partner serwisu

Najlepsze rozszerzenia i dodatki do Firefoxa w 2015 roku

Najlepsze rozszerzenia i dodatki do Firefoxa w 2015 roku
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
4 stycznia 2016, 00:20
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
dodatki, firefox, mozilla, przeglądarka, rozszerzenia

Google Chrome oraz Mozilla Firefox to najpopularniejsze przeglądarki internetowe na świecie, powszechnie wykorzystywane również w naszym kraju. Trudno jednoznacznie stwierdzić, która z nich ma przewagę, gdyż co i rusz miejsce na szczycie stawki się zmienia na korzyść jednego z dwóch wymienionych programów. Tym razem zapraszamy was do naszego zestawienia obejmującego szczególnie przydatne rozszerzenia i dodatki do przeglądarki Firefox. To właśnie Firefox był przeglądarką, dzięki której idea rozszerzeń funkcjonalnych przeglądarki internetowej stała się popularna. Nic zatem dziwnego, że to właśnie do tego programu opracowano olbrzymią liczbę dodatków. W naszym zestawieniu podsumowującym rok 2015 wybraliśmy rozszerzenia i dodatki Firefoksa szczególnie warte zainteresowania ze strony każdego, kto z przeglądarki Mozilli korzysta na co dzień.

AdBlock Plus - Ty decydujesz, gdzie akceptujesz reklamy

To najpopularniejszy dodatek do przeglądarek WWW na świecie. Znienawidzony przez wszystkich, którzy utrzymują się z reklam wyświetlanych na stronach internetowych, uwielbiany przez użytkowników, którzy nie cierpią reklam. Konflikt interesów? Na pewno, ale jeżeli będziemy z tego typu rozwiązań korzystać w mądry sposób, to mamy szansę mieć wpływ na jakość w Sieci.

Dodatek działa automatycznie bezpośrednio po instalacji. Standardowo blokuje reklamy na wszystkich odwiedzanych stronach. Jeżeli nie chcecie by witryny, które lubicie odwiedzać i które udostępniają ciekawe treści bezpłatnie, straciły źródło dochodów z tytułu emisji reklam, możecie skorzystać z dostępnej w menu rozszerzenia opcji Wyłącz blokowanie na [adres/domena serwisu].

Mechanizm blokowania reklam oparty jest na predefiniowanych i regularnie aktualizowanych zestawach filtrów dostępnych online. Wybierając z pokazanego wcześniej menu pozycję Ustawienia filtra... otworzymy okno dialogowe, w którym możemy aktywować dodatkowe zestawy filtrów lub też wyłączyć niektóre z nich.

DownThemAll! - niemal idealny menedżer pobierania

Teoretycznie każda przeglądarka WWW jest standardowo wyposażona w moduł zarządzający pobieraniem różnego typu danych z internetu. Dotyczy to oczywiście również Firefoksa. Jednak standardowo wbudowany w tę przeglądarkę menedżer pobierania ma dość ograniczone możliwości zwłaszcza w stosunku do opisywanego tu rozszerzenia.

Rozszerzenie DownThemAll! integruje się ze standardowym menedżerem. W momencie gdy wyświetlone zostanie okno pobierania jakiegoś pliku jedną z dostępnych opcji - nową po instalacji opisywanego rozszerzenia - jest DownThemAll!

Okno pobierania pozwala np. dodać polecenie pobrania jako wstrzymane (przycisk Dodaj jako wstrzymane), dzięki czemu możemy ustawić wiele zadań pobierania np. w dzień, nie obciążając sieci i nie utrudniając innym użytkownikom internetu korzystania z łącza, a właściwe pobieranie można uruchomić np. w nocy, gdy nikomu to nie będzie przeszkadzało.

Również podczas pobierania DownThemAll! prezentuje pokaźny zestaw informacji. Jeżeli tylko serwer, z którego pobierane są dane umożliwia dzielenie procesu pobierania na kilka wątków, DownThemAll! potrafi z tego skorzystać, co oznacza zauważalnie szybsze pobieranie dużych plików.

