założenia konta w usłudze Splashtop. Po tym przenosimy się do naszego urządzenia z Androidem i instalujemy aplikację kliencką, za pomocą której będziemy w stanie kontrolować naszego PC-ta.

Interfejs Splashtop

Obsługa aplikacji Splashtop na Androida jest niezwykle prosta i intuicyjna.

Po zalogowaniu się do usługi Splashtop, uruchomieniu dostępu do pulpitu zdalnego na komputerze i skonfigurowaniu aplikacji mobilnej, otrzymamy listę PC-tów, do których możemy się podłączyć. Wystarczy tylko kliknąć na którykolwiek, żeby po chwili móc się cieszyć zdalnym pulpitem obsługiwanym w urządzeniu z Androidem. Jakość przesyłanego obrazu jest rozsądna, a precyzja wykonywanych operacji stoi na wysokim poziomie. W aplikacji dostępne są kontrolki, dzięki którym możemy wywoływać bardziej zaawansowane funkcje, co pozwala na wykonywanie skrótów klawiaturowych. Połączenia zdalne są obsługiwane przez serwery Splashtop. Są one bardzo stabilne i w czasie naszych testów nie zdarzało się, żeby łącze zostało zrywane. 

Pulpit zdalny Splashtop

Efekt końcowy jest całkiem niezły. Aplikacja oferuje najważniejsze przełączniki i pozwala na określenie jakości przesyłanego obrazu.

Interfejs samej aplikacji mobilnej jest bardzo prosty, wręcz ascetyczny. Pozwala ona głównie na to, do czego została stworzona. Nie znajdziemy w niej zaawansowanych ustawień, wielu przełączników. Te dostępne są dopiero po połączeniu się ze zdalnym komputerem. 

Microsoft Remote Desktop

Polecamy
Microsoft Remote Desktop

Microsoft Remote Desktop to rozwiązanie kompatybilne z systemami z rodziny Windows. Jednak aplikacja dla Androida działa równie dobrze, pozwalając na bezproblemową obsługę pulpitu zdalnego na tablecie lub smartfonie.

Aplikacja Microsoftu pozwalająca na dostęp do pulpitu zdalnego z poziomu urządzenia z Androidem na pokładzie nie oferuje zbyt wielu funkcji w zestawie. Można jednak śmiało powiedzieć, że przypadnie do gustu osobom, które cenią sobie ekosystem tego producenta oprogramowania oraz korzystają z niego w domu i pracy. Aplikacja Microsoft Remote Desktop jest kompatybilna z Windows 10 i pozwala na dostęp do większości potrzebnych przełączników przy zachowaniu bardzo dobrej jakości obrazu. Opisywany program jest nastawiony na korzystanie z pulpitu zdalnego poprzez sieć LAN, jednak możliwe jest ustanowienie połączenia za pośrednictwem internetu. W programie dla urządzeń mobilnych nie musimy ustawiać zbyt wielu przełączników, przez co obsługa programu jest niesamowicie intuicyjna. Żeby połączyć się z urządzeniem udostępniającym pulpit należy albo je wyszukać w sieci LAN, albo wpisać ręcznie jego adres IP.

Interfejs Remote Desktop

Remote Desktop pozwala na manualne wyszukanie komputera w sieci domowej.

Microsoft Remote Desktop ma bardzo poważną wadę. Nie współpracuje on z wariantami Home systemów operacyjnych Windows. Oznacza to, że za pośrednictwem tego programu podłączymy się jedynie do maszyn, które korzystają z systemów operacyjnych Windows w wersji Pro, Ultimate, Bussines oraz Enterprise. 

Interfejs Remote Desktop

Interfejs jest nieco surowy i ascetyczny. Zdecydowanie nie jest to opcja dla mniej zaawansowanych użytkowników.

Pulpit Zdalny Chrome

Polecamy
Pulpit Zdalny Chrome

Pulpit Zdalny Chrome działa bezpośrednio w przeglądarce internetowej, jako rozszerzenie. Aplikacja dla Androida obsługująca zdalny pulpit jest niesamowicie prosta i przejrzysta. 

