partner serwisu

Aplikacje do projektowania wnętrz na Androida. Która jest najlepsza?

Aplikacje do projektowania wnętrz na Androida. Która jest najlepsza?
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
25 października 2016, 12:41
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aranżacja wnętrz, dulux visualiser pl, home design 3d, homestyler interior design, planner 5d, planowanie wnętrz, projektowanie na smartfonie, projektowanie wnętrz, room creator interior design, rzeczywistość rozszerzona

Projektowanie wnętrz na smartfonie? Żart?! Nie. Jesteśmy zupełnie poważni. Czasy, kiedy słowo "projektowanie" nierozerwalnie wiązało się z gigantycznymi stołami kreślarskimi o powierzchni połowy lotniska w Radomiu minęły. Teraz to smartfon jest najbardziej uniwersalnym pomocnikiem każdego, komu na sercu leży estetyka własnego lokum. Niezależnie od tego czy chcecie zrobić tylko małe malowanko, czy też dokonać gruntownej rewolucji włącznie z przestawianiem ścian, warto do wszelkich działań się odpowiednio przygotować. Proponowane w naszym zestawieniu aplikacje wspomagające projektowanie wnętrz, a także otoczenia mieszkań i domów z pewnością w tym pomogą.

Dla tych co nie lubią czytać: planującym odświeżenie ścian i zmianę ich koloru, polecamy aplikację Dulux Visualizer PL. Będziecie zdziwieni co potrafi wasz smartfon - okaże się najszybszym malarzem świata ;-). Wszystkim pozostałym, którzy planują solidny remont, bądź tylko chcą dokonać małej re-aranżacji własnych wnętrz mówimy: wypróbujcie pozostałe aplikacje!

Dulux Visualizer PL

Warta uwagi
Dulux Visualizer PL

Aplikacja umożliwia sprawdzenie jak będzie prezentowało się pomieszczenie, w którym zamierzamy zmienić kolor ścian. Wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej w połączeniu z katalogiem kolorów farb w ofercie marki Dulux pozwala zobaczyć wynik malarskich zmagań jeszcze przed otwarciem czy nawet zakupem pierwszej puszki z farbą.

Aplikacja jest "symulatorem malarza pokojowego" posługującego się farbami znanej w Polsce marki Dulux. Każdy posiadacz smartfona z Androidem może dzięki tej aplikacji przekonać się, jak jego pokój dzienny, sypialnia, kuchnia czy gabinet będzie się prezentować po zmianie kolorystyki ścian. Bez chlapania farbą, machania pędzlem i brudzenia otoczenia. Instalacja bezpłatnej aplikacji to - przyznajcie - naprawdę tani remont ;-) Z drugiej strony Dulux Vusualizer PL nie jest pełnowartościowym programem do projektowania wnętrz, gdyż umożliwia jedynie manipulację kolorystyką ścian. Ale też wiele remontów sprowadza się właśnie do tego - odświeżenia ścian i zmiany ich barw. W tym zakresie Dulux Visualizer PL naprawdę może pomóc. Warto również odnotować, że jest to jedyna w naszym zestawieniu aplikacja w pełni wykorzystująca zalety techniki AR (Augmented Reality - rozszerzona rzeczywistość), choć z nieznanych nam powodów owa rozszerzona rzeczywistość była w naszym przypadku... odwrócona.

