partner serwisu

Najlepsze menedżery plików na Androida

Najlepsze menedżery plików na Androida
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
16 marca 2017, 16:09
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
amaze, asus file explorer, file manager android, kopiowanie plików android, menedżer plików android, menedżery plików android, pliki android, przenoszenie plików android, solid explorer, tetra, total commander, zarządzanie plikami android

Menadżer plików jest niezbędnym narzędziem, kiedy na naszym smartfonie lub tablecie przechowujemy dużo plików. Coraz więcej danych zapisujemy na urządzeniach mobilnych – począwszy od dokumentów, a skończywszy nawet na filmach. Komputer przestaje być już dla nas podstawowym miejscem gromadzenia informacji. W powszechnym użyciu są również karty pamięci, które rozszerzają w smartfonach oraz tabletach i tak nie małą ilość miejsca na dane. Oto wybrane przez nas aplikacje, które idealnie nadadzą się to zarządzania Waszymi plikami.

Do czego może przydać się menedżer plików? Jak wspomnieliśmy we wstępie, znacząco usprawniają pracę na dużych ilościach danych, pozwalają na przenoszenie wielu plików naraz i nierzadko świetnie integrują się z usługami chmurowymi. Dzięki temu możemy w prosty sposób zsynchronizować informacje, które nie muszą być przechowywane na naszym sprzęcie, ale jednocześnie chcemy mieć do nich dostęp zawsze i wszędzie. Dla osób, które na co dzień zajmują się np. utrzymaniem strony internetowej ważna może być obsługa serwerów FTP, dzięki czemu w prosty sposób, z poziomu urządzenia mobilnego będziemy w stanie przesłać pliki. Dla niektórych natomiast obowiązkowa będzie możliwość przeglądania plików systemowych Androida na zrootowanych urządzeniach.

W naszych testach to Total Commander okazał się najlepszym menedżerem plików w sklepie Google Play. Jest on doskonale znany użytkownikom systemów Window, a dobre opinie o tym programie wprost z desktopów przenoszą się również na urządzenia mobilne. Program w podstawowej wersji jest niezwykle szybkim i prostym menedżerem plików, który usprawnia pracę nawet na dużej ilości danych. Największą zaletą aplikacji Total Commanderem jest obsługa wtyczek, których w Google Play jest mnóstwo i są one darmowe. Rozszerzenia te pozwalają powiększyć ilość funkcji aplikacji między innymi o obsługę serwerów FTP, podgląd zasobów udostępnianych w sieci domowej, a nawet o obsługę woluminów sformatowanych w technologii ExFAT lub NTFS.

Total Commander

Polecamy
Total Commander

Total Commander to zdecydowanie najlepszy menedżer plików dla systemu Android. Mnogość funkcji i niezawodność w każdym zastosowaniu sprawiają, że jest to nie tylko świetny kombajn dla komputerów osobistych, ale także dla urządzeń mobilnych! 

Zwycięzca naszego zestawienia dobrze obronił wypracowaną przez siebie na komputerach markę, która jest obecna na rynku prawie od ćwierćwiecza. Podobnie, jak i na komputerach osobistych, mobilny Total Commander jest w dalszym ciągu bardzo surowym w kontekście interfejsu, ale przy okazji, niezawodnym menedżerem plików. Brak wodotrysków graficznych nie każdemu się spodoba, ale dzięki temu użytkownik może korzystać z tej aplikacji nawet na bardzo słabym urządzeniu mobilnym. Total Commander pozwala na wykonywanie typowych dla tego typu programów operacji na plikach. Jeżeli użytkownik jest dobrze zaznajomiony z wersją aplikacji na komputery osobiste, świetnie odnajdzie się w szczegółowych komendach pomocnych przy wykonywaniu masowych operacji na plikach, na przykład zaznaczaniu tylko tych, których nazwa zawiera określoną frazę. Na pierwszy rzut oka, Total Commander może być nieco skomplikowany w trakcie przenoszenia lub kopiowania plików, jednak po kilku minutach pracy, większość komend staje się zrozumiała dla użytkownika.

Interfejs Total Commandera

Ascetyczny interfejs Total Commandera nie przeszkadza - wręcz pomaga w operacjach na plikach!