Mało kto wie, ale Google Chrome jako przeglądarka obsługująca sporo rozszerzeń pozwala również na ustanowienie połączenia z pulpitem zdalnym. Takie rozwiązanie może być bardzo pomocne zwłaszcza wtedy, kiedy większość swojej pracy wykonujecie właśnie w tej przeglądarce i za pomocą pakietu biurowego od Google. Może się wtedy okazać, że przekazywanie do innego urządzenia obrazu z Waszego komputera będzie dużo lepszym rozwiązaniem, niż korzystanie z konkurencyjnych aplikacji. Obsługa Pulpitu Zdalnego w Google Chrome jest niezwykle prosta i ogranicza się jedynie do zainstalowania prostego rozszerzenia w przeglądarce oraz oczywiście - programu dla smartfona z Androidem. Po ustaleniu wszystkich parametrów i zainicjowaniu połączenia, możecie cieszyć się możliwością sterowania oknem przeglądarki (i nie tylko) w Waszym telefonie lub tablecie z systemem Android. 

Interfejs Pulpitu Zdalnego Chrome

Pulpit Zdalny Chrome to niezwykle prosta i zarazem dobrze działająca aplikacja. Jej główną wadą jest jednak brak typowych dla tego programu przełączników.

Jednak możliwości Pulpitu Zdalnego Chrome są bardzo ograniczone. Brakuje wielu kontrolek, które oferowane są w innych tego typu programach. Musimy natomiast pochwalić Google za to, że stworzyła rozwiązanie praktycznie bezproblemowe, ograniczające się jedynie do wpisania kodu PIN generowanego przez komputer, który będzie udostępniać pulpit. Cała reszta dzieje się praktycznie sama i nie wymaga od użytkownika dużej wiedzy. Zatem, jeżeli potrzebujecie rozwiązania, które nie wymaga dużej wiedzy o PC-tach oraz działaniu sieci lokalnych, to Pulpit Zdalny Chrome powinien spełnić Wasze oczekiwania. 

Mikogo

Polecamy
Mikogo

Mikogo to prosta aplikacja do obsługi pulpitów zdalnych. Jej ascetyczny wręcz interfejs przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy nie potrzebują zbyt wielu ustawień.

Mikogo to niesamowicie prosta, ascetyczna wręcz aplikacja do obsługi pulpitu zdalnego. Mechanizm ustanawiania połączenia między PC-tem i smartfonem z zainstalowanym Androidem polega właściwie tylko na zalogowaniu się do usługi na obu urzadzeniach. Prostota obsługi aplikacji idzie w parze z jej ogólną funkcjonalnością - Mikogo bowiem brakuje większości kontrolek, które są dostępne w innych programach. Dlatego, jeżeli poszukujecie do obsługi wirtualnego pulpitu programu, który nie będzie zbytnio obciążać łącza i jednocześnie pozwoli tylko na bardzo proste operacje na komputerze docelowym, to Mikogo sprawdzi się wyśmienicie. Jednak do niczego więcej tego programu nie polecamy. Dużo do życzenia pozostawia również nawigacja wirtualną myszą - nie opiera się to na znanym w tego typu programach mechanizmie wirtualnego gładzika na ekranie. Wszystko odbywa się jedynie punktowo, co może nastręczać sporo kłopotów podczas korzystania z pulpitu zdalnego. 

Interfejs pulpitu zdalnego Mikogo

Prostota nie idzie w parze z wygodą. Mikogo pozwala jedynie na podstawowe operacje w pulpicie zdalnym.

Podsumowanie

Najlepsza naszym zdaniem aplikacja do obsługi pulpitów zdalnych to TeamViewer. Oprócz oczywistych funkcji udostępniania obrazu, czy oferowania kontrolek do sterowania komputerem, aplikacja zapewnia również dostęp do współdzielonego folderu danych, a także czatu, który usprawni pracę. Jednocześnie ogromne możliwości programu i jego prostota pozwalają nam jednoznacznie stwierdzić, że mamy do czynienia z najlepszą aplikacją dla potrzeb zarówno użytkowników profesjonalnych, a także tych nieco mniej wymagających i zaawansowanych. Dodatkowo TeamViewer jest niesamowicie bezpieczny i bezproblemowy. Każde urządzenie do obsługi pulpitu zdalnego musi być odrębnie uwierzytelnione, ale mimo to, aplikacja nie sprawia większych kłopotów podczas nawiązywania połączenia. 

Pulpit zdalny TeamViewer

Pulpit zdalny TeamViewer cechuje się mnóstwem przełączników dostosowujących się do systemu, na którym aktualnie trwa praca.

 

Polecamy
TeamViewer

TeamViewer to doskonała aplikacja do obsługi pulpitu zdalnego. Oprócz oczywistych możliwości programu, oferuje on dostęp do folderu współdzielonego, a nawet czatu, za pomocą którego można prościej pracować w grupie.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.