partner serwisu

Podkręcanie karty graficznej – najlepsze darmowe programy

Podkręcanie karty graficznej – najlepsze darmowe programy
Autor:
Łukasz Marek
Data publikacji:
24 września 2013, 15:31
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
jak podkręcić, jak podkręcić kartę graficzną, karta graficzna, karty graficzne, podkręcanie

Wcześniej czy później wiele osób chciałoby zwiększyć wydajność swojej karty graficznej. Są na to dwa sposoby: tradycyjna wycieczka do sklepu po nowy sprzęt, co wiąże się z wydaniem sporej ilości gotówki, lub alternatywny, który nic nie kosztuje i wymaga tylko odrobiny chęci: podkręcenie karty. Przed rozpoczęciem podkręcania należy pobrać jeden z powszechnie dostępnych programów do przyspieszania kart graficznych. Dzisiaj przedstawimy Wam cztery najpopularniejsze i zaproponujemy najlepszy z nich!

4. AMD OverDrive

Narzędzie stworzone przez producenta kart graficznych do podkręcania jego sprzętu. Tak naprawdę funkcje związane z podkręcaniem są zaszyte w każdych sterownikach AMD, wystarczy więc pobrać ich najnowszą wersję.

PobierzAMD CatalystAMD OverDrive umożliwia zmianę częstotliwości taktowania rdzenia i pamięci oraz ustawień blokady mocy karty (od –20% do +20%), a także ręczną zmianę prędkości wentylatora chłodzącego poszczególne konstrukcje. Oprogramowanie jest wygodne w obsłudze, ma prosty i przejrzysty interfejs, a niemożność zmiany jakichkolwiek napięć zasilających jest w tym przypadku dobrym zabezpieczeniem przed uszkodzeniem karty w wyniku działań mniej zaawansowanego użytkownika.

AMD OverDrive jest dostępny w najnowszym pakiecie sterowników do kart graficznych AMD Radeon.

3. Sapphire TriXX

Sapphire, producent zajmujący się wytwarzaniem kart graficznych z obozu wyłącznie jednego producenta, AMD, postanowił stworzyć swój własny program do ich przyspieszania. Na początku mogli go pobrać tylko posiadacze kart Sapphire, ale obecnie używać może go każdy, kto ma Radeona.

PobierzSapphire TriXXSapphire TriXX daje nieco większe pole manewru niż AMD OverDrive wbudowany w sterowniki, pozwala bowiem zmieniać nie tylko taktowanie rdzenia i pamięci, ale też napięcie rdzenia (w skali wyrażonej w miliwoltach). Na ten ostatni suwak powinni zwrócić uwagę przede wszystkim dobrze zorientowani w temacie użytkownicy, gdyż ingerencja laika może się skończyć uszkodzeniem karty. Jest też ręczna lub automatyczna (na podstawie ustalonych przez użytkownika progów temperatury) kontrola wentylatorów oraz cztery profile, które po zapisaniu można błyskawicznie wczytać (na przykład profil z podkręconymi ustawieniami zaraz przed uruchomieniem gry).

2. EVGA PrecisionX

PobierzEVGA Precision XOCFirma EVGA, mimo że w swojej ofercie ma wyłącznie karty graficzne firmy Nvidia, stworzyła oprogramowanie Precision X z myślą o użytkownikach zarówno GeForce'ów, jak i Radeonów. Program pozwala, tak jak pozostałe z wyjątkiem AMD OverDrive, zmienić taktowanie rdzenia graficznego i pamięci, a także napięcie zasilania, ale oprócz tego zapewnia takie dodatkowe funkcje, jak pełny monitoring temperatur, prędkości wentylatorów czy użycia rdzenia graficznego. Zaawansowani wykorzystają też wbudowane testy stabilności, które pozwalają sprawdzić, czy nowe parametry są stabilne (oszczędza to czas, bo nie trzeba włączać gry), jak również możliwość zapisania aż dziewięciu różnych profili, z czego pięć można wczytać błyskawicznie skrótem klawiszowym.

1. MSI Afterburner

PobierzMSI AfterburnerProtoplasta zaawansowanych programów do podkręcania kart graficznych, od którego wywodzi się na przykład przedstawiony chwilę wcześniej PrecisionX. Firma MSI od dawna tworzy bardzo szybkie karty graficzne dla najbardziej wymagających, a przeznaczeniem narzędzia Afterburner jest zapewnić ich możliwie efektywne podkręcanie. Z czasem jego funkcjonalność objęła karty wszystkich producentów, a także dodano w nim wiele nowych funkcji. Program pozwala między innymi zmieniać wszystkie najważniejsze parametry karty: taktowanie, napięcie, obroty wentylatora. Udostępnia również szybkie profile oraz zaawansowany monitoring, pokazujący na przykład użycie rdzenia graficznego czy pamięci na karcie graficznej oraz wskazania temperatury. Jest też dostępny wbudowany test stabilności.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.