Dla osób, które w katalogach trzymają spore zasoby plików przeznaczono sortowanie uwzględniające nie tylko nazwy, ale również rozmiar, czas dodania, a nawet rozszerzenia. Program daje możliwość sortowania także podkatalogów. Wspominaliśmy o wtyczkach, które są możliwe do zainstalowania w Total Commanderze – pozwalają one na dodanie standardowo nieobecnych w programie funkcji. Niektórzy z Was mogą potrzebować dodatkowej integracji z chmurami na dane, albo dostępu do serwera FTP bezpośrednio z poziomu programu. Właśnie dla takich osób przeznaczono dodatki, które można pobrać klikając w odpowiedni przycisk w Total Commanderze. Po otworzeniu się strony internetowej z listą dodatków, możemy wybrać interesującą nas funkcję. Część z nich nie jest oficjalna, ale uzyskała aprobatę twórcy programu, jednak może się okazać, że nie są one absolutnie niezawodne. Obecna jest również obsługa plików skompresowanych – ZIP. RAR, 7Z oraz tar.gz, dzięki czemu nie będziemy potrzebowali osobnego programu archiwizującego. Osoby, które dysponują zrootowanym urządzeniem docenią fakt, iż Total Commander pozwala na przeglądanie plików systemowych.

Interfejs Total Commandera

Siłą Total Commandera są dodatki, dzięki którym staje się on prawdziwym kombajnem do zarządzania plikami.

Total Commander dzięki swojej prostocie i ogromnych możliwościach polecamy nie tylko zaawansowanym użytkownikom, ale także tym, którzy nie potrzebują bardzo rozbudowanego menedżera plików w systemie Android.

ASUS File Manager

Polecamy
ASUS File Manager

ASUS File Manager stawia na ładny, przejrzysty interfejs, ale pod względem ilości funkcji również nie ma się czego wstydzić. Ponadto, program obsługuje serwer danych bezpośrednio w urządzeniu, który działa naprawdę dobrze! 

Niech nazwa tego programu Was nie zmyli – z ASUS File Managera możecie skorzystać również na smartfonach i tabletach niewyprodukowanych przez znanego producenta elektroniki użytkowej. Jeżeli tak się składa, że dysponujecie urządzeniem ASUS-a z systemem Android, bardzo prawdopodobne, że ten program jest na nim zainstalowany. Inni użytkownicy powinni jednak zainteresować się tym programem szczególnie, jeżeli nie odpowiada im ascetyczny interfejs Total Commandera. ASUS w swojej aplikacji stawia bowiem na przyjemny dla oka interfejs graficzny ułatwiający pracę na różnych rodzajach plików.

Interfejs ASUS File Manager

ASUS File Manager charakteryzuje się zdecydowanie najładniejszym interfejsem użytkownika wśród menedżerów plików.

ASUS File Manager prezentuje dane użytkownika dzieląc je na kategorie, m. in: aplikacje, dokumenty, pobrane, obrazy, wideo, muzykę, pliki skompresowane itp. W tym widoku użytkownik, może w bardzo prosty sposób znaleźć to, czego akurat potrzebuje, lub skorzystać z szybko działającej wyszukiwarki plików, która sprawnie radzi sobie nawet z dużą ilością danych zapisanych w pamięci wewnętrznej urządzenia, a także na kartach pamięci. Użytkownik, oprócz standardowych folderów ma do dyspozycji także „tajny schowek”, w którym może umieścić poufne pliki, które będą dodatkowo zabezpieczone kodem PIN w aplikacji. 

Interfejs ASUS File Manager

Możliwe jest dodanie miejsca w chmurze oraz ustawienie tajnego schowka na dane. 

Jednak, najciekawszą funkcją ASUS File Managera jest transfer plików do komputera realizowany bezpośrednio w programie. ASUS File Manager pozwala na niezwykle proste przenoszenie plików ze smartfona na komputer bez potrzeby użycia kabla USB lub parowania za pomocą Bluetooth. Wystarczy jedynie podłączyć się do tej samej sieci, z której korzysta pecet i wpisać wyświetlony na urządzeniu mobilnym adres bezpośrednio w pasku adresu przeglądarki. Po krótkiej chwili na ekranie komputera pojawi okno, dzięki któremu będziemy mogli w prosty sposób zarządzać plikami w telefonie lub tablecie. Jest to niesamowicie przydatna funkcja w menedżerze plików.

FTW w ASUS File Manager

Przenoszenie plików między smartfonem i komputerem nie mogło być prostsze! 