Program zaczyna od zbadania gustów kolorystycznych użytkownika, na podstawie ocenianych przez niego przykładowych projektów

Nazwa aplikacji wyjaśnia jakiej marki farby "zaszyto" w bazie danych wbudowanej w program. Oferta Duluxa jest jednak na tyle bogata, że wielu osobom trudno byłoby szybko zdecydować się na konkretne kolory, dlatego twórcy zdecydowali się na uproszczenie wyboru poprzez sprawdzenie naszych gustów. Jak to działa? Po uruchomieniu aplikacji po raz pierwszy, na ekranie wyświetlane są zdjęcia pomieszczeń w różnych barwach. Zadaniem użytkownika jest zaznaczenie, czy kolorystyka pomieszczenia widocznego na fotografii mu odpowiada. Jeżeli tak należy dotknąć serduszka, jeżeli nie - wskazujemy krzyżyk. Programowi wystarczą trzy wskazania preferowanych barw na zdjęciach, choć dla lepszego dopasowania bazy kolorów można ich wskazać więcej. Kolejny - główny ekran aplikacji pozwala wybrać jeden z trzech trybów pracy programu. Ikonka aparatu z próbnikiem kolorów uaktywnia tryb weryfikacji barw z naszego otoczenia. Po włączeniu tej funkcji aktywowany jest aparat w smartfonie, a my za jego pośrednictwem wskazujemy w kadrze obiekt (dowolny, nie musi to być sufit czy ściana), którego kolor nam się podoba. Aplikacja podpowie wtedy jaki jest numer danego koloru w katalogu farb Duluxa, a także umożliwi zapamiętanie go, co pozwoli skorzystać z niego w pozostałych trybach działania.

Tryb zdjęć nie tylko daje możliwość zobaczenia, jak będą wyglądać ściany naszego pokoju w innym kolorze, ale również pozwala zapisać efekt do pliku graficznego.

Najciekawszą funkcją programu jest tryb zdjęć. Po jego aktywacji, na ekranie widzimy obraz rejestrowany przez kamerę w smartfonie. Zadaniem użytkownika jest po prostu dotknięcie w kadrze ściany, której barwę chciałby zmienić. W dolnej części ekranu widoczne są kafelki z kolorami. Standardowo wyświetlane są trzy (barwy dobrano na podstawie opisanej wcześniej procedury analizującej gust użytkownika), ale po dotknięciu pierwszego kafelka z lewej strony wysuwa się panel z wieloma innymi. Jedno musimy przyznać - tak szybko ściany jeszcze nigdy nie zamalowaliśmy ;-). Aplikacja oferuje jeszcze tryb wideo, ale ten już wymaga odrobiny wprawy - polega to na tym, że rejestrujemy krótkie, panoramiczne nagranie, ale trzeba to zrobić w taki sposób, by kropka wyświetlana na ekranie nie wysunęła się poza symbol smartfonu również nałożony na obraz. Po nagraniu krótkiego wideo, wybieramy kolor z kafelków - w taki sam sposób jak w trybie foto - a następnie odtwarzamy film, wskazując ścianę, która ma być zamalowana wybraną farbą. Proste i fajne, gdyby nie jeden szkopuł: obraz na jednym z naszych testowych smartfonów: LG Nexus 5X był wyświetlany... do góry nogami. Nie jest to jednak wada aplikacji, a przynajmniej nie do końca. Po zweryfikowaniu działania programu na smartfonie Sony Xperia X Compact, wszystko wyświetlało się poprawnie.

Planner 5D

Warta uwagi
Planner 5D

Aplikacja umożliwia wirtualne projektowanie zarówno wnętrz pomieszczeń mieszkalnych, jak również najbliższego otoczenia domu. Za pomocą wbudowanej bazy obiektów, każdy może spróbować swoich sił w aranżacji wymarzonego pokoju, mieszkania czy domu.

Aplikacja pozwala nam przebrać się tym razem nie za malarza pokojowego, lecz za projektanta wnętrz i najbliższego otoczenia domu. Program niestety nie ma polskojęzycznego interfejsu, dlatego podstawowa znajomość angielskiego lub innego obcego języka obsługiwanego przez ten Planner 5D jest wskazana. Jeżeli ten warunek jest spełniony, program dostarczy frajdy podczas projektowania wymarzonego mieszkania, domu czy choćby tylko jednego pomieszczenia. W wersji bezpłatnej wbudowana w program baza obiektów obejmuje niecałe dwieście elementów. Pełna wersja katalogu zawiera ponad 3000 składników wyposażenia wnętrz oraz ogrodu. Zapłacić można za dostęp ograniczony czasowo (na miesiąc: 25,99 zł, na rok: 39,99 zł), można też wykupić cały katalog bez limitu czasowego, co kosztuje 69,99 zł. Istnieje jednak jeszcze jedna furtka do powiększenia bazy obiektów: kolejne elementy możemy odblokowywać oglądając reklamy wideo w aplikacji.

