partner serwisu
Najlepsze aplikacje zdrowotne na Androida - czy mZdrowie to dobry pomysł?
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
2 listopada 2015, 03:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacje, aplikacje medyczne, aplikacje zdrowotne, dziennik zdrowia, ehealth, ezdrowie, hello zdrowie, instant heart rate, jak się obronić przed grypą, leksykon zdrowia, menedżer zdrowia, mhealth, mzdrowie, pokonaj grypę, zdrowie

Instant Heart Rate

Instant Heart Rate to bardzo prosta aplikacja służąca do pomiaru tętna. Wykorzystuje w tym celu główny aparat fotograficzny i lampę doświetlającą smartfona. Zapytacie - mierzenie tętna kamerą? Jakim cudem? Ano bez cudów - wystarczy jedynie nieco nauki. Nie będziemy wdawać się tutaj w szczegóły biologiczne i medyczne, dość powiedzieć, że utlenowana krew ma inne właściwości optyczne niż krew odtlenowana. Różnice te nie są dostrzegalne gołym okiem, jednak ze względu na to, że skóra na opuszku palca jest cienka, to po mocnym jej oświetleniu (po to właśnie lampa doświetlająca) obiektyw aparatu fotograficznego w smartfonie jest w stanie tę zmiany zarejestrować. Mówiąc najprościej, przy każdym uderzeniu serca przez naczynia krwionośne (w naszym przypadku - naczynia krwionośne w opuszku palca) przepływa utlenowana krew o, jak już wspomnieliśmy, nieco innych właściwościach optycznych. Liczba wystąpień tej zmiany w ciągu minuty jest jednocześnie naszym tętnem. Na bardzo zbliżonej zasadzie działają pulsoksymetry służące do pomiaru saturacji krwi i przy okazji tętna.

Instant Heart Rate  Instant Heart Rate

Oczywiście pulsoksymetria przy użyciu smartfona nie jest doskonała i nie należy wykonanych telefonem pomiarów traktować nadmiernie poważnie, tym bardziej, że nie jest trudno zaburzyć prawidłowość pomiaru. Wystarczy nieco napiąć mięśnie palca, który wykorzystujemy do badania, żeby uzyskać zmieniony wynik. Tak samo - sprawdziliśmy to podczas krótkich testów - pomiar wykonany na palcu ułożonym pod innym kątem to także ~5 bpm (uderzeń na minutę) różnicy. 

A jak wygląda dokładność pomiaru, jeśli nie staramy się oszukać urządzenia? Porównaliśmy wyniki uzyskane za pomocą Instant Heart Rate z dokonywanymi równolegle pomiarami wykonanymi konsumenckim, ale dość profesjonalnym pulsoksymetrem, kosztującym około 500 złotych. Dla porządku kontrolowaliśmy też puls ręcznie.

Instant Heart Rate zasadniczo spełnia swoją rolę, pokazując dość przybliżony poziom tętna, choć trzeba pamiętać o pewnych niedokładnościach pomiaru - w stosunku do wyników z pulsoksymetru tętno zmierzone smartfonem było za każdym razem o 3-5 bpm niższe. Dodatkowo aplikacja oferuje też zapisywanie historii uzyskiwanych wyników.

Instant Heart Rate

Z Instant Heart Rate można skorzystać i zbadać swój puls, ale jedynie w celu sprawdzenia, jaki on mniej-więcej jest, jednak zdecydowanie odradzamy korzystanie z takiej formy badania osobom cierpiącym na choroby serca, dla których dokładność pomiaru jest kluczowa, a także sportowcom, dla których podczas zawodów lub treningu pięciopunktowa niedokładność pomiaru może stanowić poważne zagrożenie zdrowia.

Pobierz Instant Heart Rate

Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz wiedzieć więcej? Polub nasz profil na Facebooku!

2019.06.11, 18:18
Może i pomysł jest dobry, jednak aplikacja nie powinna zastąpić wizyt u lekarza. W niektórych przypadkach konsultacja w http://www.dermedik.pl/ będzie niezbędna.