partner serwisu
Najlepsze aplikacje pogodowe na Windows Phone - słońce czy deszcz?
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
31 marca 2014, 07:30
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
accuweather, aplikacje pogodowe, gismeteo, meteo, najlepsze apliakcje pogodowe, pogoda bing test, pogoda26, tvn meteo, twoja pogoda, weather, weather flow, weathermaster, windows phone, zestawienie

Pogoda Bing

Pogoda BingWersja: 3.0.2.234
Data ostatniego wydania: 18.02.2014
Wydawca: Microsoft Corporation
Rozmiar pliku: 7 MB
Minimalne wymagania systemowe: Windows Phone 8


Cena: Bezpłatne
Link do pobrania: Pogoda Bing

Słowo "Bing" w nazwie aplikacji? To może znaczyć tylko jedno - jej wydawcą jest producent m. in. systemu Windows Phone, firma Microsoft. Zobaczmy więc, czy działanie Pogody Bing wskazuje na to, że jej producentem jest gigant z Redmond.

Lokalizacje

Pierwsze uruchomienie aplikacji to prośba o zgodę na wykorzystanie danych GPS i automatyczne ustalenie naszej lokalizacji, dla której prezentowane będą informacje pogodowe. Po wyrażeniu zgody samo lokalizowanie trwa kilka sekund, po których zostajemy przeniesieni do głównego ekranu z prognozami pogody dla danego miejsca. Lokalizacje możemy też oczywiście wybierać ręcznie. Aplikacja bez kłopotu radzi sobie z nazwami wpisanymi bez polskich znaków diakrycznych a także podpowiada nazwy miejscowości po wpisaniu pierwszych liter.

Pogoda Bing - wyszukiwanie lokalizacji  Pogoda Bing - wyszukiwanie lokalizacji

Interfejs użytkownika

Główny interfejs aplikacji to sześć przewijanych ekranów, na których umieszczono wszystkie niezbędne informacje a także kilka pozycji naszym zdaniem mniej potrzebnych, choć ciekawych. Mamy więc po pierwsze listę ulubionych lokalizacji z podaniem bieżącej temperatury i charakterystyką pogody (w trakcie testów charakterystyka wszystkich lokalizacji określona była słowem zachmurzenie). Warto w tym miejscu wspomnieć, że dodawanie lokalizacji do ulubionych wymaga zalogowania się przy użyciu konta Microsoft. Mało to wygodne, niestety.
Drugi ekran to najważniejsze informacje dotyczące średniej pogody z danego dnia - temperatura rzeczywista i odczuwalna, charakterystyka pogody (z dodatkowym podziałem na informacje dotyczące dnia i nadchodzącej nocy), wilgotność, widoczność, ciśnienie, prędkość wiatru oraz (pierwszy raz w naszym teście) indeks promieniowania ultrafioletowego UV.

Pogoda Bing - ulubione lokalizacje  Pogoda Bing - dzisiaj

Kolejne ekran to prognoza na kolejne dziesięć dni (interwał dzienny). Wybór dowolnej pozycji z listy przeniesie nas do szczegółowej prognozy na wybrany dzień.

Pogoda Bing - prognoza dzienna  Pogoda Bing - prognoza dzienna - szczegóły

Następny ekran to prognoza dwudziestoczterogodzinna z interwałem godzinowym.

Pogoda Bing - prognoza godzinowa

Ciekawe informacje podane są na kolejnym ekranie. Mamy tutaj mapy pogody dotyczące temperatury, opadów i zachmurzenia a także mapę satelitarną. Co ciekawe - mapy są "żywe", czyli w formie prostej animacji przedstawiają prognozowane zmiany parametrów pogodowych.

Pogoda Bing - mapy pogody

Pogoda Bing - mapy pogody

Kolejny ekran to "narty". Co to takiego? Lista kilku popularnych miejscowości narciarskich. Wybór dowolnej z nich to przejście do znanych już nam ekranów ze szczegółową prognozą pogody, z tym zastrzeżeniem, że dodatkowo mamy też informacje typowo górskie, czyli wysokość szczytu, ilość otwartych tras zjazdowych z podziałem uwzględniającym stopień ich trudności i mapy tych tras.

Pogoda Bing - góry  Pogoda Bing - trasy

Kilka dodatkowych ekranów pojawia się, kiedy przejdziemy do ustawień aplikacji. Mamy tu możliwość wyboru sposobu prezentacji danych dotyczących temperatury (stopnie Celsjusza czy Fahrenheita), możemy włączyć żywe kafelki i korzystanie z lokalizacji GPS, zapoznać się z informacjami o programie i zalogować do konta Microsoft (jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej), a także dowiedzieć się, że jednym z dostawców informacji pogodowych i prognoz jest także, poza Foreca czy WDT, znane nam już AccuWeather.

Współpraca z Windows Phone

Pod względem wykorzystania możliwości systemu operacyjnego Pogoda Bing spisuje się nad wyraz dobrze. Żywe kafelki są żywe, możemy też włączyć zarówno główny kafelek aplikacji, prezentujący informacje pogodowe dla naszej bieżącej lokalizacji, jak i dodatkowe kafelki prezentujące pogodę dla każdego miejsca, jakie wyszukamy.

Pogoda Bing - kafelki aplikacji

Również z ekranu blokady aplikacja korzysta bezproblemowo, wystarczy włączyć odpowiednią opcję w ustawieniach programu i gotowe, nie musimy już dodatkowo zawracać sobie głowy ustawieniami systemu, jak to miało miejsce w jednej z wcześniej opisywanych aplikacji.

Pogoda Bing - ekran blokady

Podsumowanie

Pogoda Bing to naprawdę przyzwoita aplikacja. Bez problemu radzi sobie z ustalaniem lokalizacji wg wskazań GPS, jednocześnie udostępniając użytkownikom świetnie działającą wyszukiwarkę. Prezentowane dane pogodowe są wystarczająco szczegółowe i - co nie mniej ważne - przedstawione w przejrzystej, czytelnej formie. Zaletą są też mapy pogody prezentujące wybrane parametry prognoz. Fakt, że możemy również sprawdzić pogodę w popularnych miejscowościach narciarskich i zapoznać się z trasami zjazdowymi jest dodatkowym smaczkiem aplikacji. Bardzo dobra współpraca (poza jednym szczegółem, o którym piszemy w następnym zdaniu) z Windows Phone jest dopełnieniem całości.

Minusy? Ciężko jest wykorzystać pełnię możliwości programu bez zalogowania się do konta Microsoft. Co więcej - to chyba większa wada - aplikacja nie potrafi zalogować się automatycznie do głównego konta Microsoft, z którym jest połączony nasz telefon, wszystkie dane logowania musimy wpisywać ręcznie. Nie rozumiemy tego tym bardziej, że fabrycznie instalowane w telefonie aplikacje Microsoftu nie mają kłopotu z automatycznym logowaniem, dobrze byłoby więc, żeby Pogoda Bing - skoro wymaga zalogowania (no dobrze, nie wymaga, ale mocno sugeruje) - umożliwiała logowanie automatyczne do podstawowego konta połączonego z telefonem.
Drugi minus to wymagania aplikacji - nie zadziała ona niestety na smartfonach z WP7.5 czy WP7.8. Jedynie posiadacze ósemki i osiem-jeden skorzystają z jej zalet.

Podsumowując, poza tym jednym minusem Pogoda Bing to aplikacja zdecydowanie warta uwagi posiadaczy smartfonów z systemem Windows Phone 8 lub 8.1 - na starszych wersjach systemu niestety nie będzie ona działać.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.