partner serwisu

Najlepsze gry i aplikacje dla dzieci na Androida - zestawienie mobilnych propozycji dla najmłodszych

Najlepsze gry i aplikacje dla dzieci na Androida - zestawienie mobilnych propozycji dla najmłodszych
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
15 marca 2015, 02:23
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacje dla dzieci, edukacja najmłodszych, google play, smartfon, smartfon dla dzieci, tablet, tablet dla dzieci, zabawa

Podróż z dzieckiem na wakacje czy do rodziny w dalsze strony? A może przedłużające się oczekiwanie w poczekalni na wizytę u lekarza? Sytuacji, kiedy Twoja pociecha zacznie coraz dobitniej wykazywać oznaki znużenia jest całe mnóstwo. W takich przypadkach z pomocą wszystkim rodzicom przychodzą urządzenia mobilne, a przede wszystkim przeznaczone dla dzieci gry i aplikacje, które skutecznie potrafią zająć naszych milusińskich na kilka czy kilkanaście minut, a niekiedy i na dłużej. Naturalnie smartfon czy tablet nie powinien wyręczać rodziców, ale pomagać im w sytuacjach kryzysowych (lekarz, podróż czy - o zgrozo - dentysta) oraz ułatwiać przekazanie dzieciom wiedzy o otaczającym ich świecie. W naszym zestawieniu znajdziecie więc najlepsze aplikacje i gry dla dzieci, które zainstalujecie na smartfonie bądź tablecie z Androidem. 

Toddler Coloring Book - kolorowanka dla najmłodszych

Zasad posługiwania się zwykłą kolorowanką chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać. Tego typu aplikacji znajdziemy w Google Play mnóstwo, ale Toddler Coloring Book zasługuje na uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze, choć program jest udostępniany bezpłatnie, to nie wyświetla w trakcie kolorowania żadnych reklam. Cała przestrzeń ekranu jest wypełniona obrazkiem do pokolorowania oraz dwoma panelami z "farbkami", którymi dany obrazek dziecko może kolorować. Brak reklam oznacza, że dziecko nie stuknie przypadkiem w ich treść i nie wywoła tym samym ciągu zdarzeń przewidzianego z pewnością przez twórców reklamy, ale raczej niepożądanego przez rodziców dziecka. Drugą zaletą jest to, że w aplikacji umiejętnie zablokowano możliwość przypadkowego zakupu wersji Pro (różniącej się od wersji bezpłatnej przede wszystkim liczbą dostępnych plansz do pokolorowania). Wymaga to nie tylko dotknięcia przycisku rozwijającego menu, ale także wprowadzenia sekwencji symboli w określonej kolejności, zmienianej przy każdym wywołaniu menu.

Jeżeli Twoje dziecko lubi kolorowanki, to z pewnością opisywany program znacznie uprzyjemni maleństwu nudne oczekiwanie np. w poczekalni w przychodni.

Cena: bezpłatny, dostępna wersja płatna (6,39 zł)

Animals - gra dla dzieci

Pozostajemy wśród aplikacji przeznaczonych dla najmłodszych użytkowników sprzętu mobilnego, ale tym razem nieco podniesiemy poprzeczkę, proponując zamiast prostej kolorowanki, tytuł o nazwie Animals, stanowiący w istocie zestaw czterech minigier. W skład zestawu wchodzi: układanka (puzzle), gry w pamięć (memory), zgadywanie odgłosów zwięrząt (sound) oraz prosta gra, w której dziecko steruje słonikiem zbierającym żywność i omijającym przeszkody (adventure). Ostatnia pozycja jest najbardziej wymagająca (przypominamy, że mówimy tu o najmłodszych - sami twórcy sugerują, iż ich program nadaje się już dla dwulatków), ale też została przygotowana tak, by nie przestraszyć (słonik nie ginie po napotkaniu przeszkody, jedynie się zatrzymuje) i nie zniechęcić dziecka. Tytuł ten powinien zająć maleństwo na dłużej. 

Interfejs Animals jest anglojęzyczny, ale poza wielojęzycznym słowem "Start", które trzeba dotknąć po pierwszym uruchomieniu aplikacji, pozostałe elementy interfejsu są obrazkowe. Sterowanie jest bardzo proste i żaden rodzic nie powinien mieć najmniejszych problemów z pokazaniem swojemu dziecku, jak posługiwać się aplikacją.

