partner serwisu
Programy do fakturowania - wybieramy najlepsze aplikacje dla małych i średnich firm
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
26 sierpnia 2014, 11:36
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje fakturowe, asystent faktura 2014, czym wystawić fakturę, faktura small business, fakturka, fakturowanie, fakturowanie +, fakturowanie plus, faktury express, jakim programem najlepiej wystawiać faktury, mega fakturka, mega fakturka lite, program do fakturowania, programy do wystawiania faktur, programy fakturowe, symfonia faktura

Asystent Faktura 2014

PobierzAsystent Faktura 2014 Asystent Faktura 2014 umożliwia wystawianie nie tylko faktur i innych dokumentów księgowych związanych ze sprzedażą towarów i usług, jak faktury pro-forma, faktury i noty korygujące czy rachunki, ale też pozwala na generowanie dokumentów KW i KP, dokumentów magazynowych oraz zamówień przychodzących i wychodzących. Łącznie w aplikacji możemy wystawić kilkadziesiąt różnych rodzajów dokumentów. Program pozwala również na rejestrowanie faktur otrzymanych, dzięki czemu będziemy mogli na bieżąco kontrolować nie tylko przychody, ale też wydatki naszej firmy.

Asystent Faktura

Sam proces wystawiania faktury nie jest wyjątkowo intuicyjny. Użytkownik dopiero rozpoczynający pracę w aplikacji może mieć problem z połapaniem się, co i gdzie powinien wpisać. Okno dodawania nowej faktury składa się z dziewięciu (!!!) zakładek, z których każda zawiera sporych rozmiarów formularz. Z większości z tych zakładek nie musimy co prawda korzystać, ale pierwsze wrażenie po otwarciu okna nowego dokumentu zdecydowanie nie jest najlepsze.

Asystent Faktura

Bardzo dobrze natomiast rozwiązano kwestię zarządzania odbiorcami faktur. Jeśli mamy kontrahentów, którzy często nabywają nasze produkty lub usługi, możemy dodać ich do bazy kontaktów - wtedy w formularzu nowej faktury wystarczy wpisać nazwę klienta (w całości lub części) i nacisnąć szukaj. Aplikacja sama znajdzie właściwy kontakt. Jeśli natomiast dokonaliśmy sprzedaży okazjonalnej i wystawiamy naszemu klientowi pierwszą i zarazem najprawdopodobniej ostatnią fakturę, to zapisywanie jego danych w bazie nie jest konieczne.

Wystawioną fakturę w każdej chwili możemy edytować. Czy to dobre rozwiązanie? Pod względem wygody użytkowania zdecydowanie tak, ale od strony bezpieczeństwa księgowego i prawnego - niekoniecznie. Każda faktura ma co prawda swój rejestr zmian, w którym sprawdzimy dokładnie, co i kiedy zostało w dokumencie zmienione, mimo to jednak uważamy możliwość edycji wystawionych już faktur za lukę bezpieczeństwa, jednak nie w samej aplikacji, a w księgowości firmy. Zdecydowanie uważamy, że jakiekolwiek zmiany w wystawionych już fakturach powinny być dokonywane w formie korekt, nie edycji faktury.

Asystent Faktura

Po wystawieniu faktury możemy ją wydrukować lub zapisać na dysku w formacie PDF.

Asystent Faktura

Nie ma natomiast funkcji umożliwiającej bezpośrednie wysłanie faktury mailem, co dziwi tym bardziej, że aplikacja ma wbudowanego klienta poczty elektronicznej, którego możemy skonfigurować do obsługi naszej poczty firmowej. W takim przypadku funkcja wyślij fakturę e-mailem wydaje się być oczywistą oczywistością. Niestety, żeby to zrobić, musimy najpierw zapisać fakturę na dysku, a dopiero potem dodać ją jako załącznik do wiadomości. Ani to zrozumiałe, ani wygodne.