W dowolnym momencie pobieranie można wstrzymać, a następnie ponownie uruchomić i nie będzie konieczności pobierania danego pliku od początku. Ciekawą opcją dostępną w menu kontekstowym jest pozycja Limit prędkości, dzięki której można zmniejszyć prędkość pobierania, a tym samym znacznie odciążyć sieć - ma to sens zwłaszcza w sytuacji, gdy danym momencie z tego samego łącza korzysta wiele osób.

Video DownloadHelper - wideo offline? Mówisz i masz.

Internet jest pełen filmów, seriali, amatorskich nagrań wideo, muzycznych wideoklipów itp. Sęk w tym, że do tego całego inwentarza nie masz dostępu, jeżeli nie masz łącza internetowego. Istnieje jednak dość prosty sposób na to, by zgrać na dysk praktycznie dowolne wideo. Wystarczy doposażyć Firefoksa w Video DownloadHelpera.

Rozszerzenie po zainstalowaniu umieszcza swoją ikonkę na pasku rozszerzeń przeglądarki Mozilla Firefox. Gdy odwiedzimy jakąś witrynę zawierającą wideo (w powyższym przykładzie jest to wideoklip z YouTube'a) ikonka "ożyje" (będzie animowana), co jest wskazówką dla użytkownika, iż na aktualnie przeglądanej stronie znajduje się materiał wideo, który można zgrać na dysk, w celu późniejszego obejrzenia offline. Po kliknięciu w ikonkę rozszerzenia wyświetlana jest lista, zawierająca różne dostępne warianty jakości danego przekazu - to ile ich jest zależy od typu danego serwisu, a niekiedy również od zamieszczającego dany materiał w Sieci. W przypadku YouTube'a większość materiałów dostępna jest w kilku wersjach jakościowych (różniących się m.in. rozdzielczością obrazu czy jakością dźwięku) - za pomocą Video DownloadHelpera mamy możliwość wyboru, którą wersję chcemy pobrać.

NoScript Security Suite - bloker niepożądanych skryptów

Jeżeli naprawdę zależy ci na bezpieczeństwie podczas surfowania po Sieci, a z przeglądarki internetowej Mozilli korzystasz nie tylko do czytania wiadomości, ale również do robienia zakupów czy opłacania rachunków online, to dodatek o nazwie NoScript Security Suite jest twoim absolutnym sprzymierzeńcem.

Po instalacji rozszerzenia jego działanie z pewnością zostanie przez ciebie zaobserwowane. Podczas próby wczytania jakiejkolwiek strony internetowej, w dolnej części okna przeglądarki, najprawdopodobniej zobaczysz komunikat podobny do powyższego. Oznacza to, że NoScript działa i standardowo blokuje skrypty, czyli robi to do czego został opracowany. Co właściwie robi to rozszerzenie? NoScript pozwala wykonywać aplety Java oraz skrypty JavaScript wyłącznie tym domenom, które będą przez użytkownika oznaczone jako zaufane. Taką domeną może być np. domena banku internetowego, w którym masz swoje konto.

Dostęp do ustawień związanych z blokowaniem, bądź nieblokowaniem skryptów z aktualnie przeglądanej witryny uzyskasz po kliknięciu przycisku Ustawienia, widocznego po prawej stronie pokazanego wcześniej komunikatu. Spowoduje to wyświetlenie menu, w którym możesz tymczasowo zezwolić na skrypty realizowane zarówno z poziomu domeny oglądanej witryny, jak i innych witryn, z których pochodzą obiekty podłączone do aktualnie przeglądanej strony. Jeżeli dana strona jest zaufana (możesz to dodatkowo sprawdzić za pomocą innych opisywanych tu rozszerzeń, jak np. WOT), możesz zezwolić na wszystkie działające na niej skrypty wybierając polecenie Zezwól na wszystko na tej stronie.

