partner serwisu

Niezbędne aplikacje na Xbox One, czyli konsola nie tylko do gier

Niezbędne aplikacje na Xbox One, czyli konsola nie tylko do gier
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
8 czerwca 2015, 04:46
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje na xbox one, aplikacje na xboxa, internet explorer, jakie aplikacje na xbox one, kinect, konsola, microsoft, najciekawsze aplikacje na xbox one, najlepsze aplikacje na xbox one, najważniejsze aplikacje na xbox one, niezbędne aplikacje, onedrive, skype, twitch, vevo, xbox one, youtube

Xbox One to konsola do gier - to oczywista oczywistość. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby konsola do gier służyła jednak nie tylko do gier. Również Xbox One z powodzeniem może być wykorzystywany do wielu bardziej poważnych celów, niż tylko kolejny mecz w Fifę czy budowanie kariery mafioso w GTA.
Jakie więc aplikacje na Xboxa można i warto zainstalować? Znajdzie się coś do przeglądania internetu, oglądania filmów i słuchania muzyki, a także do prowadzenia rozmów ze znajomymi czy zarządzania plikami, które przechowujemy w chmurze.
Zapraszamy na pierwsze zestawienie najważniejszych i najbardziej przydatnych aplikacji na konsolę Xbox One.

Przygotowując pierwsze zestawienie aplikacji dla konsoli Xbox One stanęliśmy przed sporym dylematem. Nie chcieliśmy Was od razu zasypać kilkudziesięcioma propozycjami, woleliśmy na początek wybrać kilka tych propozycji, które naszym zdaniem naprawdę przydadzą się znacznej części użytkowników Xboxa. Te aplikacje, które poniżej prezentujemy, to - tak uważamy - najbardziej oczywisty wybór dla wszystkich, którzy chcą wykorzystywać swoją konsolę w nieco bardziej zaawansowany sposób, niż tylko i wyłącznie do gier. To jednak oczywiście nie są wszystkie dostępne dla Xbox One aplikacje - już niedługo przedstawimy kolejne zestawienie przydatnych i ciekawych tytułów dostępnych w sklepie z aplikacjami. Uprzedzając ewentualne pytania - tak, w najbliższym czasie na łamach Softonetu pojawią się także poradniki, w których opiszemy różne sposoby wykorzystania Xboxa i metody radzenia sobie z ewentualnymi problemami, jakie możecie napotkać podczas swojej przygody z tym sprzętem. Jeśli więc macie propozycje aplikacji, jakie chcielibyście, żebyśmy dla Was przetestowali bądź potrzebujecie rozwiązania problemów z konsolą (tu oczywiście przypominamy - wyłącznie związanych ze stroną softową i systemową urządzenia), piszcie w komentarzach, a my postaramy się w najbliższym czasie przygotować odpowiednie publikacje.

Jeśli czytacie nasze artykuły częściej, to zapewne wiecie, że wszystkie opisywane przez nas aplikacje, metody postępowania i rozwiązania problemów lub zagadnień związanych z oprogramowaniem zawsze testujemy na żywym organizmie. Nie inaczej było również w przypadku zestawienia, które właśnie czytacie. Wszystkie opisane poniżej aplikacje sprawdziliśmy osobiście. Wykorzystaliśmy do tego celu konsolę Xbox One wraz z czujnikiem ruchu Kinect.

Xbox One + Kinect

Sprzęt ten przekazał nam jego producent, firma Microsoft.

Microsoft

Zanim przejdziemy do właściwej części naszego artykułu, jeszcze jedno zdanie wstępu. Przepraszamy za nie najwyższą jakość zdjęć prezentujących opisywane aplikacje w działaniu - niestety funkcja wykonywania zrzutów ekranowych, choć od niedawna dostępna w konsoli Xbox One, działa wyłącznie przy uruchomionych grach, nie jest jednak dostępna na ekranie startowym oraz w aplikacjach nie będących grami. Musieliśmy się więc posłużyć aparatem fotograficznym, którym wykonywaliśmy zdjęcia obrazu na telewizorze, do którego była podłączona nasza konsola.

A teraz zapraszamy już do zestawienia najważniejszych aplikacji na Xbox One, jakie każdy posiadacz tej konsoli powinien posiadać.

Internet Explorer

Skoro nasza konsola łączy się z internetem, to dlaczego nie wykorzystać tego połączenia nie tylko do aktualizacji systemu i gier czy synchronizacji naszych wyników na serwerze usługi Xbox Live, ale też do przeglądania stron www? Pomoże w tym przeglądarka internetowa Microsoftu, którą znajdziemy zainstalowaną w urządzeniu od razu po jego pierwszym uruchomieniu.

