partner serwisu

Najlepsze darmowe nawigacje dla Androida

Najlepsze darmowe nawigacje dla Androida
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
25 stycznia 2017, 15:49
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, darmowa nawigacja, google maps, here wego, mapfactor gps navigation maps, mapy, mapy google, nawigacja, nawigacja i mapy sygic, nawigacja na androida, waze gps

Zakup nawigacji samochodowej jeszcze do niedawna wymagał dość znacznych nakładów finansowych. Najdroższe były (i są) nawigacje wbudowywane fabrycznie w konkretne modele samochodów. Nieco taniej - choć i tu ceny potrafią być bardzo różne - zapłacimy za dedykowane urządzenia pełniące rolę nawigacji samochodowych, pasujące do każdego auta. Jeszcze mniej kosztować nas będą komercyjne licencje aplikacji nawigacyjnych. Da się taniej? Owszem. W sklepie Google Play znajdziemy całkiem spory zestaw bezpłatnych aplikacji nawigacyjnych. Czy one w ogóle do czegokolwiek się nadają? Sprawdziliśmy to wybierając do naszego zestawienia pięć najwyżej ocenianych i najpopularniejszych programów nawigacyjnych dla Androida.

Od teraz jest wygodniejszy sposób na czytanie najlepszych poradników, zestawień, rzutów oka i innych ciekawych artykułów o wszystkim co z Androidem związane. Pobierz MobiRadar na swojego smartfona już teraz i czytaj o najlepszych programach, które warto na nim zainstalować.

MobiRadar - najlepsze aplikacje

Nawigacja to bardzo przydatne rozwiązanie, bo w dużym mieście łatwo się zgubić. Również gdy jedziesz w dalszą trasę lepiej zaopatrzyć się w narzędzie, które pomoże odnaleźć odpowiednią drogę, ułatwi znaleźć parking, czy inne interesujące Cię punkty na trasie. Jeżeli masz smartfon z Androidem to problem nie istnieje, wystarczy, że zainstalujesz jedną z opisywanych tu, darmowych aplikacji nawigacyjnych. Zdecydowanie najlepszy naszym zdaniem jest program Here WeGo, następca popularnego niegdyś Here Maps. Możliwość pobrania oraz zapisania w pamięci smartfona map i korzystania z tej aplikacji offline jest jednym z największych atutów Here WeGo. Gdy poruszasz się tylko po mieście lub pokonujesz stosunkowo krótkie trasę, to Mapy Google również spiszą się bardzo dobrze. Ciekawie wygląda i działa Waze - społecznościowa nawigacja, natomiast aplikacje Sygic i MapFactor w wersji darmowej wydają się nam trochę zbyt mało funkcjonalne, ale i te również warto wypróbować, może akurat będą odpowiadały Twoim wymaganiom.

Poniżej opisaliśmy dokładnie zwycięzcę naszego testu. Jeśli chcesz dowiedzieć się co spodobało się nam w innych testowanych aplikacjach, to zainstaluj MobiRadar i bądź na bieżąco z najlepszymi aplikacjami na Androida.

Here WeGo - dokładna nawigacja online i offline

Polecamy
HERE WeGo

Aplikacja udostępnia optymalne trasy przejazdu bez względu na wybrany środek transportu (rower, samochód, komunikacja miejska, car-sharing itp.). Wbudowana funkcja nawigacji głosowej i wizualnej oraz mapy offline czynią z tego programu rzecz wartą zainteresowania.

Here WeGo to oprócz aplikacji nawigacyjnej program, który okazuje się co najmniej tak funkcjonalny jak Mapy Google. Chodzi nam głównie o możliwość wytyczania tras, które będziemy pokonywać samochodem, ale też obliczanie ich gdy zamierzamy poruszać się pieszo, rowerem, czy komunikacją miejską. Here WeGo w przeciwieństwie do swojego konkurenta od Google, nie ogranicza użytkownika do nawigacji offline jedynie w wybranym obszarze. Możemy pobrać do pamięci smartfona całą mapę Polski, a nawet więcej - choć trzeba mieć na uwadze, że np. mapy całej Europy to ponad 11 GB danych. Na szczęście możemy wybierać poszczególne kraje, dlatego nie ma problemu z upakowaniem informacji w pamięci smartfonu lub na zainstalowanej w nim karcie pamięci. Sama objętość danych nawigacyjnych i map świadczy na korzyść Here WeGo - im więcej informacji, tym większa dokładność, a pod tym względem właśnie Here WeGo wydaje się najbardziej kompletnym, a przy tym bezpłatnym programem nawigacyjnym uniemożliwiającym nam zagubienie się, bez względu na to, czy w danym miejscu jest dostęp do sieci, czy też nie.