Dodatek ten oferuje bardzo dokładne ustawienia blokowania wszelkiego typu skryptów, co może onieśmielić mniej technicznych internautów. Jednak w istocie nawet jeżeli nie bardzo wiesz czym są skrypty, pamiętaj, że potencjalnie mogą one stanowić pewne zagrożenie dla twoich danych, prywatności itp. Dlatego blokowanie ich na wielu różnych stronach wcale nie jest złym pomysłem. Oczywiście czasem może to wpłynąć negatywnie na działanie danej witryny, ale wtedy można sprawdzić czy dana witryna jest uznawana za zaufaną, a następnie dopuścić wykonywanie przez nią skryptów poprzez wyłączenie blokowania za pomocą pokazanego wcześniej menu.

Ghostery - czas wyśledzić śledzących i zamknąć im oczy

Kolejny dodatek związany z bezpieczeństwem, czy też bardziej z prywatnością internauty surfującego po zakamarkach Sieci. Ghostery jest rozszerzeniem, które pozwala wyeliminować działanie tzw. "tropicieli", czyli zainstalowanych na wielu stronach modułów śledzących poczynania internauty.

Korzystanie z Ghostery jest bardzo proste - po wczytaniu strony w przeglądarce, a następnie kliknięciu ikonki rozszerzenia Ghostery (charakterystyczny symbol duszka; często z towarzyszącą mu liczbą obiektów, które można zablokować) wyświetlone zostanie niewielkie okno, w którym wymieniane są poszczególne moduły tropiące, są to najczęściej moduły analityczne, bądź reklamowe, co zresztą wyraźnie widać na powyższej ilustracji. Standardowo rozszerzenie nie blokuje tropicieli, a jedynie informuje o ich obecności. Dopiero przesunięcie przełącznika widocznego po prawej stronie nazwy danego modułu uruchamia blokadę 

Przełącznik jest wtedy oznaczany czerwonym kolorem, a dodatkowo przez krótki czas pojawia się komunikat informujący o aktywnej blokadzie.

Jeżeli nie chcemy blokować elementów na zaufanej witrynie, można jednym kliknięciem (na przycisku Strona białej listy) wyłączyć blokowanie, wszystkie przełączniki będą wtedy oznaczone kolorem zielonym, a ich pozycja nie będzie miała znaczenia tak długo, jak długo dana strona będzie oznaczona jako element tzw. białej listy (czyli listy zaufanych, bezpiecznych witryn internetowych, które nie są blokowane).

WOT - bezpieczeństwo i zaufanie

Kolejny, niezwykle popularny dodatek do Firefoksa (dostępny również w wersjach dla wielu innych popularnych przeglądarek) "dbający" o bezpieczeństwo internauty. Zadaniem WOT jest informowanie użytkownika o tym, czy dana witryna jest uznawana przez społeczność użytkowników WOT za twór zaufany i bezpieczny, czy też aktualnie odwiedzana witryna zawiera strony, z nieodpowiednią treścią, czy złośliwym oprogramowaniem.

Chcąc zobaczyć ocenę przyznaną odwiedzonej przez nas witrynie, wystarczy po prostu kliknąć ikonkę rozszerzenia umieszczaną po instalacji w interfejsie Firefoksa. Po kliknięciu ikonki zobaczymy niewielkie okno z dwoma ocenami: Zaufanie oraz Bezpieczeństwo dzieci. Zielony kolor kółka oraz ocena Doskonała oznaczają witrynę w pełni bezpieczną zarówno pod kątem zaufania, jak też bezpieczeństwa publikowanych treści dla nieletnich.

W opcjach konfiguracyjnych rozszerzenia możemy zmienić standardowy sposób informowania o ewentualnych zagrożeniach i witrynach o niskiej reputacji. Standardowo WOT w razie odwiedzenia przez użytkownika witryny potencjalnie niebezpiecznej wyświetli jedynie komunikat z ostrzeżeniem. Jeżeli jednak z komputera korzysta wiele osób, bądź osoby nie mające doświadczenia z korzystaniem z komputerów, warto zaznaczyć opcję Wyskakujący ekran z ostrzeżeniem i blokowanie stron o niskiej reputacji, dzięki czemu potencjalnie niebezpieczna strona w ogóle się internaucie nie wyświetli i będzie on bezpieczny.