Internet Explorer dla Xbox One

Musimy jednak przyznać, że wpisywanie adresów witryn internetowych na klawiaturze ekranowej z wykorzystaniem pada nie należy do najwygodniejszych, ale też zakładamy, że dla większości użytkowników Xbox One nie będzie podstawowym sprzętem, za pomocą którego będą korzystać z internetu. Przy sporadycznym korzystaniu z konsolowego Internet Explorera ta niedogodność jest do zniesienia.

Internet Explorer dla Xbox One

Tym bardziej, że mamy to dostępne funkcje oznaczania stron jako ulubione czy przypinania ich do ekranu startowego. Za wadę musimy jednak uznać brak synchronizacji witryn między konsolą a Internet Explorerem w komputerze bąd na smartfonie.

YouTube

Tej aplikacji chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Nie mogło jej też zabraknąć na konsoli Microsoftu. I choć znów jesteśmy zmuszeni do korzystania z obsługiwanej padem klawiatury ekranowej, to nie zmienia to faktu, że przygotowany przez Microsoft klient YouTube dla Xbox One spełnia swoje zadanie znakomicie.

YouTube dla Xbox One

Mamy tutaj praktycznie te same możliwości, które oferuje nam podstawowa, przeglądarkowa wersja usługi. Możemy wyszukiwać filmy, zalogować się na własne konto, przeglądać powiadomienia, subskrybować kanały czy tworzyć playlisty.

YouTube dla Xbox One

YouTube dla Xbox One to jedna z najlepszych aplikacji klienckich usługi Google, z jakimi się spotkaliśmy. Jesteśmy pewni, że jeśli jeszcze z niej nie korzystaliście, to już niedługo będziecie robić to naprawdę często. 

Vevo

I jeszcze jedna aplikacja służąca do oglądania wideo, dzięki niej jednak nie obejrzymy kolejnych filmów z mniej lub bardziej śmiesznymi kotami, a dziesiątki tysięcy teledysków wykonawców z całego świata. W dodatku dzięki usłudze Vevo zrobimy to całkowicie legalnie.

Vevo dla Xbox One

W aplikacji Vevo nie znajdziemy zbyt wielu opcji - możemy wyszukiwać artystów i poszczególne ich utwory, oglądać teledyski i, po zalogowaniu, tworzyć playlisty i przeglądać te, które stworzyli inni użytkownicy usługi.

Vevo dla Xbox One

Z jednej strony nie jest to wiele. Z drugiej - tym, którzy chcą cieszyć się ogromną ilością dostępnej całkowicie muzyki nie trzeba wiele więcej. Jakaś wada Vevo dla Xbox One? No cóż, musimy pogodzić się z tym, że przyjdzie nam oprócz teledysków od czasu do czasu obejrzeć też kilkunastosekundową reklamę. Mamy też pytanie - gdzie podziała się literka "T" w oknie wyszukiwania utworów?

Twitch

Podstawowym zastosowaniem każdej konsoli są gry. A skoro tak, to nie mogło też zabraknąć dla niej aplikacji klienckiej najpopularniejszej usługi, dzięki której gracze mogą transmitować na żywo swoje osiągnięcia w ulubionych grach. Dla tych, którzy nie wiedzą, o co dokładnie w tej usłudze chodzi, polecamy nasz poradnik, w którym wyjaśniamy, co to jest Twitch i jak go używać.

Twich dla Xbox One

Twitch na Xbox One zapewnia dostęp do praktycznie wszystkich funkcjonalności usługi. Możemy wyszukiwać transmisje gier na podstawie tytułu gry bądź wybranego gracza. Możemy też samemu prowadzić transmisje z poziomu konsoli. Mamy więc do dyspozycji pełnego Twitcha w wersji na Xbox One.

OneDrive

Urządzenie Microsoftu bez dostępu do chmury Microsoftu? Niemożliwe. Dlatego właśnie przygotowana została aplikacja OneDrive dla Xbox One, dająca dostęp do naszych zasobów w chmurze.

OneDrive dla Xbox One

Niestety nie jest to pełen dostęp. Konsolowa wersja OneDrive nie umożliwia tworzenia folderów i przesyłania plików, a jedynie otwieranie już istniejących. W dodatku nie wszystkich. Mamy możliwość przeglądania, otwierania i odtwarzania wyłącznie materiałów multimedialnych, jak zdjęcia czy wideo. Jeśli jednak przechowujemy w chmurze również dokumenty w formatach PDF czy Office, nie dostaniemy się do nich z poziomu Xboxa. 

