partner serwisu
Najlepsze aplikacje pogodowe na Windows Phone - słońce czy deszcz?
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
31 marca 2014, 07:30
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
accuweather, aplikacje pogodowe, gismeteo, meteo, najlepsze apliakcje pogodowe, pogoda bing test, pogoda26, tvn meteo, twoja pogoda, weather, weather flow, weathermaster, windows phone, zestawienie

WeatherMaster

WeatherMasterWersja: 3.6
Data ostatniego wydania: 17.08.2013
Wydawca: Snocc
Rozmiar pliku: 3 MB
Minimalne wymagania systemowe: Windows Phone 7.5


Cena: 6.99 zł
Link do pobrania: WeatherMaster

WeatherMaster to ostatni program w naszym teście, trzeci płatny i drugi, obok Weather Flow, najdroższy w całym zestawieniu. Zobaczmy więc, czym kosztująca 6,99 zł aplikacja wyróżnia się spośród pozostałych i czy będzie lepsza od swojego cenowego bliźniaka.

Lokalizacje

Po pierwszym uruchomieniu i - po raz pierwszy w naszym teście - akceptacji zastrzeżeń producenta, w której informuje on między innymi, że nie zapewnia jakiejkolwiek gwarancji, zarówno fizycznych jak i mechanicznych a także, że całe ryzyko co do jakości oraz wydajności programu spoczywa na tobie i że twórca nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z użytkowania prawidłowego (lub też nie) oprogramowania i w której potwierdzamy, że zostaliśmy poinformowani o możliwości wystąpienia pewnych szkód (przyznajemy, że po takim wstępie mieliśmy ochotę usunąć aplikację czym prędzej, ale służba nie drużba) program wykrył naszą lokalizację na podstawie danych GPS. Zrobił to dokładnie, ale niezbyt szybko.

WaetherMaster - ostrzeżenie

Kolejne lokalizacje dodaliśmy w standardowy, ręczny sposób. Wyszukiwarka działa dobrze, chociaż również nie spieszy się jej zbytnio. Ważne jednak, że świetnie radzi sobie z polskimi nazwami miejscowości a także z tymi, które wpiszemy tylko częściowo.

WeatherMaster - wyszukiwarka  WeatherMaster - wyszukiwarka

Interfejs użytkownika

Pierwsze wrażenie po uruchomieniu? Skądś to już znamy. Ekran wyraźnie podzielony na moduły, prostokąty z zaokrąglonymi rogami, brak jakiegokolwiek "powietrza" i pastelowe kolory. Chyba cofnęliśmy się w czasie do lat 2005-2008, ten styl był wtedy najmodniejszy, zwłąszcza przy projektowaniu stron internetowych. Na szczęście w ustawieniach możemy też włączyć tzw. metro style. Czy to pomogło? Kolory z plastikowych zmieniły się w szare, rogi nie są już zaokrąglone, ale... no cóż, tak projektowało się strony kilka lat wcześniej. Zresztą sami zobaczcie.

WeatherMaster - ustawienia  WeatherMaster - ustawienia metro

Skoro jesteśmy już przy ustawieniach, to warto wspomnieć, że możemy w nich wybrać również jednostki, w jakich będą podawane parametry pogody, wyłączyć (domyślnie jest włączona) obsługę GPS, wybrać nieszczęsny styl metro, określić język, w jakim aplikacja ma się z nami porozumiewać i przypiąć kafelek aplikacji do ekranu głównego.

Najważniejsze, czyli dane pogodowe prezentowane są w dość brzydki, ale względnie czytelny sposób. Moduł pierwszy to szczegółowo zaprezentowana aktualna pogoda - temperatura (rzeczywista i odczuwalna), kierunek i prędkość wiatru, wilgotność powietrza, ciśnienie, widoczność, godziny wschodu i zachodu słońca. Kolejne moduły to nieco mniej szczegółowa prognoza na najbliższe 7 dni. 

WeatherMaster - pogoda ogólna

Przesuwając ekran w prawo i lewo zmieniamy lokalizację, dla której prezentowane są dane pogodowe.

Przy okazji musimy wspomnieć, że aplikacji często zdarza się przysnąć. Usilne próby zmian wyświetlanej lokalizacji nie przynoszą rezultatu przez kilka sekund, żeby po chwili wykonać nasze wszystkie, do tej pory niewykonane polecenia, co skutkuje dwu- trzysekundowym "lataniem" ekranu na boki. 

Czy to już wszystko? Nie. W dolnej części ekranu umieszczono kilka ikonek. Najciekawsza jest pierwsza z nich, przełączająca tryb wyświetlania danych pogodowych z ogólnego na szczegółowy. Ten drugi pokazuje co prawda mniej parametrów, ale za to zarówno aktualną, jak i prognozowaną pogodę pokazuje z podziałem godzinowym (interwał wynosi 3 godziny). Różnica wydaje się niewielka, ale jest naprawdę przydatna. Duży plus dla WeatherMaster.

WeatherMaster - pogoda szczegółowa

Kolejna ikonka to przejście do nie mniej ciekawych, ale z zupełnie innego powodu, map pogody. Są one - niestety - największą wadą programu. Nie dlatego, że są niedokładne czy niewyraźne. Jednocześnie nie twierdzimy, że takie nie są. Brzmi absurdalnie? Bardziej absurdalny jest fakt, że nie wiemy, jak wyglądają. Ani razu nie udało nam się ich włączyć, przy każdej próbie aplikacja wyłączała się i wyrzucała nas do ekranu głównego systemu. Brzydko, bardzo brzydko.

Współpraca z Windows Phone

WeatherMaster pozwala nam na przypięcie do ekranu głównego kafelka aplikacji (ten kafelek nie jest żywy) i drugiego kafelka (tym razem jest to live tile) z informacjami pogodowymi dla naszej bieżącej lokalizacji, choć nie pozwala na jego konfigurację, jak robił to choćby Weather Flow. Nie zapewnia natomiast obsługi ekranu blokady.

WeatherMaster - kafelek

Podsumowanie

Prawie 7 złotych. Nie, to zdecydowanie za dużo jak na cenę aplikacji, która co prawda nienajgorzej radzi sobie z obsługą GPS, ma sprawną, choć powolną wyszukiwarkę i prezentuje dość szczegółowe dane pogodowe, ale jednocześnie ma brzydki, kompletnie nienowoczesny interfejs użytkownika, nie radzi sobie często z reakcjami na polecenia dotykowe, ma dość ograniczone możliwości konfiguracyjne i jest wyposażona w niedziałające funkcje (mapy!). Jeśli do tego dodać początkowe ostrzeżenia mówiące, że nawet prawidłowe użytkowanie aplikacji może wywołać bliżej nieokreślone szkody - nie, zdecydowanie nie polecamy WeatherMastera.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.