Zaletą rozszerzenia WOT jest również to, że integruje się on z wyszukiwarkami sieciowymi (czyli z Google, bo to z tego mechanizmu korzystamy najczęściej poszukując czegoś w internecie). Na czym polega ta integracja? Otóż na liście wyników wyszukiwania, każda znaleziona pozycja jest oznaczana kolistym symbolem rozszerzenia WOT wyświetlanym w odpowiednim kolorze (zależnie od bezpieczeństwa i tego czy dana witryna jest uznawana przez społeczność WOT za zaufaną). Gdy klikniemy ów symbol wyświetlone zostanie niewielkie okno z ocenami reputacji witryny, do której kieruje dany odsyłacz z listy wyników wyszukiwarki.

FlagFox - skąd pochodzi dana strona?

FlagFox to rozszerzenie, które potrafi rozpoznać z jakiego kraju jest wyświetlana odwiedzana przez nas witryna. Innymi słowy, w jakim państwie rezyduje serwer podający nam na ekran treści oferowane przez odwiedzoną stronę. Na pozór uzyskanie wiedzy, że np. Onet jest w Polsce, a CNN w Stanach Zjednoczonych zakrawa na - delikatnie mówiąc - wątpliwą ciekawostkę, ale tak nie jest. FlagFox można wykorzystać jako kolejny element zabezpieczeń przez np. oszustwami sieciowymi i phishingiem.

Działanie tego rozszerzenia bardzo łatwo rozpoznać. Otóż w momencie wczytania treści z odwiedzanej przez nas witryny, po prawej stronie paska adresowego wyświetlona zostanie flaga narodowa państwa, w którym rezyduje serwer podający treści z danej witryny. Gdy wskażemu kursorem (bez klikania) tę flagę otrzymamy pokazaną na powyższej ilustracji garść informacji: domenę, adres IP serwera oraz jego położenie.

Kliknięcie flagi spowoduje otwarcie w nowej karcie dodatkowego zestawu informacji włącznie z mapką prezentującą lokalizację serwera.

Część informacji prezentowana na karcie z mapką jest wyświetlana w formie odsyłaczy internetowych, tak jest m.in. z adresem IP serwera, z którego pochodzi odwiedzona przez nas witryna. Po kliknięciu tego adresu zostaniemy przekierowani na kolejną stronę zawierającą jeszcze dokładniejszy zestaw informacji na temat właściciela danej strony (nazwa firmy), serwera, dane kontaktowe (ale nie dane osobowe - te są w Polsce chronione) itp.

Stylish - zmieniasz wygląd przeglądarki i... witryn WWW

Wielu użytkowników uwielbia dopasowywać wygląd wykorzystywanych przez nich programów do własnych gustów i upodobań. Jeżeli i ty się zaliczasz do tej grupy "cyfrowych" estetów, to z pewnością spodoba ci się nasza kolejna propozycja - rozszerzenie do Firefoksa o nazwie Stylish.

Za pomocą tego rozszerzenia możemy nie tylko wpływać na wygląd interfejsu samej przeglądarki (wygląd Firefoksa można już od dawna modyfikować bez potrzeby instalacji rozszerzeń za pomocą motywów graficznych), ale również wielu popularnych serwisów. Dostęp do ustawień Stylish uzyskasz albo odwiedzając stronę about:addons (czyli panel konfiguracyjny dodatków do Firefoksa), albo klikając ikonkę rozszerzenia w interfejsie przeglądarki i wybierając z tak rozwiniętego menu pozycję Zarządzaj stylami... Samo rozszerzenie nie zawiera żadnych gotowych motywów graficznych, te musimy pobrać klikając podpowiadany przez rozszerzenie link do witryny userstyles.org.