Cena: bezpłatny

Farma zwierząt - czyli jak zmienić oponę od traktora?

Nasza kolejna propozycja dla dzieci (i dla rodziców), to gra edukacyjna pokazująca życie na farmie, czyli "po naszemu" w gospodarstwie rolniczym. Kolejne etapy gry są symbolizowane przez obrazki w kółkach, umieszczone na ekranie głównym. Sterowanie jest dość proste, ale ze względu na komunikaty tekstowe, dzieciom niepotrafiącym jeszcze czytać muszą pomóc rodzice (naszym zdaniem tekstowe podpowiedzi prezentowane przed daną grą skierowane są raczej do rodziców i wyjaśniają, jakie informacje należy przekazać dzieciom). Dlatego jeżeli Twoja pociecha nie posiadła jeszcze umiejętności czytania, ta gra będzie wymagać Twojej pomocy. 

Tytuł nie dla dwulatków, raczej dla dzieci w wieku przedszkolnym. W trakcie zabawy dziecko nie tylko poznaje zwierzęta na farmie, ale także życie w gospodarstwie i codzienne czynności, jak choćby przygotowanie obiadu, nakarmienie trzody czy wspomnianą już w tytule zmianę opony od traktora.

Program jest bezpłatny, ale wyświetla niestety reklamy w trakcie rozgrywki i choć teoretycznie są one dostosowane do tematyki danej aplikacji (na reklamach prezentowane są głównie gry), to ich przypadkowe dotknięcie może popsuć zabawę.

Cena: bezpłatny

Piosenki Misia Bu - muzyczny przerywnik dla maluchów

Tytuł wyjaśnia w zasadzie wszystko. Program ten to nie tyle gra, co interaktywny zbiór dziecięcych piosenek, a w zasadzie animowanych scenek, stanowiących wizualne tło dla odtwarzanych utworów, których bohaterem jest sympatyczny misio Bu. Jeżeli wierzyć licznym opiniom wyrażonym przez dotychczasowych użytkowników tego programu (a właściwie rodziców młodych użytkowników), muzyczne przygody misia Bu podobają się dzieciom. Od razu uprzedzamy, pod względem muzycznym głos podkładany pod śpiewającego misia raczej furory w konkursach dla śpiewaków by nie zrobił, ale też dzieci to nie jurorzy muzycznego show. Tutaj ważna jest atrakcyjna, kolorowa forma przekazu, proste przesłanie, popularna muzyka stworzona z myślą dla najmłodszych (kto z nas nie zna "Stary niedźwiedź mocno śpi"? :) ) i nuda przegoniona. 

Cena: bezpłatny

Czerwony kapturek - klasyk w interaktywnym, mobilnym wydaniu

Jeżeli ktoś nie zna Czerwonego Kapturka, to znaczy że pochodzi z innej planety, albo przynajmniej spoza europejskiego kręgu kulturowego. Czerwony Kapturek to bajka, która doczekała się niezliczonych wariantów i modyfikacji, a że technologia idzie do przodu, to możliwe stało się przygotowanie jeszcze jednej jej odmiany. 

Czerwony Kapturek, o którym tu mowa, to bajka przygotowana w sposób interaktywny. Nie jest to wydany na smartfony czy tablety kolorowy ebook, lecz w zestaw gier, dla których tło fabularne stanowi przewodni motyw tytułowej bajki. Zgodnie z deklaracją twórców, aplikację przygotowano głównie z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym  (3-6 lat), ale zawarte w nim minigry mogą okazać się atrakcyjną zabawą również i dla starszych pociech.

Z aplikacji można korzystać na wiele sposobów. Rodzic może przeczytać dziecku bajkę niejako opowiadając ją z ilustratorskim wsparciem urządzenia mobilnego. Bardziej leniwi rodzice mogą zrzucić ciężar opowiadania na wbudowanego w program lektora. Dzięki funkcji podświetlania wypowiadanych słów, aplikacja może stanowić również narzędzie użyteczne w nauce czytania, a w przypadku dzieci starszych przyda się również do nauki języka obcego - interfejs jest wielojęzyczny, oczywiście język polski również jest dostępny.

Bezpłatny wariant programu dostarcza rozrywki na jakiś czas, ale niestety nie zawiera ani wszystkich dostępnych minigier, ani też pełnej treści bajki czy wszystkich interaktywnych elementów z nią związanych. Jeżeli wersja demonstracyjna spodoba się dziecku, na pewno warto zainwestować w wersję pełną.

