partner serwisu

Najlepsze rozszerzenia i dodatki do Google Chrome

Najlepsze rozszerzenia i dodatki do Google Chrome
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
9 października 2014, 22:06
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
google, google chrome, najlepsze dodatki, przeglądarka www, rozszerzenia google chrome

Google Chrome to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie, program jest "oknem na świat" dla milionów użytkowników. Aplikacja ta już w podstawowej wersji oferuje funkcjonalność wystarczającą do przeglądania nawet najbardziej rozbudowanych stron internetowych. Jednak dzięki obsłudze rozszerzeń jej możliwości można niemal dowolnie rozbudowywać. Kłopot z rozszerzeniami jest jednak taki, że jest ich na tyle dużo, iż wybór tych najlepszych i najbardziej funkcjonalnych może sprawić trochę kłopotu, a w najlepszym razie pochłonie mnóstwo czasu. Z nami zaoszczędzisz. Oto zestaw najlepszych rozszerzeń i dodatków do Google Chrome, których instalacji na pewno nie będziesz żałował. W odróżnieniu od wielu innych zestawień tego typu dostępnych w Sieci, my nie tylko wymieniamy przydatne rozszerzenia, ale także podpowiadamy, jak ich używać.

Zgodnie z najnowszymi wynikami badań prowadzonych przez Gemius SA, Google Chrome jest obecnie najpopularniejszą przeglądarką działającą na komputerach polskich internautów. Używa jej 29,68% użytkowników Sieci (źródło: Gemius SA, gemiusTraffic, 11.08.2014 - 17.08.2014. Więcej na www.ranking.pl). Jeszcze do niedawna miano tej najpopularniejszej przypadało produktowi Mozilli, przeglądarce Firefox, jednak to właśnie Google Chrome zdetronizował (minimalnie, ale zawsze) popularnego "liska". Wskoczenie przeglądarki Google'a na pierwsze miejsce w Polsce to dobra okazja, by zaprezentować Czytelnikom najciekawsze rozszerzenia do tego programu. Zanim jednak przejdziemy do opisu poszczególnych rozszerzeń, kilka porad związanych z zarządzaniem rozszerzeniami w Google Chrome. Jak je instalować, ewentualnie usuwać, bądź zmieniać ich ustawienia?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wszystkie opisywane przez nas rozszerzenia pochodzą z oficjalnego źródła - sklepu Chrome Web Store. Co prawda teoretycznie jest możliwe również uruchamianie rozszerzeń pochodzących z innych źródeł, ale taka możliwość przy standardowej konfiguracji Google Chrome (od wersji 33 tej przeglądarki) jest zablokowana ze względów bezpieczeństwa i właśnie z tych względów nie zamierzamy tego zmieniać, tym bardziej że nawet pod zdjęciu blokady (co jest możliwe w ustawieniach Google Chrome) pozaoficjalne dodatki wymagają ponownej instalacji podczas każdego ponownego uruchomienia przeglądarki. Rzecz nie warta fatygi, biorąc pod uwagę ryzyko. Ponadto jak wykazali uczestnicy sympozjum USENIX Security, nawet oficjalne dodatki nie są wolne od wad. Spośród przebadanych niemal 50 tysięcy rozszerzeń do przeglądarki, dostępnych w oficjalnym sklepie Chrome Web Store, 130 z nich charakteryzowało się bezwzględnie szkodliwym działaniem (np. wykradało dane użytkowników, wstrzykiwało kod reklamowy twórcy danego rozszerzenia, aby np. to programista-oszust, a nie użytkownik zarabiał na reklamach itp.), a w przypadku nieco ponad 4 tysięcy dodatków do Google Chrome zostało uznanych za oprogramowanie podejrzane. Osoby zainteresowane szczegółowymi informacjami ze wspomnianego sympozjum odsyłam do interesującego dokumentu opublikowanego podczas tego wydarzenia (publikacja w języku angielskim; format PDF). Odsetek podejrzanych i złośliwych rozszerzeń w przypadku pozaoficjalnych źródeł jest jeszcze większy, co w połączeniu ze wspomnianą przez nas uciążliwością korzystania z nich stanowi kolejny argument na korzyść przyjętej przez nas zasady, iż przedstawiamy tylko rozszerzenia z oficjalnego źródła - Chrome Web Store.

Dodatkową zaletą naszego zestawienia jest to, że wszystkie proponowane przez nas rozszerzenia zostały sprawdzone, zarówno pod kątem funkcjonalności jak i bezpieczeństwa. Tak naprawdę sprawdziliśmy znacznie więcej rozszerzeń niż te opisane, ale mamy nadzieję, że owa benedyktyńska praca się opłaciła i oferowany Wam zbiór okaże się przydatny każdemu.