Asystent Faktura

Dużą zaletą programu jest możliwość generowania różnego typu raportów i statystyk. Możemy przygotować raporty kasowe, raporty zysku ze sprzedaży czy magazynowe, rejestr VAT lub spis z natury. Możemy też skorzystać z automatycznych statystyk prezentujących w czytelny sposób wyniki finansowe naszej firmy, wartości sprzedaży i zakupów, najczęściej i najrzadziej sprzedawane produkty lub usługi czy najlepszych i najgorszych klientów. Statystyki możemy przeglądać w ujęciu rocznym lub miesięcznym.

Asystent Faktura

Co istotne, Asystent Faktura 2014 umożliwia pracę zarówno jednostanowiskową z wykorzystaniem bazy danych utworzonej lokalnie na komputerze, na którym zainstalowano aplikację, jak i wieloosobową, przy użyciu bazy danych utworzonej na serwerze zdalnym. Do tego celu możemy wykorzystać dowolny serwer bazodanowy, jaki zazwyczaj otrzymujemy w zestawie z usługą hostingową, na której postawiliśmy stronę internetową naszej firmy. Aplikacja obsługuje bez problemu bazy danych MySQL, postgreSQL czy MSSQL. Bez problemu utworzymy więc bazę danych na większości dostępnych serwerów i usług hostingowych. Oczywiście po zainstalowaniu aplikacji nie musimy tworzyć nowej bazy danych - jeśli taka została już utworzona wcześniej, możemy się do niej podłączyć, dzięki czemu będziemy mieć tak my, jak i nasi pracownicy, dostęp do wszystkich danych z praktycznie dowolnego komputera, na którym zainstalowano program.

Asystent Faktura

Asystent Faktura 2014 jest dość przeciętnym programem fakturującym. Z jednej strony umożliwia obsługę naprawdę wielu typów dokumentów, nie tylko księgowych, pozwala na pracę wieloosobową na jednej bazie danych, dzięki czemu może być wykorzystany nawet w dużych firmach, z drugiej strony zaś nie da się ukryć, że jest mało intuicyjny w obsłudze i może mocno przytłoczyć mniej doświadczonych użytkowników. Do tego zawiera trochę mniejszych i większych błędów funkcjonalnych, jak choćby brak możliwości bezpośredniego wysłania faktury mailem pomimo wbudowanego klienta poczty.

To wszystko powoduje, że opisywana aplikacja naszym zdaniem jest warta zainteresowania tylko wtedy, kiedy prowadzicie naprawdę dużą firmę i musicie zapewnić zdalny dostęp do informacji i dokumentów finansowych (i nie tylko) dużej grupie pracowników. Jednak nawet w tym przypadku znalezienie lepszej, wygodniejszej w użyciu i pozbawionej pewnych irytujących błędów nie powinno być zbyt trudne.

Cena aplikacji:

  • wersja START - 99 PLN netto
  • wersja PRO - 179 PLN netto
  • wersja BIZNES - 239 PLN netto
  • wersja MAX - 349 PLN netto
tomasz.polko
2016.03.08, 19:50
Ja korzystałem z MagFirma.pl i bardzo sobie chwalę. Solidny i prosty program. Bardzo fajnie mi się zarządzało firmą a faktury to była bułka z masłem.
2016.12.02, 12:17
Ja używam Faktura Small Business firmy MEGA-TECH. Dla małych firm jest rewelacyjny, prosty w obsłudze, niedrogi. Ludzie z pomocy technicznej zawsze chętni do rozwiązania każdego problemu. Polecam!
korbaczeski
2017.01.13, 10:42
Artykuł pomógł, dodatkowo sam jeszcze potestowałem i finalnie zdecydowałem się na WF-Mag od wapro.pl Jest wszystko, a dodatkowo jestem 'zabezpieczony' przed JPK , bo mnie obejmie od przyszłego roku. Także polecam.