Cena: bezpłatny, dostępny wariant płatny w cenie 10,99 zł.

Home Tube - czyli bezpieczny YouTube dla dzieci

Na koniec propozycja dla nieco starszych dzieci lubiących filmy animowane, superbohaterów, duże ciężarówki, samochody sportowe itp. Home Tube to w istocie swego rodzaju nakładka na YouTube'a. Jak wiadomo, w tym najpopularniejszym serwisie wideo na świecie można znaleźć mnóstwo filmów i wideoklipów dla dzieci, ale też wiele treści, których dzieci oglądać nie powinny.

Home Tube to aplikacja rozwiązująca problem materiałów nieodpowiednich dla najmłodszych przedstawicieli gatunku homo sapiens. Automatycznie wyświetla ona wyłącznie te filmu, które są właściwe dla dzieci. Dobór filmów oparty jest na predefiniowanym zbiorze kategorii, niezmiennym w wersji darmowej. Chcąc edytować i dodawać nowe kategorie należy wykupić wariant płatny aplikacji.

Dodatkową zaletą jest możliwość ustawienia Home Tube jako ekranu startowego (Launchera) w Androidzie, dzięki temu po wręczeniu dziecku smartfona lub tabletu jest znacznie większe prawdopodobieństwo, że nasza pociecha nie włączy przypadkowo jakiejś innej aplikacji i nie popsuje sobie zabawy podczas oglądania ulubionych kreskówek. 

Podobnie jak opisywana na początku kolorowanka, Home Tube nie wyświetla własnych reklam. Dostęp do ustawień aplikacji jest chroniony przed ich przypadkowym wywołaniem (aby aktywować ekran ustawień należy sześciokrotnie dotknąć przycisku ustawień na ekranie głównym). Opcjonalnie można aktywować wyświetlanie dodatkowych kontrolek wideo z YouTube'a (suwak pozycji, zmiana rozdzielczości itp.), ale przy standardowych ustawieniach, dostępny jest jedynie podstawowy zestaw: odtwarzaj i przerwij odtwarzanie.

Cena: bezpłatny, wariant płatny umożliwiający edycję kategorii wideo kosztuje 2,99 zł

Wszystkie opisywane aplikacje instalowaliśmy i testowaliśmy na smartfonie HTC One (E8) z zainstalowanym systemem Android 4.4.2 KitKat. Urządzenie dostarczyła firma:

agatap
2015.05.17, 09:18
Naprawdę fajna gra dla dzieciaczków! Uczy i bawi! Moje dziecko jest zachwycone:):)

https://play.google.com/store/apps/details...oolcoloringbook
agatap
2015.06.22, 21:04
“Kids puzzle memo & coloring”, the best educational game pack for kids in any age. Try it! https://play.google.com/store/apps/details...ofttech.puzzles
alicja.maz12
2016.01.15, 14:16
a ja napiszę z innej strony. Polecam Wam aplikację KidTracker, która umożliwia monitoring lokalizacji dziecka. Bardzo przydatne, jeżeli Wasze dziecko chodzi gdzieś samo. Wiecej info tutaj: http://kidtracker.eu/
Edytowane przez autora (2016.01.15, 14:18)
dorotaswiader93
2016.03.15, 11:36
Trzeba naprawdę sprawdzać co robią nasze dzieci w sieci.. bo czycha na nie duzo niebezpieczeństwa. Szczególnie portale społecznościowe należy trochę ograniczyc ale to już sprawa rodziców i ich dzieci.. Ja szukam aplikacji dla 11 latniej dziewczynki i Czerwony kapturek napewno jej sie spodoba :) My ze swojej strony możemy też polecic Baby fame to juz tak rodzinnie z niej korzystamy.
yassou2
2016.11.18, 19:52
Najbezpieczniejsze są aplikacje edukacyjne, które każdy rodzić powinien wcześniej osobiście sprawdzić. Polecam Dermaveel, wszelakie kolorowanki, Masze i niedźwiedzia, układanki czy puzzle.
2020.04.22, 17:04
Chcę zainstalować na córki telefonie aplikację do kontroli rodzicielskiej. Mam wrażenie, że robi wiele rzeczy za moimi plecami. Jaką aplikację polecicie? Co myślicie o tym- https://calmean.com/ ?