Planer 5D zawiera kilka przykładowych projektów, dzięki którym funkcje programu możemy poznać już na gotowych aranżacjach poprzez modyfikację poszczególnych elementów.

Dużą zaletą Planera 5D jest brak jakiegokolwiek ograniczenia jeżeli chodzi o zapis własnych projektów oraz ich liczbę. Nie ma tu również żadnych limitów czasowych w dostępie do katalogu obiektów, ograniczona jest tylko liczba elementów, które możemy umieszczać na swoich i modyfikowanych projektach. Pracę z aplikacją warto zacząć właśnie od modyfikowania istniejących projektów, dzięki czemu dość szybko nauczymy się poszczególnych kontrolek interfejsu. Planer 5D umożliwia projektowanie w widoku 2D (rzut z góry), a także w widoku przestrzennym. Ten drugi jest zdecydowanie bardziej ciekawy wizualnie. Podstawowe operacje manipulowania widokiem realizowane są za pomocą gestów. Rozpychanie dwoma palcami powiększa kadr, przesuwanie jednym palcem przesuwa widok, a obrót uzyskujemy poprzez przyłożenie dwóch palców do ekranu, a następnie przesuwanie jednego z nich. Palcem wskazujemy również różnego typu obiekty, które chcemy umieścić na projekcie, bądź które chcemy zmodyfikować. W ustawieniach projektu możemy zdefiniować jednostki miar (metryczne bądź anglosaskie), a także precyzyjnie ustawić rozmiar projektowanego pomieszczenia, mieszkania lub domu.

Modyfikowanie elementów wirtualnego wyposażenia jest banalnie proste - wystarczy po prostu dotknąć danego obiektu, a wyświetlone kontrolki pozwolą na manipulację jego właściwościami.

Chcesz zmienić kolor fotela? Wystarczy go wskazać, spowoduje to aktywację trybu edycji obiektu. W tym trybie dany przedmiot jest dodatkowo oznaczony specjalną ramką, a obok niego pojawiają się ikony umożliwiające jego obrót, przesunięcie lub zmianę właściwości, np. koloru tapicerki. Za pomocą menu narzędziowego wyświetlanego w górnej części ekranu (w widoku poziomym - aplikacja automatycznie przełącza na taki tryb wyświetlania) możemy dodatkowo powielać zaznaczone obiekty lub nieznacznie zmieniać ich kształt i konfigurację. Chcąc dodać zupełnie nowe elementy do projektu wystarczy użyć charakterystycznego czerwonego przycisku ze znakiem "+". Warto wypróbować.

Homestyler Interior Design

Warta uwagi
Homestyler Interior Design

Program zamienia smartfon i tablet w poręczne narzędzie do projektowania wnętrz. Aplikacja wyświetla zarówno gotowe, inspirujące przykłady ciekawych projektów, jak również umożliwia użytkownikowi - poprzez wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej - samodzielną aranżację wnętrz własnego mieszkania czy domu. 

To zdecydowanie najładniej zaprojektowana aplikacja w naszym zestawieniu. Łączy w sobie zalety narzędzia do projektowania wnętrz z rozbudowanym katalogiem mebli, dodatków, jak również całych gotowych projektów. Cechą charakterystyczną programu jest najlepiej odwzorowany wygląd obiektów 3D, z uwzględnieniem jakości tekstur, oświetlenia i innych niuansów dotyczących grafiki przestrzennej. Akurat tym programistom się chciało? Wyjaśnienie jest proste, gdy spojrzymy kto odpowiada za opracowanie Homestylera. Wydawcą programu jest firma Autodesk, doskonale znana w branży projektantów, architektów, modelerów i innych osób parających się przestrzennym projektowaniem na codzień. 

