partner serwisu

Nie tylko Office na Androida, czyli najlepsze mobilne pakiety biurowe

Nie tylko Office na Androida, czyli najlepsze mobilne pakiety biurowe
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
9 lutego 2017, 13:18
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje biurowe, aplikacje biurowe android, microsoft office, officesuite and pdf editor, pakiet google, pakiety biurowe, pakiety biurowe android, pakiety: wps office and pdf, smart office 2

Czy smartfon lub tablet mogą być narzędziami do pracy? Twórcy pakietów biurowych nie mają złudzeń - rosnące potrzeby użytkowników oraz powszechne wykorzystanie chmur do obsługi plików wymagają tego typu programów w wersjach mobilnych. Android, najszerzej wykorzystywany system dla smartfonów i tabletów na świecie oferuje sporo pakietów biurowych przystosowanych do pracy z interfejsem dotykowym. Spośród nich wybraliśmy 5 najciekawszych naszym zdaniem, które powinny spełnić Wasze oczekiwania. 

Najważniejszymi wyznacznikami definiującymi dobry pakiet biurowy są kompatybilność z popularnymi typami plików, wygoda obsługiwania, dostępność wariantów na inne platformy i urządzenia oraz integracja z popularnymi usługami chmurowymi. Na tej podstawie wybraliśmy pięć najlepszych pakietów biurowych dla systemu Android. Wśród nich znalazły się najpopularniejsze propozycje - Microsoft Office oraz Dokumenty Google, a także mniej znane, ale wysokiej jakości pakiety. Wynik naszych testów nie pozostawia złudzeń - najlepszym rozwiązaniem jest to oferowane przez wyszukiwarkowego potentata, a to za sprawa bardzo dobrej integracji z systemem Android.

Najlepszy pakiet biurowy dla systemu Android? Tylko Dokumenty Google

Polecamy
Dokumenty Google

Dokumenty Google to procesor tekstu znajdujący się w pakiecie biurowym Google. Świetnie współpracuje z plikami OpenOffice oraz Microsoft Office, a także oferuje możliwość edycji plików w wersji webowej. 

Musimy przyznać, że trudno było nam wyłonić jednoznacznego zwycięzcę tego zestawienia. Microsoft Office dla systemu Android nie wygrał tylko dlatego, że pakiet Google lepiej integruje się z systemem operacyjnym - jest to jednak rzecz absolutnie zrozumiała. Jeżeli jesteście aktywnymi użytkownikami systemu Android, na co dzień wykorzystujecie sporo usług Google, a ponadto, nie wyobrażacie sobie życia bez Dysku Google, najlepszym dla Was rozwiązaniem będzie właśnie ten pakiet pakiet biurowy. Dokumenty Google zawierają w sobie trzy aplikacje mobilne: Dokumenty, Prezentacje oraz Arkusze. Pierwsza z nich to typowy procesor tekstu wspierający rozszerzone formatowanie, druga natomiast to narzędzie do tworzenia rozbudowanych prezentacji, a ostatnia to odpowiednik microsoftowego Excela. Pliki tworzone w tych programach mogą być zapisywane lokalnie lub w chmurze Google. 

Interfejs pakietu Google

Pakiet aplikacji biurowych doskonale integruje się z systemem Android

Interfejs każdej aplikacji jest bardzo dobrze przystosowany do współpracy z ekranem dotykowym oraz pasuje do stylistyki Material Design, dzięki czemu jest spójny z systemem. Pakiet biurowy Google obsługuje się niezwykle prosto i intuicyjnie - zarówno na tablecie, jak i na smartfonie. Wszystkie pliki zapisywane przez te można odczytać na innych pakietach biurowych. Również odczyt plików pierwotnie wykonanych m. in. w Microsoft Office nie stanowi dla aplikacji żadnych problemów. 

Ogromną siłą pakietu Google jest dostępność przeglądarkowej wersji aplikacji, dzięki czemu możliwa jest praca na plikach również na komputerach osobistych. Ci, którzy szukają pakietu obsługującego tryb współpracy w czasie rzeczywistym powinni zwrócić uwagę właśnie na tercet aplikacji Google - ta funkcja jest niezwykle rozbudowana i z pewnością przyda się w sytuacjach, gdy większa grupa pracuje nad jednym plikiem. 

