partner serwisu
Najlepsze aplikacje pogodowe na Windows Phone - słońce czy deszcz?
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
31 marca 2014, 07:30
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
accuweather, aplikacje pogodowe, gismeteo, meteo, najlepsze apliakcje pogodowe, pogoda bing test, pogoda26, tvn meteo, twoja pogoda, weather, weather flow, weathermaster, windows phone, zestawienie

Gismeteo

GismeteoWersja: 1.1
Data ostatniego wydania: 5.12.2012
Wydawca: Gismeteo
Rozmiar pliku: 3 MB
Minimalne wymagania systemowe: Windows Phone 7.5


Cena: Bezpłatne
Link do pobrania: Gismeteo

Gismeteo nie jest aplikacją najnowszą. Dość powiedzieć, że ostatnia jej aktualizacja miała miejsce w grudniu 2012 roku, a więc niedługo minie półtora roku od tego momentu. Dla aplikacji mobilnych to w większości przypadków bardzo długi okres, ale Gismeteo jest wyjątkiem od tej reguły - mimo upływu czasu jest to jedna z najpopularniejszych aplikacji pogodowych na Windows Phone.

Lokalizacje

Aplikacja umożliwia ręczne wprowadzenie lokalizacji lub - w założeniu - wykorzystanie do tego celu wbudowanego w urządzeniu GPS. W naszym przypadku niestety ta druga opcja się nie powiodła, za każdym razem dowiadywaliśmy się, że usługa lokalizacyjna testowej Nokii jest wyłączona. No cóż, inne aplikacje radziły sobie z tym bez kłopotu. 

Ręczne wprowadzanie lokalizacji również nie obyło się zupełnie bezproblemowo. Kiedy wpisaliśmy w pole wyszukiwarki nazwę Warszawa, aplikacja nie znalazła tej miejscowości. Pomogło dopiero wpisanie anglojęzycznej wersji nazwy naszej stolicy.

Gismeteo - wyszukiwanie lokalizacji  Gismeteo - wyszukiwanie lokalizacji

Zupełnie inaczej było w przypadku byłej stolicy, czyli Krakowa. Nauczeni doświadczeniem od razu użyliśmy nazwy Cracow, co okazało się błędem, bo tę miejscowość Gismeteo rozpoznaje wyłącznie w polskiej wersji językowej. Również trzecia miejscowość testowa, czyli Pruszków, rozpoznawana jest w wersji oryginalnej. Pod warunkiem jednakże, że nie będziemy używać polskich znaków diakrytycznych. 

Gismeteo - wyszukiwanie lokalizacji  Gismeteo - wyszukiwanie lokalizacji

Interfejs użytkownika

Największą, zauważalną od razu wadą Gismeteo jest angielskojęzyczność aplikacji. Co prawda dla wielu osób nie będzie to żadnym problemem, jednak szkoda, że wśród możliwych do wyboru języków - a są to, poza angielskim, ukraiński, rumuński, litewski i rosyjski - zabrakło języka polskiego.

Główny ekran aplikacji to lista wybranych (i oznaczonych jako ulubione) lokalizacji w formie małych kafelków, na których wyświetlone są najważniejsze informacje dotyczące aktualnej pogody, czyli temperatura i - w formie graficznej - ogólny rodzaj pogody (słońce, deszcz, chmury itd.). Po kliknięciu w wybraną lokalizację przechodzimy do dotyczących jej szczegółowych informacji pogodowych. Kolejny ekran to lista miejscowości w okolicach naszej bieżącej - określonej GPS-em lub wpisanej ręcznie - lokalizacji. Także tutaj możemy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami pogodowymi.

Gismeteo - ulubione lokalizacje  Gismeteo - lokalizacje w okolicy

Co ciekawe, o ile aplikacja nie jest w stanie automatycznie ustalić lokalizacji a i my nie wybierzemy żadnej, prezentowane są miejscowości w okolicach Łodzi. 

Kolejny ekran to ustawienia - możemy tutaj dokonać wyboru języka (jak już wspominaliśmy - nie uwzględniono polskiego), ustalić, w jakich jednostkach wyświetlane będą dane pogodowe, włączyć geolokalizację GPS i skonfigurować żywy kafelek.

Gismeteo - ustawienia  Gismeteo - ustawienia kafelka

Wszystkie dane dotyczące bieżącej i prognozowanej pogody dla wybranej lokalizacji zawarte są na kilku kolejnych przewijanych ekranach. 

Pierwszy ekran to informacje aktualne - temperatura, prędkość wiatru, ciśnienie atmosferyczne i wilgotność powietrza a także opisowe określenie pogody, czyli np. mainly cloudly (a więc zachmurzenie), wraz z graficzną prezentacją.

Gismeteo - bieżąca pogoda

Kolejne dwa ekrany to prognoza w podziale godzinowym, obejmująca najbliższe 48 godzin (interwał sześciogodzinny) i w podziale dziennym przedstawiająca zapowiedzi na najbliższy tydzień.

Gismeteo - prognoza w podziale godzinowym  Gismeteo - prognoza w podziale dziennym

Współpraca z Windows Phone

Jeśli chodzi o wykorzystanie przez aplikację możliwości, jakie daje Windows Phone, to nie jesteśmy do końca usatysfakcjonowani. Co prawda mamy tu obsługę live tiles (nieco niestandardową, o czym zaraz napiszemy), ale zabrakło możliwości wykorzystania ekranu blokady do wyświetlania najważniejszych informacji pogodowych.

Kafelki w Gisemeteo... jak powiedzieliśmy, ich wykorzystanie przez aplikację jest dość niestandardowe. Co to oznacza? Główny kafelek aplikacji jest zwykłym, ale nie "żywym" kafelkiem. Żywymi mogą być dopiero kafelki z naszymi ulubionymi lokalizacjami - jeśli zdecydujemy się przypiąć je do ekranu głównego, wtedy będą wyświetlać aktualne informacje pogodowe dotyczące wybranego miejsca. Naszym zdaniem nie jest to rozwiązanie najszczęśliwsze - jeśli chcielibyśmy mieć dostęp do podstawowych informacji pogodowych ze wszystkich naszych ulubionych lokalizacji bez konieczności uruchamiania aplikacji, wtedy dla każda lokalizacja musi mieć "swój" kafelek na ekranie głównym. Zdecydowanie lepsze i wygodniejsze byłoby rozwiązanie klasyczne, czyli jeden kafelek, który możemy powiększyć do maksymalnych rozmiarów (kafelki Gismeteo powiększymy najwyżej do rozmiaru średniego, na którym wyświetlane są naprzemiennie informacje ze wszystkich ulubionych lokalizacji.

Gismeteo - kafelki

Podsumowanie

Aplikacja Gismeteo nie wywarła na nas dużego wrażenia. Nie zapewnia ona obsługi w języku polskim, ma problemy z geolokalizacją GPS, szczegółowe dane pogodowe nie są zbyt rozbudowane a obsługa możliwości interfejsu Windows Phone również pozostawia trochę do życzenia. 

Nie jest to aplikacja zła - wszystkie najważniejsze informacje prezentuje w sposób czytelny - ale nie jest też na tyle dobra, żeby warto było zatrzymywać się przy niej na dłużej.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.