partner serwisu
Najlepsze aplikacje pogodowe na Androida - test popularnych "pogodynek"
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
3 kwietnia 2014, 07:00
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
accuweather, android, aplikacje pogodowe, aplikacje pogodowe na androida, cute weather, dream weather, jaka aplikacja pogodowa na androida, najlepsze aplikacje pogodowe na androida, onet pogoda, pogoda, pogoda na androida, porównanie, test, tvn meteo, twoja pogoda, weather, weather master, weather ultimate, yahoo pogoda, zestawienie

Onet Pogoda

Onet PogodaWersja: 1.1
Data ostatniego wydania: 11.07.2014
Wydawca: Grupa Onet.pl S. A.
Rozmiar pliku: 12 MB
Minimalne wymagania systemowe: Android 2.2Cena: Bezpłatne


Lokalizacje

PobierzOnet PogodaPrzy pierwszym uruchomieniu aplikacja prosi nas o zgodę na automatyczne wyszukiwanie lokalizacji, w której się w danym momencie znajdujemy. Samo ustalenie naszej pozycji jest błyskawiczne, trwa nie dłużej, niż sekundę.

Onet Pogoda

Lokalizacje możemy dodawać również ręcznie. Wyszukiwarka nie jest niestety idealna. Co prawda wyposażona jest w sprawny system podpowiedzi, wymaga jednak używania polskich znaków diakrytycznych. Nie rozpozna np. nazwy Krakow zamiast wpisanej poprawnie, czyli Kraków.

Onet Pogoda  Onet Pogoda

W przeciwieństwie do niektórych innych spośród opisywanych aplikacji obsługuje nie tylko miejscowości położone w Polsce. Jak się więc przekonamy, jest takie miasto – Londyn. 

Onet Pogoda

Interfejs użytkownika 

Aplikacja Onetu prezentuje całkiem sporo parametrów pogodowych, chociaż forma, w jakiej są one wyświetlane pozostawia nieco do życzenia. Bieżącą pogodę możemy sprawdzić korzystając z podzielonego na dwie części ekranu. W części głównej widzimy temperaturę aktualną, a także przewidywaną na najbliższą dobę. Jeśli chcemy dostać się do bardziej szczegółowych danych, musimy przesunąć palcem po ekranie w górę. Niestety nie jest to w żaden sposób zaznaczone, więc wielu użytkowników, którzy nie przeczytają naszego zestawienia, może tę funkcję znaleźć przypadkiem po wielu tygodniach użytkowania. Przydałoby się w jakiś sposób oznaczyć możliwość dotarcia do szczegółowych danych o pogodzie, zamiast liczyć na to, że użytkownicy będą głaskać ekrany swoich smartfonów.
Dane szczegółowe obejmują ciśnienie atmosferyczne, godziny wschodu i zachodu słońca,  minimalną i maksymalną temperaturę, kierunek i maksymalną prędkość wiatru a także poziom opadów deszczu i śniegu. 

Onet Pogoda  Onet Pogoda

W dolnej części ekranu znajduje się fragment mapy. Jeśli chcemy rozwinąć ją na cały ekran, wystarczy, że jej dotkniemy. Na mapie prezentowana jest, za pomocą ikonek, charakterystyka pogody dla danych obszarów, a także aktualna temperatura. Samo zastosowanie mapy temperatur to dobry pomysł, jednak sposób wykonania nie jest zbyt fortunny. Umieszczenie na typowej mapie Google dodatkowej warstwy informacyjnej z dużymi ikonami i dużą czcionką powoduje, że całość jest mocno nieczytelna. 

Onet Pogoda

Dni, dla których chcemy sprawdzić pogodę możemy zmieniać za pomocą oznaczeń na pasku umieszczonym między główną częścią ekranu aplikacji a widocznym fragmentem mapy. Prognozę możemy sprawdzić dla pięciu kolejnych dni w wersji dość szczegółowej (chociaż temperatury z podziałem na pory dnia prezentowane są wyłącznie dla pogody bieżącej i dla kolejnego dnia, następne dni to już wyłącznie średnia temperatura w ciągu dnia) lub w nieco uproszczonej formie dla nadchodzących dwóch tygodni. 

Onet Pogoda  Onet Pogoda

Co ciekawe, tło, na którym prezentowane są informacje zmienia się w zależności od tego, jaka prognoza jest przewidywana dla danego dnia. Temperatury oznaczone są odpowiednimi kolorami. A jeżeli prognozowane są opady, jako tło użyte jest zdjęcie kropel wody na szybie. 

Onet Pogoda

Konfiguracja aplikacji to wyłącznie możliwość włączenia lub wyłączenia usług lokalizacyjnych, a także system powiadamiający o szczególnie trudnych warunkach pogodowych. 

Onet Pogoda

Aplikacja niestety nie udostępnia widżetu ekranowego, musimy ją więc uruchamiać za każdym razem, kiedy chcemy sprawdzić prognozy. 

Podsumowanie 

Onet Pogoda to przeciętna aplikacja. Co prawda zapewnia szeroki zakres danych pogodowych, jednak są one prezentowane w niezbyt wygodny w obsłudze sposób. Nieraz też – jak w przypadku mapy z danymi o temperaturze – są one po prostu nieczytelne.
Świetnie działa automatyczne lokalizowanie na podstawi GPS, jest szybkie i dokładne. Nieźle działa też wyszukiwarka lokalizacji, niestety brak obsługi nazw wpisanych bez użycia polskich znaków diakrytycznych obniża jej ocenę. Na ogólną niezbyt wysoką ocenę Onet Pogody wpływa także brak widżetu ekranowego.
Mówiąc jednym zdaniem – Onet Pogoda to co najwyżej przeciętna aplikacja, której największą wadą jest niezbyt wygodny w obsłudze i chwilami nieczytelny interfejs użytkownika.

2014.04.08, 12:13
Nie ma w teście aplikacji Foreca z dokładną i często sprawdzającą się pogodą i nie ma według mnie dwóch najergonomiczniejszych i najładniejszych - Weather Flow i Eye in Sky (której sam używam).