partner serwisu
Najlepsze rozszerzenia i dodatki do Google Chrome
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
9 października 2014, 22:06
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
google, google chrome, najlepsze dodatki, przeglądarka www, rozszerzenia google chrome

Komunikacja i społeczności

Kolejna kategoria to ułatwienia w komunikacji i współdzieleniu danych ze znajomymi i nie tylko.

Boomerang for Gmail

Przydatne rozszerzenie dla każdego użytkownika serwisu Gmail, pomagające łatwiej zarządzać korespondencją w usłudze Google'a. Podstawową funkcją Boomerang for Gmail jest możliwość zaplanowania wysyłki korespondencji. Dotyczy to nie tylko nowych maili, ale również odpowiedzi na już otrzymane wiadomości. Ile razy zdarzyło Ci się nie odpowiedzieć na mail, ponieważ w chwili jego odbioru i odczytania na odpowiedź nie miałeś czasu, a potem po prostu o tym zapomniałeś? Po instalacji Boomerang for Gmail tego typu sytuacje odejdą w przeszłość. Rozszerzenie automatycznie przypomni w określonym czasie o czekających odpowiedziach. 

Co więcej możliwość zaplanowanego wysyłania maili nie wymaga od użytkownika, by w czasie wysyłki był on zalogowany. Dzięki temu można wcześniej przygotować maile do wysłania, a następnie ustawić ich wysyłkę w późniejszym terminie, w którym możesz nie mieć nawet dostępu do sieci i komputera. Już nigdy nie zapomnisz o wysłaniu życzeń urodzinowych, imieninowych itp. Już dziś możesz je zaplanować na stałe. Maile trafią do adresatów we właściwym czasie. Tylko nie rób zdziwionej miny, gdy ktoś spotkany podziękuje za życzenia ;-)

Jak używać tego rozszerzenia? Po jego instalacji zaloguj się na pocztę Gmail, automatycznie pojawi się okno przewodnika po Boomerangu. Warto się z nim zapoznać.

Aby utworzyć wiadomość z opóźnioną wysyłką redagujesz wiadomość tak jak dotychczas. W ramce z treścią nowej wiadomości pod dobrze znanym przyciskiem Wyślij widoczny teraz będzie przycisk Send Later, a obok niego pole wyboru Boomerang this (należy je zaznaczyć) oraz rozwijalna lista, z której można wybrać z jakim opóźnieniem lub w jakim konkretnie terminie redagowana wiadomość ma być wysłana (np. In 2 hours oznacza wysyłkę za 2 godziny; niestety rozszerzenie nie jest jeszcze dostępne z polskojęzycznym interfejsem). W przypadku względnych określeń czasu (np. Tomorrow morning, czyli "jutro rano") usługa dopasowuje czas wysłania do strefy czasowej nadawcy.

Podczas pierwszego opóźnionego wysłania, na ekranie pojawi się monit o udzielenie zezwolenia usłudze Boomerang na łączenie się z pocztą Gmail. Jest to konieczne, by maile mogły być wysyłane nawet wtedy, gdy użytkownik nie będzie korzystał z komputera.

Dostęp do wszystkich zaplanowanych wysyłek i innych ustawień rozszerzenia Boomerang uzyskasz z poziomu interfejsu Gmaila, za pośrednictwem nowej ikonki dodawanej obok nazwy użytkownika i rozwijanego po jej kliknięciu menu. Właściwa pozycja to Manage scheduled messages.

 

Goo.gl URL Shortener

Zadaniem tego rozszerzenia jest skracanie adresów URL i jednoczesne ułatwienie przesyłania skróconych adresów znajomym. Rozszerzenie to współpracuje z oficjalną usługą Google URL Shortener (goo.gl). Korzystanie z niego jest banalnie proste.

Po instalacji rozszerzenia chcąc skrócić przydługi adres aktualnie oglądanej strony wystarczy kliknąć ikonkę rozszerzenia widoczną po prawej stronie Omniboksa. Spowoduje to wyświetlenie niewielkiej ramki zawierającej skróconą postać adresu oraz trzech opcji umożliwiających kolejno: możliwość skopiowania skróconej wersji adresu do schowka (domyślnie rozszerzenie jest tak skonfigurowane, że samo wygenerowanie skróconej wersji adresu automatycznie umieszcza ją w schowku), przejście do witryny "skracacza adresów Google" oraz wygenerowanie kodu QR ze skróconą wersją adresu.