OneDrive dla Xbox One

Skype

Kolejną aplikacją, której obecność na konsoli Microsoftu wydaje się całkowicie naturalna - choć nie jest ona instalowana domyślnie - jest Skype, czyli jeden z najpopularniejszych na świecie komunikatorów, umożliwiający prowadzenie konwersacji tekstowych i rozmów wideo.

Skype dla Xbox One

Skype na Xbox One nie różni się praktycznie niczym od wersji dla Window 8.x - jest to typowy Skype w wersji Modern UI. Tak samo wygląda i tak samo działa. Umożliwia otrzymywanie powiadomień i prowadzenie rozmów nawet w trakcie gry.

Od razu jednak musimy Was uprzedzić, że jeśli preferujecie konwersacje tekstowe, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze Skype na komputerze lub smartfonie. Dlaczego? Zwracaliśmy już uwagę na niezbyt wygodne korzystanie z klawiatury ekranowej za pomocą pada. O ile jednak wpisanie w taki sposób adresu strony internetowej czy nazwy utworu, którego chcemy posłuchać jest jeszcze do zrobienia, to prowadzenie dłuższych rozmów przy użyciu pada do Xboxa może być powodem niemałej frustracji. Ale rozmowy głosowe albo wideo - to zrobicie na konsoli bez żadnego problemu.

2015.06.08, 11:46
nie znam się na konsolach ale słyszałem wiele opinii, że w porównaniu do PS4 to wielka lipa
2015.06.08, 12:22
siggma @ 2015.06.08 11:46
nie znam się na konsolach ale słyszałem wiele opinii, że w porównaniu do PS4 to wielka lipa


PS4 1,84TFlops, X1 1,24TFlops
PS4 8GB GDDR5, X1 8GB DDR3
2015.06.08, 12:59
Uuuu czyżby ktoś chciał podważyć teorie PCMR? :D
2015.06.09, 16:17
A gdzie Media player, BD, Audio lub obsługa USB EXT drive?
To asy których skośne kitajce nie mają i mieć nie będą ..
Kupiłem na wjeżdzie i nigdy nie oddałbym za tego sczerbacza japońskiego.
Moc? w zupełności mi wystarczy, przynajmniej mogę używać tą konsolkę do wszystkich najważniejszych mi rzeczy, mogę mieć tyle miejsca na gry, filmy czy muzykę ile tylko zechcę a nie kisić się max 2TB wewnątrz zapychając i spowalniając dysk.
Na One wewnętrzny trzyma tylko system i to wszystko, a wszystkie dobra odpalam tylko przez zewnętrzne hdd bez jakiegokolwiek używania i charatania napędu co powoduje raz jego oszczędność przed awarią na wygodzie kończąc.
Swoje 4gamers nie sobie żółtki wsadzą w tak samo 4 litery.
Nocna zmiana przy korycie
2016.03.27, 13:39
A w VEVO brakuje w alfabecie wyszukiwania literki ' T '. Już im to zgłosiłem. Dziwne.
docent3011
2017.03.03, 01:57
siggma @ 2015.06.08 11:46
nie znam się na konsolach ale słyszałem wiele opinii, że w porównaniu do PS4 to wielka lipa

Tak jak wspomniał kolega AzumiChan , zgadzam się w 100%
Co do wypowiedzi i tej poniżej,no cóż,może pierwsza odsłona nie była rewelacją,czego brakowało ? Skalowania,odtwarzania w 4K,w sumie tylko tego,lub aż tego. W X-Boxie One S jest już wszystko,niestety Microsoft ma to do siebie,że pierwsze rzeczy,jakie wypuszcza na rynek są do małej poprawki,choć i Sony nie grzeszy poprawnością :)
Na tą chwilę a jest to bardzo ważne,X-box jest NAJTAŃSZYM odtwarzaczem BDHDR,czyli odtwarzacz blu ray w systemie 4K. Po playstation 1,2 i częsciowo 3,zmieniłem konsolę na x-a 360,od tamtej pory,choć miałem do czynienia z Playem - nie,nie ma szans.
Dodać warto jeszcze jedną ważną rzecz,której skośni nie będą mieli,mianowicie strumieniowanie na Windowsa 10 :P ( dla mnie bardzo przydatna rzecz )
Jak już wspomniał kolega o HDD również posiadam rozbudowany 4T samo podłączenie jest dziecinie proste,nic nie zamula,nic nie było na zasadzie coś,kosztem czegoś.

X-BOX ale wersja S - bez konkurencyjny . Playstation - do domu ! :)