Ponadto, ASUS File Manager pozwala na integrację z najważniejszymi usługami chmurowymi, a także zapewnia bezpośredni dostęp z poziomu urządzenia do zasobów sieciowych udostępnianych w grupie domowej. Niestety, zabrakło obsługi serwerów FTP, a także ograniczona jest zgodność programu z niektórymi dyskami zewnętrznymi, które można podłączyć do urządzenia. Aplikacja nie zapewnia także dostępu do plików systemowych w zrootowanych smartfonach i tabletach.

Solid Explorer

Polecamy
Solid Explorer

Solid Explorer przewyższa ilością funkcji Total Commandera, ale niestety, można z niego korzystać jedynie przez 14 dni za darmo. Jednak osoby, które trzymają dane w alternatywnych chmurach i wykorzystują niestandardowe technologie gromadzenia danych w sieci powinny się nim zainteresować. 

Solid Explorer może być świetną alternatywą dla Total Commandera, o ile jesteście skłonni zapłacić za pełną wersję programu po 14 dniach okresu testowego. Pełna wersja tej aplikacji kosztuj 5,99 zł, choć jej możliwości dorównują temu, co jest obecne u zwycięzcy naszego zestawienia. Ponadto, charakteryzuje się ona przyjemnym dla oka, choć nie męczącym interfejsem użytkownika, z którym da sobie radę nawet osoba słabo zaznajomiona z jakimkolwiek menedżerem plików. Ważnym atutem Solid Explorera jest również obsługa dysków zewnętrznych, o ile nasze urządzenie jest zdolne pracować w tym trybie. Za pomocą programu będziemy w stanie także przeglądać pliki systemowe w zrootowanych telefonach oraz tabletach.

Interfejs Solid Explorera

Solid Explorer kategoryzuje pliki według ich typu - dzięki temu użytkownik może w prosty sposób znaleźć interesujące go dane.

Solid Explorer, podobnie jak ASUS File Manager kategoryzuje pliki, jednak w bardziej ograniczonym zakresie. Użytkownik może w prosty sposób uzyskać dostęp do czterech grup danych: zdjęć, muzyki, wideo oraz aplikacji. Program oferuje możliwość wykonania wszystkich najważniejszych operacji na plikach: sortowanie, kopiowanie, przenoszenie, usuwanie, zmianę nazwy oraz tworzenie nowych katalogów. Do dyspozycji użytkowników oddano również wyszukiwarkę plików, która z odnajdowaniem interesujących nas danych radzi sobie bardzo dobrze.

Interfejs Solid Explorera

Solid Explorer oferuje ogrom funkcji - jednak za nie po 14 dniach trzeba będzie zapłacić.

Solid Explorer będzie świetnym wyborem dla osób, które korzystają z alternatywnych usług chmurowych lub specyficznych technologii magazynowania plików w internecie. Użytkownik jest w stanie ustanowić połączenie programu m. in. przy użyciu protokołów WebDav, SFTP, LAN / SMB, a także z usługami chmurowymi jak Yander, Box, Owncloud, Google Drive, Dropbox oraz OneDrive. Dodatkowe połączenia są dostępne w sklepie Google Play jako dodatki do podstawowej wersji programu. Solid Explorera możemy zabezpieczyć również globalnym hasłem, za pomocą którego zablokujemy dostęp także do ukrytych plików w aplikacji. Ciekawą i przydatną funkcją będzie szyfrowanie plików i katalogów.

Tetra

Polecamy
Tetra

Tetra to bardzo prosty program do zarządzania danymi w urządzeniach z systemem Android. Nie jest zbyt bogaty w funkcje, ale gwarantuje ogromną szybkość podczas wykonywania operacji. 

W przypadku Tetra mamy do czynienia ze zdecydowanie najprostszym programem do obsługi plików w systemie Android. Bardzo prosty interfejs użytkownika i właściwie brak dodatkowych funkcji mogą sprawić, że wielu użytkowników będzie omijać tę propozycję szerokim łukiem. Jednak w przypadku słabszych urządzeń i użytkowników niewymagających obsługi serwerów FTP, czy dodatkowych chmur na dane, Tetra może się okazać rozwiązaniem optymalnym. Osoby dysponujące urządzeniami z wykonanym rootem powinny wiedzieć, że za pomocą tego programu nie będą w stanie przeglądać plików systemowych. Tetra pozwala na wszystkie podstawowe operacje wykonywane na plikach. Główny ekran zawiera w sobie jedynie strukturę danych na naszym urządzeniu, bez tworzenia kategorii takich, jak w przypadku Solid Explorera, czy aplikacji ASUS-a. Aplikacja jest w stanie sortować pliki z uwzględnieniem nazwy, czasu modyfikacji, wielkości oraz rozszerzenia. Dodatkowo, wyszukiwarka bardzo sprawnie radzi sobie z odnajdywaniem interesujących użytkownika danych.

