partner serwisu
Najlepsze rozszerzenia i dodatki do Google Chrome
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
9 października 2014, 22:06
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
google, google chrome, najlepsze dodatki, przeglądarka www, rozszerzenia google chrome

Zabawa i zdjęcia

Hover Zoom

Jedno z najpopularniejszych rozszerzeń, używane przez ponad milion użytkowników. Obowiązkowa pozycja dla każdego, kto w jakikolwiek sposób przeszukuje zasoby Sieci pod kątem zdjęć. Zasada działania tego dodatku jest bardzo prosta. Po jego instalacji wystarczy naprowadzić kursor myszki na dowolną miniaturę zdjęcia widoczną na przeglądanej akurat stronie i po krótkiej chwili w odrębnej ramce wyświetlona zostanie powiększona wersja wskazywanej fotografii lub ilustracji. Rozszerzenie działa z wieloma serwisami hostującymi zdjęcia i ilustracje (np. Flickr czy deviantART), platformami blogowymi (np. Tumblr, Wordpress, Blogspot), ze stroną z wynikami wyszukiwarek (Google, Bing), sieciami społecznościowymi (Facebook, Twitter) i wieloma innymi popularnymi serwisami i usługami online.

Dodatkowym ułatwieniem w korzystaniu z tego rozszerzenia jest to, że w każdej chwili wiemy, czy na aktualnie oglądanej stronie jest możliwe korzystanie z Hover Zoom. Informuje o tym widoczna na powyższej ilustracji ikonka wyświetlana w Omniboksie (pasek adresowy i wyszukiwania) Google Chrome. 

Korzystanie z tego rozszerzenia jest banalnie proste, wystarczy wskazać miniaturę fotografii, a po krótkiej chwili (niemal natychmiast; standardowe opóźnienie to 0,1 sek.) wyświetlona zostanie powiększona wersja zdjęcia. Co ciekawe Hover Zoom umożliwia również podgląd plików wideo (przy czym domyślnie dźwięk z odtwarzanych w ten sposób klipów jest wyłączony).

W razie potrzeby możliwość podglądu zdjęć, ilustracji i filmów można wyłączyć, bądź to dla aktualnie przeglądanej domeny, bądź dla wszystkich serwisów. Wystarczy kliknąć wspomnianą wcześniej ikonkę rozszerzenia w Omniboksie i zaznaczyć odpowiednie pole wyboru.

Zakres ustawień Hover Zoom jest znacznie większy. Po wywołaniu okna opcji tego rozszerzenia możemy m.in. odblokować odtwarzanie dźwięku w podglądzie wideo, wymusić standardowo wyłączone ładowanie zdjęć wysokiej rozdzielczości (tam gdzie są one dostępne; oznacza to dłuższe ładowanie fotografii). Można zwiększyć opóźnienie wyświetlania podglądów po najechaniu kursorem myszy na miniatury, wystarczy zwiększyć wartość liczbową w polu Delay before displaying a picture. Karta Sites w ustawieniach pozwala nam zdefiniować serwisy, w jakich Hover Zoom ma być wyłączony, karta Action Keys to zbiór konfigurowalnych, przydatnych skrótów klawiszowych. Np. przytrzymanie klawisza X powoduje zablokowanie wyświetlania podglądu co może być przydatne w sytuacji, gdy wyświetlony podgląd danego obiektu przesłania inne istotne elementy dane witryny. Klawisz W wyświetla aktualnie wskazywany obraz w nowym oknie, a klawisz S natychmiast zapisuje wskazywane zdjęcie w domyślnym folderze pobierania Google Chrome.

 

TinEye

Rozszerzenie TinEye dodaje do przeglądarki Google Chrome funkcje wyszukiwarki TinEye Reverse Image Search (www.tineye.com). Podstawową funkcją odróżniającą TinEye od innych mechanizmów wyszukiwawczych dostępnych w Sieci jest to, że poszukiwanym zbiorem nie jest słowo czy fraza, lecz obraz. Przy czym TinEye był pierwszym istniejącym w Sieci mechanizmem wyszukiwawczym obrazów, bazującym nie na metadanych, czy słowach kluczowych, lecz na technologii identyfikacji poszczególnych obrazów. TinEye dla każdego zindeksowanego obrazu tworzy unikalny identyfikator, który jednak, w przeciwieństwie np. do kryptograficznych funkcji skrótu, uwzględnia modyfikacje oznaczonego zbioru. Dzięki takiemu rozwiązaniu TinEye potrafi znaleźć identyczny obraz, ale o innej rozdzielczości, czy nawet nieznacznie zmodyfikowany (np. przycięty).