W serwisie userstyles.org mamy do wyboru mnóstwo motywów graficznych zmieniających interfejs Facebooka, Twittera, witryn usług Google (np. Gmaila), strony domowej Firefoksa, Tumblra i wielu, wielu innych. 

Klikając link prowadzący do konkretnego stylu graficznego otrzymujemy dodatkowe informacje na jego temat. Ponadto na stronie z opisem widoczny jest również przycisk Install with Stylish (aby był on widoczny rozszerzenie Stylish musi być wcześniej zainstalowane w Firefoksie). Po zainstalowaniu zmiana wizualna będzie natychmiast widoczna, gdy po prostu odwiedzimy serwis internetowy, dla którego dany motyw był przeznaczony.

Na powyższej ilustracji przykład działania Stylish z motywem graficznym zmieniającym interfejs Facebooka.

Disconnect - szybsze i bezpieczniejsze surfowanie

Wiele witryn internetowych jest wręcz przeładowanych ikonkami czy innymi dodatkowymi modułami wiążącymi odwiedzającego dany serwis internautę z sieciami społecznościowymi, sieciami reklam itp. Dzięki Disconnect możemy skutecznie odłączyć się od tego typu powiązań. Dodatkową zaletą Disconnect jest również to, że rozszerzenie to blokując pewne elementy przyśpiesza ładowanie się stron na komputerze użytkownika i oszczędza wykorzystywane łącze internetowe.

Jak to działa? Po wczytaniu witryny w przeglądarce, rozszerzenie analizuje jej kod, a następnie w razie wykrycia jakichkolwiek elementów śledzących (reklamowych, analitycznych itp.) "odcina" je i blokuje. Klikając ikonkę rozszerzenia widoczną w interfejsie przeglądarki (charakterystyczna literka D oznaczona dodatkowo liczbą zablokowanych na danej witrynie elementów) uaktywnimy okno dialogowe, w którym zobaczymy jakiego typu elementy zostały zablokowane. Jeżeli chcemy wyłączyć blokowanie dla danego serwisu wystarczy kliknąć polecenie Whitelist site. Z kolei naprowadzenie wskaźnika myszki na którykolwiek ze słupków widocznych w dolnej części okna, wyświetli "dymek" zawierający szczegółowe informacje o ile szybciej załadowała się zawartość witryny i ile kilobajtów pasma zaoszczędziliśmy dzięki aktywnym blokadom.

Thumbnail Zoom Plus - szybki dostęp do obrazków

Na koniec lekkie rozszerzenie, dzięki któremu żadna miniatura graficzna na jakiejkolwiek stronie internetowej nie będzie miała przed nami tajemnic. Podstawowe zadanie Thumbnail Zoom Plus to powiększenie fotografii umieszczanych w odwiedzanych stronach pod postacią miniaturek. Posługiwanie się tym rozszerzeniem jest bardzo proste. Po jego instalacji wystarczy po prostu wskazać myszką miniaturę ilustracji i powinna ona zostać wyświetlona w postaci powiększonej.

Klikając ikonkę rozszerzenia umieszczaną w interfejsie przeglądarki Firefox możemy ustawiać z jakimi serwisami rozszerzenie ma współpracować. Zaznaczamy jednak od razu, że sprawdziliśmy, iż rozszerzenie to spisuje się dobrze nie tylko na widocznych na powyższej ilustracji witrynach, ale również na wielu innych stronach zawierających miniatury zdjęć.

W ustawieniach rozszerzenia można regulować po jakim czasie od wskazania miniatury myszką ma zostać wyświetlona powiększona wersja ilustracji. Wspominamy o tym ustawieniu dlatego, że naszym zdaniem standardowo rozszerzenie zbyt szybko wyświetla fotografie, dlatego podpowiadamy jak to zmienić.

A oto przykład działania opisywanego rozszerzenia - wskazanie jednej z miniatur grafik w naszym serwisie wyświetliło powiększoną wersję ilustracji.

Mamy nadzieję, że zaproponowany przez nas zestaw rozszerzeń pozwoli wam surfować szybciej i bezpieczniej.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.