Cechą charakterystyczną Homestylera jest uroda wbudowanych projektów i jakość grafiki. Robi wrażenie!

Pracę zaczynamy podobnie jak w przypadku innych tego typu narzędzi - od wybrania przykładowego projektu "pustego pomieszczenia", które będziemy zapełniać wybranymi elementami. Jednak w tym przypadku nawet "puste" pomieszczenie ma już jakiś styl, rozmiar, wstępną konfigurację i aranżację. Okna mają specyficzne kształty, poszczególne pokoje mają różne tekstury podłóg itp. Widać to wyraźnie na powyższej ilustracji reprezentującej właśnie ekran wyboru projektu do edycji. Nie jest to jednak jedyny sposób na rozpoczęcie pracy. Nowy projekt możemy wybierać nie tylko z wbudowanych szablonów, ale także fotografując własne pomieszczenie. Trzeba tylko pamiętać, aby wykonywane zdjęcie obejmowało fragment podłogi i dwóch ścian. Tylko w takim przypadku aplikacja prawidłowo dopasuje perspektywę wirtualnej siatki rzutowanej na pomieszczenie i nakładane na fotografię naszego pokoju wirtualne meble oraz inne elementy wyposażenia będą pasować.

Ważne: Homestyler wymaga stałego dostępu do łącza internetowego! Obiekty pobierane są z katalogów odczytywanych online.

Homestyler wizualnie jest zdecydowanie najlepszy, jest też jedynym programem w naszym zestawieniu, w którym zaimplementowano obsługę kolizji. Mówiąc prościej: w pozostałych aplikacjach tu przedstawionych możliwe jest by np. ustawiony fotel w połowie przenikał przez ścianę, albo częściowo wystawał z podłogi. Homestyler jest jedyną aplikacją, w której wybrany z katalogu obiekt stawiamy na podłodze, a nie ustawiamy-by-wyglądał-jak-postawiony-na-podłodze. Widoczne na powyższym zdjęciu krzesło nie może przeniknąć podłogi, ani nie "splecie" się z innym dodanym obiektem - to właśnie zasługa algorytmu odpowiedzialnego za kontrolę kolizji obiektów 3D z wirtualnym pokojem. Aplikacja firmy Autodesk daje dostęp do całkiem pokaźnego zbioru elementów wyposażenia, warto jednak zaznaczyć, że baza tych obiektów jest jednocześnie katalogiem rzeczywistych przedmiotó, np. mebli - można je kupić w sklepach, choć raczej nie w Polsce. I jeszcze jedno, katalogi nie zostaną wyświetlone, tym samym dodawanie obiektów do projektu nie będzie możliwe jeżeli smartfon nie będzie miał połączenia z siecią. Jeżeli tylko jednak dysponujemy łączem internetowym Homestyler jest zdecydowanie wart waszej próby. 

Room Creator Interior Design

Warta uwagi
Room Creator Interior Design

Aplikacja pozwala posiadaczowi smartfonów i tabletów z Androidem przywdziać szaty architekta wnętrz umożliwiając zaprojektowanie od podstaw dowolnych typów pomieszczeń. Jeżeli masz dość wyglądu twojej kuchni czy sypialni, wypróbuj ten program.

