
Meteo
Wersja: 0.9.5.0
Data ostatniego wydania: 11.03.2014
Wydawca: Łukasz Rejman
Rozmiar pliku: 1 MB
Minimalne wymagania systemowe: Windows Phone 7.5
Cena: Bezpłatne
Link do pobrania: Meteo
Meteo to pierwsza wśród opisywanych w pełni polska aplikacja, ale nie tylko z powodu dobrej obsługi rodzimego języka jest ona warta większego zainteresowania.
Lokalizacje
Pierwsze uruchomienie aplikacji to informacja, która nie jest dla nas zaskoczeniem, a więc stwierdzenie, że nie dodaliśmy jeszcze żadnej lokalizacji, dla której program ma prezentować prognozy. Dodawanie lokalizacji w pierwszej chwili nas nieco zaskoczyło, wyświetlona została bowiem lista miejscowości do wyboru (dodajmy, polskich miejscowości). W pierwszym momencie pomyśleliśmy, że możliwości lokalizacyjne są ograniczone wyłącznie do nich, ale na szczęście nie - na samym dole listy jest pozycja "inna miejscowość". Po jej wyborze możemy wpisać lokalizację, która nie znajdowała się wśród zaproponowanych przez aplikację. Wpisaliśmy więc nasze trzy lokalizacje testowe, z którymi mieliście okazję już się w niniejszej publikacji zapoznać.
Co ważne - program nie ma kłopotu z rozpoznaniem nazw wpisanych bez użycia polskich znaków diakrycznych, natomiast nie radzi sobie z nazwą wpisaną tylko częściowo - po wpisaniu "pruszk", w wynikach wyszukiwania pojawiły się dwukrotnie Pruszki, raz Pruszki wielkie i raz Prusak :)
Wyszukiwanie jakichkolwiek lokalizacji poza Polską nie przyniosło natomiast żadnego efektu.
Interfejs użytkownika
Obsługa programu odbywa się wyłącznie w języku polskim i nie mamy możliwości - czy raczej użytkownicy zagraniczni, którzy trafią na tę aplikację w Sklepie Windows tej możliwości nie mają - wybrać komunikacji w jakimkolwiek innym języku. Zresztą aplikacja nie posiada jakichkolwiek ustawień - nie zmienimy w sposobie jej działania czy wyświetlania informacji nic.
Nie jest to jednak wielki problem, bo choć cenimy sobie elastyczność, to prezentowane dane pogodowe są naszym zdaniem w zupełności wystarczające. Przyjrzyjmy się im więc.
Pierwsza warstwa programu to trzy przewijane ekrany. Pierwszy z nich to lista wybranych lokalizacji ze skrótowo podanymi informacjami o aktualnej pogodzie (temperatura rzeczywista i odczuwalna, poziom opadów, wysokość ciśnienia atmosferycznego i opisowe określenie pogody - podczas testów było to całkowite zachmurzenie). Kolejny ekran to komentarz synoptyka - bardzo interesująca rzecz dla każdego, kto nie tylko chce wiedzieć, jaka jest i będzie w najbliższych godzinach pogoda, ale też dlaczego.
Kolejna, trzecia strona to informacje o aplikacji i źródle danych - dowiadujemy się z niej, że pochodzą one z Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, będącego jednostką organizacyjną Uniwersytetu Warszawskiego.
Dużo bardziej interesująco robi się, kiedy klikniemy w jedną z zapisanych lokalizacji, przechodzimy wtedy do szczegółowych danych pogodowych a są one - zwłaszcza pod względem formy prezentacji - dość imponujące. Zanim powiemy dokładnie, dlaczego, zaznaczymy, że jest to pierwsza spośród opisywanych aplikacji, z której zdecydowanie lepiej korzysta się trzymając telefon w pozycji poziomej.
Informacje pogodowe zostały podzielone na sześć ekranów, tym razem nie przewijanych, a przełączanych za pomocą ikonek.
Pierwszy ekran to dane podstawowe - temperatura (znów rzeczywista i odczuwalna), poziom opadów, ciśnienie, wiatr a także godziny wschodu i zachodu słońca. Drugi ekran dotyczy wyłącznie temperatury i obejmuje zarówno dzień aktualny, jak i dwa kolejne. Co ciekawe - dane są tu prezentowane w formie wykresu, na którym zaznaczono zarówno temperatury rzeczywiste, jak i odczuwalne.
Kolejne dwa ekrany to informacje o opadach i ciśnieniu. Również w formie wykresów prognozy na dzień bieżący i dwa kolejne.
Dwa ostatnie ekrany to prognozy dotyczące zachmurzenia i wiatru. Forma już znana - dwudniowe prognozy przedstawione na wykresach.
Co ciekawe - te dane źródłowe tych prognoz możemy obejrzeć także w przeglądarce internetowej.
Współpraca z Windows Phone
Wykorzystanie funkcjonalności systemu operacyjnego smartfonów wygląda w przypadku opisywanej aplikacji tak samo, jak w przypadku Gismeteo. Mamy więc oddzielny kafelek (ale nie żywy) dla aplikacji i możliwość przypinania do ekranu startowego kafelków z informacjami dla każdej lokalizacji osobno.
Program nie oferuje także jakiegokolwiek wykorzystania ekranu blokady.
Podsumowanie
Aplikacja Meteo ma dwa oblicza. Pierwsze, to bardzo czytelna i robiąca dobre wrażenie prezentacja wszelkich danych pogodowych, a także - to duży plus - komentarz synoptyka.
Minusy niestety również są. Pierwszy to brak jakichkolwiek możliwości konfiguracji aplikacji. Drugi - tak funkcjonalny, jak ideowy - to niedostosowanie aplikacji do użytkowania w jakimkolwiek kraju, niż Polska, czy to pod względem języka komunikacji programu, czy prognozowania dla lokalizacji znajdujących się w innych krajach, co bywa bardzo przydatne, kiedy wybieramy się akurat w delegację czy na nieplanowany (planowany również) urlop. I minus trzeci - brak jakiejkolwiek obsługi GPS.
To wszystko sprawia, że aplikacja, choć pod pewnymi względami bardzo dobra, sprawia wrażenie niedokończonej; takiej, przy której programista ma jeszcze trochę pracy. Ale jeśli wskazane przez nas wady zostaną usunięte, Meteo może być jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą aplikacją pogodową dla Windows Phone.