Microsoft Office - najlepszy, jeżeli nie jest najważniejszy dla Was ekosystem Google

Polecamy
Microsoft Word

Microsoft Word to program do edycji plików tekstowych wchodzący w skład pakietu Office. Jest to zdecydowanie najlepsza aplikacja, jeżeli zależy nam na pełnej zgodności z rodzimymi dokumentami oraz tymi zapisanymi w formatach OpenOffice. 

Gdyby pominąć specyfikę systemu Android, zapewne to właśnie Microsoft Office zostałby przez nas okrzyknięty najlepszym pakietem biurowym. Ostatnie porażki giganta na rynku urządzeń mobilnych nie powstrzymały go przed ekspansją na inne platformy. Owocem tego są świetnej jakości aplikacje mobilne - zarówno dla iOS jak i Androida. Dzięki temu, użytkownicy systemu Google mogą cieszyć się bardzo dobrym pakietem biurowym prosto od Microsoftu. Choć jest spójny ze stylistyką Material Design, bardzo mocno nawiązuje wyglądem interfejsu do desktopowych oraz webowych odsłon aplikacji. Na ten pakiet biurowy składają się takie narzędzia jak Word, Excel, PowerPoint, OneNote oraz Lync. Ogromną zaletą Microsoft Office jest pełna kompatybilność z plikami zapisanymi w standardzie ustanowionym przez Microsoft. Ale nie tylko, bo możliwe jest otwarcie plików zapisanych w otwartym formacie specyfikacji OASIS (pliki OpenOffice).

Interfejs Microsoft Office

Pakiet Microsoftu jest zdecydowanie najpewniejszym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na kompatybilności plików.

Podstawą korzystania z pakietu Office w systemie Android jest posiadanie konta Microsoft, do którego przypisany jest udział w chmurze OneDrive. Mobilny pakiet biurowy obsługuje również Dropboksa, a także Dysk Google, dzięki czemu możemy w nich zapisywać nasze pliki. Zdecydowanie polecane jest jednak korzystanie z OneDrive, z którym Microsoft Office dla Androida świetnie się integruje. 

OfficeSuite - dla osób, które potrzebują wszechstronnego pakietu biurowego

Polecamy
Office Suite

Office Suite to zdecydowanie najbardziej wszechstronny pakiet biurowy dla systemu Android. Jego jedynym problemem jest obecność bardzo inwazyjnych reklam w wersji bezpłatnej. 

OfficeSuite dla systemu Android to wbrew pozorom jedna z popularniejszych aplikacji biurowych – głównie dzięki licznym partnerstwom producenta pakietu z wytwórcami elektroniki użytkowej. Aplikacje OfficeSuite są preinstalowane na urządzeniach firm Amazon, Kyocera, Acer, Alcatel oraz Sony. W Google Play, licznik pobrań aplikacji zatrzymał się na 200 milionach, co nie jest małą liczbą, jak na pakiet biurowy. Dzięki OfficeSuite, możliwe jest tworzenie dokumentów tekstowych, prezentacji oraz arkuszy kalkulacyjnych. Dostępna jest również aplikacja desktopowa dla systemów z rodziny Windows. Program charakteryzuje się pełną kompatybilnością ze wszystkimi typami plików w ustanowionym przez Microsoft standardzie – obsługiwane jest również rozszerzone formatowanie. Program wspiera także pliki PDF z funkcją skanowania za pomocą aparatu fotograficznego zainstalowanego w urządzeniu mobilnym. Oprócz tego, wspierane są typy plików: RTF, TXT, LOG, CSV, EML, ZIP, a także dokumenty OpenOffice. Niezwykle ważne jest jednak to, że OfficeSuite obsługuje ogromną ilość chmur na dane: Box, DropBox, Google Drive, OneDrive, Amazon Cloud Drive oraz SugarSync.

Interfejs OfficeSuite

OfficeSuite jest bardzo wszechstronnym rozwiązaniem. Jedynym problemem mogą być inwazyjne reklamy.