W momencie ustawienia lokalizacji docelowej program wyświetla proponowane środki transportu.

Here WeGo to program, który najbardziej przypadł nam do gustu spośród sprawdzanych w niniejszym zestawieniu aplikacji nawigacyjnych. Na samym wstępie program proponuje ustawienie własnego adresu domowego, żeby w przyszłości szybciej wytyczać trasę do domu. W górnej części interfejsu w polu Dokąd? wpisujemy docelowy adres naszej podróży. Po jego zatwierdzeniu aplikacja wyświetli nam do wyboru obsługiwane przez nią środki transportu. W sytuacji, gdy wybieramy się w podróż samochodem wskazujemy tak właśnie oznaczoną ikonkę. Warto zaznaczyć, że w każdej z opisywanych tu aplikacji wytyczaliśmy tą samą trasę (z redakcji na Dworzec Centralny w Warszawie) i to właśnie program Here WeGo wyznaczył najkrótszą i najszybszą drogę. Warto pamiętać, że po instalacji aplikacji nie ma w niej polskojęzycznych głosów nawigacyjnych - należy je pobrać, o czym zresztą Here WeGo automatycznie przypomina.

W przypadku gdy korzystamy z połączenia internetowego przez sieci komórkowe nie ma potrzeby pobierać map do pamięci smartfonu.

Po wytyczeniu trasy aplikacja informuje nas, jaki będzie szacowany czas podróży, o której przybędziemy na miejsce i jaka jest odległość. Co ważne, uwzględnia również opóźnienia wynikające z ruchu na drodze. Jeżeli wybieramy się w dalszą podróż, albo po prostu chcemy mieć komfort nieprzerwanego nawigowania nawet w razie utraty łączności z internetem, warto rozwinąć menu aplikacji i wybrać z niego pozycję Używaj aplikacji offline.

Program daje wybór miejsca pobrania map - to ważne, bo ilość danych jest naprawdę duża, a tym samym mapy - dokładne.

Gdy zdecydujemy się na pobranie map wybranego regionu do pamięci smartfonu, warto zapisać je na karcie SD jeżeli jest taka możliwość. Aplikacja w każdym razie oferuje wybór miejsca zapisu. Np. podróżując do Europy warto pobrać mapy drogowe całego naszego kontynentu, a to niemal 12 GB danych! Here WeGo oferuje również przydatną funkcję W pobliżu. Charakterystyczny przycisk składający się z wielokolorowych kropek jest widoczny na ekranie nawigacyjnym. Po jego dotknięciu rozwija się menu, z którego możemy wybrać interesujące nas punkty na trasie, np. najbliższy parking, stację paliw, sklep, restaurację, hotel itp.

trojden
2017.02.03, 12:28
Nawigacja Google jest IMHO najlepsza i potem długo nic.
Jedyne czego brakuje w Google to informacji o radarach. Reszta to 10/10
slash
2017.02.03, 13:18
Zabrakło jednej z najpopularniejszych darmowych nawigacji jak Yanosik?
pies3nscy
2017.02.03, 14:36
Dodałbym jeszcze darmową nawigację Panoramy Firm.
mror
2017.02.03, 19:54
Korzystam z aplikacji Sygic , oczywiscie z wersji Premium i musze przyznac ze jest to jedna z najlepszych nawigacji z racji tego ze co trzy miesiace aktualizuje wszystkie mapy ktore sobie wgramy za darmo !! Przy wykupie zaplacilem tylko jednorazowo okolo 100 PLN kilka lat temu i korzystam z nawigacji i wszystkich map Europy dozywotnio,,,!!
Naprawde godne polecenia... :-)
2017.02.03, 20:28
trojden @ 2017.02.03 12:28
Nawigacja Google jest IMHO najlepsza i potem długo nic.
Jedyne czego brakuje w Google to informacji o radarach. Reszta to 10/10


