partner serwisu
Najlepsze aplikacje pogodowe na Windows Phone - słońce czy deszcz?
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
31 marca 2014, 07:30
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
accuweather, aplikacje pogodowe, gismeteo, meteo, najlepsze apliakcje pogodowe, pogoda bing test, pogoda26, tvn meteo, twoja pogoda, weather, weather flow, weathermaster, windows phone, zestawienie

Meteo

MeteoWersja: 0.9.5.0
Data ostatniego wydania: 11.03.2014
Wydawca: Łukasz Rejman
Rozmiar pliku: 1 MB
Minimalne wymagania systemowe: Windows Phone 7.5


Cena: Bezpłatne
Link do pobrania: Meteo

Meteo to pierwsza wśród opisywanych w pełni polska aplikacja, ale nie tylko z powodu dobrej obsługi rodzimego języka jest ona warta większego zainteresowania.

Lokalizacje

Pierwsze uruchomienie aplikacji to informacja, która nie jest dla nas zaskoczeniem, a więc stwierdzenie, że nie dodaliśmy jeszcze żadnej lokalizacji, dla której program ma prezentować prognozy. Dodawanie lokalizacji w pierwszej chwili nas nieco zaskoczyło, wyświetlona została bowiem lista miejscowości do wyboru (dodajmy, polskich miejscowości). W pierwszym momencie pomyśleliśmy, że możliwości lokalizacyjne są ograniczone wyłącznie do nich, ale na szczęście nie - na samym dole listy jest pozycja "inna miejscowość". Po jej wyborze możemy wpisać lokalizację, która nie znajdowała się wśród zaproponowanych przez aplikację. Wpisaliśmy więc nasze trzy lokalizacje testowe, z którymi mieliście okazję już się w niniejszej publikacji zapoznać.

Meteo - wyszukiwanie lokalizacji  Meteo - wyszukiwanie lokalizacji

Co ważne - program nie ma kłopotu z rozpoznaniem nazw wpisanych bez użycia polskich znaków diakrycznych, natomiast nie radzi sobie z nazwą wpisaną tylko częściowo - po wpisaniu "pruszk", w wynikach wyszukiwania pojawiły się dwukrotnie Pruszki, raz Pruszki wielkie i raz Prusak :)

Wyszukiwanie jakichkolwiek lokalizacji poza Polską nie przyniosło natomiast żadnego efektu.

Meteo - wyszukiwanie lokalizacji  Meteo - wyszukiwanie lokalizacji

Interfejs użytkownika

Obsługa programu odbywa się wyłącznie w języku polskim i nie mamy możliwości - czy raczej użytkownicy zagraniczni, którzy trafią na tę aplikację w Sklepie Windows tej możliwości nie mają - wybrać komunikacji w jakimkolwiek innym języku. Zresztą aplikacja nie posiada jakichkolwiek ustawień - nie zmienimy w sposobie jej działania czy wyświetlania informacji nic.

Nie jest to jednak wielki problem, bo choć cenimy sobie elastyczność, to prezentowane dane pogodowe są naszym zdaniem w zupełności wystarczające. Przyjrzyjmy się im więc.

Pierwsza warstwa programu to trzy przewijane ekrany. Pierwszy z nich to lista wybranych lokalizacji ze skrótowo podanymi informacjami o aktualnej pogodzie (temperatura rzeczywista i odczuwalna, poziom opadów, wysokość ciśnienia atmosferycznego i opisowe określenie pogody - podczas testów było to całkowite zachmurzenie). Kolejny ekran to komentarz synoptyka - bardzo interesująca rzecz dla każdego, kto nie tylko chce wiedzieć, jaka jest i będzie w najbliższych godzinach pogoda, ale też dlaczego.

Meteo - wyszukiwanie lokalizacji  Meteo - komentarz synoptyka

Kolejna, trzecia strona to informacje o aplikacji i źródle danych - dowiadujemy się z niej, że pochodzą one z Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, będącego jednostką organizacyjną Uniwersytetu Warszawskiego.

Dużo bardziej interesująco robi się, kiedy klikniemy w jedną z zapisanych lokalizacji, przechodzimy wtedy do szczegółowych danych pogodowych a są one - zwłaszcza pod względem formy prezentacji - dość imponujące. Zanim powiemy dokładnie, dlaczego, zaznaczymy, że jest to pierwsza spośród opisywanych aplikacji, z której zdecydowanie lepiej korzysta się trzymając telefon w pozycji poziomej.

Informacje pogodowe zostały podzielone na sześć ekranów, tym razem nie przewijanych, a przełączanych za pomocą ikonek.

Pierwszy ekran to dane podstawowe - temperatura (znów rzeczywista i odczuwalna), poziom opadów, ciśnienie, wiatr a także godziny wschodu i zachodu słońca. Drugi ekran dotyczy wyłącznie temperatury i obejmuje zarówno dzień aktualny, jak i dwa kolejne. Co ciekawe - dane są tu prezentowane w formie wykresu, na którym zaznaczono zarówno temperatury rzeczywiste, jak i odczuwalne.

Meteo - dane szczegółowe 1

Meteo - dane szczegółowe 2

Kolejne dwa ekrany to informacje o opadach i ciśnieniu. Również w formie wykresów prognozy na dzień bieżący i dwa kolejne.

Meteo - dane szczegółowe 3

Meteo - dane szczegółowe 4

Dwa ostatnie ekrany to prognozy dotyczące zachmurzenia i wiatru. Forma już znana - dwudniowe prognozy przedstawione na wykresach. 

Meteo - dane szczegółowe 5

Meteo - dane szczegółowe 6

Co ciekawe - te dane źródłowe tych prognoz możemy obejrzeć także w przeglądarce internetowej.

Meteo - dane źródłowe

Współpraca z Windows Phone

Wykorzystanie funkcjonalności systemu operacyjnego smartfonów wygląda w przypadku opisywanej aplikacji tak samo, jak w przypadku Gismeteo. Mamy więc oddzielny kafelek (ale nie żywy) dla aplikacji i możliwość przypinania do ekranu startowego kafelków z informacjami dla każdej lokalizacji osobno.

Meteo - kafelki

Program nie oferuje także jakiegokolwiek wykorzystania ekranu blokady.

Podsumowanie

Aplikacja Meteo ma dwa oblicza. Pierwsze, to bardzo czytelna i robiąca dobre wrażenie prezentacja wszelkich danych pogodowych, a także - to duży plus - komentarz synoptyka. 

Minusy niestety również są. Pierwszy to brak jakichkolwiek możliwości konfiguracji aplikacji. Drugi - tak funkcjonalny, jak ideowy - to niedostosowanie aplikacji do użytkowania w jakimkolwiek kraju, niż Polska, czy to pod względem języka komunikacji programu, czy prognozowania dla lokalizacji znajdujących się w innych krajach, co bywa bardzo przydatne, kiedy wybieramy się akurat w delegację czy na nieplanowany (planowany również) urlop. I minus trzeci - brak jakiejkolwiek obsługi GPS.

To wszystko sprawia, że aplikacja, choć pod pewnymi względami bardzo dobra, sprawia wrażenie niedokończonej; takiej, przy której programista ma jeszcze trochę pracy. Ale jeśli wskazane przez nas wady zostaną usunięte, Meteo może być jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą aplikacją pogodową dla Windows Phone.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.