partner serwisu

Najlepszy program pocztowy dla Androida? Podpowiadamy najciekawsze aplikacje

Najlepszy program pocztowy dla Androida? Podpowiadamy najciekawsze aplikacje
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
2 listopada 2016, 19:57
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
blue mail, e-mail, email android, gmail, inbox, k-9 mail, microsoft outlook, poczta android, poczta elektroniczna, poczta mobilna

Poczta elektroniczna to jedna z najstarszych cyfrowych usług przeznaczonych do kontaktu z innymi. Nic jednak nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miała ona być zastąpiona alternatywnymi formami komunikowania, które co prawda istnieją, ale stary, dobry e-mail wciąż ma się dobrze i cały czas się rozwija oferując użytkownikom coraz to nowsze funkcje. W ślad za rozwojem usług pocztowych podążają również mobilne aplikacje przeznaczone do zarządzania elektroniczną korespondencją. Nasze zestawienie to propozycje godne uwagi każdego, komu zależy na efektywnym i uporządkowanym korzystaniu z poczty elektronicznej.

Gdybyśmy mieli wskazać najlepszy program pocztowy dla Androida spośród wymienionych w artykule propozycji, bez wahania wybralibyśmy najbardziej uniwersalną, a jednocześnie intuicyjną i prostą w obsłudze aplikację Blue Mail. Program ten nie jest powiązany (jak np. Gmail czy Outlook) z jakąkolwiek konkretną usługą pocztową online, dlatego też wszystkie dostępne rozwiązania traktuje równie poważnie, z korzyścią dla użytkownika. Bardzo elastyczna konfiguracja, obsługa wielu typów skrzynek e-mail, bogate możliwości porządkowania i automatyzacji funkcji pocztowych sprawiają, że jest to z pewnością program godny polecenia. Nie skreślajmy jednak innych aplikacji - każda z nich może mieć coś, co skłoni nas do korzystania właśnie z tego rozwiązania.

Blue Mail

Polecamy
Blue Mail

Bezpłatny, uniwersalny, mobilny klient poczty umożliwiający zarządzanie dowolną liczbą skrzynek pocztowych różnego typu. W jednej aplikacji możesz zarządzać pocztą Gmail, Yahoo, Office 365 i z innych usług. Blue Mail obsługuje automatyczną konfigurację kont IMAP, POP3 i Exchange.

Zwycięzca naszego porównania to bezpłatny, uniwersalny klient poczty elektronicznej dla smartfonów i tabletów z systemem Android. Aplikacja oferuje bogaty zestaw funkcji związanych z zarządzaniem elektroniczną korespondencją, obsługuje wiele różnych typów usług i protokołów pocztowych umożliwiając przeglądanie korespondencji zarówno dla każdej skrzynki niezależnie, jak też odczyt wszystkich nowych maili z jednego folderu. Blue Mail oferuje szerokie możliwości personalizacji interfejsu aplikacji. Program ten współpracuje również ze smartwatchami działającymi pod kontrolą Android Wear. Posiadacz takiego gadżetu może otrzymywać automatyczne powiadomienia o nowej poczcie. Nie ma tu żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o liczbę kont i usług pocztowych powiązanych z aplikacją. Pod względem funkcjonalnym, jest to najlepiej wyposażony mobilny klient poczty w naszym zestawieniu.

Szeroki zakres obsługiwanych typów kont, pozwala wygodnie zarządzać całą naszą korespondencją w jednej aplikacji.

Blue Mail to prawdziwie uniwersalny klient poczty na smartfonie. W jednym miejscu możemy mieć pocztę z różnych kont: Gmail, Exchange, Outlook.com, Office365, Yahoo, Apple iCloud i innych zgodnych z protokołami POP3 lub IMAP. Ciekawostką w opisywanej aplikacji jest funkcja o nazwie Tryb ciemny ułatwiająca odczyt maili w nocy lub w zaciemnionym mocno pomieszczeniu. Blue Mail pozwala bardzo elastycznie konfigurować powiadomienia i to niezależnie dla każdego z dodanych w programie kont pocztowych. Możemy np. ustawiać różne brzmienia i rodzaje wibracji dla sygnału powiadomienia dla skrzynek odbiorczych. Dla każdej z nich można zdefiniować również niezależne podpisy. Blue Mail obsługuje też gesty. Zależnie od tego, czy danego maila przeciągniemy w lewo lub w prawo na ekranie wyświetlającym listę wiadomości, możemy zachować go w archiwum, usunąć, przenieść do spamu, oznaczyć do przeczytanego później i wiele, wiele więcej - funkcje dostępne po wykonaniu gestu są w pełni konfigurowalne.