Rozszerzenia a aplikacje

Należy pamiętać, że w sklepie Chrome Web Store dostępne są również aplikacje online, które nie są tym samym, co rozszerzenia przeglądarki. Rozszerzenia zwiększają funkcjonalność przeglądarki, natomiast aplikacje używają przeglądarki jako środowiska uruchomieniowego, ale mogą wykonywać działania zupełnie nie związane z samą przeglądarką. Ponadto od kilku wersji Google Chrome umożliwia uruchamianie aplikacji Google Chrome bez konieczności wcześniejszego uruchamiania samej przeglądarki. Kolejną różnicą pomiędzy rozszerzeniami a aplikacjami jest to, że rozszerzenia są zawsze włączone. Po instalacji danego rozszerzenia oferowana przez niego funkcjonalność jest zawsze dostępna. W naszym zestawieniu mówimy wyłącznie o rozszerzeniach.

Zarządzanie rozszerzeniami w Google Chrome

Instalacja rozszerzeń jest banalnie prosta. W przypadku standardowych, oficjalnych rozszerzeń, procedura ich dodania do przeglądarki przedstawia się zawsze tak samo. 

Po odwiedzeniu sklepu Chrome Web Store i kliknięciu nazwy danego rozszerzenia w odrębnej ramce zostanie wyświetlony opis wybranego dodatku w odrębnej ramce. W prawym górnym rogu tej ramki znajduje się przycisk z symbolem + i napisem (w przypadku rozszerzeń jest to zawsze napis Za darmo; nie ma jeszcze płatnych rozszerzeń w sklepie Chrome Web Store, od niedawna oferowane są za to płatne aplikacje). Po kliknięciu tego przycisku w oknie przeglądarki wyświetlone zostanie następujące okienko:

Zawiera ono nazwę instalowanego rozszerzenia oraz informacje na temat uprawnień danego rozszerzenia do różnych działań. Kliknięcie przycisku Dodaj instaluje rozszerzenie w przeglądarce Google Chrome, co jest dodatkowo potwierdzane wyświetlonym komunikatem, np. w takiej postaci:

Od tej pory można korzystać z dodatkowej funkcjonalności przeglądarki wyposażonej w nowe rozszerzenie.

Podpowiedź: jeżeli interfejs sklepu wyświetla się w języku angielskim, upewnij się, czy jesteś zalogowany na swoje konto Google. Po zalogowaniu się, interfejs sklepu powinien być wyświetlany w języku polskim. Jeżeli w dalszym ciągu jest to język angielski, należy kliknąć przycisk rozwijający menu ustawień sklepu, następnie wybrać opcję Language widoczną na poniższej ilustracji, a później język polski.

Usuwanie rozszerzeń

Usuwanie rozszerzeń z przeglądarki jest również bardzo proste. Oto co należy zrobić:

W oknie przeglądarki kliknij przycisk Dostosowywanie i kontrolowanie Google Chrome widoczny w górnym, prawym rogu obszaru roboczego przeglądarki, z rozwiniętego w ten sposób menu wybierz kolejno NarzędziaRozszerzenia.

Otworzy się nowa karta przeglądarki, w której wczytana zostanie lista aktualnie zainstalowanych rozszerzeń. Aby usunąć całkowicie z przeglądarki konkretne rozszerzenie, wystarczy kliknąć symbol kosza widoczny po prawej stronie nazwy danego rozszerzenia. Po jego kliknięciu zostanie wyświetlone jeszcze okno dialogowe wymagające potwierdzenia usunięcia rozszerzenia. Zanim jednak zdecydujesz się na wyrzucenie rozszerzenia z przeglądarki, rozważ jego czasowe wyłączenie, co uzyskasz odznaczając pole wyboru Włączone. Dzięki możliwości czasowego wyłączenia rozszerzenia bez jego usuwania masz możliwość dostosowania funkcjonalności przeglądarki do aktualnie wykonywanych zadań. 

Z poziomu tego okna można również sterować ustawieniami poszczególnych rozszerzeń (za pośrednictwem widocznego przy nazwie i opisie danego rozszerzenia odsyłacza Opcje). Brak takiego odsyłacza oznacza tylko tyle, że twórca danego dodatku nie przewidział jakichkolwiek opcji konfiguracyjnych dla rozszerzenia.

Skoro już wiadomo, jak zainstalować i pozbyć się rozszerzeń z przeglądarki Google Chrome (przy okazji polecamy nasz poradnik dotyczący skutecznego czyszczenia różnych przeglądarek WWW), nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić na kolejną stronę do naszego zestawienia najlepszych rozszerzeń dla Google Chrome.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.