partner serwisu
Najlepsze aplikacje pogodowe na Windows Phone - słońce czy deszcz?
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
31 marca 2014, 07:30
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
accuweather, aplikacje pogodowe, gismeteo, meteo, najlepsze apliakcje pogodowe, pogoda bing test, pogoda26, tvn meteo, twoja pogoda, weather, weather flow, weathermaster, windows phone, zestawienie

Weather

WeatherWersja: 2.1
Data ostatniego wydania: 5.06.2013
Wydawca: Microsoft Corporation 
Rozmiar pliku: 1 MB
Minimalne wymagania systemowe: Windows Phone 7.5


Cena: Bezpłatne
Link do pobrania: Weather

Weather to kolejna aplikacja pogodowa ze stajni Microsoftu. Pierwsza zauważalna różnica między nią a opisywanym wcześniej programem "Pogoda Bing" to fakt, że Weather pracuje również na urządzeniach ze starszą wersją systemu Windows Phone, minimalne wymagania to WP 7.5. Zobaczmy jednak, jakie jeszcze różnice tu znajdziemy.

Lokalizacje

Po uruchomieniu aplikacja prosi o zgodę na użycie danych GPS do znalezienia naszej bieżącej lokalizacji. Wyszukiwanie trwa krótko, po kilku sekundach nasza lokalizacja zostaje ustalona.

Weather - uruchomienie  Weather - lokalizacja wg GPS

Kolejne miejsca możemy dodać ręcznie, chociaż wyszukiwarka nie jest idealna. Radzi sobie co prawda z polskimi nazwami wpisanymi bez polskich znaków diakrycznych, ale już wpisywanie fragmentów nazw miejscowości nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.

Weather - wyszukiwarka  Weather - wyszukiwanie częściowe

Interfejs użytkownika

To, co od razu rzuca się w oczy, to anglojęzyczność interfejsu i brak możliwości wyboru obsługi w innych językach. Aczkolwiek, co za chwilę pokażemy, niektóre informacje otrzymujemy w ojczystym języku, co wygląda nieco komicznie.

Pierwszy ekran aplikacji to lista naszych lokalizacji - jako domyślna wyświetlana jest lokalizacja bieżąca, ustalona wg wskazań GPS.

Weather - lista lokalizacji

Wybór lokalizacji z listy przenosi nas do szczegółowych danych pogodowych wyświetlanych na dwóch ekranach. Pierwszy z nich prezentuje aktualną pogodę i prognozę na najbliższe 12 godzin (interwał wynosi 3 godziny). Dowiemy się, jakie będą temperatury, jaki będzie poziom zachmurzenia (to aplikacja prezentuje nam w formie małych ikonek), poznamy prognozowany poziom wilgotności powietrza i prędkość wiatru, godziny wschodu i zachodu słońca a także wskaźnik promieniowania UV. On właśnie określony został polskim słowem - niewielkie. Język polski występuje też w jeszcze jednym miejscu na tym ekranie - pod aktualną temperaturą mamy polskojęzyczne określenie charakterystyki pogodowej. Ciekawostka - tuż obok prognozowanych na najbliższe kilka godzin temperatur podana jest też jakaś wartość procentowa, ale nie mamy pojęcia, co oznacza. Nie wilgotność, bo ta podana jest niżej. Być może jest to stopień prawdopodobieństwa opadów, ale patrząc za okno na mocno zachmurzone niebo nabieramy co do tego dużych wątpliwości. 

Weather - aktualna pogoda

Kolejny ekran to bardzo ogólna prognoza na kolejne 10 dni (co ciekawe - nazwy dni tygodnia to kolejny z elementów pisanych po polsku, tu jednak zapewne aplikacja korzysta w pełni z systemowego kalendarza i stąd ta sytuacja), obejmująca wyłącznie temperaturę rzeczywistą i odczuwalną (być może to samo oznaczał niezidentyfikowany wskaźnik na poprzednim ekranie, tylko programista pomylił oznaczenia) i graficznie przedstawioną charakterystykę pogody.

Weather - prognoza

Z ekranu listy lokalizacji możemy przejść do konfiguracji aplikacji - równie skromnej, jak cała reszta. Wybrać możemy wyłącznie użytą skalę temperatur (Celsjusz lub Fahrenheit) i wyświetlanie bieżącej lokalizacji.

Współpraca z Windows Phone

Aplikacja zapewnia możliwość przypięcia do ekranu głównego kafelka aplikacji (ale nie jest to żywy kafelek) oraz kafelków z poszczególnymi lokalizacjami (te kafelki to już live tiles). Nie obsługuje natomiast ekranu blokady.

Weather - live tile

Podsumowanie

Weather to bardzo prosta aplikacja - tak pod względem interfejsu użytkownika, który choć czytelny i wygodny, to naszym zdaniem jest zbyt ascetyczny, jak i ilości prezentowanych, które obejmują wyłącznie temperaturę i ogólną charakterystykę pogody. Szkoda, że nie zapewniono możliwości wklikania się w wybrany dzień i sprawdzenia prognozy przynajmniej w takich szczegółach, jakie prezentowane są dla bieżącej pogody.

Dla wielu użytkowników problemem może być język angielski jako jedyny zastosowany w aplikacji (z małymi wyjątkami, o których wspomnieliśmy). 

Na plus natomiast możemy zaliczyć obsługę GPS i nieźle działającą wyszukiwarkę lokalizacji.

Jednym zdaniem - Weather do skromna aplikacja, ale powinna być wystarczająca dla osób, które nie potrzebują rozbudowanych informacji pogodowych i którym nie sprawi kłopotu obsługa w języku angielskim.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.