Też tak myślałem do momentu aż nie nie wyprowadziła mnie w przysłowiowe pole.
Gdybym jechał w nocy to pewnie wpakował bym się w bagno. Na główne trasy się nadaje, na boczne drogi radził bym uważać.
2017.02.03, 20:31
Hmmm wydaje mi się ze wasz test to sponsorowana akcja. Wasze here wysiada przy Maps.Me można sobie ściągnąć mapy różnych państw miast województw jak kto chce. Można używać on-line i Of-line. Dokładność BD. Następna sprawa Yanosik...owszem jest oki ale często się zdarza problem z ładowaniem map i poprawnego wskazania naszej lokalizacji wzgledem mapy w apce. Waze- jest bardzo dobre i szczegółowe działa On-line z komunikatami o korkach Policji itp ale działa też Of-line jako zwykła navi bez komunikatów. Jedyny haczyk to trzeba wgrać mapę i wyznaczyć trasę On-line a potem można przejść na Of-line i jazda.Nie wiem jak wy wyznaczaliście trasę w Waze ale na początku zawsze się pyta którą wybieracie i są zazwyczaj dwie trzy proponowane trasy. w czasie jazdy można sobie zmieni\ć kierunek i trasę sprawnie przeliczy na nowo. Google ostatnio się poprawił w kwestii Androida i obecnie działa poprawnie. Navigator Free zawsze miał problem z przeliczeniem trasy w moim wypadku. Zamiast przeliczyć na nowo usilnie kazał wracać i jechać poprawnie jak wyznaczył wstępnie. Zmiana ustawień nic nie dawała. Dla kierowcy najbardziej użyteczna będzie WAZE i YANOSIK ze względu na wskazania korków zatorów itp. Poniewaz Yanosik czesto ma problemy z navi ja stosuję obie na raz. Uruchamiam Yanosika w tle a Waze na pełnym. Mam wtedy dobre wskazania navi i komunikaty o korkach i zatorach oraz kontrolach i radarach a w małym kole te same komunikaty z Yanosika o policji i zatorach...Jeśli sama navi to polecam WAZE jak macie chwilowy dostęp do neta aby wyznaczyć trasę. Jeśli nie to polecam MAPS.ME Tylko po instalacji przerwijcie ładowanie mapy domyślnej (zazwyczaj samo województwo) i wybierzcie co chcecie np cała PL lub wiecej (zajmuje sporo miejsca i trochę trwa wiec polecam wi-fi do instalacji) potem się lata free i dobrze pokazuje jak na razie.
Edytowane przez autora (2017.02.03, 20:38)
tzok
2017.02.03, 21:36
Mapy Here (jeszcze wcześniej Nokia Maps) to te same mapy z których korzysta Automapa, oczywiście algorytm wyznaczania tras jest inny w Here We Go niż w Automapie. Niemniej jeśli chodzi o Polskę to jednak Automapa jest moim nr 1.
jan swiatlowski
2017.02.04, 07:38
Here korzysta zap navteq, natomiast automapa od polskiego dostawcy map targeo. Dopiero mapy na Europę są od navteq.
jan swiatlowski
2017.02.04, 07:40
Sygic, Janosik oraz waze mają ubogą bazę adresów, tj poza miastem to już nie znajdują adresów.
jan swiatlowski
2017.02.04, 07:46
fraglesiak @ 2017.02.03 20:31
Hmmm wydaje mi się ze wasz test to sponsorowana akcja. Wasze here wysiada przy Maps.Me można sobie ściągnąć mapy różnych państw miast województw jak kto chce. Można używać on-line i Of-line. Dokładność BD. Następna sprawa Yanosik...owszem jest oki ale często się zdarza problem z ładowaniem map i poprawnego wskazania naszej lokalizacji wzgledem mapy w apce. Waze- jest bardzo dobre i szczegółowe działa On-line z komunikatami o korkach Policji itp ale działa też Of-line jako zwykła navi bez komunikatów. Jedyny haczyk to trzeba wgrać mapę i wyznaczyć trasę On-line a potem można przejść na Of-line i jazda.Nie wiem jak wy wyznaczaliście trasę w Waze ale na początku zawsze się pyta którą wybieracie i są zazwyczaj dwie trzy proponowane trasy. w czasie jazdy można sobie zmieni\ć kierunek i trasę sprawnie przeliczy na nowo. Google ostatnio się poprawił w kwestii Androida i obecnie działa poprawnie. Navigator Free zawsze miał problem z przeliczeniem trasy w moim wypadku. Zamiast przeliczyć na nowo usilnie kazał wracać i jechać poprawnie jak wyznaczył wstępnie. Zmiana ustawień nic nie dawała. Dla kierowcy najbardziej użyteczna będzie WAZE i YANOSIK ze względu na wskazania korków zatorów itp. Poniewaz Yanosik czesto ma problemy z navi ja stosuję obie na raz. Uruchamiam Yanosika w tle a Waze na pełnym. Mam wtedy dobre wskazania navi i komunikaty o korkach i zatorach oraz kontrolach i radarach a w małym kole te same komunikaty z Yanosika o policji i zatorach...Jeśli sama navi to polecam WAZE jak macie chwilowy dostęp do neta aby wyznaczyć trasę. Jeśli nie to polecam MAPS.ME Tylko po instalacji przerwijcie ładowanie mapy domyślnej (zazwyczaj samo województwo) i wybierzcie co chcecie np cała PL lub wiecej (zajmuje sporo miejsca i trochę trwa wiec polecam wi-fi do instalacji) potem się lata free i dobrze pokazuje jak na razie.