Przydatnym rozwiązaniem w Blue Mail jest np. możliwość zredagowania szybkiej odpowiedzi - mechanizm działa podobnie jak w przypadku automatycznych predefiniowanych wiadomości SMS wysyłanych do dzwoniącego, od którego akurat nie możemy odebrać telefonu, bo jesteśmy np. "na ważnym spotkaniu". Blue Mail oczywiście potrafi wyświetlać korespondencję w widoku wątków, dodatkowo oznaczając specjalnym awatarem te z nich, w których dyskutują więcej niż dwie osoby. Ponadto wiadomości mogą być prezentowane w postaci tzw. klastrów, co bardzo ułatwia dotarcie do wszystkich e-maili nadesłanych przez konkretną osobę. Oczywiście nie mogło zabraknąć rozbudowanych funkcji filtrowania i sortowania poczty oraz wbudowanej w program wyszukiwarki maili. Blue Mail to naprawdę produkt godny polecenia - zdecydowany lider niniejszego zestawienia. Znakomity dla osób posiadających wiele różnych kont i nie bojących się samodzielnego ustawiania konfiguracji poczty. Dzięki przejrzystemu interfejsowi będzie użyteczny również dla mniej zaawansowanych użytkowników.

K-9 Mail

Polecamy
K-9 Mail

Całkowicie bezpłatny, otwartoźródłowy (open source), mobilny klient poczty elektronicznej z obsługą push dla kont IMAP, wielofolderową synchronizacją, flagowaniem wiadomości, automatycznymi sygnaturami dla różnych skrzynek i przechowywaniem maili na karcie SD.

Kolejna z naszym zestawieniu aplikacja udostępniana jest bezpłatnie na licencji open source. W istocie K-9 Mail jest projektem opracowywanym przez społeczność - nie ma tu stałego zespołu sprawującego pieczę nad kodem aplikacji i... to niestety widać. Niemniej fakt, że mamy tu do czynienia z projektem open source oznacza brak jakiejkolwiek komercjalizacji. Ten klient poczty nie zawiera absolutnie żadnych reklam. Jest to program dość elastyczny jeżeli chodzi o obsługę różnych typów kont pocztowych, choć naszym zdaniem nie aż tak funkcjonalny jak opisywany wyżej Blue Mail. Twórcy K-9 Mail zachęcają innych programistów, dokumentalistów czy projektantów odpowiedzialnych za wzornictwo interfejsów do współpracy. Robią słusznie, gdyż K-9 mimo oferowanej funkcjonalności nieco odstaje wizualnie od reszty stawki w branży mobilnego mailowania.

K-9 to dość funkcjonalny klient poczty, ale niektórych może odrzucać dość spartański i przestarzały design interfejsu.

K-9 Mail potrafi obsłużyć konta IMAP oraz POP3, teoretycznie aplikacja jest w stanie również współpracować z kontami Exchange, ale - po pierwsze - dotyczy to tylko Exchange w wersji 2003/2007, a po drugie - wymaga włączenia na serwerze protokołu WebDAV (czyli de facto wymaga, żeby serwer udostępniał pocztę przez protokół HTTP(S)). Oznacza to, że w praktyce z obsługą tego typu kont bywa różnie. Ponadto wielu użytkowników zgłasza różnego rodzaju problemy z synchronizacją poczty za pomocą tego programu. Po prostu zdarza się, że K-9 "gubi" część korespondencji. Dlatego trudno nam jednoznacznie polecić tę aplikację, niemniej warto ją wypróbować - jeżeli w danym przypadku nie będzie problemów z synchronizacją, to można się do tej aplikacji przekonać. Zaletami K-9 Mail są tworzenie sygnatur niezależnie dla każdego zdefiniowanego w aplikacji konta, obsługa szyfrowania PGP, czy możliwość przechowywania korespondencji na karcie SD. Jednak ze względu na wspomniane potencjalne problemy nie jest to program dla każdego.

Gmail

Polecamy
Gmail

Tej aplikacji chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać - najpopularniejsza usługa pocztowa świata, bezpłatna, prosto od Google'a. Aplikacja Gmail pozwala zarządzać elektroniczną korespondencją nie tylko pochodzącą z usługi Google'a. Możliwa jest również obsługa innego typu kont, powiadomienia push, etykiety i oczywiście wyrafinowana wyszukiwarka.