Interfejs Tetra

Tetra nie oferuje tak dużo funkcji, jak konkurencja. Jej główną zaletą jest jednak ogromna szybkość działania.

Podstawową zaletą aplikacji Tetra jest jej szybkość. Program właściwie w ogóle nie obciąża urządzenia, dzięki czemu operacje nawet na dużych plikach lub katalogach są błyskawiczne. Niestety, wadą jest brak integracji z chmurami na dane oraz niemożność podpięcia się do serwera FTP – gdyby te funkcje w aplikacji były obecne, mielibyśmy do czynienia nie tylko z prostym, ale też wszechstronnym menedżerem plików dla systemu Android.

Amaze

Polecamy
Amaze File Manager

Amaze File Manager to prosty program zarządzający plikami w systemie Android. Obsługuje tryb serwera na dane bezpośrednio w urządzeniu, ale nie jest to rozwiązanie przeznaczone dla słabszych smartfonów.

Amaze jest przyjemnie wyglądającą aplikacją do obsługi plików. Podobnie, jak większość propozycji w naszym zestawieniu, program kategoryzuje pliki w urządzeniu z podziałem na zdjęcia, wideo, muzykę oraz elementy pobrane. Ogromną zaletą Amaze jest menedżer aplikacji, z poziomu którego możemy określić, jakie programy zajmują dużo miejsca w naszym urządzeniu i w razie potrzeby – odinstalować je lub utworzyć kopię zapasową na wypadek awarii. W przypadku zrootowanych urządzeń warto pamiętać przy okazji operacji na aplikacjach, żeby omyłkowo nie usunąć programów systemowych. Amaze pozwala również na przeglądanie ukrytych plików Androida na sprzętach, w których użytkownik ma uprawnienia administratora.

Interfejs Amaze

Amaze świetnie radzi sobie z kategoryzowaniem oraz znajdowaniem danych. Obsługiwane są również połączenia SMB.

Aplikacja jednak cierpi z powodu dwóch bardzo poważnych wad. Podobnie jak Tetra, nie obsługuje dodatkowych chmur na dane i nie pozwala na łączenie się z serwerami FTP. Te braki rekompensuje natomiast przyjemny i szybki interfejs użytkownika, w którym odnajdzie się również osoba, która nie orientuje się w menedżerach plików. Ogromną zaletą Amaze byłby interfejs przesyłania plików opierający się na tworzeniu bezpośrednio w urządzeniu serwera danych. Byłby, gdyby tylko działał. Idea tego mechanizmu jest bardzo podobna do rozwiązania użytego w ASUS File Explorer – użytkownik musi zadbać o to, by host oraz klient znajdowali się w tej samej sieci. Po tym należy wpisać adres IP oraz port gospodarza w przeglądarce sprzętu, za pomocą którego chcemy w ten sposób przeglądać pliki. Niestety, działanie tego rozwiązania pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli nawet uda się ustanowić połączenie (co zdarza się niezwykle rzadko), praca w tym trybie jest bardzo obciążająca dla urządzenia.

Interfejs Amaze

Niestety, Amaze kompletnie nie radzi sobie z serwerem w urządzeniu. ASUS zrobił to znacznie lepiej.

Total Commander powinien spodobać się nie tylko zaawansowanym użytkownikom, ale również osobom mniej obeznanym z nowymi technologiami. Prosty interfejs użytkownika, mimo pozornego skomplikowania niektórych komend sprawdza się doskonale. Dodatkowymi atutami Total Commandera są liczne dodatki, które pozwalają na wykonywanie bardziej zaawansowanych operacji na plikach. ASUS File Manager spodoba się natomiast wszystkim tym, którzy oprócz mnóstwa funkcji życzą sobie również, by aplikacja świetnie wyglądała. Nie bez znaczenia jest zastosowanie przeglądarkowego mechanizmu przesyłania plików między smartfonem i komputerem. Solid Explorer właściwie powiela funkcje Total Commandera, przewaga tej aplikacji tkwi jednak w liczbie możliwych integracji z chmurami oraz protokołami wymiany danych. Niestety, za tę aplikację trzeba dodatkowo zapłacić. Tetra przyda się użytkownikom, którzy oczekują przede wszystkim szybkości działania od menedżera plików, a Amaze cechuje się genialnym menedżerem aplikacji.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.