partner serwisu
Najlepsze aplikacje zdrowotne na Androida - czy mZdrowie to dobry pomysł?
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
2 listopada 2015, 03:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacje, aplikacje medyczne, aplikacje zdrowotne, dziennik zdrowia, ehealth, ezdrowie, hello zdrowie, instant heart rate, jak się obronić przed grypą, leksykon zdrowia, menedżer zdrowia, mhealth, mzdrowie, pokonaj grypę, zdrowie

Dziennik Zdrowia

Dziennik zdrowia to już aplikacja mHealth w najczystszym przykładzie. Jej głównym zadaniem jest monitorowanie parametrów zdrowotnych zgodnie z zasadami programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (profilaktuka CHUK). Dodatkowo dzięki funkcjonalności umożliwiającej stawianie sobie celów możemy też dążyć do poprawy stanu naszego zdrowia. Wśród celów znajdziemy poprawę względnego indeksu zdrowia, zmianę wagi czy obwodu talii. Możemy też postanowić, że chcemy rzucić palenie.

Dziennik Zdrowia

Zacznijmy jednak od początku. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji powinniśmy uzupełnić nasze dane podstawowe- datę urodzenia, płeć i pochodzenie etniczne - a także przeprowadzić tzw. wywiad rodzinny, w którym oznaczamy choroby, na które chorowaliśmy, a także odpowiadamy na kilka pytań dotyczących stanu zdrowia członków naszej rodziny.

Dziennik Zdrowia  Dziennik Zdrowia

Na tej podstawie zostaną wstępnie oszacowane nasze wskaźniki zdrowotne, a przede wszystkim ryzyko sercowo-naczyniowe.

Dziennik Zdrowia

Żeby korzystanie z Dziennika Zdrowia miało sens, powinniśmy także uzupełnić dodatkowe informacje, które znajdziemy w zakładce komunikaty (niezbyt fortunna nazwa, przyznajemy). Tutaj podajemy wzrost i wagę czy obwód talii, ale też istotniejsze parametry zdrowotne, jak poziom cholesterolu, cukru, ciśnienie tętnicze czy puls. Te informacje możemy podawać każdego dnia, zostaną one zapisane w dzienniku

Dziennik Zdrowia

Jeśli będziemy podawać te dane regularnie, nasze wskaźniki będą wyliczane zdecydowanie dokładniej i bardziej wiarygodnie, dodatkowo dostaniemy też możliwość podglądu części parametrów (np. ciśnienia) w formie wykresów. 

Dziennik Zdrowia to specyficzna aplikacja. Z pewnością przydatna dla wszystkich osób, które cierpią z powodu chorób serca, układu sercowo-naczyniowego bądź cukrzycy. Koniecznie jednak należy pamiętać, że w żadnym wypadku nie zastąpi ona regularnych wizyt u lekarza i badań kontrolnych, może jedynie stanowić pomocny dodatek do leczenia zasadniczego. Pomijając tę kwestię, mamy do aplikacji jedno istotne zastrzeżenie - ona jest po prostu strasznie brzydka! Zdajemy sobie sprawę, że jej zadaniem nie jest zaspokajanie poczucia estetyki u użytkowników, dobrze by jednak było, żeby chociaż nie odstraszała swoim wyglądem. Jeśli twórcy postarają się nadać jej lepszy wygląd i wyższy poziom użyteczności, na pewno pomoże im to w zdobyciu znacznie większej liczby użytkowników. 

Pobierz Dziennik Zdrowia

Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz wiedzieć więcej? Polub nasz profil na Facebooku!

2019.06.11, 18:18
Może i pomysł jest dobry, jednak aplikacja nie powinna zastąpić wizyt u lekarza. W niektórych przypadkach konsultacja w http://www.dermedik.pl/ będzie niezbędna.