Room Creator to jedyna aplikacja w naszym zestawieniu, która pozwala rozpocząć projekt absolutnie od zera, od czystej, wirtualnej "kartki". Jest to też, naszym zdaniem program najbrzydszy. Nie zrozumcie jednak nas źle. Najbrzydszy w tym sensie, że dysponuje najmniej wyrafinowaną grafiką, co jednak nie oznacza braku funkcjonalności, a tym samym przydatności do celów projektowych. Prostsza grafika oznacza przede wszystkim szybsze działanie na smartfonie, również na wolniejszych modelach wyposażonych w słabsze układy przetwarzające grafikę. Tutaj nie ma oszałamiającej gry świateł i cieni, czy wysublimowanych tekstur. Obiekty 3D stanowiące elementy wirtualnego wyposażenia projektowanych pomieszczeń są jednak odwzorowane na tyle dobrze, że absolutnie nie powinniśmy mieć problemów z odróżnieniem wanny od bidetu ;-). 

Ciekawostka: aplikacja została zbudowana dzięki wykorzystaniu dość popularnego silnika graficznego: Unity. Jest on używany głównie do tworzenia gier, nie tylko mobilnych.

Na starcie do naszej dyspozycji jest tylko jeden pokój, który możemy urządzać. Dodatkowe zostaną odblokowane, gdy opublikujemy jakiś swój projekt. Taka motywacja jest w tym programie dość częsta. Przykładowo nasz wirtualny pokój, podobnie jak w innych aplikacjach, możemy wyposażać w różne sprzęty, meble i elementy wyposażenia, ale standardowo liczba tego typu obiektów w bazie programu jest ograniczona. Niektóre z elementów są oznaczone jako niedostępne, ale podobnie jak w wyżej przez nas opisanym programie Planner 5D, można je odblokować pojedynczo oglądając reklamy wideo. Niestety, atakujące użytkownika reklamy to wada tego programu. Rozumiemy że aplikacja jest za darmo, ale pełnoekranowe plansze reklamowe czy wideo pojawiają się naszym zdaniem zbyt często. 

Baza obiektów jest w tym programie podzielona nie według kategorii sprzętów, lecz według przeznaczenia - czyli pomieszczenia, do którego powinny trafić. To dobre rozwiązanie.

Umieszczanie poszczególnych elementów wyposażenia wnętrz jest w tym programie podobne jak w innych aplikacjach - ot kilka gestów, odrobina wprawy i damy radę ;-) Warto pamiętać, że program oferuje dwa tryby widoku 3D: edycji oraz zwiedzania. W trybie edycji trzeba uważać, by prawidłowo rozmieścić poszczególne elementy. Chodzi o brak zaimplementowanej kolizji obiektów - dosuwając np. krzesło do ściany możemy je w tę ścianę "włożyć" za głęboko. Co ciekawe, w trybie zwiedzania kolizja obiektów jest już uwzględniona. Widok przełączany jest w tryb przypominający gry FPS (kamera to wirtualna "głowa" zwiedzającego), ale nie ma tu symulacji kroków - poruszamy się raczej jak duch, bezpostaciowo (możemy np. "podfrunąć" pod sufit), jednak w przeciwieństwie do duchów (chyba - jeżeli o nie chodzi nie jesteśmy ekspertami ;-) ), nie przenikamy przez ściany i inne obiekty. 

Home Design 3D

Warta uwagi
Home Design 3D

Rozbudowana aplikacja mobilna przeznaczona do projektowania mieszkań, domów, ich otoczenia, a także aranżacji wnętrz. Bezpłatna edycja programu ma ograniczenie w postaci czasowego limitu (godzinnego) na zapis własnego projektu.

Home Design 3D to aplikacja bezpłatna udostępniana w jakże popularnym wśród programów mobilnych modelu freemium. Oznacza to, że za darmo otrzymujemy tylko część możliwości. Jednak twórcy tego programu zastosowali dość oryginalną metodę ograniczenia funkcjonalności aplikacji. Niestety, tutaj niczego nie odblokujemy klikając na reklamy czy oglądając promocyjne wideo. Zamiast tego wybrano rozwiązanie polegające na tym, że od momentu uruchomienia aplikacji po raz pierwszy, mamy godzinę na zaprojektowanie naszego dzieła i zapisanie go. Po upływie tego czasu wciąż mamy dostęp do pełnej funkcjonalności (działają wszystkie opcje edycyjne i możemy korzystać z pełnej bazy obiektów), lecz zablokowana jest możliwość zapisu gotowego projektu w pamięci urządzenia. Odblokuje ją dopiero zakup wersji premium.