Najpopularniejsza aplikacja do zarządzania elektroniczną korespondencją na smartfonie. Swoją popularność zawdzięcza jednak nie tyle całkiem przyzwoitej funkcjonalności, co temu, że Gmail jest preinstalowanym klientem mobilnym poczty elektronicznej praktycznie na każdym telefonie pracującym pod kontrolą systemu Android. Gmail jest ściśle powiązany z kontem Google. Każdy kto korzysta z jakiejkolwiek uwierzytelnianej usługi wyszukiwarkowego potentata, ma również własną skrzynkę mailową. Konfiguracja opisywanej aplikacji jest automatycznie uruchamiana podczas pierwszego włączenia prawie każdego nowego telefonu z systemem Android. Funkcjonalnie Gmail nie wypada źle, aplikacja potrafi zarządzać nie tylko korespondencją obsługiwaną przez serwery Google (czyli z różnych kont Google). Za pomocą tego programu możemy również wysyłać i odbierać pocztę z takich usług jak Outlook.com Microsoftu, Yahoo Mail, a także dowolnego innego serwera pocztowego wykorzystującego protokoły POP3 i IMAP.

Automatyczne porządkowanie korespondencji, możliwość obsługi wielu różnych typów kont i przede wszystkim popularność - to największe zalety aplikacji Gmail.

Funkcje mobilnego klienta poczty opracowanego przez Google są większości posiadaczy smartfonów z Androidem zapewne dobrze znane. Krótko je zatem przypomnijmy: przydatną cechą Gmaila jest możliwość automatycznego grupowania wiadomości w zależności od ich charakteru. Dzięki temu oddzielnie mamy pogrupowane maile z ofertami, przypomnieniami itp. Wbudowany filtr antyspamowy jest tym efektywniejszy im dłużej korzystamy z poczty. Ponadto klient automatycznie segreguje korespondencję powiązaną z sieciami społecznościowymi, maile ważne, adresowane bezpośrednio do danej osoby, wyróżnia od rodziny i osób bliskich właścicielowi konta, a wszystko to realizowane jest w zasadzie automatycznie. Jeżeli Gmail to wasza główna skrzynka pocztowa, nie korzystacie z wielu innych kont pocztowych i przyzwyczailiście się już do korzystania z usługi Google trudno będzie was przekonać do zmiany aplikacji pocztowej na inną. Nie ma w tym nic złego, bo natywny klient usługi Gmail to przyzwoity kawałek kodu.

Inbox by Gmail

Polecamy
Inbox

Aplikacja pocztowa opracowana przez Google, powstała w celu ułatwienia dostępu do informacji przekazywanych za pomocą e-maili. W efekcie Inbox pozwala korzystać z Gmaila w inny sposób, umożliwiając np. dostęp do ważnych informacji bez potrzeby otwierania maila. Do tego grupowanie maili, przypomnienia, odkładanie na później i jeszcze więcej.

Inbox to kolejna aplikacja opracowana przez programistów Google. Narzędzie to jest przeznaczone wyłącznie dla osób, które swoją elektroniczną korespondencję prowadzą w oparciu o konta Google (Gmail) i tylko te. Dlaczego? Po prostu Inbox jest alternatywnym klientem tej usługi i nie potrafi (w przeciwieństwie do opisywanej wcześniej aplikacji) obsługiwać kont pocztowych innego typu niż te wyszukiwarkowego potentata. W aplikacji Inbox największy nacisk położono na automatyczne porządkowanie poczty. Korespondencja podobnego typu jest odrębnie grupowana. Ponadto użytkownik może ustawiać przypomnienia dotyczące konkretnych maili, a także odkładać wybraną korespondencję "na później". Jest to szczególnie przydatne, gdy w momencie odbioru danego listu nie mamy czasu w pełni ustosunkować się do nadesłanej treści i zredagować stosowną odpowiedź.

Jeszcze większa automatyzacja w zakresie porządkowania korespondencji niż w Gmailu. Inbox to program, który jedni pokochają, a innych będzie irytował.

Największą wadą Inbox jest to, że nie jest to uniwersalny klient poczty. Aplikacja jest jednak na tyle popularna i wyróżnia się specyficznymi, unikalnymi dla niej funkcjami, dlatego też postanowiliśmy zamieścić ją w naszym zestawieniu. Inbox to narzędzie przeznaczone do zarządzania korespondencją przetwarzaną przez serwery Google'a, skorzystają z niej wyłącznie użytkownicy Gmaila - niekoniecznie tylko jednego konta w tej usłudze. Jeżeli jednak brak uniwersalności nam nie przeszkadza, to Inbox może się nam spodobać. Aplikacja, a właściwie działająca online usługa Inbox umożliwia dotarcie do informacji nawet bez otwierania danej wiadomości w skrzynce. Wyświetlając listę maili od razu widzimy grupy wiadomości, miniatury załączników itp. To wszystko pozwala nam szybciej odnaleźć maila, na którym nam w danej chwili zależy. Obsługa Inbox wymaga przyzwyczajenia, ale jeżeli przekonamy się do tej aplikacji, nie będziemy chcieli używać innej.

Microsoft Outlook

Polecamy
Microsoft Outlook

Aplikacja pozwala na zarządzanie pocztą elektroniczną z usługi Office 365, jak również z wielu innych serwisów i usług pocztowych. Outlook współpracuje ze skrzynkami Exchange, Gmail czy Yahoo.