Każdy ma swoją opinię i odczucia. Z twoim zadaniem się nie zgodzę. Waze i Janosik do dupy, maps me jeszcze brakuje do dobrej nawigacji.
2017.02.04, 20:48
Każdy ma swoją opinię i odczucia. Z twoim zadaniem się nie zgodzę. Waze i Janosik do dupy, maps me jeszcze brakuje do dobrej nawigacji.
[/quote]
Dokładnie tak...nie mniej zostanę przy swoim zdaniu. Mam Auto mapę na Navi i porównywałem z pracą na smarcie wspomnianych apek i znaczących różnic nie widzę po za szczegółami wyznaczania trasy czyli różnią się drobnymi szczegółami. Po za tym każda navi ostrzega o ograniczonym zaufaniu do wskazań i tak używam, jadę tak jak widzę a Navi służy jako pomoc a nie wyznacznik. Głównie korzystam z informacji o korkach i ostrzeżeniach co na drodze, oraz ich ominięcia. W miastach tam gdzie najciężej trafić akurat te nawi nie odbiega od reszty (może Yanosik bo ubogo pokazuje szczegóły). Waze jeżeli czegos nie ma a wy pojedziecie w te miejsca automatem będzie już to w WAZE. To ucząca i uzupełniająca bazę danych navi. Udostępniająca w bazie to co wy przejedziecie dlatego szybko się rozwija i ciągle ulepsza.
benny63
2017.04.17, 17:13
O Yanosiku ani me, ani be, ani kukuryku ;)
Co prawda używam ją tylko w tle, przede wszystkim jako komunikatora niespodzianek na drodze, gdyż jako sama nawigacja nie jest (dla mnie) na odpowiednim poziomie (szkoda, bo darmowa), ale nie zmniejsza to faktu, że jest powszechnie używaną nawigacją w kraju, już stąd powinna zaistnieć w teście.
'Odrobinę' znając dzisiejsze funkcjonowanie ludzi i świata, możliwe że Yanosik nie chciał sięgnąć do portfela, by się znalazł w tym teście ;)
Ale cóż... cztery litery i hajs rules with the world.
Edyt: literówka
Edytowane przez autora (2017.04.17, 17:16)
benny63
2017.04.17, 18:25
Przez 9 lat (przejeżdżając ok 300tyś) sprawdziłem kilka nawigacji po calutkiej Polsce (niektóre i zagranicą) i oto moje dotychczasowe postrzegania odnośnie auto nawigacji:
Automapa:
Dobra, doprowadza do zdecydowanej większości wyznaczonych adresów (nawet w wioskach), ale że nie zbyt tania (w porównaniu do konkurencji) a zarazem nie świadcząc usługę live ostrzeżeń o kontrolach drogowych i innych (poprzez użytkowników), zrezygnowałem z niej po 3 latach. Dodatkowo jej wady, to zbyt późne komunikaty skręcań a za granicą 0 funkcji live drive -przy płatnej opcji!
Korki omija średnio.
Here:
Dobra, doprowadza do większości wyznaczonych adresów (trochę gorzej od AM w wioskach), w systemie live drive solidnie omija korki. Darmowa (solidna) OFF nawigacja w całej Europy jest jej dużym plusem -pod tym kątem wygrywa wśród 'moich' nawigacjach.
Niestety nie ma ostrzeżeń o radarach i innych Live poprzez użytkowników, co jest głównym powodem, że jej nie używam jako głównej nawigacji, a odpalam ją głównie kiedy tracę zasięg GSM.
Yanosik:
Bardzo dobra (do tej pory najlepsza) pod kątem Live ostrzeżeń przez kierowców, ale jako nawigacja najgorsza wśród przeze mnie używanych nawigacji: brak asystenta ruchu i przeciętne a czasami złe prowadzenie po zakorkowanych miastach są dla mnie największym mankamentem tej nawigacji, jak i napotykane problemy kiedy się traci zasięg.
NaviExpert:
Do tej pory najlepsza nawigacja, której używałem i nadal używam.
Bardzo dobrze prowadzi do adresów (najlepiej wśród przeze mnie używanych nawigacji) nawet w wioskach. Nie oznacza to, że jej się nie przydarzają błędy, aczkolwiek są rzadke, więc wybaczalne.
Bardzo solidnie prowadzi przez korki (idealnej pod tym kątem do tej pory nie napotkałem, ani nie usłyszałem o takiej), dobrze Live ostrzega przed niespodziankami na drodze, jednak Yanosikowy na chwile obecną chyli czoła pod tym kątem -dlatego zawsze używam Yanosika w tle innych odpalonych nawigacji.
Ma świetnego asystenta ruchu (najlepszego w przeze mnie używanych nawigacjach) i niezwykle przydatną funkcje, którą w każdej chwili (nie tracąc dotychczas używanej trasy i nastawień związanych z nią) można dodać do zaplanowanej trasy dodatkowe punkty na drodze -np stacje paliw, bar, nocleg, itd
Jej największą wadą jest cena (ok 100zł/rok), ale za jakość zawsze każe się płacić.