Wbudowane przykładowe projekty bazowe mają szeroki rozrzut: od niewielkiego salonu, po całe piętro biurowca, czy duże mieszkanie.

Schemat się powtarza: aby rozpocząć pracę nad projektem możemy go opracować od podstaw, lub skorzystać z wbudowanych w program propozycji. Zaletą aplikacji jest elastyczność. Za pomocą Home Design 3D możemy zaprojektować wnętrze pojedynczego pomieszczenia, jak też wielopiętrowy budynek lub biurowiec. Program jest również stosunkowo precyzyjny, mamy tu wpływ na grubość, kształt czy wysokość każdej ściany, jak również kąt nachylenia, kąt łamania pomiędzy poszczególnymi ścianami itp.

Wbudowana baza obiektów nie jest może gigantyczna, ale dostępnych jest sporo kategorii poszczególnych elementów wyposażenia.

Home Design 3D wyposażono w szeroki zakres różnego typu obiektów, dzięki czemu nie tylko możemy zaprojektować dowolny kształt pomieszczenia, ale także swobodnie decydować o wyglądzie jego wnętrza. Obsługa aplikacji jest dość prosta, choć przez chwilę irytowało nas użycie techniki przeciągnij-i-upuść w odniesieniu do elementów wyposażenia wyświetlanych w widocznym po lewej stronie ekranu menu. W innych aplikacjach zwykle wystarczy wskazać konkretny obiekt by pojawił się on w projekcie. Tutaj trzeba wybraną rzecz przeciągnąć z menu, bo samo wskazanie wyświetli jedynie ramkę z powiększonym widokiem 3D danego elementu i krótkim opisem oraz wymiarami. Pamiętajmy o upływie czasu. Oczywiście limit czasowy (godzina) wystarczający na zapis utworzonego w darmowej wersji projektu zmniejsza się tylko w czasie, gdy faktycznie korzystamy z aplikacji. 

Podsumowanie

Wszystkie wymienione w zestawieniu aplikacje są warte waszej uwagi. Zwracamy uwagę na soft Duluxa, gdyż to jedyny program aktywnie wykorzystujący rzeczywistość rozszerzoną i mimo pewnych niedociągnięć aplikacja naprawdę działa i robi wrażenie. Samo malowanie to jednak nie urządzanie wnętrz, dlatego też i pozostałe programy powinny znaleźć miejsce w pamięci waszych smartfonów. Estetom polecamy produkt Autodesk (Homestyler), osoby dbające o szczegóły i drobiazgowo trzymający się wymiarów niech wybiorą Home Design 3D, tym którzy lubią mieć duży wybór składników proponujemy Planner 5D (choć, gdy nie zechcecie płacić, to trzeba się trochę reklam naoglądać), a ceniącym swobodę twórczą od pierwszej kreski na arkuszu projektowym: Room Creator Interior Design. Sami widzicie, każdy znajdzie coś dla siebie :)

nfirmy
2017.09.02, 11:59
Fajna aplikacja, dzięki niej dobrałem sobie kolor ścian. Jeśli chodzi o wybór mebli to polecam też apkę z katalogami mebli - Meblix znajdziecie w Google Play
2019.06.21, 09:55
Czy aplikacja pomoże mi w zaprojektowaniu salonu fryzjerskiego? Czy będę mogła zastosować tam meble z https://www.pro-sprzet.pl/category/wyposaz...u-fryzjerskiego ?
2019.07.24, 18:36
Brzmi nieźle. Czy w takim razie ta aplikacja pomoże mi zaprojektowaniu takiego mieszkania- http://www.baltica-heaven.pl ?