Od kiedy Microsoftem rządzi Satya Nadella, korporacja z Redmond przechodzi cichą rewolucję. Czy ktokolwiek wyobrażał sobie, żeby w czasach gdy u sterów Microsoftu był Steve Ballmer, aplikacja dla Androida była znacznie lepsza od jej wersja dla mobilnego Windows? Już słyszymy ten śmiech. Tymczasem w Microsofcie-według-Nadelli tak właśnie jest. Mobilny klient poczty - Microsoft Outlook - dla systemu Android jest produktem znacznie bardziej funkcjonalnym, niż jego wersje oddane do dyspozycji posiadaczom smartfonów pracujących pod kontrolą Windows Phone i mobilnego Windows 10. Jeszcze do niedawna tak nie było, ale Outlook w wersji dla Androida przeszedł bardzo głęboką modernizację.

Piekło zamarzło - mobilny klient poczty elektronicznej opracowany przez programistów Microsoftu znacznie lepiej działa w Androidzie niż... w mobilnym Windows.

Outlook dla Androida jest uniwersalnym klientem pocztowym. W aplikacji Microsoftu możemy zarządzać korespondencją przychodzącą na naszą skrzynkę Gmail, usługi Outlook.com, Office365 oraz oczywiście Exchange. Outlook może służyć również do odbioru poczty z konta iCloud Apple, Yahoo, czy dowolnie innej usługi pocztowej oferującej transmisję danych z wykorzystaniem protokołu IMAP. Uwaga, Outlook dla Androida nie obsługuje kont POP3, ten wiekowy już protokół został uznany przez programistów Microsoftu za przestarzały.

Aplikacja podobnie jak Gmail czy Inbox automatycznie porządkuje maile. Wstępnie wiadomości są podzielone na dwie grupy: priorytetowe oraz inne. W tej pierwszej pojawią się maile, które wg inteligentnego algorytmu porządkującego wiadomości są szczególnie ważne dla posiadacza danego konta. Mechanizm ten działa tym sprawniej, im dłużej korzystamy z programu. Outlook to również łatwy dostęp do kalendarza i dokumentów. W celu jeszcze sprawniejszej obsługi tych ostatnich, warto na smartfonie zainstalować bezpłatnego Worda czy Excela. Dzięki temu dokument którejś z tych aplikacji otrzymany w załączniku możemy nie tylko od razu otworzyć do edycji, ale również z poziomu mobilnych wersji wspominanych programów odesłać z powrotem do Outlooka jako odpowiedź. 

Podsumowanie

Wszystkie z programów wymienionych w naszym zestawieniu mają sporo zalet, niekiedy również i trochę wad. Aplikacją wyróżniającą się na tle wszystkich pozostałych jest Blue Mail, dlatego też ten program polecamy jako najbardziej uniwersalny do zarządzania elektroniczną korespondencją na smartfonie z Androidem, ale absolutnie nie znaczy to, że pozostałe aplikacje są do niczego. W niektórych sytuacjach mogą one przypaść użytkownikom bardziej do gustu niż zachwalany przez nas Blue Mail. Wiele też zależy od tego jak wiele skrzynek i jakiego typu chcemy obsługiwać jednym programem. Przykładowo jeżeli korzystamy tylko z poczty Gmail, to i natywny klient tej usługi jest całkiem wystarczający. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu zestawieniu każdy wybierze optymalne dla siebie rozwiązanie.

krzysztof.em
2017.07.09, 16:50
Zainstalowałem BlueMail, ale mam problem ze skonfigurowaniem swojego konta w Gmail w protokóle POP - na którym z osobistych powodów zależy mi. Otwieram opcję dodawania konta, wybieram 'zarejestruj się poprzez email', następnie wybieram 'Other Email', wpisuję adres e-mail i hasło, usuwam zaznaczenie 'automatyczne', wybieram pop3, zatwierdzam ustawienia pop3 i ...w tym momencie pojawia się stroma accounts.google.com z moim kontem. Po jego kliknięciu wszystko dzieje się automatycznie i konto konfiguruje się, tyle tylko że w protokóle IMAP a nie pop3 na którym mi zależało. Nie pojawia się już możliwość skonfigurowania serwera smtp. Czy ktoś może mi podpowiedzieć co zrobić aby skonfigurować konto gmail w protokóle pop3 w programie pocztowym BlueMail?
Marek JK
2018.01.29, 14:12
Przejrzałem kilka z tych programów i brakuje mi w nich jednej rzeczy, porządnego kreatora reguł grupowania poczty i filtrowania wszelkiego śmiecia wg. słów kluczowych. Co prawda niektóre mają funkcję blokowania nadawcy ale to nie to samo co masowe filtrowanie.