Dla mnie jej kolejnym minusem (podobnie jak w niejednej nawigacji), jest niezbyt wygodne rozwiązanie (zbyt wielkie rozpraszanie uwagi podczas jazdy) zaznaczania ulic/miejsc (korków, wypadków, zamkniętych, a nawet nieistniejących dróg: pare razy prowadziła po schodach i podwórkach domów :D ), których chcielibyśmy ominąć.
Przez cenę tej nawigacji, teraz rozpoczynam testowanie nawigacji Sygic, która oferuje dożywotną aktualizacje map całej Europy za jednorazowo opłatę.
Jeżeli nie zapomnę, po kilku miesiącach dopiszę moje wrażenia o jej możliwościach.

Życząc gumowych drzew i prawdziwych lizaków (nie tych powszechnie znanych przez kierowców ;D ) pozdrawiam wszystkich kierowców, 'zatorowców' i wyścigowców -piratów nie.
tomasz.jaworski
2017.06.27, 13:30
Nie zgodzę się z nawigacją gogle. Przekłamuje na 100-200 metrach.

2017.09.18, 12:49
benny63 @ 2017.04.17 18:25


Niezbyt udolna reklama Navitela.

Z darmowych nawigacji offline polecam Here Wego i Osmand.
Edytowane przez autora (2017.09.18, 12:50)
2017.09.29, 09:41
vhp @ 2017.09.18 12:49
benny63 @ 2017.04.17 18:25


Niezbyt udolna reklama Navitela.

Naviexperta oczywiście. Navitela też nie polecam, bo jest beznadziejny (mam płatną wersję).
Edytowane przez autora (2017.09.29, 12:23)