Korzystanie z rozszerzenia TinEye jest bardzo proste. Rozszerzenie dodaje nową pozycję do menu kontekstowego przeglądarki. Jeżeli klikniesz prawym klawiszem na ilustracji otwartej w Google Chrome, możesz poszukać podobnych obrazów (np. o lepszej rozdzielczości) wybierając pozycję Search Image on TinEye.

Oprócz tego możliwe jest przeszukiwanie wszystkich obrazów na aktualnie odwiedzanej stronie WWW, wystarczy wywołać menu kontekstowe klikając poza ilustracją, wtedy dostępne będzie polecenie Search Page on TinEye, które przekaże do wyszukiwarki TinEye wszystkie znalezione na danej stronie (nie witrynie) ilustracje.

Tak prezentuje się strona z wynikami wyszukiwania jednego obrazu. Wyniki standardowo posortowane są według podobieństwa, ale można zmienić sposób sortowania (poprzez wybór pozycji z menu Sort by widocznego po lewej stronie wyników wyszukiwania) na wyświetlanie obrazów najbardziej zmienionych, największych, najnowszych czy najstarszych. 

Turn Off The Lights

Rozszerzenie przydatne dla każdego, kto lubi oglądać filmy przesyłane strumieniowo, działa z serwisem YouTube, ale nie tylko, również z wieloma innymi witrynami wideo, a także ze zdjęciami (np. Picasa Web). 

Główny efekt działania rozszerzenia widoczny jest na powyższej ilustracji. Cały interfejs YouTube'a poza odtwarzanym w danym momencie filmem jest przyciemniony. Oprócz tego w ustawieniach rozszerzenia dostępne są dodatkowe funkcje, jak np. efekt poświaty wyświetlanej dookoła ramki z wideo. Ciekawostką jest również możliwość przyciemniania stron internetowych ruchem ręki. Rozszerzenie potrafi posłużyć się kamerą wbudowaną (lub podłączoną) w komputer i za jej pośrednictwem rozpozna gest przeciągania dłoni z góry na dół, co spowoduje przyciemnienie aktualnego obrazu. To nie wszystko, rozszerzenie umożliwia również sterowanie oświetleniem oraz odtwarzaniem filmu za pomocą komend głosowych (standardowo funkcja ta jest wyłączona, można ją włączyć w ustawieniach). Tym samym z prostego wydawałoby się rozszerzenia otrzymujemy niemal ekwiwalent Smart TV ;-). W każdym razie, warto wypróbować.

Dream Afar New Tab

Praca na komputerze to nie tylko... praca. I nie mamy tu na myśli marnowania czasu poprzez szukanie innych zajęć poza tymi, które należy wykonać. Chodzi raczej o poczucie estetyki. Proste rozszerzenie Dream Afar New Tab zmienia wygląd standardowej strony domowej każdego dnia wyświetlając piękne zdjęcia z różnych zakątków świata.

Oprócz estetycznej poprawy nie tracimy funkcjonalności, wciąż jest dostępne pole wyszukiwarki Google, w dolnej części widoczne są ikonki najczęściej odwiedzanych stron WWW, po prawej stronie jest zegar i aktualna temperatura w miejscu odczytanym przez dane geolokalizacyjne. Za pomocą prostego menu widocznego w górnym, prawym rogu nowej karty startowej mamy możliwość szybkiego przejścia do zakładek, historii odwiedzanych stron, zainstalowanych aplikacji oraz menu ustawień opisywanego dodatku. Pomiędzy polem wyszukiwarki a ikonkami najczęściej odwiedzanych serwisów jest jeszcze podpis zdjęcia (pokazywane miejsce) będący jednocześnie linkiem do opisu fotografowanej lokalizacji. Obok podpisu widoczna jest ikonka ze strzałką, to nic innego jak link do pliku graficznego - widocznego na karcie zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, które można pobrać na dysk.

Google Redesigned

Istnieje dość duża grupa użytkowników komputerów lubująca się w dopasowywaniu wyglądu interfejsów różnych aplikacji i usług do własnych estetycznych upodobań. Dla systemu Windows powstało mnóstwo programów zmieniających wygląd standardowych elementów wystroju systemu Microsoftu, tym razem jednak rzecz dotyczy przeglądarki Google Chrome i usług Google'a. Jak zmienić wizualnie serwisy wyszukiwarkowego giganta? To proste, zainstaluj rozszerzenie Google Redesigned.

Gmail ze standardowym interfejsem...

I po zaaplikowaniu zmian wprowadzanych przez rozszerzenie Google Redesigned.

Oprócz Gmaila można zmienić również interfejs Dokumentów Google oraz Kalendarza Google. Odpowiednie opcje aktywujące modyfikatory wyglądu dostępne są po kliknięciu ikony rozszerzenia dodawanej obok Omniboksa.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.