W ustawieniach opisywanego rozszerzenia, po przejściu do kategorii Services można zaznaczyć popularne serwisy internetowe i sieci społecznościowe, do których chcemy mieć możliwość bezpośredniego przesyłu skróconych postaci adresów przeglądanych stron. 

Po wybraniu konkretnych serwisów ich nazwy pojawią się w opisanej wcześniej ramce wyświetlanej po kliknięciu ikonki rozszerzenia, ale również będą dostępne z poziomu menu kontekstowego aktualnie przeglądanej strony, np. zaznaczenie opcji tak jak na powyższej ilustracji umożliwia przesłanie skróconej wersji adresu przeglądanej strony bezpośrednio na Facebooka.

Send from Gmail

Wiele osób podczas przeglądania internetu podsyła linki do znalezionych ciekawych stron znajomym. Niektórzy mimo obecności sieci społecznościowych i komunikatorów wolą wykorzystywać do tego celu pocztę elektroniczną. Dla nich rozszerzenie Send from Gmail z pewnością będzie ułatwieniem w komunikacji. Rozszerzenie to powoduje, że kliknięcie na przeglądanych stronach odsyłaczy zawierających adres email będzie powodowało uruchomienie webowego klienta Gmaila.

Z kolei kliknięcie ikonki rozszerzenia (standardowo umieszczanej po prawej stronie Omniboksa) powoduje otworzenie nowego okna z nową wiadomością Gmail, do której automatycznie zostanie wstawiony adres oglądanej właśnie witryny WWW. Pozostaje tylko wypełnić pole adresata i można wysyłać.

 

Shareaholic for Google Chrome

Rozszerzenie dla wszystkich maniaków udostępniania wszystkiego wszędzie. Współpracuje z ponad dwustoma różnymi serwisami, oczywiście uwzględniając w tym ścisłą światową czołówkę wszelkich społecznościówek. 

Po zainstalowaniu rozszerzenia i kliknięciu jego ikonki rozwija się menu zawierające standardowy zestaw popularnych serwisów, w których tysiące ludzi udostępnia innym mnóstwo wszystkiego. Kliknięcie np. pozycji Facebook umożliwi wysłanie odsyłacza do aktualnie oglądanej strony znajomym na Facebooku (oczywiście najpierw trzeba się zalogować). W analogiczny sposób posługujemy się pozostałymi serwisami. Wybierając pozycję More mamy możliwość dodania do standardowej listy wielu innych usług online i serwisów, z którymi chcemy współdzielić nasze "internetowanie".

 

Pushbullet

Pracujesz na komputerze, słuchawki na uszach i po raz kolejny przegapiłeś połączenie telefoniczne? Jeżeli tylko masz smartfona z systemem Android, a podczas pracy przy komputerze intensywnie korzystasz z Google Chrome (a zakładamy, że tak właśnie jest, skoro dotarłeś do tego zdania), to rozszerzenie Pushbullet z pewnością będzie docenionym rozwiązaniem. Generalnie umożliwia ono odbiór na komputerze informacji o przychodzących połączeniach i wiadomości SMS. Aby to jednak było możliwe, należy jeszcze na smartfonie z Androidem zainstalować (również bezpłatną) aplikację o tej samej nazwie - Pushbullet. Uwaga, mobilna aplikacja Pushbullet jest też dostępna na platformę iOS, ale w stosunku do wersji dla Androida ma ograniczone możliwości. Funkcja notification mirroring, czyli przesyłanie powiadomień dotyczących połączeń i SMS-ów z telefonu na komputer jeszcze nie została zaimplementowana na iPhone. Niemniej Pushbullet zainstalowany na smartfonie Apple pozwala łatwo wymieniać się plikami z komputerem, czy ze znajomymi.

Po zainstalowaniu rozszerzenia należy jeszcze zalogować się do serwisu Pushbullet za pomocą konta Google. 

Po zalogowaniu się za pomocą rozszerzenia, jak i zainstalowanej już aplikacji mobilnej fakt ten jest rozpoznawany przez serwis Pushbullet. Jeżeli zobaczysz taki ekran jak powyżej, to znaczy że Pushbullet jest gotowy do pracy. Od tej pory informacja o połączeniu przychodzącym wyświetli się nie tylko na ekranie smartfonu z Androidem, ale również w przeglądarce Google Chrome na komputerze.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.