W programie jednak pojawiają się reklamy i niektórym użytkownikom mogą one przeszkadzać. Treści sponsorowanych można pozbyć się, nabywając ten pakiet w wersji Premium, który obejmuje również zabezpieczanie plików hasłem, możliwość konwertowania plików PDF, a także tryb współpracy kilku użytkowników. Posiadacz płatnej wersji pakietu otrzymuje także dostęp do programów PhotoSuite Proffesional, QuickWrite Predictive Keyboard oraz do paczki czcionek zgodnych z pakietem Office. 

WPS Office + PDF

Polecamy
WPS Office + PDF

WPS Office to bardzo prosty pakiet biurowy dla systemu Android. Za tym jednak idzie również bardzo niska waga programu, a także jego świetne działanie na słabszych urządzeniach.

WPS Office + PDF dla Androida pobrało już 600 mln użytkowników na całym świecie. Program obsługuje notatki, dokumenty, arkusze kalkulacyjne oraz prezentacje. Aplikacja jest kompatybilna z pakietem Microsoft Office, a także oferuje szyfrowanie zapewniając bezpieczeństwo zapisywanych danych. WPS Office + PDF obsługuje większość najpopularniejszych chmur na dane: Dropbox, Dysk Google, Box, Evernote i OneDrive. Jest to zdecydowanie najprostsza aplikacja biurowa dla systemu Android – interfejs jest bardzo ascetyczny i na pozór pakiet nie oferuje zbyt wielu funkcji. Jednak przy bliższym zapoznaniu się z programem, okazuje się, że możliwości jest całkiem sporo. Zaletą takiego podejścia twórców aplikacji jest fakt, że jest ona niesamowicie lekka – jej pobranie z Google Play zajmuje dosłownie chwilę (35 MB), a dodatkowo, działa ona płynnie również na urządzeniach o słabej specyfikacji sprzętowej

Interfejs WPS Office

WPS Office + PDF jest bardzo prostą aplikacją, ale odwdzięcza się bardzo żwawą pracą również na bardzo słabych urządzeniach.

Program dodatkowo obsługuje bezpłatny konwerter oraz czytnik plików PDF. Wszystkie dokumenty zapisane w obsługiwanych formatach można w bardzo prosty sposób przenieść do PDF. Wśród obsługiwanych typów plików znajdują się: doc, docx, wpt, dotm, docm, dot, dotx, xls, xlsx, xlt, xltx, csv, xml, et, ett, PDF, ppt, pot, dps, dpt, pptx, potx, ppsx, txt; log, lrc, c, cpp, h, asm, s, java, asp, bat, bas, prg, cmd., brakuje jednak wsparcia dla dokumentów zapisanych w standardzie OpenOffice. W wersji Premium, użytkownicy mogą korzystać z licencjonowanych czcionek takich, jak w większości dokumentów. Dodatkowo, możliwe jest pracowanie z programem bez wyświetlających się reklam.

Smart Office 2

Polecamy
Smart Office 2

Smart Office 2 to bardzo prosty program do edycji dokumentów. Odwdzięcza się jednak bardzo dobrą obsługą drukarek sieciowych, co może być niezwykle ważne w firmach. 

SmartOffice 2 to prosta i przejrzysta aplikacja biurowa dla systemu Android. Jest też zdecydowanie najuboższa w funkcje. Na pakiet składa się procesor tekstu, narzędzie do tworzenia prezentacji, arkuszy kalkulacyjnych oraz przeglądarka / konwerter plików zapisanych w formacie PDF. Bardzo smutną wiadomością dla osób pracujących z plikami Open Office będzie fakt, iż program nie obsługuje tego typu dokumentów. Bardzo ubogo wygląda również kompatybilność z usługami chmurowymi – pliki możemy zapisać jedynie do Box, Dropbox oraz Dysku Google.

Interfejs SmartOffice

Smart Office 2 oferuje najmniej funkcji, ale użytkownikom może przydać się rozszerzona obsługa drukarek sieciowych.

Aplikacja wyróżnia się jednak bardzo szeroką obsługą drukarek sieciowych – właściwie każde urządzenie jest zgodne z tym programem. Dodatkowo, dostępne są zróżnicowane szablony dokumentów, które wspomogą tworzenie rozbudowanych arkuszy, plików tekstowych, czy prezentacji. Dodatkowo, SmartOffice świetnie radzi sobie z plikami pakietu Microsoft Office, a także z ich rozszerzonym formatowaniem.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.